Město Kopřivnice - Kopřivnické noviny ze dne 24.09.2020 - Účast na tradičním běhu byla vysoká, časy však byly horší
Bezručova vyhlídka - foto Lukáš Filip

Kopřivnické noviny číslo 33/2020 ze dne 24.09.2020

Účast na tradičním běhu byla vysoká, časy však byly horší

(Počet zobrazení: 255)
Ondřej Dobiáš (č. 28) z AK E. Zátopka Kopřivnice obsadil v Běhu rodným krajem Emila Zátopka celkové páté místo, v kategorii mužů do 34 let však vystoupal na bronzový stupínek.

Kopřivnice (cab) – Celkem 228 jednotlivců a deset štafet se vydalo na trať XVIII. ročníku Běhu rodným krajem Emila Zátopka, který se koná tradičně nejbližší sobotu k datu narození tohoto slavného atleta, což bylo 19. 9. 1922, a letos tento termín připadl právě na sobotu 19. září. Poprvé už bohužel nemohla ani na dálku běžcům fandit Dana Zátopková, která v březnu tohoto roku zemřela. Proto byl tento 22,3 km dlouhý běh uctěním památky nejen Emila, ale i jejím.

Trasa závodu vedla z Kopřivnice přes Ženklavu, Veřovice, nad pramen Jičínky s cílem v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, kde je ve Valašském Slavíně čtyřnásobný olympijský vítěz a kopřivnický rodák Emil Zátopek pochován.

Od začátku závodu se na čele drželi bratři Kučerovi a v cíli byl nakonec o devět sekund rychlejší Martin před Lukášem. Domácí běžec Jakub Ambros se až do Veřovic držel ve skupince závodníků bojujících o čtvrtou příčku, ale nastolené tempo neudržel a postupně se startovním polem propadal. K těmto běžcům se však dotáhl další reprezentant AK E. Zátopka Kopřivnice Ondřej Dobiáš, který nakonec obsadil celkové páté místo a třetí v kategorii mužů do 34 let. V ženách zvítězila několikanásobná mistryně ČR na tratích od 3 km po půlmaraton Petra Kamínková z Olomouce.

Kromě jednotlivců byly oceněny také týmy, mající tři členy, z nichž jedna musela být žena. Letos podruhé mohly běžet závod také štafety, kdy první člen běžel 10 km do Veřovic, ten druhý pak absolvoval zbývajících 12,3 km. Vyhlášen byl také nejrychlejší Rožnovák a Kopřivničan, kterými byli za naše město mezi ženami Zuzana Hyvnarová a mezi muži Ondřej Dobiáš.

Výsledky Běhu rodným krajem Emila Zátopka (Kopřivnice, 19. 9., XVIII. ročník): kategorie muži A (18–39 let): 1. L. Kučera (ELEVENRUNTEAM) 1:19:54 hod., 2. L. Steiner (AK Drnovice) 1:23:16 hod., 3. O. Dobiáš (AK EZ Kopř.) 1:24:26 hod.; kat. muži B (40–49 let): 1. M. Kučera (ELEVENRUN-TEAM) 1:19:45 hod., 2. T. Blaha (AK ASICS Kroměříž) 1:22:18 hod., 3. M. Biolek (Řepiště) 1:26:19 hod.; kat. muži C (50–59 let): 1. L. Židlík (Frenštát p. R.) 1:26:35 hod., 2. D. Šindelek (MK Seitl Ostrava) 1:34:04 hod., 3. J. Pivec (PIVI team) 1:39:44 hod.; kat. muži D (60–69 let): 1. M. Smrčka (BK Říčany) 1:31:04 hod., 2. P. Škrabánek (MK Seitl Ostrava) 1:33:48 hod., 3. J. Tadeusz (Radziechowy) 1:41:49 hod.; kat. muži E (od 70 let): 1. S. Sikora (Bielsko-Biała) 1:53:55 hod., 2. J. Strakoš (Tatra Kopř.) 2:02:19 hod., 3. A. Výtisk (MK Seitl Ostrava) 2:04:23 hod.; kat. ženy F (18–34 let): 1. J. Matějíková (TJ Liga 100 Olomouc) 1:45:12 hod., 2. T. Šlampová 2:04:40 hod., 3. K. Trošoková (Biatlon Ostrava) 2:05:20 hod.; kat. ženy G (35–44 let): 1. M. Drastichová (MK Seitl Ostrava) 1:37:45 hod., 2. E. Šimonová (X-TRAIL Orlová) 1:39:33 hod., 3. P. Pospíšilová (Cyklonavakteam) 1:45:24 hod.; kat. ženy H (od 45 let): 1. P. Kamínková (Svatý Kopeček) 1:32:24 hod., 2. I. Ambrožová (Klub biatlonu Břidličná) 1:58:18 hod., 3. V. Richterová (Pomalé šípy Kopř.) 1:59:13 hod.; štafety: muži: 1. Hanke, Raška 1:35:13 hod., 2. Hrnčárek, Grill 1:46:32 hod., 3. Pleskač, Pleskač 1:57:08 hod.; ženy: 1. Mazáčová, Krausová 1:49:37 hod., 2. Slívová, Máchová 1:57:29 hod., 3. Jančová, Stránská 2:00:26 hod.