Cesta: Titulní stránka > Kopřivnické noviny
Zchátralé schodiště do budovy kulturního domu se letos dočká jen částečné, provizorní opravy. V příštím roce by pak mělo projít kompletní přestavbou.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Proto bylo rozpočtové opatření, které růst ceny řešilo, staženo z programu jednání poslední rady města. Chceme se k této investici vrátit ve speciálním projektovém dni. Nikdo nepochybuje o tom, že oprava schodiště je nutná, ale chceme mít jistotu, že má být realizována v takovém rozsahu,“ řekl místostarosta David Monsport.
Projekt, který počítá spíš s kompletním přebudováním než s rekonstrukcí schodiště kulturního domu, zpracovalo místní studio Kamil Mrva Architects. Důvodem, proč byla v roce 2022 oslovena právě tato firma, byla snaha o přirozené napojení prostoru vstupu do kulturního domu na opravené centrum města, které navrhl stejný autorský tým. Původní záměr vyřešení havarijního stavu vstupního schodiště byl ale postupně rozšiřován. „Bylo rozhodnuto, že v rámci této investice bude vybudována i plnohodnotná náhrada stávající bezbariérové rampy, která byla postavena jako provizorní. Navíc oproti původnímu záměru přibylo také rozšíření podesty a vybudování patek, které by umožnily stavbu pódia pro kulturní vystoupení před kulturním domem. Tyto a další dodatečné požadavky společně s růstem cen ve stavebnictví způsobily nárůst projektované ceny,“ vysvětluje Adam Ondrašík, vedoucí odboru majetku města, který opravu schodiště připravuje.
Necelých čtrnáct milionů korun podle prvotního prověření odpovídá stávající podobě projektu.
„Fakticky nejde o opravu, ale skutečně o novou stavbu, jen náklady na likvidaci vybouraného materiálu jsou odhadovány na dva miliony korun. Celá stavba je ve standardu, v jakém bylo navrženo centrum města. Takže je navrženo například i využití velkoformátových schodišťových stupňů nebo dřevěných pódií. Z tohoto pohledu navýšení ceny odpovídá realitě. Nicméně chceme prověřit, zda by nebylo možné někde z nastavených standardů polevit,“ doplnil místostarosta Monsport s tím, že další postup by se měl určit na jednání v závěru září a výsledek se pak propíše do připravovaného rozpočtu na příští rok.
Podle původních plánů měla stavba schodiště přímo navázat na dokončování revitalizace centra a v tuto dobu se mělo na schodišti už intenzivně pracovat. Nyní už je jasné, že komplexní stavební řešení přístupu do kulturního domu proběhne až v roce 2024. „V letošním roce provizorně opravíme část přístupového schodiště, aby jej bylo možné bezpečně využívat. Termín zahájení kompletní přestavby bude záležet na tom, jestli bude nutné projekt přepracovat a žádat o nové stavební povolení. V případě zachování stávající podoby projektu můžeme začít v lednu s hledáním dodavatele a na jaře může začít stavba. V případě větších změn se celý harmonogram o několik měsíců posune,“ doplnil Adam Ondrašík.
Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.