Muzeum Fojtství - foto STUDIO TRINITY, s.r.o.

Kopřivnické noviny číslo 22/2018 ze dne 07.06.2018

Hynek Bartoň je v evropském žebříčku šestý

(Počet zobrazení: 126)
Kopřivnice (cab) – Šesté místo v evropském žebříčku tenistů do 14 let. Tak tímto se může pyšnit Hynek Bartoň, odchovanec kopřivnické tenisové školy a žák osmé třídy ZŠ E. Zátopka. A to se ještě před půl rokem pohyboval někde okolo stovky.

Takový skok se mu podařil díky skvělým výsledkům na letošních turnajích série Tennis Europe Junior Tour, kterou pro věkové kategorie U12, U14 a U16 organizuje Tennis Europe, největší regionální sportovní asociace Mezinárodní tenisové federace (ITF). V posledních šesti týdnech absolvoval Hynek Bartoň, hráč klubu TK AGROFERT Prostějov, čtyři mezinárodní turnaje, ve kterých obsadil tři druhá místa ve dvouhře, dvě první místa ve čtyřhře a jedno dělené třetí a čtvrté místo ve dvouhře.

Na konci dubna se Bartoň zúčastnil turnaje na Slovensku „Trnava Cup U14 2018“ a ve dvouhře nastupoval jako trojka turnaje. V singlu je pavouk tvořen vždy 64 hráči, takže cesta až do finále vede přes pět soupeřů. Nad všemi ale Bartoň v Trnavě zvítězil bez ztráty setu, až ve finále nakonec podlehl jedničce a svému věčnému rivalovi Matthewovi Williamu Donaldovi z TK Sparta Praha. Ve čtyřhře s Oldřichem Vejšickým (TJ Sokol Vysočany) jako nasazené dvojky však vypadli již ve třetím kole.

Hned na trnavský turnaj navázal kopřivnický tenista turnajem v Rakovníku „Wilson Cup“ na přelomu dubna a května. I tady byl ve dvouhře nasazená trojka a stejně jako na Slovensku i tentokrát ve finále nestačil na Donalda. Ve čtyřhře Bartoň s Vejšickým však postupně vyřadili Poláky, Slováky, Němce (nasazené trojky) a ve vítězném utkání porazili také čtyřky turnaje Jakuba Nicoda a Vojtěcha Petra.

Sotva skončil v Rakovníku jeden turnaj, už začal další, tentokrát však té nejvyšší kategorie. Na „Bohemia Cafex Cupu“, který probíhal od 6. do 13. května, dosáhl Bartoň týchž výsledků, ovšem vzhledem ke kategorii turnaje o to cennějších. Jako sedmička ve dvouhře se Bartoňovi podařilo vybojovat druhé místo, když postupně vyřadil Francouze, Němce, Rusa, ve čtvrtfinále dokonce jedničku turnaje Constantinose Koshise z Kypru, v semifinále Chorvata, jenomže ve finále v třísetovém utkání znovu podlehl Donaldovi. Ve čtyřhře s Vejšickým jako nasazené trojky zvítězili v semifinále nad belgicko-chorvatským párem coby nasazenými dvojkami a v utkání o vítězství ve třech setech porazili také jedničky turnaje z Chorvatska.

Dalším turnajem té nejvyšší kategorie byl XXV. ročník „Piešťany Cup U14 2018“, který se konal od 13. do 20. května. Tentokrát obsadil Hynek Bartoň ve dvouhře dělenou 3.-4. příčku, když si ve čtvrtfinále poradil s pětkou turnaje Chorvatem Dino Prizmičem, v semifinále jej ale vyřadila turnajová jednička Koshis. Stupně vítězů se kopřivnickému tenistovi nepodařilo získat ani ve čtyřhře s Vejšickým, ve čtvrtfinále je totiž přehrál chorvatský pár (pětky turnaje).

Od pondělí je Hynek Bartoň na soustředění s českým výběrem ve Vésce, poté jej bude nejspíše čekat nominace do reprezentačního družstva, kde je vrcholem mistrovství světa hráčů do 14 let. To se bude konat v srpnu v Prostějově za účasti 32 nejlepších družstev světa.