Kopřivnice (hod) – Kopřivnická radnice letos poprvé organizovala sbírku brýlí pro Afriku. Lidé mohli staré či nepotřebné brýle nosit v květnu na farmářský trh, kde je zástupci radnice sbírali. Vzhledem k zájmu lidí byl sběr prodloužen až do konce června. Brýle bylo možné odevzdat nejen ve vestibulu radnice, ale i v městské knihovně v kulturním domě.
„Byli jsme velmi mile překvapeni zájmem veřejnosti. Na farmářském trhu nám lidé přinesli 141 brýlí a 50 obalů na brýle. Avšak celkem lidé z Kopřivnice i okolí přinesli 426 brýlí a 102 obalů. To vše jsme pečlivě zabalili kus po kuse a naskládali do dvou velkých krabic, abychom je chránili proti poškození při dalším transportu,“ uvedla Ivana Holubová, koordinátorka Zdravého města a místní Agendy 21.
Krabice s brýlemi a pouzdry byly 23. července předány zástupci organizace Lions Club Praha Ladies, organizaci, která projekt koordinuje za Českou republiku. Ta zajišťuje přeposlání dále do evropského sběrného místa v Turíně. V Itálii proškolení dobrovolníci brýle třídí podle dioptrií, čistí a opět zabalí. Následně jsou brýle poslány do distribučních míst v Africe a Asii, kde dobrovolníci potřebným lidem změří zrak a poté jim předají konkrétní potřebné brýle.
„Po sběru kol pro Afriku, který už funguje nějakou dobu, jsme se rozhodli pro sběr brýlí. Dle Světové zdravotnické organizace má 217 milionů lidé na světě nekorigované refrakční vady, tedy krátkozrakost, dalekozrakost či astigmatizmus. Oční vada znamená pro mnoho lidí ztrátu nezávislosti, špatný přístup ke vzdělání, ztížené nebo žádné pracovní příležitosti a podobně. Darované brýle tedy mohou pomoci těm, kteří je potřebují, ale nemohou si je dovolit,“ okomentovala důvody sbírky koordinátorka Holubová.
Vzhledem k zájmu ze strany veřejnosti i překvapivě dobrému výsledku se radnice rozhodla, že na podzim bude ve sbírce pokračovat. „Konkrétně mohou lidé brýle nosit opět od 1. září jako před prázdninami na úřad i do knihovny. Protože věříme, že přibude nějaké další sběrné místo či partner, který se do sbírky zapojí, budeme o této skutečnosti dodatečně veřejnost informovat,“ dodala Ivana Holubová.