Půjčování elektrických koloběžek i skútrů v Kopřivnici funguje už víc než měsíc. Problémy jsou především s nevhodným parkováním v ulicích.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Kopřivnice (dam) – Zhruba měsíc jsou v kopřivnických ulicích k dispozici sdílené elektrokoloběžky a elektroskútry casharingové společnosti re.volt. Startup sídlící v Ostravě rozjel půjčování těchto malých dopravních prostředků zároveň i v Příboře a Novém Jičíně. Od spuštění provozu se do systému zaregistrovalo cca 2 700 lidí, schváleno bylo asi jedenáct set z nich. Průměrný věk uživatelů je zatím 35 let a průměrná délka jízdy je 23 minut. „Systém je stále ve fázi vývoje, a tak nevíme, kolik těchto uživatelů je přímo z Kopřivnice. Od příštího měsíce bychom měli mít k dispozici daleko větší množství dat a kromě počtu registrací a blokací účtů budeme znát průměrnou délku výpůjčky, věk uživatelů i procento špatně zaparkovaných vozidel,“ říká Lída Dubinská z firmy re.volt.
Přestože nestálé chladné počasí novince zatím příliš nepřeje, experiment, kterým bylo rozjetí služby v několika menších městech, v re.voltu zatím hodnotí pozitivně. „Jsme velice spokojeni. Obyvatele naše služba zajímá, chtějí vědět, jak co funguje, a hodně se ptají. Vnímáme jako pozitivní i skutečnost, že se nestíhá zastavit naše podpora, která funguje 12 hodin každý den. I to je důkazem, že je zájem veliký. Lidé nám pokládají nejenom otázky, ale přinášejí i různé náměty a zpětnou vazbu, což velmi vítáme,“ říká Dubinská jménem re.voltu.
Přestože firma mluví o pozitivním přijetí, především na sociálních sítích v diskuzích spojených s Kopřivnicí častěji zaznívají kritické hlasy. Kromě slovních přestřelek mezi zastánci a odpůrci elektromobility je hlavním tématem parkování. Lide kritizují, že koloběžky jsou často odstavované nevhodně a překážejí na chodnících, části kritiků je trnem v oku i parkování skútrů a skutečnost, že zabírají nedostatková parkovací místa pro auta. K části této kritiky se přidává i místní radnice.
„Potýkáme se hlavně s tím, že koloběžky jsou odstavovány i na místech, u kterých rada města nevyslovila souhlas. Věc průběžně s provozovatelem řešíme. Důvodů může být více, od nepřesnosti GPS lokalizace až po možné zlomyslné přemisťování vozidel některými občany, kteří nové službě nepřejí,“ říká Richard Petr z odboru rozvoje města. Radnice zjištěné případy dokumentuje i za pomoci některých občanů a předává je provozovateli k nápravě. „Chceme ale tuto věc řešit systémově, v minulém týdnu proto proběhlo další jednání s firmou a se zástupci zapojených měst, na kterém jsme se dohodli, že budeme hledat řešení odstavování skútrů i na jiných plochách, než jsou parkovací místa, aby tak nebyli omezeni řidiči aut,“ doplnil Richard Petr. „V případě koloběžek chceme místa pro jejich odstavování vhodně označit, a dát tak lidem na srozuměnou, která jsou pro odstavení našich strojů skutečně vhodná,“ sdělila Lída Dubinská z re.voltu.
Problém s parkováním přiznává i samotný provozovatel. V Kopřivnici podle dat re.voltu parkuje špatně asi 16 % vozidel. Zajímavé je, jak výrazně se tento údaj liší v každém ze zapojených měst. V Novém Jičíně bylo špatně parkujících jen asi 9 % strojů, ale zato v Příboře celá čtvrtina. „Parkování vnímáme jako zásadní záležitost, kterou naše podpora řeší na denní bázi. Lidé se se službou seznamují a občas parkují špatně, nicméně ve většině případů ne úmyslně. Všechny proto edukujeme, vedeme rozhovory a většinou nacházíme porozumění. Někdo občas zaparkuje chybně s nejlepším vědomím, že to udělal dobře, a po upozornění se většina uživatelů snaží chybu napravit,“ uvedla Lída Dubinská. Mluvčí re.voltu připouští, že část problémů jde také na vrub technickému řešení. Firma přiznala problémy s nepřesností GPS lokalizace, která, jak se zdá, může korelovat se špatně zaparkovanými stroji, vykazovaná nepřesnost je totiž nejnižší právě v Novém Jičíně a naopak nejvyšší v Příboře. Firma podle vyjádření své mediální zástupkyně na odstranění problému s GPS lokací aktuálně intenzivně pracuje
Někteří lidé službě vyčítají i skutečnost, že odstavené koloběžky a skútry pronajímané podnikatelským subjektem zabírají veřejné prostranství, ale za jeho využití neplatí. V tomto případě ale podle vyjádření úředníků nejde o zábor veřejného prostranství, který by podléhal poplatku. Platí zde podobný princip jako například u auta z půjčovny, za jehož parkování na veřejných parkovacích místech také nemusí řidič ani majitel platit městu žádné poplatky. Stačí, když dodržuje platné předpisy. Kromě odstranění některých nedostatků systému re.volt uvažuje o snížení věkové hranice pro využívání koloběžek. Ty si zatím mohou půjčit jen plnoletí. Snížení věkové hranice ale hodlají města povolit teprve poté, co budou vyřešeny stávající problémy s odstavováním vozidel.