Město Kopřivnice - Kopřivnické noviny ze dne 07.01.2021 - Lašská běžecká liga skončila předčasně
Muzeum Fojtství - foto STUDIO TRINITY, s.r.o.

Kopřivnické noviny číslo 1/2021 ze dne 07.01.2021

Lašská běžecká liga skončila předčasně

(Počet zobrazení: 560)
Kopřivnice (cab) – Běh kolem koupaliště, který měl zakončit XXVII. ročník Lašské běžecké ligy, seriálu závodů pořádaných Atletickým klubem Emila Zátopka Kopřivnice, se nakonec uskutečnit nemohl. Z původního termínu 17. listopadu byl přesunut na sobotu 19. prosince a ještě dva dny před tímto datem se mohly konat akce do 50 osob. V pátek se však Česká republika vrátila do čtvrtého stupně PES, společně se mohlo setkávat již jen šest osob a amatérské soutěže byly zakázány.

I přes všechna omezení v letošním roce se podařilo uskutečnit osm z původně desíti naplánovaných závodů Lašské ligy. Konaly se tradiční běhy na rozhlednu Bílá hora (10. června) a na Červený kámen (17. června), Běh Novojičínským parkem (28. září) a Rybský trhák (10. října). Poprvé se uskutečnil Běh okolo Červeného kamene, který 3. června celou letošní ligu zahajoval, premiéru měly také Žoržovy hrby (15. 8.) na nově zrekonstruovaném stadionu Emila Zátopka a po osmi letech se běžel závod na Libotíně (1. července). Do LBL byly tento rok zařazeny i dva závody Frenštátského běžeckého poháru, Tichavská tůňka konaná 8. července a Cena SK Valašského království, ta se však 9. srpna neuskutečnila. Do konečného hodnocení Lašské běžecké ligy se započítávaly body z maximálně sedmi a minimálně třech závodů. Kdo absolvoval pouze jeden nebo dva závody, nebyl nakonec klasifikován.

Kategorii mužů do 39 let suverénně ovládl s 225 b. Jakub Ambros z AK EZ, jenž vyhrál šest ze sedmi závodů, kterých se účastnil, porazil ho pouze Tomáš Bátrla na Tichavské tůňce. Druhé místo obsadil se 149 b. a sedmi absolvovanými závody Milan Vinklárek, jenž se stal v průběhu roku členem AK EZ. Pouze o pět bodů méně získal třetí Tomáš Bátrla z Kunína, zúčastnil se však pouze pěti závodů. Již s větším odstupem skončili těsně pod pomyslnými stupni vítězů běžci AK EZ čtvrtý Jiří Kramoliš (99 b.) a pátý David Mikala (97 b.). V této kategorii splnilo podmínku min. počtu tří závodů celkem 27 běžců, alespoň jednoho závodu se jich pak zúčastnilo 88.

V ženách byla situace vyrovnanější a škoda, že se nemohl konat Běh kolem koupaliště, v němž by se navíc bral dvojnásobný počet bodů. Z prvenství se tak nakonec raduje se ziskem 168 b. Darina Krausová z pořádajícího oddílu, která nechyběla ani na jednom z uskutečněných závodů LBL, a tudíž nejhorší výsledek se jí škrtal. Druhé místo obsadila se 160 b. Veronika Srníčková z Veřovic, vítězka čtyř závodů a ve dvou byla druhá, k celkovému triumfu v LBL jí však scházely hlavně body za vrchařskou prémii, protože chyběla na běhu na rozhlednu, a nestartovala ani v Rybí. Třetí místo vybojovala Helena Kovařčíková z Poličné, která v šesti závodech posbírala 153 bodů. Na dalších příčkách se pak umístily Daniela Valová z Nového Jičína (133 b.), Andrea Linhartová z AK EZ (128 b.) a Kateřina Polášková z Pomalých šípů (111 b.). Minimálního počtu tří závodů se zúčastnilo 16 žen, alespoň v jednom jich startovalo celkem 54.

Kategorii mužů nad 40 let s přehledem ovládl 60letý Petr Škrabánek z MK Seitl Ostrava (210 b.), jenž nechyběl ani v jednom závodě, a nejhorší výsledek se mu tudíž do konečného součtu nezapočítával. Druhé místo obsadil se 166 b. David Hanke z AK EZ, ten sice absolvoval jen šest závodů, ale ani bodový zisk za ten jeden by mu k prvenství nestačil. Třetí pak skončil se 127 b. a rovněž šesti odběhanými závody Dušan Olajoš z KPNP Rybí. Čtvrtý Ivo Nedoma z Příbora získal 143 b., Libor Petřek z Gumáren Zubří již měl na pátém místě s 95 b. větší odstup a šestou pozici obsadil s 87 b. Josef Kvita z AK EZ. Podmínku pro zařazení do konečného hodnocení splnilo v této kategorii celkem 44 mužů, nejméně v jednom závodě jich startovalo celkem 80. V rámci celé letošní Lašské běžecké ligy se alespoň jednoho závodu zúčastnilo 222 běžců a běžkyň.