Kopřivnice (dam) - Další dva roky bude v Kopřivnici probíhat plánování rozvoje sociálních služeb na období let 2013 až 2016. Dlouhodobý proces, do kterého budou zapojeny úřady, odborníci na sociální problematiku stejně jako laičtí uživatelé sociálních služeb, bude plně financován z víc jak dvoumilionové dotace.
Konečným cílem plánovacího procesu je zvyšování dostupnosti, sortimentu a kvality sociálních služeb nejen v Kopřivnici, ale i v širším regionu. „Podmínkou získání dotace je, že obce by měly, pokud to bude možné a pokud bude zájem dalších subjektů, plánovat na úrovni širšího regionu, to znamená nejen v Kopřivnici, ale minimálně na úrovni obce s rozšířenou působností,“ říká Dagmar Rysová, místostarostka zodpovědná za sociální oblast.
V rámci procesu plánování proběhne kvalitativní výzkum potřeb osob se zdravotním postižením.
Vznikne také elektronický katalog sociálních služeb s různými verzemi pro zadavatele, poskytovatele a veřejnost, který umožní hodnocení kvality služeb.
„Hlavním motivem je fakt, že v budoucnu mají být z národní nebo krajské úrovně podporovány ty sociální služby, které budou předem projednány a jejichž potřebnost je zakotvena ve strategických a komunitních plánech a podílí se na nich více obcí,“ vysvětlila Rysová. Hlavním výstupem projektu bude druhý Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb v Kopřivnici. Podklady pro jeho sestavení budou čerpány jednak z již existujícího dokumentu na roky 2009 až 2012, ale také z pracovních skupin, finanční analýzy stávajících služeb, dotazníkového šetření mezi veřejností nebo z mapování potřeb osob se zdravotním postižením.
Samotný plánovací proces už se rozbíhá, již v tomto týdnu by se na kopřivnické radnici měla uskutečnit schůzka za účasti starostů Štramberka, Ženklavy a Závišic, tedy obcí, jejichž občané využívají především sociální služby v Kopřivnici, a tématem jednání bude právě jejich možná budoucnost.