Soutěž Lichnovský chytrolín
V úterý 27. října se v ZŠ Lichnov uskutečnila vědomostní soutěž pro žáky 3. a 4. ročníku Lichnovský chytrolín.
Soutěže se zúčastnilo 8 družstev ze čtyř škol - ZŠ Lichnov, ZŠ Tichá, ZŠ Mniší a ZŠ Lubina.
Po celou dobu soutěže ve škole panovala příjemná atmosféra a děti mohly poměřit mezi sebou všeobecné znalosti.
Žáci naší školy získali první a třetí příčku a za znalosti byli odměněni hodnotnými cenami.
Lubinskou školu reprezentovali Eliška Tobiášová, Tomáš Horečka, Ríša Richter a Denis Valášek.
Organizátorům i soutěžícím patří dík a my se těšíme na další ročník soutěže.
Mgr. Anna Mitášová, ZŠ Lubina
European Falcon Network Meeting
Sjeli jsme se v krásném hotelu nedaleko centra Vídně. Po několika minutách jsme byli zapojeni do intenzivního a dynamického programu - několik her na uvítanou (kterých se účastnili skutečně všichni - od nejmladších osmnáctiletých po nejstarší pětapadesátileté), seznámení s obsahem semináře, krátká přestávka a rychle do práce. Během čtyř dnů neustálých diskuzí jsme probrali skutečně zajímavá témata.
Prvním z nich byla participace, tedy diskuze o tom, jak v našich organizacích funguje demokratický systém - zda jsme řízeni shora, jestli o nás rozhoduje jen několik vybraných členů, nebo jestli jsme do systému zapojeni všichni, mladé a nové nevyjímaje. Dospěli jsme k zajímavým závěrům, ze kterých se určitě rádi poučíme.
Druhým bodem semináře byla otázka, nakolik jsou v našich řadách zastoupeny minority (sociální, národnostní, náboženské a jiné). Bylo skutečně zajímavé vyslechnout si názory lidí z Norska, Finska, Dánska, Španělska (konkrétně Katalánska), Malty, Rakouska, Německa, Lotyšska a dalších, porovnat, jak daleko před či za nimi jsme, co vše jsme se ještě nenaučili a naopak co můžeme naučit ostatní.
Posledním závažným bodem byl Train for Change (Vlak ke změně), mezinárodní tábor pořádaný Rakouskem a Českou republikou v roce 2010. Společně jsme probírali nejmenší detaily, aby se účastníci z celého světa měli příští léto v rakouském Döbriachu a v českých Jedovnicích co nejlépe a naplno si užili nejen atmosféru, ale spoustu nových přátel a také nespočet nových zkušeností.
Pokud mohu na chvilku mluvit za sebe, nebyl důležitý pouze seminář a nejnovější informace ze světa organizace IFM. Důležité bylo poznání trošku jiné (západní) kultury se všemi klady i zápory, seznámení s mnoha zajímavými lidmi i setkání se starými přáteli. A přestože veškerá komunikace na semináři probíhala v angličtině a já si mezi zkušenými vedoucími jednotlivých organizací připadala jako benjamínek, odnesu si ze semináře ve Vídni víc, než jsem si vůbec mohla představit. Děkuji všem, kteří pro nás seminář připravili, a doufám, že se brzy zase někde sejdeme.
Tamara Kunčarová, Pionýr Kopřivnice
Něco pro zasmání
Myslíte si, že o umělé zuby lze přijít jen ve rvačce, úrazem nebo nedej bože spolknutím protézy? Omyl! O tuto důležitou část ústní dutiny můžete přijít i při zahradničení, jak dokazuje případ jednoho mého známého.
Tomu se jaksi zazdálo, že mu umělý chrup překáží ve výkonu při hrabáni zahrady, proto vyndal svou zubní náhradu z úst a odložil ji na viditelném místě. Zase tak viditelné nebylo, jak se ukázalo později. Když si chtěl zuby po práci opět nasadit, zjistil, že zmizely a nejsou k nalezení. Hledal, hledal, leccos překopal a přehrabal, ba i kompost přeházel, ale zuby nikde, jako by se propadly do země. Tak teď jí, mluví a nadává pouze na poloviční výkon, protože se mu nechce jít k zubaři a vysvětlovat, jak k této pro něj tristní a pro zasvěcené známé k popukání, situaci došlo. Raději bloudí po zahradě, hledá a doufá v zázrak. Přejme mu, ať se dočká zázraku i zubů.
S. Dobečková