K o p ř i v n i c e (hod) – V letošním roce končí povinná výměna občanských průkazů dle data podání. Již čtvrtým rokem dochází k výměně dokladů, které neměly strojově čitelné údaje, a od následujícího roku tak budou občané vlastnit v převážné míře pouze jediný typ dokladu. Výjimkou zůstávají občané narození před 1. lednem 1936, na které se povinnost vyměnit starší typ občanského průkazu nevztahuje, pokud u nich nedošlo ke změně, při níž je nutno si požádat o výměnu dokladu, jako například změně rodinného stavu či bydliště.
Občané, kterým byly vydány občanské průkazy do konce roku 1998, si museli vyměnit své doklady do konce loňského roku. Svou povinnost nesplnilo ve správním obvodu Kopřivnice zhruba padesát občanů, kterým bylo zasláno upozornění, že platnost jejich občanského průkazu k 1. 1. 2008 skončila a jejich doklad je neplatný. „Za nesplnění povinnosti požádat o vydání nového občanského průkazu po skončení jeho platnosti se občané dopouštějí přestupku a v přestupkovém řízení jim může být udělena pokuta až do výše 10 000 korun,“ sdělila vedoucí správního odboru Jana Sopuchová.
K poslednímu dni letošního roku končí platnost občanských průkazů vydaných do 31. prosince 2003, ale pouze těch, které neobsahují strojově čitelné údaje. Znamená to, že výměna se týká pouze občanských průkazů modrorůžové barvy. Občanské průkazy se strojově čitelnými údaji jsou platné do doby uvedené v dokladu. Před jejím uplynutím je občan povinen požádat o vydání nového dokladu, a to nejpozději do 15 dnů po skončení jeho platnosti. „Doporučujeme občanům, aby o nový doklad požádali s předstihem tak, aby v době, než se vyřídí jejich žádost, měli možnost v případě potřeby prokázat svou totožnost původním dokladem. Podají-li žádost po skončení platnosti svého průkazu, tento jim bude odebrán a obdrží pouze potvrzení o občanském průkazu. Tento doklad neslouží k prokazování totožnosti,“ vyzvala občany ke spolupráci Sopuchová.