K o p ř i v n i c e (dam) - Nezačne-li se do poloviny roku stavět tribuna na fotbalovém hřišti ve Vlčovicích, přijde město možná o nejvelkorysejší dar ze soukromých rukou ve své novodobé historii. Stanislav Vágner z Mniší totiž městu už před víc jak půldruhým rokem nabídl, že do dovybavení a modernizace sportovního areálu ve Vlčovicích vloží ze svých prostředků 350 tisíc korun. Štědrému mecenáši ovšem dochází trpělivost a zastupitelům vzkázal, že pokud se nezačne se stavbou tribuny brzy, peníze pošle sportovcům do Lichnova.
„Můj otec je celoživotním fandou fotbalu. Má nějaké peníze a chce, aby tady po něm něco zůstalo. Fotbal je jeho vášní a navíc hřiště ve Vlčovicích stojí na bývalém poli jeho strýce, který ho k tomuto účelu obci věnoval,“ vysvětluje, proč chce Vágner do hřiště vložit takovou sumu, jeho dcera Dagmar Krestová, která je pravou rukou svého otce ve styku s úřady.
Zástupci města velkorysou nabídku velmi oceňují, zároveň ale přidávají argumenty, proč ji zřejmě nebudou moci využít. Město by prý na vybudování tribuny muselo přidat bezmála dva miliony korun ze svých zdrojů a priority v oblasti investic do sportovních areálů jsou prý někde úplně jinde.
„Fotbalové hřiště ve Vlčovicích je nejlepší hřiště, které v Kopřivnici máme. Potřebujeme opravit hřiště v Kopřivnici, kde hraje jedenáct mládežnických týmů, teče do zimního stadionu a je toho mnohem víc. Tribuna ve Vlčovicích patří k nejméně potřebným věcem,“ říká místostarosta Zdeněk Krajčír. Město by přivítalo, kdyby štědrý dárce své peníze uvolnil třeba na rekonstrukci šaten na hřišti nebo něco podobného, ten však trvá na tom, aby jeho jméno bylo spojováno právě se stavbou tribuny.
Postoj radnice k přijetí daru vyvolal diskuzi také na jednání zastupitelstva města. „To je přesně to patriotství. Ti lidé dávají peníze, protože po sobě chtějí něco zanechat. Pokud si my budeme klást podmínky, je to neslušné a ponižující. Respektujme přání dárců. Peněz není nikdy dost, ale je třeba zvažovat, kam je dáváme a jak peníze zhodnocujeme,“ prohlásil zastupitel Ivan Telařík, podle kterého město Vágnerovu nabídku musí přijmout. Pokud tak prý neučiní, tak ho osobně navštíví, aby se mu jménem města omluvil a přesvědčil jej se svým darem vydržet do příštího roku, kdy prý po volbách bude situace na radnici zcela jiná. Naopak třeba zástupce místní komise Václav Prašivka se k plánu stavět tribunu staví zdrženlivě. „My říkáme tribuna ano, ale jen, pokud to nebude znamenat omezení investic do infrastruktury obce,“ řekl zastupitelům.
Dagmar Krestová, která v minulém týdnu nabídku svého otce městu znovu prezentovala, je postojem představitelů radnice rozzlobená. „Já osobně budu otce přesvědčovat, aby svou nabídku stáhl a městu, které ji nedokáže ocenit, nic nedával. Rodinná firma by peníze v době krize užila jistě lépe,“ řekla.