P ř í b o r (ili) - V sobotu 22. dubna byla slavnostně otevřena naučná stezka ’Borovecké rybníky’, která vznikla nezávisle, zároveň však v návaznosti na cyklotrasy města Příbor. Na jejím vytvoření se podílelo nejen město Příbor, ale i Klub českých turistů, Český rybářský svaz, místní včelaři a Dům dětí a mládeže Luna.
Na naučné stezce dlouhé 1,3 km je instalováno šest informačních panelů. Každý z nich obsahuje povídání o fauně a flóře, které se v této zóně vyskytují či vyskytovaly, charakteristiku krajiny, historii území a mapu s vyznačením trasy naučné stezky. „Naučná stezka vznikla z iniciativy paní Podolské, která tak reagovala na připomínky rodin, které s dětmi absolvovaly cyklotrasu z Nového Jičína bez možnosti odpočinku a zastavení,” vysvětlila Lenka Filipová, pověřená řízením odboru kultury. Vzniklo tak příjemné zastavení pro cyklisty, kteří si mohou uzamknout kola a celou trasu kolem rybníků si projít pěšky, nebo posvačit v krytém přístřešku.
„Kromě zmíněných institucí na vzniku naučné stezky má svůj podíl velký milovník přírody a včelař Josef Jaluška, pracující v komisi životního prostředí, se kterým se konzultovaly texty týkající se přírody, a místní kronikář a bývalý učitel Lubomír Loukotka se zase postaral o informace k historii kraje,” doplnila příborská zastupitelka a předsedkyně komise životního prostředí Jana Svobodová.