K o p ř i v n i c e (hod) – „Stavět novou kotelnu na plyn a biomasu není žádné hazardérství, neboť nejen primární potrubí, ale i zdroj vyrábějící teplo jsou poměrně zastaralé a neekonomické,“ uvedl místostarosta Zdeněk Krajčír důvody radnice, aby nepolevovala ve svém úsilí a pracovala dále na projektu modernizace tepelného hospodářství. Cenu tepla ovlivňuje nejen cena použitého paliva, ale i investice a provoz kotelny. Je rozdíl, zda její provoz zajišťuje pět pracovníků nebo padesát, neboť i jejich mzdy ovlivňují konečnou cenu pro spotřebitele.
„I když se zdražuje plyn, u uhlí se dá počítat s tím, že v nejbližší době bude zavedena ekologická daň, která výrazně změní jeho cenu. Tyto informace jsme si zjistili v době, kdy jsme zpracovávali a vyhodnocovali média, která by byla vhodná na výrobu tepla v nové kotelně,“ podotkl místostarosta, proč chce město vybudovat kotelnu na plyn a biopalivo.
Ze všech posudků, které posuzovaly připravený projekt modernizace tepelného hospodářství, vyplývá, že výstavba vlastního zdroje se vyplatí i v případě, kdy by se radnici nepodařilo získat dotaci na realizaci. „Pokud bychom dotaci získali, nemuseli bychom si brát tak vysoký úvěr. Po získaných zkušenostech bude pro město výhodnější, když si celou realizaci projektu zainvestuje samo, neboť má lepší šanci získat výhodnější úvěr s nižšími úroky, než kdyby hledalo dodavatele,“ rozebral ekonomickou stránku místostarosta.
Město už vybralo firmu Recte, která bude vybírat banku a dodavatele stavby vlastního zdroje.
Přestože město chce stavět svůj vlastní zdroj, probíhají jednání mezi zástupci Energetiky Kopřivnice, s. r. o., Komtermem a radnicí o nové smlouvě na dodávku tepla pro další období.