
Před týdnem se poprvé sešli členové Komise pro strategický rozvoj, aby zahájili práce na tvorbě nového strategického plánu na další období.
FOTO: DANA HOĎÁKOVÁ
Kopřivnice (hod) – Práce na novém strategickém plánu na další období se rozjely naplno. Minulý týden ve čtvrtek proběhlo první zasedání devětadvacetičlenné Komise pro strategický rozvoj, která je složena z místních politiků, zástupců firem a různých institucí ve městě.
„Strategické plánování má v našem městě dlouhodobou tradici. První strategický plán byl vytvořen již v roce 1996. Ten, jehož platnost v letošním roce končí, byl ve spolupráci s odbornou i laickou veřejností vytvořen v roce 2007 a v roce 2014 byl aktualizován. Mnozí z vás se již v minulosti účastnili procesu tvorby strategického plánu našeho města. Čeká nás, věřím, zajímavá práce, do které budete moci přinést své zkušenosti a znalosti nejen jako politici či zástupci neziskového i podnikatelského sektoru, ale také jako obyvatelé a návštěvníci města,“ uvedl starosta Miroslav Kopečný v úvodu prvního jednání komise.
Jak poznamenal starosta, strategický plán není v Kopřivnici pouhým dokumentem, který je po schválení uložen do šuplíku, ale jde o dokument živý, který město uvádí do realizace prostřednictvím akčních plánů, ve kterých si každoročně stanovuje prioritní aktivity, na nichž bude pracovat. Díky tomu se Kopřivnici daří velkou část schválených opatření realizovat a vypořádávat se se složitými a finančně náročnými projekty. Strategický plán pomáhá městu připravovat se na dotační výzvy. V této oblasti je město poměrně úspěšné. V minulém programovacím období Kopřivnice realizovala či právě dokončuje 37 projektů spolufinancovaných z operačních programů, především operačního programu Životní prostředí a integrovaného operačního programu.
„Pro tyto projekty se nám podařilo získat dotace ve výši více než 200 milionů korun, přičemž celkové náklady těchto projektů jsou přes 300 milionů korun. Dalších více než 15 milionů korun město získalo z národních dotačních programů. Projekty, které byly takto podpořeny, se týkají především oblasti životního prostředí, hospodaření s energiemi, infrastruktury pro nemotorovou dopravu – chodníky a cyklostezky a také projekty v sociální oblasti a školství,“ okomentoval potřebnost strategického dokumentu starosta Kopečný.
Poté Jan Vozáb ze společnost Berman Group, s. r. o., seznámil přítomné s výsledky socio-ekonomické analýzy města a průzkumu podnikatelského prostředí, které tato společnost zpracovala. „Jde o velmi rozsáhlé dokumenty, které přinášejí podrobná zjištění v různých oblastech života města,“ sdělila Lenka Šimečková, vedoucí oddělení strategického plánování. V rámci diskuze mohli přítomní členové podávat k oběma dokumentům své připomínky, náměty i návrhy na řešení.
„Společnost Berman Group obdržené podněty zapracuje do konce prázdnin do finálního dokumentu. S aktuální verzí se může seznámit i široká veřejnost. Oba dokumenty jsou zveřejněny na webu města v sekci Strategický plán,“ poznamenala Lenka Šimečková a dodala, že na příštím jednání, které se uskuteční v září, budou členové komise definovat strategickou vizi a sestavovat SWOT analýzu. Veřejnost se bude moci do tvorby strategického dokumentu zapojit v říjnu, kdy jsou v plánu veřejná projednávání jednotlivých prioritních oblastí.