Kopřivnice (dam) – Začátkem tohoto týdne začal v informačním centru předprodej divadelního předplatného pro novou sezonu KDK. To tradičně nabídne 6 titulů různých žánrů za výhodnějších cenových podmínek. Až do 26. září bude probíhat přednostní prodej pro aktuální abonenty. Další zájemci si mohou svá místa v hledišti pro nadcházející sezonu zajistit až poté. Předprodej pak bude ukončen na konci října.
První představení z předplatitelské série je v plánu 14. prosince. To královéhradecké Klicperovo divadlo přiveze drama Hana. Jde o divadelní adaptaci románu Aleny Mornštajnové. Děj dramatu, na jehož úpravě pro divadlo se podílela sama autorka, se odehrává v padesátých letech. Devítiletá Mira se poté, co ztratí svou rodinu během epidemie tyfu, dostává ke své nemluvné a podivínské tetě Haně. Ta dívku sice přijme, ale chová se k ní podivně chladně. Až časem pak Mira zjišťuje, že za podivínstvím a apatičností její příbuzné jsou hrůzy prožité v terezínském koncentračním táboře. Režisérkou sugestivní inscenace je Diana Šoltýsová, která připravila výjimečnou příležitost především pro ženskou část souboru královéhradecké scény s bezmála 140letou tradicí.
Na další představení si budou muset předplatitelé počkat víc jak čtvrt roku, ale i v březnu se dočkají divadelního uvedení bestselleru české spisovatelky. Tentokrát půjde o Šikmý kostel Karin Lednické. Ta část své románové kroniky o pohnutých osudech obyvatel Karvinska upravila společně s Annou Saavedra pro ostravské Divadlo Petra Bezruče. Poutavé svědectví o zmizelém městě a osudu lidí, kteří s ním byli neodmyslitelně spjatí, je jednou z největších událostí tuzemské literární scény za poslední léta. Rozsáhlý románový příběh je samozřejmě zredukován. Hlavní dějovou linku tvoří vzájemný vztah havířské vdovy Barbory a její volnomyšlenkářské přítelkyně Julky. Děj hry ale není omezen pouze na děj prvního dílu románové trilogie, ale ve stručnosti se zmiňuje i o událostech druhého dílu a v náznacích i o obsahu dosud nepublikované třetí části. Oproti knize režisérka Janka Ryšánek Schmidtová a dramaturgyně Anna Saavedra přidaly postavu „Neznámého“ ztvárněného Norbertem Lichým, která diváky provádí dějem a zároveň jej tu nostalgicky, tu sarkasticky glosuje.
V březnu se pak předplatitelé dočkají původního divadelního textu a drama vymění za veselohru. Konkrétně komedii Bosé nohy v parku z pera legendárního amerického dramatika Neila Simona v inscenaci z repertoáru pražské divadelní Agentury Harlekýn. Děj romantické komedie začíná ve chvíli, kdy skončí líbánky mladého páru a Corie a Paul se vydávají na dlouhou trať každodenní manželské rutiny, začínají si budovat společné bydlení a řeší, jak vlastně zvládnout život ve dvou. Do jejich příběhu navíc záhy vstupuje podivínský soused Victor a Coriina konzervativní matka Ethel, která znovu zahoří mateřskou láskou. Kromě mladého páru v podání Radúze Máchy a Anny Kameníkové se diváci mohou těšit na komediální um Veroniky Freimanové a Rudolfa Hrušínského.
Nejen na známé tváře Martina Hofmanna a Filipa Blažka sází další na jaro plánované představení. Oba populární herci si totiž zahrají přátele sdílející pokoj v ústavu pro duševně choré. Jejich střetávání s každodenní realitou je nejen plné humoru, ale také dává nahlédnout do komplikovaného nitra lidí, kteří se sice bojí lidí, ale zároveň bytostně touží po lásce a přijetí. Inscenace Elling a Kjell aneb Chvála bláznovství vychází z románového textu norského spisovatele Axela Hellsteniuse. Představení pro Pantheon production připravil uznávaný slovenský režisér Jakub Nvota.
Tentýž režisér je podepsán i pod inscenací Na útěku z repertoáru komorního Divadla Kalich z Prahy. Jde u komediální road movie. Jejími hrdinkami jsou asi čtyřicetiletá lehce upjatá Margot, která utekla z oslavy osmnáctých narozenin své dcery a o generaci starší Claude, která v rozšafném župánku s lehkostí gangsterů utíká z domova důchodců a žene se za životem plným dobrodružství a milostných románků, které ještě nutně musí prožít. Obě ženy se v noci setkají u cesty, kde si chtějí někoho stopnout a hašteření o první zastavené auto postupně zrodí nápad na společný útěk od zažitých stereotypů. Zatímco v textu hry nemají jejich postavy zprvu mnoho společného, o protagonistkách Na útěku to rozhodně neplatí. Nvota totiž do své inscenace obsadil jako Claude Carmen Mayerovou a do role Margot její dceru Terezu Kostkovou.
Poslední, šestý titul aktuálního předplatného najdou předplatitelé na měsíčním programu kulturního domu až v červnu. Těšit se mohou na komedii britského dramatika Tak já letím! Režisér Petr Svojtka hru původně pro pražské Studio Dva přetavil v one-woman show s energickou Annou Polívkovou. Ta hraje upovídanou a výstřední pětačtyřicátnici Susan, která se rozhodne oslavit své narozeniny cestou do Austrálie. Chce zopakovat výlet, který podnikla se svými kamarádkami jako desetiletá. Tentokrát však cestuje sama, sice se stejným očekáváním a sny, ale s pětadvacetiletou zátěží zkušeností. Její důvtip, šarm i chaos ji přimějí bilancovat a zamýšlet se nad přátelstvím, láskou, osamělostí a nástrahami i radostmi života.
Divadelní předplatné přináší abonentům nejen rezervaci vybraného místa v hledišti na jednotlivá představení, ale takém pětadvacetiprocentní slevu na divadelní speciály a vybrané akce pořádané Kulturním domem Kopřivnice v průběhu celého roku.