Natálie Březinová uspěla v celostátní fotosoutěži Photocontest určené žákům základních a středních škol. Ve své kategorii obsadila s koláží zimních krajinek první místo.
FOTO: VLASTIMIL BŘEZINA
Kopřivnice (dam) – Tři žáci kopřivnické Základní školy Alšova postoupili mezi finalisty soutěže Photocontest. Asi největší fotosoutěž určenou studentům středních a žákům základních škol pořádá už třetím rokem pražské Gymnázium Oty Pavla.
Do letošního klání přihlásilo 462 žáků dvaaosmdesáti škol bezmála dvanáct set snímků. Odborná porota hodnotila snímky středoškoláků a zvlášť snímky žáků základních škol. Trojlístek témat však měly obě věkové kategorie společné. Mladí fotografové měli prostřednictvím svých fotek ztvárnit témata „Lidé kolem nás“, „Svět na dlani“ a „Docela všední příběh“. Právě poslední téma přineslo Kopřivnickým nejvíce radosti.
Žákyně deváté třídy Natálie Březinová se totiž s esteticky ztvárněnou koláží šesti snímků zimní krajiny stala absolutní vítězkou své kategorie. Mezi dvaašedesát nejlepších pak postoupili ještě další dva její mladší spolužáci. Osmák Jiří Trčka skončil ve stejné kategorii těsně za oceněnými na čtvrtém místě a nepopulární bramborovou medaili si z Prahy odvezla také žákyně šesté třídy Adéla Mičulková se svým stínovým autoportrétem. Dvaašedesát zvětšenin finálových snímků včetně tří obrazů tří místních autorů týden zdobily výstavní prostory Novoměstské radnice v Praze.
Soutěže se účastnilo hned šest žáků Alšovy školy. Není to náhodou, fotografie má právě na této škole dlouhodobě výsostné postavení určitě také proto, že ředitel školy Milan Bureš je nejen pedagogem, ale také vystudovaným fotografem, který nikdy neztratil kontakt s tímto druhem výtvarného umění. Fotokroužky na škole existovaly už od osmdesátých let minulého století. Aktuálně už druhým rokem škola nabízí výuku v nepovinném předmětu Digitální fotografie. „Díky několika projektům je na škole slušné vybavení. K dispozici máme dvanáct kompaktních foťáků pro žáky a brzy mají přibýt další tři. Je zde možnost pracovat také s digitální zrcadlovkou a sérií několika objektivů. Díky tomu je zde možnost, aby se děti fotografii věnovaly, i pokud nemají doma k dispozici potřebné vybavení, stačí jen zájem o focení,“ říká Milan Bureš, který aktuálně v nepovinném předmětu vede patnáct různě starých žáků.
Většina soutěžních snímků vznikla přímo v těchto hodinách. Výuka by se dala přirovnat k fungování školního fotoklubu. Za příznivých podmínek vyráží skupinka lovit obrázky do exteriéru, pokud jim počasí nepřeje, společně snímky analyzují a vzájemně kriticky hodnotí. Součástí hodin je také osvojování teorie kompozice, techniky fotografie, ale i základů postprodukčního zpracování obrazu. „Ukazuje se, že spousta dětí má velmi dobré oko a umí prostřednictvím fotoaparátu zachytit opravdu zajímavé věci,“ chválí své svěřence Milan Bureš. To, jak se mladým fotografům jejich práce daří, bude možné už brzy posoudit ve školní galerii, kde by se měla ještě během jara objevit výstava nejlepších snímků.