Kopřivnické noviny číslo 26/2022 ze dne 04.08.2022

Atletka Adéla Tkáčová je ze čtvrtého místa v Evropě nadšená

(Počet zobrazení: 1574)
Adéla Tkáčová skončila na ME do 18 let v sedmiboji čtvrtá.

Kopřivnice (cab) – Vynikající čtvrté místo obsadila v sedmiboji na Mistrovství Evropy do 18 let, které se v izraelském Jeruzalémě konalo od pondělí 4. do čtvrtka 7. července, atletka AK E. Zátopka Kopřivnice Adéla Tkáčová. Překonala pět absolutních a jeden vícebojařský osobní rekord a ziskem 5 643 b. v celém víceboji si posunula nejen své maximum o 341 b., ale také se zařadila na třetí příčku národních historických tabulek sedmiboje této věkové kategorie. Se štafetou 100–200–300–400 m pak mohla sedmnáctiletá kopřivnická atletka slavit bronz, ale kvůli diskvalifikaci za šlápnutí na čáru jedné ze závodnic kvarteto cenný kov nezískalo a navíc přišlo o národní rekord 2:07,53 min. O podobně skvělý výsledek se Tkáčová v současné době pokouší ve štafetě na 4 × 100 m na Mistrovství světa do 20 let v kolumbijském Cali, výsledky budou zveřejněny v příštím vydání novin.

S jakými pocity ses z evropského šampionátu vrátila?

Jsem úplně nadšená, i když to pořád ještě nemůžu vstřebat. Je to pro mě obrovský úspěch.

Čtvrté místo, tudíž těsně pod stupni vítězů, tě tedy nemrzí?

Ne, vůbec. Není ve mně ani špetka zklamání. Je to můj dosud největší úspěch.

Popiš, jak probíhal první den víceboje.

Před překážkami jsem byla hodně nervózní, ale všechny disciplíny se mi nakonec povedly. Udělala jsem si dva osobáky a na dvoustovce vícebojařský, takže po prvním dnu jsem byla oproti mistrovství ČR ve velkém plusu. Za to jsem byla moc ráda a do dalšího dne jsem šla bojovně, že to může dopadnout dobře.

Doufala jsi v takový výsledek po prvním dnu? Nebyl svazující do druhého dne?

Bavili jsme se s trenéry, že kdybych byla po prvním dnu v top šest, že by to bylo skvělé, takže čtvrté místo bylo až nad očekávání. Ve druhém dnu už nejsou takové stresující disciplíny, proto jsem nebyla tolik nervózní jako před první disciplínou. Kdyby tam byly překážky nebo třeba dvoustovka, tak jsem více ve stresu. Spíše jsem se na závodění s holkami těšila a moc nervózní jsem nebyla.

Ve druhém dnu sis ve všech disciplínách vylepšila osobní rekord, takže ti asi vyšly na jedničku.

Ano, vyšly. Menší komplikací byl první pokus v dálce, v němž jsem měla snad 60 cm nedošlap a skočila jen 519 cm. To jsem byla docela nervózní, ale ve druhém už jsem založila 568 cm, což bylo na hraně osobáku. Tím jsem se uklidnila a do třetího pokusu šla s chladnou hlavou. Byl z toho osobák 579 cm.

Chtěla jsi v závěrečném běhu na 800 m zkusit vybojovat bronz, nebo už ta bodová ztráta byla tak velká, že bylo jasné, že to nevyjde?

Věděla jsem, že musím být rychlejší o necelých osm sekund než ta Němka na třetím místě. Ale zase jsem věděla, že má běženo 2:31 min. (pozn. red. OR Tkáčové v té době 2:25 min.). Obě jsme moc dobře věděly, o co se běží. Zkusila jsem to, jenže ona si udělala osobák skoro o sedm sekund. Sice jsem byla o čtyři sekundy rychlejší než ona, bohužel to nestačilo. Pro mě ten čas 2:21 min. je ale velkým zlepšením a nikdy bych nevěřila, že můžu tak rychle běžet.

Co sis říkala hned po doběhu? Jaké jsi měla pocity?

Hned po proběhnutí cílem jsem se otáčela, jak běží soupeřka. Pak už jsem věděla, že jsem čtvrtá, tak jsem běžela za trenéry a byla to euforie, radost.

Musela jsi ale rychle zregenerovat, protože tě druhý den čekal závod ve štafetě. Pomohlo ti v tom to čtvrté místo?

Určitě, měla jsem velkou radost, takže jsem vůbec nemyslela na to, že mě bolí nohy. Hned jsem šla ale k fyzioterapeutkám, které mě prohlédly a promasírovaly nohy. Potom jsem se vrátila na hotel a šla spát, abych byla připravená na další den. Bylo to těžké, ale zvládla jsem to.

V rozběhu štafety jsi šla 400m úsek, který normálně neběháš. Bylo to těžké?

Spíš jsem z toho byla nervózní, protože to je poslední úsek, a bála jsem se, že mě tam holky na konci přejedou a nepostoupíme. Běželo se mi to ale až nad očekávání dobře a i v překvapivě dobrém čase.

Co se tedy stalo v tom finálovém běhu, že vás diskvalifikovali?

Na druhém úseku závodnice šlápla na vnitřní čáru a rozhodčí si toho bohužel všimnul. Nebyl to ani protest ze strany čtvrtých Španělek, ale zaznamenal to právě videorozhodčí. Spíše to byla smůla, protože my jsme si tím ani nijak nepomohly, Španělky jsme porazily o sekundu a půl.

Už to přebolelo?

Já se s tím smířila už tehdy, kdy nám to trenéři oznámili. Říkala jsem holkám, hlavně ať se z toho nehroutíme. Bylo to pro nás velké zklamání, ale řekly jsme si, že jsme třetí, ať oficiálně nebo neoficiálně. Akorát nemáme medaili a rekord zaběhneme někdy příště.

Měli jste v průběhu šampionátu čas se projít někde po městě, po památkách?

Česká výprava jela na výlet v době, kdy my jsme měly finále štafet, takže já nikde nebyla. Závodila jsem všechny čtyři dny a na výlety jsem neměla vůbec čas. Jen po cestě na stadion jsem se mohla podívat kolem sebe.

Nemrzí tě, že jsi nešla pouze samostatnou dvoustovku, do které ses také kvalifikovala? Medaile v ní nakonec visela hodně nízko.

Popravdě jsem byla docela naštvaná. Čas 24,22 s, za který se bral bronz, je na samostatnou dvoustovku hodně špatný, a ještě k tomu jim fouklo dva a půl sekundy do zad. Zase jsem si říkala, že když už jsem se rozhodla pro ten víceboj, že si za tím stojím. Do poslední chvíle jsem měla přihlášenou dvoustovku i sedmiboj, že kdyby se v něm něco stalo, mohla bych tu dvoustovku běžet. Jenže pak jsme zjistili, že ji musíme odhlásit ještě před začátkem víceboje, takže jsme se rozhodli pro něj. Mysleli jsme si, že na medaili bude potřeba běžet tak kolem 23,70 s. Nevadí, nakonec ničeho nelituji.