K o p ř i v n i c e (hod) – Novela silničního zákona ovlivnila také práci úředníků odboru dopravy kopřivnické radnice. „Zpočátku systém padal, ale ve spolupráci s pracovníky informatiky jsme to řešili za pochodu. Práce v systému byla velmi zdlouhavá, dostat se z jedné stránky na druhou trvalo dlouho, ale po výměně počítačů, které jsme dostali z ministerstva, se situace podstatně zlepšila,“ přiblížil největší problém s náběhem nového systému Zdeněk Polášek, vedoucí odboru dopravy. V současné době mají problémy se zápisem došlých věcí z policie, ale tuto záležitost řeší ministerstvo ve spolupráci s firmou, jež zajišťuje celý systém dopravní agendy.
„Zapisujeme oznámení o přestupcích, které dostáváme od policie,“ podotkl Polášek. Vybírání došlé elektronické pošty o přestupcích má na starosti jedna pracovnice, která je poté rozdělí mezi další pracovníky. „Zda vše budeme stíhat v termínu stanoveném zákonem, se uvidí. To také ovlivní to, zda bude policie řešit malé nehody či ne. Pokud je ale bude předávat k řešení všechny, můžu říct, že nám bude chybět pracovník, a to i přesto, že na bodový systém jsme jednoho pracovníka přibrali,“ zhodnotil situaci šéf odboru dopravy. Na přestupcích nyní pracují tři úředníci.
Pracovníci odboru dopravy již převzali od policie i zadržené odebrané řidičské průkazy. Vzhledem k tomu, že ve dvou případech se jednalo o trestný čin, museli jsme žádat státní zastupitelství o souhlas k zahájení řízení. Trestného činu se dopustí řidič, který řídí pod vlivem alkoholu, a zkoušky na alkohol prokáží, že hodnota alkoholu v krvi dosáhla jedné promile a výš. Dotyčného řidiče pak řeší soud. „Včera jsme obdrželi od Policie ČR zadržený řidičský průkaz a dnes jsme zahájili správní řízení na odebrání řidičského průkazu. Dotyčný je z Opavska, je otázkou, zda se nám podaří do pěti dnů mu předat oznámení o zahájení správního řízení, nebo to budeme řešit tak, že po termínu mu řidičský průkaz vrátíme, ale to neznamená, že jeho přestupek nebude řešen. Po získání všech podkladů od policie bude přestupek řešen ve správním řízení,“ přiblížil postup Polášek.