Kopřivnice (hod) – I letos se Kopřivnice zapojí do kampaně Evropského týdne mobility, jenž má přimět lidi k zamyšlení nad neudržitelným nárůstem individuální automobilové dopravy. Hlavním cílem kampaně je propagace alternativních způsobů přepravy osob. Proto mezi připravenými akcemi nechybí cyklovyjížďky či pochod.
Záměr Kopřivnice zapojit se do Evropského týdne mobility, jehož hlavním mottem je ’Čistý vzduch – je to na nás!’, schválila rada města tento týden a starosta její rozhodnutí deklaroval podpisem v Chartě 2013, což je oficiální dokument pořadatelů v rámci Evropy.
„Podpisem Charty 2013 se město zavazuje přijmout nová stálá opatření, která přispějí ke změně druhu dopravy, například od osobního automobilu k dopravním prostředkům šetrnějším k životnímu prostředí. V Kopřivnici bude v průběhu roku realizováno celkem šest akcí nebo trvalých opatření. Jedná se například o stavbu cyklostezky „Z Poodří do Beskyd“ – úsek Lubina–Vlčovice, či zkušební in-line dráha v lokalitě ulice Máchovy a další,“ uvedla koordinátorka Zdravého města a místní Agendy 21 Ivana Rašková, která má kampaň na starosti.
V rámci Týdne mobility proběhne v Kopřivnici deset aktivit, které pořádá město či jiné organizace. První z nich bude od 9. září výstava ve vestibulu radnice, která bude věnována desetiletému výročí Projektu Zdravého města a místní Agendy 21. Novinkou bude Noční Javorníkování, které pro vyznavače cyklovýletů pořádá Bike klub Kopřivnice. Z tradičních akcí proběhne v sobotu 14. září Pochod všech generací, v úterý 17. září bude na dopravním hřišti připravena akce pro děti a jejich tatínky Den jako vymodelovaný a v pátek 20. a v sobotu 21. září pak sportovní akce, jako jsou Minizátopek, Běh rodným krajem Emila Zátopka či Běh dětí Kopřivnicí a Lidový běh.
„Jsme rádi, že některé z letošních akcí jsou součástí projektu Deset let s Vámi!, na který obdržela radnice od Moravskoslezského kraje dotaci na podporu místní Agendy 21,“ podotkla Ivana Rašková.