Kopřivnické noviny
Kopřivnické noviny číslo 42/2022 ze dne 01.12.2022
Sbor Valentin uvede vánoční písně z Lašska
(Počet zobrazení: 1706)
Kopřivnice (dam) – Vánoční lidové písně z Kopřivnice a nejbližšího okolí budou tvořit kostru připravovaného adventního koncertu pěveckého sboru Valentin na půdě Muzea Fojtství. Program, který příborský soubor připravil z materiálu sesbíraného Leopoldem Víchou a později Emilem Hanzelkou, nese název Gloria na výsosti a v premiéře jej bude možné slyšet ve středu 7. prosince od 16 hodin.
Smíšený pěvecký sbor Valentin funguje už sedmým rokem pod vedením sbormistryně Blanky Hrubé, která pro něj například i v archivech Fojtství hledá a upravuje lidové písně z Příbora a okolí a zaměřuje se na oživení převážně těch méně známých. Pomalu rostoucí sbor je tvořen zpěváky napříč všemi generacemi a různými profesemi. Nejmladší zpěvačce je 9 let a nejzasloužilejší členové jsou z řad seniorů a jeho cílem je nejen připomínat kouzlo lašské kultury, ale takém vyjádřit úctu k tradici mluveného i zpívaného slova našich předků.
Koncert má své návštěvníky nejen naladit na sváteční notu, ale zároveň bude i netradičním zahájením výstavy k 200. výročí narození kopřivnického Ignáce Šustaly, kopřivnického rodáka a zakladatele továrny na kočáry. Po koncertě od půl šesté večer proběhne pro zájemce komentovaná prohlídka této výstavy s autorem výstavy historikem Ondřejem Šalkem.