Cesta: Titulní stránka > Kopřivnické noviny
„Nápad na propojení tří současných mladých malířek z Kopřivnice a Rybí vznikl při pohledu na jejich díla – postava, často ženská, jim dominuje. A tak, byť povahou a životní fází každá trochu jinde, sešly se Glorie Grünwaldová, Šárka Hyklová a Hana Minehava, aby poprvé své práce prezentovaly společně na jednom místě,“ říká Adéla Veřmiřovská, iniciátorka výstavy.
První z vystavujících umělkyň, Glorie Grünwaldová, pochází z Kopřivnice a vystudovala malbu na Fakultě umění VUT v Brně. Ve své tvorbě se zaměřuje na figurální olejomalbu a pracuje s motivy autoportrétu, které zasazuje do přírodních scén. Zajímá se o práci se šablonami, vzory a vrstvením. Její obrazy reflektují napětí mezi fyzickou zkušeností a estetikou inspirovanou digitálním prostředím. Často se pohybuje v přírodě a horách a na svých obrazech přírodu zobrazuje osobitým, kubisticky hranatým rukopisem. Glorie Grünwaldová je finalistkou 17. Ceny kritiky za mladou malbu 2024 pro umělce do 30 let. Aktuálně své tvůrčí nadšení předává ve výtvarném kroužku v Domě dětí a mládeže v Kopřivnici, kde – kromě Brna – žije a pracuje. Naposledy byly její obrazy k vidění v rámci květnového MNDL festu.
Šárka Hyklová žije a má své kořeny v Rybí. Vystudovala uměleckou průmyslovku v Uherském Hradišti a sochařství na VŠVU v Bratislavě. Svou první velkou soubornou výstavou se regionálnímu publiku představila v lednu roku 2012 v Muzeu na Fojtství. Je autorkou dřevěných soch u kostela sv. Kateřiny v Tamovicích u Štramberka a venkovní výmalby Libušína na Pustevnách. Získala ocenění Osobnost města Nového Jičína v oblasti kultury za rok 2024. Její díla zachovávají vazby na klasické umění s poctivým řemeslným základem, ať už se jedná o portrét, zvířecí či figurální motivy. Obdivuhodná je i šíře technik, které Hyklová ve své tvorbě využívá. Tvoří akvarely, olejomalby, kresby i velké množství smaltů. Při práci na plastikách Hyklová pracuje nejčastěji kombinovanou technikou a využívá dřevo, kov, sklo, keramiku i další materiály. Její obrazy vytvořené technikou smaltu většinou nevznikají na čistý plech, ale využívá kusy vysloužilých sporáků, kamen, nádobí a podobně.
Trojlístek umělkyň doplňuje Hana Minehava. Vystudovala architekturu, ale učarovala jí svoboda volné tvorby. Malování se věnuje od studií, naplno mu propadla během stáže v Hamburku mezi lety 2016 a 2018. Ve své tvorbě kombinuje tuš, akryl, pastel i experimentální materiály jako voštinové desky. Její práce nesou vliv architektury i grafiky, často oscilují mezi malbou a ilustrací. Balancuje mezi přesností a spontánností. Její obrazy zachycují jemné odstíny lidské existence – někdy kriticky, jindy s něhou. Žije a tvoří v Kopřivnici.
Výstava Triády je koncipována jako prodejní. Zájemcům se po naskenování QR kódů odhalí ceny jednotlivých děl a zároveň i kontakt na jednotlivé autorky.
Výstava samotná bude v pavilonu k vidění měsíc, konkrétně do 25. července. V závěru pak plynule přejde do projektu „Otevřených ateliérů“. „Prostor proskleného pavilonu propůjčíme na nějaký čas umělcům, aby tam buď tvořili – a lidé se mohli podívat na jejich techniku a přístup k tvořivosti – nebo aby tam se zájemci pracovali v rámci připravených workshopů,“ vysvětluje záměr Adéla Veřmiřovská s tím, že i touto akcí město pokračuje v připomínání letošního „roku malířů“. „Open ateliéry“ budou k dispozici ve dvou týdnech od 21. července do 1. srpna, ve všedních dnech a na libovolnou dobu podle zájmu jednotlivých tvůrců. „Někdo má zájem nabídku využít po dva dny, jiný jen na hodinu a půl, někdo dopoledne a podobně. Aktivně se zapojí Glorie Grünwaldová a Hana Minehava, ale také autorky Burianova podmořského světa Zuzka Přívětivá a Petra Barošová, a rozjednaní jsou ještě další tvůrci,“ doplnila Adéla Veřmiřovská.
Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.