Město Kopřivnice - Kopřivnické noviny ze dne 09.05.2019 - Kopřivnicí opět projížděl závod Gracia Orlová
Letní koupaliště v Kopřivnici - foto STUDIO TRINITY, s.r.o.

Kopřivnické noviny číslo 18/2019 ze dne 09.05.2019

Kopřivnicí opět projížděl závod Gracia Orlová

(Počet zobrazení: 41)
Tereza Neumanová (na čele) z Dukly Praha vyhrála rychlostní prémii v Kopřivnici, do cíle ale dojela nakonec na 35. místě.

Kopřivnice , O r l o v á (cab) – Přes stovku cyklistek z 21 družstev projelo ve čtvrtek 2. května Kopřivnicí v rámci XXXIII. ročníku mezinárodního etapového cyklistického závodu žen Gracia Orlová, zařazeného do Světového poháru žen v silniční cyklistice, a v němž startovaly UCI (Union Cycliste Internationale – Mezinárodní cyklistická unie) týmy, národní, regionální a klubové týmy a mix týmy 4 až 6 závodnic (deset národních týmů a dalších jedenáct týmů včetně Mix teamu ČR a Dukly Praha).

Závod, který se jel od čtvrtka 2. do neděle 5. května, byl i letos rozdělen do tří etap a dvou půletap o celkové délce 377 km. Tradičně první etapa začínala v Orlové, peloton dále pokračoval přes Havířov, Těrlicko, Frýdlant nad Ostravicí, Kozlovice, Hukvaldy a Hájov až na kruhový objezd v Lubině, v 15:35 hod. pak čelo závodu dorazilo na kruhový objezd u kopřivnického technického muzea a dále pokračovalo na Závišice, Rybí a kolem „Kateřiny“ finišovalo na štramberské náměstí. Tam po 104 km protnula cíl jako první po dramatickém spurtu Italka a třetí žena v žebříčku UCI Marta Bastianelli (TVC Team Virtu Cycling) v čase 2:51:29 hod., o dvě sekundy porazila Marii Novolodskayu z ruského národního týmu, ve stejném čase pak dojely také třetí Julie van de Velde z belgického národního týmu a čtvrtá Urska Pintar (BTC City Ljubljana). Nejlepší Češkou v závodě byla podle očekávání Jarmila Machačová z Dukly Praha, která do cíle dorazila na 22. místě s půlminutovou ztrátou na vítězku.

V posledních letech byla druhou etapou Gracie trasa Lichnov – Pustevny – Lichnov, letos však tuto královskou etapu organizátoři přesunuli na sobotu, od čehož si slibovali větší diváckou podporu na trati. V pátek se tak jela dopoledne časovka jednotlivkyň Havířov – Ostrava – Havířov o délce 13,5 km a odpoledne pak závodnice absolvovaly 56,8 km dlouhou půletapu, která zahrnovala úsek z Dětmarovic do Orlové, kde se jely čtyři okruhy. V sobotu tedy přišla na řadu náročná 100km etapa z Lichnova přes Pustevny a Soláň do Velkých Karlovic a přes Rožnov pod Radhoštěm zpět do Lichnova. V neděli pak Gracie vyvrcholila 101,6 km dlouhou pátou etapou, která zahrnovala osm okruhů v Orlové.

Celkové prvenství nakonec získala Maria Bastianelli časem 10:14:43 hod., druhá Julie van de Velde na ní ztratila téměř pět minut a o dalších 30 s zpět zůstala Maria Novolodskaya. Nejlepší Češkou v závodě byla časem 10:22:54 hod. Nikola Bajgarová z Dukly Praha.