K o p ř i v n i c e (dam) - Firma Brose minulý týden popřela zprávy o údajném uzavření svého závodu v kopřivnické průmyslové zóně. Stěhování na východ nebo dokonce zpět do Německa, o kterém se mezi lidmi mluvilo, je jen fámou. „Rodinná firma Brose trvá na svých českých výrobních místech i v těchto těžkých časech,“ píše se v oficiálním tiskovém prohlášení firmy.
Německá firma vyrábí v průmyslové zóně polohovadla sedadel a uzamykací systémy pro automobily. Závod v Kopřivnici se v posledních letech rozvinul v jednoho z větších zaměstnavatelů v regionu.
Razantní propad automobilového průmyslu logicky zasáhl i Brose. „I tento úspěšný podnik v posledních týdnech bezprostředně pocítil důsledky hospodářského poklesu v automobilovém průmyslu, čímž byl donucen ke konfrontaci se změněnými tržními podmínkami ve formě personálních úprav,“ informuje Brose ve své tiskové zprávě. Konkrétní personální opatření však neupřesnilo. Kromě omezení výroby, které v podniku už probíhá, ale došlo i na propouštění zaměstnanců. Podle ČTK jich muselo odejít asi 150. Opatření jsou prý nezbytná k tomu, aby mohla být co možná nejdéle zachována aktuální úroveň zaměstnanosti a závod nebyl ohrožen. „Velmi doufáme v to, že budeme moci zpět přijmout pracovníky a pracovnice, jakmile se bude rýsovat trvalejší oživení konjunktury,“ vzkázal vedoucí závodu Michael Daniel.
Brose je nuceno omezovat výrobu přesto, že ještě vloni získalo státní investiční pobídku pro investici ve výši asi 1,7 miliardy a zavázalo se nově vytvořit 245 pracovních míst.
Brose prohlášení, že nechce kopřivnickou průmyslovou zónu opustit, podpořilo také informacemi o svém navázání na tento region. Kromě spolupráce s vysokými školami v oblasti podnik od začátku školního roku 2008/2009 spolu se zdejším učilištěm nabízí mladým lidem praktický výcvik v profesních oborech autotronik a nástrojář. Brose mluví také o své budoucnosti, ještě koncem tohoto roku prý plánuje obsadit dvanáct vysoce kvalifikovaných odborných a vedou-cích pozic ve vývoji a výrobě.