Tento týden došlo na betonování stropní desky Lašské brány, která má být hlavním ozvláštňujícím prvkem nově rekonstruovaného centra Kopřivnice.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Kopřivnice (dam) – Nezvykle teplý podzim umožňuje pokračování prací na realizaci centra města. Firma se přízně počasí snaží využít k dohnání zpoždění, ke kterému došlo její nižší pracovní aktivitou v loňském roce.
Už v tomto týdnu by například mělo dojít k vybetonování stropní desky budoucí Lašské brány. Objekt z bílého pohledového betonu má být jedním z hlavních ozvláštnění proměněného centra Kopřivnice. Nový centrální prvek zároveň poskytne bezdrátové připojení k internetu a počítá se s ním také jako s pódiem pro vystoupení v centru města. V minulých dnech bylo dokončeno navázání ocelové výztuže stropní konstrukce. Pokud bude přát počasí, betonování by mělo být hotovo během jednoho dne. Bednění by pak mohlo být odstraněno po vyzrání betonu zhruba za 3–4 týdny.
Práce probíhají také na dalších místech v centru. V prostoru mezi Lašskou bránou a kulturním domem už byly vybudovány plochy z kartáčovaného litého betonu, ve kterých budou umístěny vodní prvky. Aktuálně probíhá dodlažďování prostoru mezi betonovými plotnami a žulovými kostkami a pracuje se také na přípravě pro stavbu armaturní šachty budoucí fontány. V prostoru u hotelu Tatra v minulých dnech došlo k vybetonování základů pódia pro sezení návštěvníků centra.
„Betonový základ doplní ještě ocelové nosníky a na ně pak bude nainstalována terasová podlaha z dřevěných prken. Podobně jako u menších pódií, jejichž základ už stojí u sochy Emila Zátopka,“ popsal účel dalšího stavebního objektu Ludvík Michalec z radničního odboru rozvoje města.
Pracuje se také v prostoru někdejšího schodiště u objektu Tatrovanky. Tam aktuálně dochází k odtěžování zeminy, následně bude podloží podrobeno zkoušce únosnosti. „Je pravděpodobné, že i zde bude nutné nahradit plastické jíly zhutněným recyklátem, aby bylo získáno dostatečně pevné podloží pro založení budoucího schodiště zpevněných ploch, které zde mají vzniknout,“ doplnil Ludvík Michalec.
Ještě před příchodem zimy by měla být pravděpodobně vydlážděna také plocha od sochy Emila Zátopka k lékárně Dr. Max a vybourány stávající konstrukce u cukrárny Rimini. Do jara by se průchozí koridory pro pěší v centru neměly nijak zásadně měnit, bude docházet pouze k jejich případnému rozšíření v místech, kde to bude s ohledem na postup prací možné.
Na projektu revitalizace centra se nepracuje pouze na staveništi. V příštích týdnech by se mělo na radnici intenzivně pracovat na znění dodatku smlouvy o dílo. Zastupitelstvo už v září schválilo možnost navýšení konečné ceny za realizaci stavby z důvodů, které nemohl zhotovitel předem předvídat, o maximálně deset milionů korun. Součástí předjednaného dodatku smlouvy má být také doplněný harmonogram stavby s termíny dokončení jednotlivých stavebních objektů v centru města.