K o p ř i v n i c e (ili) - Čtrnáctiletá Nikola Zátopová z kopřivnického plaveckého klubu splnila limit pro start na Evropském olympijském festivalu mládeže (EYOF), jehož garantem je Český olympijský výbor. EYOF se koná pravidelně každý druhý rok a letos se od 2. do 8. července pořadatelem stalo italské Lignano. Závody jsou v případě děvčat určeny pro ročníky 1991 a 1992, pro chlapce 1989 a 1990.
Český plavecký svaz spolu s olympijským výborem stanovil kritéria pro nominaci na EYOF. V případě, že závodník splní limit nebo se k limitu přiblíží, budou určeni čtyři nejúspěšnější děvčata a chlapci. „Dvě děvčata limit splnila a dvě se k němu přiblížila. V případě Nikoly Zátopové na setinu sekundy. Na trojutkání ve Zlíně zaplavala čas na 100 metrů motýl 1:06,52, limit byl 1:06,51,“ zavzpomínal na dramatické okamžiky trenér René Lakomý. Na EYOFu je očekávaná účast plavců z 50 zemí Evropy.
Hlavní disciplínou Nikoly je 100 metrů motýl, pak dále poplave 200 metrů motýl a štafetu. „Sezona se u Nikoly vyvíjela celkem dobře. Na počátku školního roku jsme si stanovili za cíl dostat se na Evropský olympijský festival mládeže. Jenže později přišla krize, která skončila až v březnu, kdy Nikola v Jihlavě zaplavala původní časy a od té doby se postupně zlepšovala,“ zhodnotil průběh sezony trenér Lakomý. O Nikole mluví jako o delfínářce, která umí dobře zaplavat jak kraul, tak znak. „Trošku problém je prsařský úsek, jinak by se z toho dala udělat perfektní polohovka,“ tvrdí Lakomý.
Cílem Nikoly v Lignanu je umístění do 16. místa, ale trenér doufá ve finále. Nikola se tak zařazuje ke kopřivnické plavecké špičce, kterou tvoří Petra Klosová a Markéta Skurková. Přestože plave teprve čtyři roky, je první závodnicí Kopřivnice, která splnila kritéria EYOFu. Petra ani Markéta se v tom věku stejným úspěchem nemohly pochlubit.