K o p ř i v n i c e (hod) - Kopřivnici se podařilo získat na Integrovaný plán rozvoje města, pro obytnou zónu Jih, dotaci ve výši 3 799 948 eur, což v přepočtu činí přes 100 milionů korun, a to z Integrovaného operačního programu ministerstva pro místní rozvoj. Kopřivnická radnice je jednou z 41 měst v republice, která dostanou finanční prostředky na zlepšení prostředí v obytných zónách a sídlištních zástavbách, a to zejména na revitalizaci veřejného prostranství a regeneraci bytových domů.
Obytná zóna Jih je ohraničena ulicí Štramberskou, Máchovou, Záhumenní a končí u starého hřbitova. Do ní jsou začleněny jak obytné domy v této lokalitě, tak základní škola i Muzeum Fojtství. Na příští rok se plánuje revitalizace sportovních a dětských hřišť včetně areálu Fojtství a starého hřbitova, společně s vybudováním parkovacích míst na ulici Štramberské. Ostatní veřejné prostranství by se mělo upravit do konce roku 2014.
„Na tři opatření je zpracováno několik projektových záměrů v celkové výši 224 milionů korun. Po jejich podrobném rozpracování budou znovu schváleny v zastupitelstvu,“ uvedl starosta Josef Jalůvka. První opatření se týká zlepšení kvality veřejného prostranství s účelem zvýšení atraktivnosti a trávení volného času, jedná se především o městskou zeleň a občanskou vybavenost na sídlišti, chodníky, dokončení sportovišť a vybudování parkovacích míst. Na to je počítáno s částkou 74 milionů korun. Druhé je zaměřeno na doplňkové projekty typu cyklostezky, hřiště ZŠ Alšova a část bezbariérových opatření. Realizace tohoto opatření přijde na 38,5 milionů korun. Třetí a finančně nejnáročnější opatření se týká regenerace obytných domů, a to jak ve vlastnictví města, tak i bytových družstev. Projekty na opravy domů přijdou téměř na 110 milionů. „Spoluúčast města na projektech se pohybuje okolo padesáti procent. Co se týče bytového fondu, tak spolufinancování nepůjde na úkor rozpočtu města, ale z výnosů bytového hospodářství města a bytových družstev. Proto byla regenerace domů odsunuta, se zahájením prací se počítá až v roce 2011 a dokončeny by měly být do roku 2014,“ přiblížil starosta.
Během letošního roku se bude podle sdělení starosty pracovat na projektových dokumentacích ke komplexnímu řešení veřejného prostranství na parkoviště na ulici Štramberské, na rekonstrukci hřiště a veřejného prostranství před Základní školou na ulici Alšově, parkoviště včetně venkovních úprav v Muzeu Fojtství tak, aby se v příštím roce mohly stavební práce rozjet naplno.
Peníze se budou profinancovávat průběžně. O dotaci může požádat kdokoli, kdo bude splňovat předepsaná kritéria, to mj. znamená, že půjde o projekt realizovaný v dané lokalitě. „O tom, kdo a kolik peněz získá, bude rozhodovat řídící výbor. Maximální výše dotace však může dosahovat 40 % způsobilých výdajů u bytových domů a 85 % u veřejných prostranství,“ dodal starosta.