Kopřivnice (dam) - Přímý přenos baletního představení z moskevského Velkého divadla nabízí svým divákům Kino Kopřivnice. Představení romantického baletu Raymonda se uskuteční v neděli 27. října od 15.45 hodin.
Raymondu vytvořil legendární francouzský choreograf Marius Petipa v závěru svého života v Rusku. Na představení spolupracoval s hudebním skladatelem Alexandrem Glazunovem a dílo je klasickým velkým baletem plným náročných duetů i početných sborových scén. Raymonda se hraje už víc než 120 let a za tu dobu se dočkala řady úprav původní choreografie. Pro inscenaci Velkého divadla jej upravil Jurij Grigorovič, který do titulní role obsadil primabalerínu Olgu Smirnovovou a jejího vyvoleného rytíře Jeana de Brienne bude tančit Artěmij Beljakov.
Příběh baletu jeho tvůrci zasadili, jak bylo v době jeho vzniku módní, do středověku. Na hradě své tety hraběnky Sybil de Daurice žije mladá komtesa Raymonda a čeká na návrat svého snoubence z válečného tažení. Pohlednou dívku se ovšem rozhodl násilím získat saracénský bojovník Abderakhman, a nebýt pomoci Bílé paní, která podle staré pověsti chrání všechny příslušníky Raymondiny rodiny, by se mu to i podařilo. Nakonec se ale rytíř de Brienne vrátí právě včas, svého soka v souboji zabije a svou snoubenku zachrání. Celý balet pak končí pompézní svatbou, na které se diváci dočkají i nejznámější scény celého kusu, sborového tance na počest maďarského krále, po jehož bohu rytíř Jean de Brienne bojoval v křížové výpravě.