Kopřivnice (dam) – Město investuje do chodníků a cest. V těchto dnech finišují opravy několika úseků místních komunikací, které byly v havarijním stavu.
Zcela nový povrch dostalo například parkoviště před hotelem Tatra. Opravena byla také původně panelová propojka mezi ulicemi Obránců míru a Českou u pneuservisu Holub. „V Mniší navazujeme na nově dokončenou točnu položením kompletně nového povrchu od křižovatky u točny až po kulturní dům. Opraveno bude také parkoviště u Kulturního domu v Mniší,“ říká vedoucí odboru majetku města Kamil Žák. Nový asfaltobetonový povrch získá hřiště na ulici Francouzské, sjezd na fotbalové hřiště v Lubině, obslužná komunikace u budovy ZŠ sv. Zdislavy. Rekonstrukce se dočkalo parkoviště u křižovatky ulic Obránců míru a Francouzské. „Chystáme se provést také několik lokálních oprav pomocí stříkaného asfaltu s kamennou drtí, který vyplní mikropraskliny a zabrání další degradaci povrchu silnic v důsledku zatékání a mrznutí vody,“ uvedl Žák.
Na zmíněné rekonstrukce silnic bylo vyčleněno 3,16 milionu korun. Část prostředků pochází z poplatků za zábor veřejných prostranství v souvislosti s rekonstrukcí tepelných rozvodů ve městě a zhruba milion z úspory za zimní údržbu během loňské výjimečně teplé zimy. Původně vyčleněná částka však nebude vyčerpána celá, protože díky soutěži se původní předpokládanou cenu zakázky podařilo srazit na zhruba 1,9 milionu korun.
Další prostředky odbor majetku města investuje do chodníků ve městě. Celkem je na tento účel vyčleněno jeden a čtvrt milionu.
Opravy chodníků do značné míry souvisí s budováním tepelných rozvodů v Kopřivnici. „Stavebník má uvést rozkopané plochy do původního stavu, ale někde ani ten nebyl vyhovující, takže alespoň na frekventovaných místech se podílíme částí nákladů a necháváme chodníky upravit v celé ploše nebo původní asfalt nahradit zámkovou dlažbou,“ vysvětluje Kamil Žák.
Podle jeho slov se jedná především o úseky, kde výkopy vedly v delších úsecích po délce chodníku, tam, kde došlo jen k příčným překopům, dostanou často přednost jen lokální opravy. Opravených chodníků se dočkají ulice I. Šustaly, Francouzská, Osvoboditelů nebo 17. listopadu. Zatímco opravy silnic by se v těchto dnech již měly chýlit ke konci, na chodnících se bude pracovat ještě několik týdnů. To, že se s opravami začalo až nyní, má podle Žáka čistě technologické zdůvodnění.
„V zájmu budoucí trvanlivosti povrchů bylo nutné počkat, než podloží po výkopech dostatečně ’sedne’. Provádělo se i měření zhutnění podloží v místech překopů komunikací, a dokud nebylo dostatečné, nebylo možné dát souhlas s pokládáním povrchů, proto k němu dochází až nyní na podzim,“ vysvětlil Kamil Žák, vedoucí odboru majetku města.