K o p ř i v n i c e (dam) - Ještě půl roku bez povinnosti platit stočné čeká na obyvatele místních částí. Povinnost platit za vypouštěné odpadní vody do kanalizace odložili radní na svém posledním jednání v roce 2010. Důvodem odkladu bylo získání času na vysvětlovací kampaň a nalezení kompromisu ohledně výše poplatku.
Dlouhodobě zanedbávanou oblastí se radnice začala zabývat v loňském roce. Přestože příslušný zákon již platí delší dobu, podle radnici dostupných informací byla Kopřivnice prvním městem, které navštívila Inspekce životního prostředí. Ta během svého šetření zjistila nesoulad mezi udávaným a skutečným počtem výpustí odpadních vod a změřila kvalitu a množství vypouštěné vody. Na základě zjištěných nesrovnalostí pak městu udělila 120tisícovou pokutu a povinnost učinit nápravná opatření.
„Kromě jiného Inspekce životního prostředí také důrazně trvala na tom, že město musí splnit svou zákonnou povinnost a lidi, kteří jsou na kanalizaci nějakým způsobem napojeni, zpoplatnit,“ vysvětlil pozadí problému se stočným v místních částech místostarosta Alois Janek.
Rada města tak už vloni v srpnu rozhodla o zpoplatnění odvádění odpadních vod. Cena vycházející z kalkulace byla snížena na výslednou částku 21,69 Kč/m³ platnou pro rok 2011. Tato částka odpovídá zhruba 80 procentům ceny stočného ve městě Kopřivnici, přesto s ní obyvatelé místních částí nesouhlasí a proti výši stočného se brání dokonce i peticí.
„Stav odkanalizování a likvidace odpadních vod z území místních částí Vlčovice, Mniší a Lubina je jak z hlediska hygienického, tak estetického naprosto nevyhovující. Kanalizace v místních částech byla postavena v akci „Z“ z betonového potrubí, na které se postupně napojily nemovitosti. Likvidace splaškových odpadních vod z jednotlivých objektů se akumulují převážně v septicích a žumpách, tyto jsou zaústěny do kanalizace a spolu s ostatními dešťovými vodami odtékají do řeky Lubina, popřípadě u nových nemovitostí jsou kanalizace vypouštěny přes ČOV,“ uvádí se mimo jiné v petici, jejíž signatáři pokryli podpisy 37 archů papíru. Ti podle slov vyjádřených v petici nejsou proti podepsání smluv o odvádění odpadních vod, ale nesouhlasí s již zmiňovanou cenou stočného.
„Za odvedené odpadní vody navrhujeme snížení ceny na 1 Kč/m³, a to do doby výstavby nové kanalizace s ukončením na ČOV,“ píše se v petici. Obyvatelům místních částí totiž vadí nejen to, že na rozdíl od obyvatel města kromě stočného mají s odpadními vodami další náklady v podobě poplatků za vyvážení septiků nebo provozu domovních čističek, ale také to, že doposud se stočné neplatilo a od letošního roku by platit měli, i když se pro ně v komfortu likvidace odpadních vod vůbec nic nezměnilo.