Kopřivnice (dam) – Policisté kopřivnického obvodního oddělení vloni šetřili 481 trestných činů, to je sice o osm případů více než v loňském roce, přesto se obyvatelé Kopřivnice a jejího okolí mohli v roce 2018 cítit zase o něco bezpečněji, protože ve většině významných ukazatelů policejní statistiky zaznamenaly pozitivní vývoj. Ubylo násilných trestných činů, o něco nižší byl i počet vloupání, naopak objasněnost trestné činnosti se meziročně zvýšila o víc než 4 procenta na víc než 63 %.
„Rok 2018 byl pro Obvodní oddělení Kopřivnice výjimečný právě především neobvykle vysokou mírou úspěšností při odhalování pachatelů trestné činnosti. Pachatele se nám podařilo zjistit u 306 deliktů a navíc bylo objasněno i 21 trestných činů z předchozích let,“ uvedl vedoucí kopřivnického obvodního oddělení policie Ivan Pilát.
Rok 2018 přinesl pokles násilné kriminality. Policie zaznamenala pětatřicet násilných trestných činů, meziročně tedy o 17 méně. Podle dostupných statistik bylo navíc násilných trestných činů nejméně od roku 1998. Nejčastěji policisté řešili případy úmyslného ublížení na zdraví (18 případů), porušování domovní svobody (7), ale pátrali i po pachatelích čtyř loupeží.
Podobně majetková kriminalita v souhrnu poklesla na nejnižší míru za posledních 20 let. Zatímco v roce 1998 zdejší policisté šetřili 691 případů, vloni jich bylo 234 a dopadnout se podařilo pachatele víc jak poloviny těchto přečinů.
Policie šetřila 65 případů vloupáním. Terčem pachatelů vloupání byly nejčasněji sklepy, kolárny, garáže a kůlny, kterých bylo vykradeno 36. V osmi případech se zloději vloupali do víkendových chat. Policejní statistiky zaznamenávají i pět vloupání do rodinných domů a dva vyloupené byty.
Mírný nárůst přinesl rok 2018 v případě krádeží prostých. Těch policisté vloni šetřili 133, tedy o devět více než v předchozím roce, ale pachatele se jim podařilo zjistit u takřka 61 % případů. Přes mírný nárůst je počet krádeží stále velmi nízký. V roce 1998 jich zdejší policie evidovala skoro 3krát více. Nejvíce se vloni kradlo v obchodech (73 případů), zloději kradli také věci z automobilů (14 případů). Ubylo kapesních krádeží a o víc než polovinu poklesl i počet zcizených jízdních kol. Zdejší policie zaznamenala vloni 7 krádeží automobilů a dvou motorek. Úspěšnost při zjišťování pachatelů majetkové kriminality byla u zdejšího Obvodního oddělení ČR Kopřivnice nad průměrem ÚO Nový Jičín.
Mravnostní přečiny policisté řešili v pouhých 4 případech. Skoro třetinový nárůst ovšem zaznamenali u hospodářské kriminality. Policie šetřila celkem 62 případů, nejčastěji šlo o podvody nebo neoprávněné držení platebních karet.
Bylo zaznamenáno o 18 procent víc přestupků. Těch policie v místním obvodu vloni řešila 2 088. Přestupků proti majetku nebo občanskému soužití bylo přitom méně než v minulém roce. „Nárůst počtu zjištěných přestupků velmi úzce souvisí s tím, že jsme věnovali více pozornosti a zjistili více přestupků v oblasti bezpečnosti silničního provozu,“ řekl Ivan Pilát s tím, že zatímco v roce 2017 bylo přestupků v dopravě 1 051, vloni jich policisté řešili 1 416. Mimo jiné policisté zadrželi 22 řidičům řidičský průkaz.
Policisté zdejšího obvodu vloni vypátrali 31 celostátně hledaných osob, provedli 12 zatčení a 37 osob umístili do policejní cely. Ve 44 případech bylo provedeno šetření se znaky domácího násilí a 1 osoba byla vykázána ze společného obydlí.
Kladně se podle velitele zdejšího policejního obvodu na kriminalitě v Kopřivnici podepsaly i některé v minulosti přijaté vyhlášky města.
„Pozitivně vnímáme regulaci otevírací doby nočních podniků ve městě Kopřivnice, kdy výrazně došlo ke zklidnění města a ruchu v nočních hodinách, už k nám nezajíždí tolik návštěvníků z řad kriminálně závadových osob za zábavou tak, jak tomu bylo po dlouhou dobu v uplynulých letech. Pozitivně je vnímán i zákaz podomního prodeje, kdy občané města reagují nejen na legální nabídky prodeje, ale všímají si více pohybu cizích osob v místě bydliště a volají Policii ČR či strážníky městské policie,“ doplnil vedoucí místních policistů Ivan Pilát.