Cesta: Titulní stránka > Kopřivnické noviny
Autor výstavy Cestovatel Jiří Baum Pavel Bek na vernisáži odhalil také zbrusu nový model jeho expediční Tatry T72, který se stal součástí stálé muzejní sbírky.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Jiří Baum vystudoval zoologii, ale vždy se zajímal o vzdálené země. Jeho ekonomické zázemí mu umožňovalo tyto své touhy naplnit. Baum se svou manželkou doslova objel svět a o svých cestách psal a přednášel. Vzhledem k tomu, že všechny jeho cestovatelské výkony spadají do období před druhou světovou válkou, jsou možná ještě obdivuhodnější než výpravy jeho následovníků. „Hanzelka se Zikmundem Bauma a jeho současníky znali, četli jejich knihy. Ale to, jak obrovský prostor dostali ve sdělovacích prostředcích té doby, způsobilo, že vše, co bylo před nimi, nechtěně přikryli. Zapříčinili, že většina lidí už nezná jména jako Baum, Foit a další. Ve své době byl Baum přitom velmi známý. Psal knihy i novinové články a přednášel po celém Československu,“ říká autor výstavy Pavel Bek.
Na výstavě jsou k vidění fotografie a dokumenty, které byly v archivech zdejšího muzea, ale i materiály zapůjčené odjinud, prostřednictvím kterých Bek návštěvníkům představuje nejen cesty Jiřího Bauma, ale také jeho osobnost. Magnetem výstavy je pak model Tatry T72 s atypickou nástavbou přezdívanou „Miss Australia“. Model na základě dobových dokumentů vyrobil Milan Krnáč z Děčína. Do nejmenších detailů propracovaný model v měřítku 1:18 bude novou součástí stálých sbírek muzea. Výstava samotná bude na vyvýšené galerii nad vchodem do Muzea nákladních automobilů Tatra k vidění až do 16. února.
Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.