Letecký pohled na Kopřivnici - CBS Malované mapy

Kopřivnické noviny číslo 32/2022 ze dne 22.09.2022

Jubilejní ročník přilákal rekordní počet běžců i štafet

(Počet zobrazení: 2927)
Nedlouho po startu se na čele závodu oddělila čtyřčlenná skupina, v níž byl i vítěz Roman Adamovich (č. 160).

Kopřivnice (buk) – Na start jubilejního 20. ročníku Běhu rodným krajem Emila Zátopka, který se konal minulou sobotu, se postavilo rekordních 305 účastníků, což bylo téměř o sto více než v minulém roce. Jednotlivci i štafety museli zvládnout trasu dlouhou 22,3 km s převýšením okolo 400 metrů. Protože by nejslavnější kopřivnický běžec historie a čtyřnásobný olympijský vítěz, po němž je tento závod pojmenován, oslavil společně se svou manželkou Danou 100 let, byla letošní událost o to prestižnější. Běžci a běžkyně se vydali na trať tradičně od technického muzea.

Po startu směřovali k prémiím starostů obcí v hodnotě dva tisíce korun, které byly umístěny ve Štramberku, Ženklavě a Veřovicích. U tamějšího kulturního domu na desátém kilometru probíhala předávka v kategoriích štafet. Od tohoto místa pokračovali sportovci k pramenu říčky Jičínky, což byl zároveň nejvyšší bod celé trasy. Po jeho zdolání je čekal pouze seběh do cíle. Konkrétně jím bylo Dřevěné městečko Valašského muzea v přírodě, kde jsou ve Valašském Slavíně manželé Zátopkovi pochováni.

Nejrychleji tento silniční závod zvládl běloruský atlet Roman Adamovich, který doběhl o šestnáct sekund před loňským vítězem Adamem Szymanikem. Na třetím místě skončil další zahraniční běžec Dmytro Didovodiuk z Ukrajiny. Na čtvrtém místě se umístil favorizovaný Lukáš Kučera. Mezi ženami zvítězila stylem start-cíl Petra Pastorová. O druhé místo si to ve finiši rozdaly Elen Šimonová s Veronikou Hanko. První z nich byla rychlejší pouze o jednu sekundu, na Hanko zbyl bronz. Jak bývá zvykem, své zastoupení měl při tomto podniku i Atletický klub Emila Zátopka z Kopřivnice. Nejlépe jej reprezentovali David Hanke a Martina Mazáčová, kteří ovládli kategorii smíšených štafet.

Z výsledků Běhu rodným krajem Emila Zátopka (Kopřivnice, 17. 9., XX. ročník): kategorie muži 18–39 let: 1. Roman Adamovich 1:15:25 hod., 2. A. Szymanik (AKBK) 1:15:41 hod., 3. D. Didovodiuk (Achilles Leszno) 1:16:17 hod.; kat. muži 40–49 let: 1. L. Kučera (Elevenrunteam) 1:17:02 hod., 2. T. Blaha (AK ASICS Kroměříž) 1:22:02 hod., 3. V. Bitala (RpR) 1:22:12 hod.; kat. muži 50–59 let: 1. R. Petráš (Dana a Emil - věčná inspirace) 1:29:26 hod., 2. V. Šindelek (Pržno) 1:30:01 hod., 3. M. Bětík (Geohunter) 1:34:47; kat. muži od 70 let: 1. P. Škrabánek (Drasinskrab) 1:40:52 hod., 2. M. Vrobel (Vroblici) 1:43:07 hod., 3. J. Gargulák (Lidečko) 1:45:57 hod.; kat. ženy 18–34 let: 1. V. Hanko (Veřovice) 1:37:58 hod., 2. O. Didovodiuk (Achilles) 1:38:56 hod., 3. J. Fritscherová (TJ Liga 100 Olomouc) 1:40:10 hod.; kat. ženy 35–44 let: 1. E. Šimonová (X-Trail Orlová) 1:37:57 hod., 2. M. Drastichová (Drasinskrab) 1:42:57 hod., 3. H. Legerská (SSK Vítkovice) 1:43:58 hod.; kat. ženy od 45 let: 1. P. Pastorová (MK Seitl Ostrava) 1:29:49, 2. P. Pospíšilová (Opava) 1:49:06 hod., 3. E. Tomaszewiczová (MK Seitl Ostrava) 1:55:23; štafety: muži: 1. J. Kramoliš, T. Valentík (Ogaři z RNJ) 1:29:39 hod.; ženy: 1. M. Kašná, L. Quittová (Spice girls) 1:37:58 hod.; mix: 1. D. Hanke, M. Mazáčová (AEKZ) 1:31:10 hod.