K o p ř i v n i c e (hod) –I když v našem regionu má skončit pozemní analogové vysílání v roce 2010, případně o rok později, již nyní probíhá zkušební provoz digitálního vysílání místní kabelové televize. „V současné době šíříme televizní signál jak analogově, tak již i některé programy digitálně. Komerční provoz digitálního vysílání zahájíme po zkušebním provozu a přijímat ho budou moci všichni, kteří budou mít patřičné technické vybavení,“ uvedl ředitel Kabelové televize Kopřivnice Jan Bittner.
Během příštího roku zahájí KTK vysílání současné rozšířené placené nabídky digitálně, z tohoto důvodu dojde k postupné výměně dekodérů za SET-TOP-BOXY. „Určitě rozšíříme nabídku placených programů, ale vše bude záležet na jednáních s jednotlivými poskytovateli programů,“ upřesnil Bittner.
Pořízení nového SET-TOP-BOXu přijde asi na dva tisíce pět set korun, pokud ho bude chtít někdo používat i jako záznamové zařízení, pak musí počítat s vyšší cenou. Uživatelé si budou moci přístroj zakoupit buď v KTK, nebo kdekoli jinde, ale vždy by měli mít na paměti, že SET-TOP-BOX musí být určen pro kabelové vysílání (DVB-C). „Technické podrobnosti najdou klienti na našich webových stránkách www.ktkdigi.cz,“ podotkl šéf KTK.
V rámci digitálního vysílání musí mít každý televizor vlastní SET-TOP-BOX. Ten si však nemusí pořizovat ti, kteří nechtějí do digitálního vysílání investovat. „I v době tzv. pozemní analogové tmy, tedy po roce 2011 budeme v rámci naší kabelové sítě šířit analogové vysílání, které bude možno na dnešních televizorech normálně sledovat. Naši zákazníci tak budou zvýhodněni oproti uživatelům společných televizních antén, kteří se investicím nevyhnou. V dlouhodobém horizontu dojde k postupnému snižování počtu analogových programů, na jaký jsme dneska zvyklí. Nebude se ale v žádném případě jednat o skokové změny, které by razantně omezily současnou základní programovou nabídku,“ upozornil Bittner.