Jan Socha a Jiří Tichánek (vpravo) před týdnem pokřtili publikaci o významných osobnostech města Štramberka.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Š t r a m b e r k (dam) - Štramberk je nejen městem s nevšední atmosférou, ale také obrovskou studnicí významných osobností. Tvrdí to alespoň historik a bývalý kopřivnický starosta Jiří Tichánek, který před týdnem v tamním muzeu starých tisků pokřtil další ze svých knížek. Zatím poslední položka jeho poměrně bohaté bibliografie nese název Významné osobnosti města Štramberka a zájemci se v nich mohou dozvědět řadu informací o významných rodácích, stejně jako o lidech, kteří se do historie Štramberka zapsali zlatým písmem.
„Se Štramberáky musí vždycky udělat pořádek někdo cizí. Jestli to byl pan doktor Hrstka, který objevil Štramberk turisticky, nebo Jiří Tichánek, který, ač Kopřivničan, sestavil tuto knížku o významných osobnostech, jimž město Štramberk hodně dlužilo,“ prohlásil nad pomyslnou kolébkou nové publikace její kmotr a bývalý starosta Štramberka Jan Socha. Přestože dvousetstránková kniha, která kromě textu na křídovém papíře nabízí také bohatý obrazový materiál, je k sehnání jen pár dnů, už nyní její autor mluví o rozšířeném vydání. Podle Tichánka se totiž do publikace nevešly zdaleka všechny osobnosti, které by si to zasloužily. „Dnes je jich tam 22, a dělal jsem průzkum mezi místními pamětníky nebo členy letopisecké komise a došel jsem k tomu, že v rozšířeném vydání by jich mohlo být až kolem padesáti, což je na toto městečko skutečně úctyhodné,“ říká Jiří Tichánek.
Na knížce o štramberských rodácích strávil víc jak půl roku a podle jeho slov mu pomohl nejen šéf tamního muzea Aleš Durčák, ale také místní lidé, kteří poskytli kontakty na potomky zmiňovaných osobností, díky jejichž rodinným archivům jsou v knize třeba dosud nepublikované fotografie.
Jiří Tichánek, který má na svém kontě řadu regionálněhistorických publikací, už nyní pracuje na další knížce ze Štramberka. „Zpracovávám historii včelařství ve Štramberku, navíc místní včelaři budou mít brzy stoleté výročí. Existuje poměrně bohatý dokumentační materiál, a přestože sám nejsem včelař, myslím, že to bude zajímavá práce,“ myslí si Tichánek.
Ještě dříve ovšem spatří světlo světa jeho publikace Hrad a panství Šostýn, která shrnuje vše, co se o tomto hradu dodnes ví. Obsahuje výsledky archeologických průzkumů, ale i materiály z archivů u nás, v Německu a Polsku. Na zatím nejrozsáhlejší knize o Šostýnu, která by mohla mít zhruba 350 stran, nyní pracuje grafik.