Kopřivnice (dam) – Sobota 15. září bude dnem, kdy se na Pasekách mezi Příborem a Kopřivnicí sejdou příznivci permakultury a přirozeného životního stylu. Permascuk, jak se akce jmenuje, má být určitým představením budoucích aktivit Permacentra Vyhnalov, které na pozemcích po předcích budují mladí manželé Trčákovi.
„Permakultura je životní styl, který ukazuje, že je možné žít v souladu s přírodou a trvale udržitelně. Vyhnalov je pak místo, které by mělo sloužit lidem, kteří uvažují podobným způsobem a chtějí nalézt inspiraci, radu nebo pomoc na cestě, na které se člověk občas cítí sám, ale mnohdy úplně zbytečně,“ říká Hana Trčáková.
Celodenní program nultého ročníku Permascuku je rozdělen do dvou částí. Od desíti do patnácti hodin bude v centru pozornosti právě permacentrum Vyhnalov. Proběhne prohlídka s výkladem, krátký úvod do problematiky a nastínění budoucích plánů. „Aktivity permacentra chceme rozjet ve větším od Nového roku. Chtěli bychom pořádat semináře a další akce s tématem přírodních zahrad a přírodního stavitelství. Toto první setkání je vlastně výsledkem toho, že o nás už řada lidí ví a chtěli by se dozvědět další informace a na Vyhnalov se podívat. My zároveň chceme zjistit, co lidi zajímá a na jaká témata bychom se měli při přípravě dalších programů zaměřit,“ říká Hana Trčáková.
Na Permascuku se mají vytvořit také kontakty mezi lidmi, kteří se zajímají o životní styl do značné míry fungující i na vzájemné podpoře členů komunity. Lidé by zde prý mohli najít svého farmáře, který je bude zásobovat potravinami, dohodnout se na výměně či prodeji přebytků ze své zahrady a nebo třeba donést věci, které již nepotřebují, na bleší trh a nabídnout je dalším lidem, kterým třeba ještě mohou posloužit.
Odpolední část programu Permascuku už bude věnováno další připravované aktivitě, a to lesní mateřské škole Kaštánek, která by na Vyhnalově měla začít fungovat od jara příštího roku. Jde o netradiční způsob předškolního vzdělávání založený na takzvané intuitivní pedagogice. Zcela nezvyklé je také to, že děti navštěvující takovou školku tráví celé dopoledne až do oběda venku v přírodě. „Musejí být samozřejmě vybaveny kvalitním outdoorovým oblečením, dobrými botami, ale pak jsou opravdu venku za každého počasí a v každém ročním období,“ říká Trčáková. Podle jejích slov funguje v České republice asi třicet podobných školek a Lesní klub Kaštánek by měl být první v Moravskoslezském kraji.
Projekt Lesní mateřské školky se připravuje už víc jak půl roku a za tu dobu se již vytvořila skupinka rodičů, které tato alternativa zaujala. „Právě s těmi se chceme sejít, informovat je o současném stavu příprav a diskutovat o dalších plánech a jejich postupné realizaci,“ říká Hana Trčáková.
Celá akce je podle jejích slov určená komukoliv se zájmem o nastíněnou problematiku nebo příbuzné obory a vstupné, které její účastníci zaplatí, bude použito k financování výsadby plánované ořešákové aleje na Vyhnalově.