Přírodní památka Váňův kámen - foto Ladislav Renner

Kopřivnické noviny číslo 5/2019 ze dne 07.02.2019

V lysohorském extrému závodili také místní borci

(Počet zobrazení: 1132)
Lysá hora (cab) – Více než tisícovka účastníků devátého ročníku Extrémního vytrvalostního závodu 24 hodin na Lysé hoře se pralo v sobotu 26. ledna s více než dvoumetrovou vrstvou sněhu, která na nejvyšším vrcholu Moravskoslezských Beskyd nyní leží. Nový sníh se bohužel nespojil s tvrdým podkladem, v některých místech pod sněhovou pokrývkou číhal na závodníky led a seběh se s přibývajícím časem začal bořit. Všechny tyto faktory učinily závod velmi náročným, dokonce zdravotníci museli ošetřit nejvíce úrazů v historii LH24, a proto také ti nejlepší absolvovali v průměru o jeden okruh méně než ti v loňském roce.

LH 24 je 24 hodin trvající horská štafeta dvojic společně se závodem jednotlivců, který je vyhlášen jako Zimní mistrovství ČR v horském maratonu jednotlivců. Startovalo se z areálu pily v Ostravici a cílem všech bylo zvládnout co nejvíc okruhů s vrcholem na Lysé hoře za 24 hodin. Jeden okruh měřil 11,4 km, jeho převýšení činilo 764 m a délka stoupání byla 5,72 km. Celkové prvenství obhájil Radek Chrobák, který zdolal 13 okruhů, stejně jako druhý Petr Král, ale v lepším čase. V ženách zvítězila s jedenácti koly Barbora Cichá a mezi dvojicemi triumfoval i letos Tomáš Svoboda, tentokrát však s Ondřejem Tabarkou, kteří zvládli 15 okruhů.

Závodu se zúčastnili také sportovci z Kopřivnice. V kategorii muži 18-35 let obsadil Heinz Hejduk 29. příčku (7 okruhů), v kategorii muži 36-50 let byli 27. Jaroslav Chromý (8 okruhů), 37. Přemysl Gilar (7 okruhů), 106. Martin Hrnčárek (5 okruhů – skončil v neděli v 1 ráno) a 149. Petr Klos (4 okruhy – skončil v sobotu po 20. hod.). Mezi muži nad 50 let se na 13. příčce umístil se 7 koly Zdeněk Golík, stejný počet měl i 15. Patrik Hejduk, dokončil jej však o půl hodiny později. V mužských dvojicích 18-35 let skončil s 11 okruhy jedenáctý Lumír Toman s Karlem Gazdou z Opavy.