ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator Město Kopřivnice - Kopřivnické noviny ze dne 06.10.2022- Kompletně všechny články
Přejít na hlavní navigaci Přejít na vedlejší navigaci Přejít na obsah
Hlavička stránky
logo Instagram logo Facebook Město Kopřivnice
Štefánikova 1163/12
742 21 Kopřivnice
Telefon: (+420) 556 879 411
E-mail: posta@koprivnice.cz
ID datové schránky: 42bb7zg
IČ: 00298077
Otevírací doba a kontakty
Muzeum Fojtství - foto STUDIO TRINITY, s.r.o.

Kopřivnické noviny

Kopřivnické noviny číslo 34/2022 ze dne 06.10.2022

Koalici zřejmě utvoří trojlístek stran, které složí většinu hlasů bez vítězného hnutí ANO

Lídři Krásné Kopřivnice, Sdružení nezávislých Kopřivnice a KDU-ČSL už minulý pátek oznámili dohodu na povolební spolupráci a vůli uzavřít koaliční smlouvu o složení rady a vedení města Kopřivnice.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Lídři Krásné Kopřivnice, Sdružení nezávislých Kopřivnice a KDU-ČSL už minulý pátek oznámili dohodu na povolební spolupráci a vůli uzavřít koaliční smlouvu o složení rady a vedení města Kopřivnice.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (dam) – Město by v příštích čtyřech letech měla vést koalice Krásné Kopřivnice, Sdružení nezávislých Kopřivnice a KDU-ČSL a nezávislých. Dohodu na povolební spolupráci oznámili lídři zmíněných kandidátek v pátek 30. září. Vůli spolupracovat za své zastupitelské kluby deklarovali Adam Hanus (KK), David Monsport (SNK) a Stanislav Šimíček (KDU-ČSL) pouze ústně a stvrdili podáním ruky. Na textu programového prohlášení a koaliční smlouvy se zatím pracuje s tím, že trojice politiků předpokládá, že k podpisu zmíněných dokumentů by mělo dojít do poloviny října. První hlasovací test nové koalice pak přinese ustavující jednání zastupitelstva naplánované předběžně na 20. října.

Trojice subjektů bude mít v novém zastupitelstvu nejtěsnější většinu jediného hlasu. Pět mandátů Krásné Kopřivnice a po třech křeslech, které ve volbách získali jejich oznámení partneři, dává dohromady koaliční jedenáctku. S těsnou většinou má Kopřivnice konečně zkušenost z minulého období. Oznámený koaliční trojlístek proto nezavírá dveře možnému dalšímu rozšíření spolupráce. „Máme 11 hlasů a víme, že tak můžeme čtyři roky fungovat. Pokud by někdo přišel s návrhem, který by pro nás všechny byl zajímavý, tak určitě jsou dveře otevřené dalšímu rozšíření koalice ve prospěch toho, aby neměla jen těsnou většinu,“ uvedl Adam Hanus. Zároveň zástupci všech tří stran konstatovali, že chtějí zachovat stávající formát vedení města – starosta a dva místostarostové – a nechtějí zvyšovat počet uvolněných funkcí. Přestože je možné předpokládat, že lídři koaličních kandidátek budou spolupracovat, v nejužším vedení radnice o personálním obsazení rady města zatím konečné rozhodnutí nepadlo.

„Existuje shoda na základním formátu spolupráce, ale nechtěli jsme tuto otázku ještě uzavřít. Chceme mít možnost se o tom bavit, pokud by vzešla nějaká zajímavá myšlenka. Dohodli jsme se zatím, že máme chuť a vůli spolupracovat v tomto složení a chceme si dát prostor a čas, abychom detaily mohli vyladit ke spokojenosti všech stran,“ uvedl David Monsport, který vedl povolební vyjednávání za SNK.

Podobná je situace i v oblasti programových priorit, i tam trojice budoucích koaličních lídrů našla základní průniky, ale širší debata byla na konci minulého týdne teprve na začátku. „Priority chceme ve vzájemné komunikaci a spolupráci nastavit tak, aby byly splnitelné v horizontu čtyř let a aby na tom stěžejním panovala shoda. Každý samozřejmě má i dílčí věci, které by chtěl prosadit, nicméně víme, že nás čeká ekonomicky složité období a v reakci na to určitě vyplynou projekty, které dostanou přednost,“ uvedl Adam Hanus.

Pokud se minulý týden oznámená dohoda přetaví v hlasování na ustavujícím zastupitelstvu, vítězné hnutí ANO 2011 se šesti zastupitelskými mandáty bude muset přijmout opoziční roli. ANO podle svého lídra a dosavadního místostarosty Dušana Krompolce bezprostředně po skončení voleb oslovilo s nabídkou spolupráce Krásnou Kopřivnici, jednání o případné koalici ale podle jeho slov reálně ani nezačala. „Vypadá to, že vítěz komunálních voleb, který získal silný a přesvědčivý voličský mandát, byl obejit a nedostane v příštím volebním období možnost spravovat na úrovni vedení města věci veřejné,“ uvedl Dušan Krompolc s tím, že naznačenou dohodu tří méně úspěšných subjektů považuje v souladu s volebním zákonem sice za legální, současně ovšem za nelegitimní, neboť prý nebyla respektována vůle voličů.

Na Alšovce už znovu vaří, rekonstrukce kuchyně je hotová

Stadion Emila Zátopka hostil minulou neděli zatím největší atletický mítink – mistrovství Moravy a Slezska družstev.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Stadion Emila Zátopka hostil minulou neděli zatím největší atletický mítink – mistrovství Moravy a Slezska družstev.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (dam) – Už v závěru minulého týdne byla prakticky dokončena instalace nového gastrovybavení, v pondělí pak dorazila zásilka nových židlí a rekonstrukce školní kuchyně a jídelny na ZŠ Alšova byla definitivně ukončena. „Další dva dny byly využity k seznámení personálu školní kuchyně s novým vybavením a od čtvrtka 6. října zahajujeme provoz naší rekonstruované jídelny,“ uvedl ředitel školy Robin Pospěch s tím, že prvních několik dnů bude s personálem kuchyně vařit také kuchař dokonale obeznámený s nově nakoupeným vybavením a bude k dispozici pro další průběžné zaškolování.

Rekonstrukce kuchyně jídelny na Alšovce patří k největším městským investicím letošního roku. Konečná cenovka se zastavila na částce 36,28 milionu korun. „Lidé jsou nákladností tohoto projektu často zaskočeni, ale je třeba vidět, že šlo o skutečně velkou akci. Rozkopána byla v podstatě třetina školy. Kromě samotné jídelny, kuchyně a příslušného zázemí, které se dočkaly rozsáhlých stavebních úprav, došlo k výměně všech rozvodů a zcela nově byla vybudována i trafostanice. Kromě stavebních investic navíc došlo ke kompletní výměně vybavení kuchyně, a to jak spotřebičů, tak veškerého nábytku a zařízení,“ vyjmenoval Dušan Krompolc, kopřivnický místostarosta, zodpovědný mimo jiné za oblast majetku města.

Dosavadní vybavení školní kuchyně ZŠ Alšova bylo částečně zlikvidováno, část byla k dalšímu využití nabídnuta příspěvkovým organizacím města a zbytek bude nabídnut k prodeji formou aukce.

Modernizace kuchyně a jídelny ZŠ Alšova byla původně v rozpočtu už v roce 2021. Při přípravách investice se ovšem ukázalo, že elektrické připojení školy nemělo dostatečnou kapacitu a z důvodu nutnosti jeho posílení byla celá investice o rok odložena. Také letos realizační fázi akce provázely obtíže. Realizační firmu se podařilo vybrat až počátkem června, a i když rekonstrukce probíhala celé prázdniny, se zahájením nového školního roku jídelna ještě nebyla na své strávníky připravena. Město se proto dohodlo se zdejší průmyslovkou, jejíž kuchyně měla dostatek volných kapacit, a školáky 24 dnů vozily autobusy na obědy do jídelny někdejších internátů. Za dopravu strávníků na obědy do jídelny vzdálené od školy zhruba 2,5 kilometru město zaplatí nasmlouvanému dopravci asi necelých sto tisíc korun.

Stadion E. Zátopka hostil mistrovství Moravy a Slezska

V minulém týdnu proběhly poslední dokončovací práce na kompletní rekonstrukci školní kuchyně na ZŠ Alšově.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
V minulém týdnu proběhly poslední dokončovací práce na kompletní rekonstrukci školní kuchyně na ZŠ Alšově.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (red) – Nová tartanová dráha stadionu Emila Zátopka hostila v neděli 2. října zatím největší atletickou akci. Na mistrovství Moravy a Slezska družstev mladšího žactva se do Kopřivnice sjelo deset nejlepších družstev dívek a stejný počet chlapeckých týmů z celé Moravy. Jak mezi dívkami, tak mezi chlapci se mezi desítku nejlepších družstev probojovali i zástupci místního atletického klubu, a o to větší svátek to tak pro pořadatele byl.

Větší ambice, co se týče celkového umístění, měla děvčata, bylo však jasné, že mezi velkokluby vůbec nebude jednoduché se prosadit.

A to se také potvrdilo. I když si řada kopřivnických atletek vylepšila osobní rekordy a získala pro družstvo body, na týmovou medaili to nestačilo. Se 76 body brala děvčata pěknou pátou příčku. Na stejné umístění dosáhli i kluci, kteří ale nakonec měli k medaili blíže. Na bronz jim s 57 body chybělo pouhých deset bodů.

„Medailové umístění se nám sice vybojovat nepodařilo, ale to nebyla priorita. Děti si závodění v domácím prostředí užily a zdárně dotáhly do konce dlouhou sezonu. Pátá místa v dané konkurenci nás rozhodně těší,“ komentovala závod trenérka mladšího žactva Pavlína Kvasničková.

I organizačně byl klub spokojený. „Hned v úvodu nám trochu stávkovala cílová kamera, ale skluz jsme dohnali a vše poměrně dobře časově zvládli,“ uvedla hlavní rozhodčí a zároveň trenérka kopřivnického klubu Dana Holubová.

Celkové pořadí MMaS družstev mladšího žactva: mladší žákyně: 1. AK Zlín 118 b., 2. AK Olomouc 109 b., 3. SSK Vítkovice 101 b., 4. AK Olymp Brno 78,50 b., 5. AKEZ Kopřivnice 76 b., 6. AC M. Slavia Brno 69 b., 7. AHA Vyškov 48 b., 8. TJ Sokol Opava 48 b., 9. Atletika Slavkov u Brna 19 b., 10. Atletika Poruba 8,5 b.; mladší žáci: 1. TJ Lokomotiva Břeclav 169 b., 2. TJ Sokol Opava 117 b., 3. Atletika Holešov 67 b., 4. AK L. Daňka Blansko 62 b., 5. AKEZ Kopřivnice 57 b., 6. AK Olomouc 49 b., 7. AK Prostějov 47 b., 8. AC Sl. Slavia U. Hradiště 39 b. , 9. Atletika Slavkov u Brna 39 b., 10. Atletika Poruba 26 b.

Tatra v náborové akci nakonec našla víc lidí, než si na jaře předsevzala

Kopřivnice (dam) – Náborová kampaň ‘Tatra hledá 500’ zaměstnanců, kterou automobilka a spolupracující firmy, působící v jejím areálu, rozjely v závěru května, byla úspěšná. I když situace na trhu práce není z pohledu zaměstnavatelů dlouhodobě příliš dobrá, Tatře se podařilo přijmout dokonce víc lidí, než si předsevzala. „Od prvního června do 19. září nastoupilo do Tatra Trucks, Tatra Metalurgie, Tawesca a Tatra Defence Vehicle celkem 571 zaměstnanců,“ uvedl mluvčí Tatry Andrej Čírtek. Největší část nově přijatých zaměstnanců posílila přímo Tatru Trucks, kde jich nastoupilo 233. Jedná se o lidi obsluhující CNC stroje, automechaniky, lakýrníky, strojní zámečníky a autoelektrikáře. V pořadí druhá, co do počtu nově přijatých, je někdejší nářaďovna Tawesco. Tato strojírenská firma hledala zejména řidiče vysokozdvižných vozíků a operátory lisů a během léta přijala 162 lidí. Kovárna a slévárna Tatra Metalurgie najala 126 slévačů, brusičů nebo provozních elektrikářů. Zbrojovka TDV posílila svůj podstatně menší tým o 50 lidí. „Průměrný věk nových pracovníků se pohybuje okolo 35 let. Zhruba tři čtvrtiny jsou Češi, zbylá čtvrtina je tvořena zejména občany Ukrajiny a Srbska,“ doplnil mluvčí Čírtek. To, jak dobře kampaň na přehřátém pracovním trhu zafungovala, příjemně překvapilo i personální ředitelku Tatra Trucks Natálii Linhartovou. „Na zájmu se nepochybně podílela i dobře vedená kampaň. Inzerovali jsme na billboardech, distribuovali jsme letáky do schránek a měli jsme náborové stánky na akcích pro veřejnost, jako jsou Dny techniky, RunTour nebo Dny NATO,“ doplnila Linhartová.

Podle personální ředitelky Tatry ale stále nejlépe funguje doporučení stávajících zaměstnanců. Tatra vzhledem ke své zakázkové naplněnosti a postupnému zvyšování výroby bude ale potřebovat další zaměstnance a ještě do konce letošního roku by ráda najala dalších 150 lidí. A nové významné zakázky hlásí i TDV, jehož produkce se prudce zvýší.

„Stále hledáme CNC operátory, dále potřebujeme lakýrníky, automechaniky a specialisty na elektroniku. Doufáme, že je k nám přiláká nejen prestiž tradiční značky, ale i jistota práce v této ekonomicky nelehké době,“ uzavřela Natálie Linhartová.

Brzy má začít rekonstrukce tribuny a plánuje se další etapa

Kopřivnice (dam) – Na konci měsíce by měly být zahájeny práce na rekonstrukci interiéru tribuny stadionu Emila Zátopka. Za zhruba 15 milionů korun, z nichž sedm poslala formou dotace Národní sportovní agentura, se má zmodernizovat zázemí pro sportovce. Kompletní proměnou projdou šatny, sprchy a asociální zařízení v přízemí objektu. Součástí první etapy úpravy interiéru má být také modernizace hlavní chodby. Její stávající podlahu totiž nahradí sportovní povrch a v případě nepřízně počasí bude sloužit mladým atletům k tréninkovým aktivitám. Rekonstrukce, kterou bude provádět Commodum, spol. s r. o., z Valašské Bystřice, má být hotová do zahájení nové sezony v březnu 2023.

Přestože realizace první etapy ještě fakticky nezačala, radnice pracuje i na dalším pokračování rekonstrukce. Na posledním jednání zastupitelstva v září bylo schváleno podání žádosti o dotaci na druhou etapu rekonstrukce interiéru tribuny. V rámci té by mělo dojít k úpravě WC pro diváky v prvním patře tribuny. Upraveny mají být také prostory někdejší restaurace a bytu správce, který slouží jako zázemí pro zaměstnance Správy sportovišť Kopřivnice. „Pokud budeme v dotačním programu na Regionální sportovní infrastrukturu úspěšní, mohli bychom znovu získat necelých sedm milionů korun. Součástí druhé etapy rekonstrukce jsou ale i neuznatelné náklady, na které není možné dotaci získat, a spoluúčast města by se tak měla pohybovat okolo deseti milionů korun. Podmínkou realizace v příštím roce je proto zisk dotace,“ uvedl místostarosta René Lakomý, zodpovědný za oblast sportu ve městě. Podle jeho slov je další etapa úpravy tribuny projekčně připravena a žádost o dotaci na Národní sportovní agenturu odejde v nejbližších dnech. Podle Lakomého je další etapa rekonstrukce logickým krokem v dlouhodobé snaze radnice areál letního stadionu modernizovat. Už v roce 2018 byla opravena střecha, podhledy a ocelové konstrukce tribuny, aby se zamezilo zatékání. V letech 2019 a 2020 následovala kompletní rekonstrukce sportovních povrchů pro atletiku, fotbal a plochou dráhu. Vloni pak byla dokončena rekonstrukce elektroinstalace v objektu tribuny.

Začne oprava povrchů na pěti komunikacích

Kopřivnice (hod) – Už brzy se opravy dočká pět úseků místních komunikací v majetku města, které jsou ve špatném technickém stavu. Rada města v minulém týdnu schválila smlouvu s firmou PORR, a. s., která předložila nejvýhodnější nabídku.

Opravovat se bude povrch komunikace na ulicích Francouzské v úseku za mateřskou školou, v Lubině u domu č. p. 468, na cestě vedoucí k Mateřské škole I. Šustaly, u firmy Japstav Na Luhách a na ulici Příborské od ulice Dolní až po Severní.

„Komunikace budou celoplošně odfrézovány. Před pokládkou nového povrchu bude provedeno celkové vymetení plochy, zfrézování, aplikace spojovacího postřiku a vyrovnávka z asfaltobetonu. V závěru oprav dojde, v místech napojení na stávající komunikace, k prořezání a zalití spár teplou asfaltovou zálivkou,“ přiblížila rozsah oprav Lenka Šimíčková, pracovnice odboru majetku města na kopřivnické radnici, a dodala, že firma za ně obdrží 3,5 milionu korun včetně DPH.

Společnost PORR musí opravy dokončit dle smlouvy v závislosti na klimatických podmínkách nejpozději do prosince.

Stíny

Policisté z kopřivnického obvodního oddělení v minulém týdnu ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže 29letému místnímu muži. Ten dle všech doposud zjištěných skutečností měl 24. září okolo třetí hodiny ranní na parkovišti na ulici Panské demontovat ze zaparkované dodávky zn. Peugeot Boxer katalyzátor – filtr pevných částic včetně celého výfukového potrubí v celkové hodnotě zjevně převyšující finanční částku ve výši 10 tisíc korun. Toto zařízení následně uschoval nedaleko místa činu ve vysoké trávě a v křoví u blízkého areálu čističky odpadních vod. Následně byl 29letý muž zadržen kopřivnickými policisty a odcizený katalyzátor včetně dalších součástek byl předán zpět poškozenému majiteli. Celá záležitost je nadále v intenzivním prověřování.

Zastupitelé přidali na chodník pro Severní čtyři miliony

Kopřivnice (dam) – Na posledním zasedání v minulém volebním období zastupitelé rozpočtovým opatřením navýšili částku alokovanou na stavbu chybějícího chodníku na ulici Severní. K původně schváleným 4,5 milionům přidali další 4 miliony korun. Důvodem je nejen zdražování stavebních zakázek, ale také podstatné prodloužení chodníku, který má v okrajové lokalitě města vyrůst.

Přípravy stavby chodníku v plném rozsahu, tedy mezi ulicemi Francouzskou a Příborskou, znemožňovaly majetkové vztahy k pozemkům.

„V případě jednoho z pozemků, který byl pro stavbu důležitý, probíhalo dědické řízení. Proto jsme v loňském roce projektově připravili alespoň zkrácenou verzi stavby mezi ulicemi Francouzskou a Na Pinkavce. Tuto stavbu jsme také zahrnuli do návrhu rozpočtu. Mezitím se ale dědictví vyjasnilo a my měli s kým jednat o odkupu chybějících pozemků, proto jsme raději přistoupili k variantě postavit chodník v plné plánované délce,“ vysvětluje Adam Ondrašík, vedoucí odboru majetku města na kopřivnické radnici.

Právě prodloužení délky chodníku o 125 metrů a také rostoucí ceny si vyžádaly bezmála zdvojnásobení původně zvažované částky v rozpočtu. „Je možné, že v průběhu zadávacího řízení se nám podaří dosáhnout nižší ceny, ale pravidla jasně stanoví, že rozpočet musí počítat s celou částkou už ve chvíli, kdy se začíná s hledáním dodavatele,“ doplnil Adam Ondrašík.

Projektově je stavba chodníku připravena, v nejbližších několika dnech maximálně týdnech budou specifikovány zadávací podmínky, připraven návrh smlouvy a měla by být vyhlášena soutěž. Při započítání všech předepsaných lhůt je pravděpodobné, že zhotovitele by radnice mohla mít před koncem letošního roku. Samotná stavba chodníku včetně veřejného osvětlení pak s největší pravděpodobností započne až se zlepšením klimatických podmínek v jarních měsících příštího roku.

Bude další akce na likvidaci vraků

Kopřivnice (hod) – Kopřivnická radnice ve spolupráci s autovrakovištěm v Ženklavě připravuje letos již druhou akci, během níž budou mít majitelé vysloužilých či nepojízdných aut možnost předat své vozy k ekologické likvidaci. Její termín je stanoven na sobotu 22. října.

Akce je určena nejen pro občany Kopřivnice včetně místních částí, ale i všech měst a obcí spadajících do správního obvodu Kopřivnice. Zdarma bude likvidováno pouze kompletní vozidlo. Nepojízdná vozidla budou odtažena. Aby vozidlo mohlo být odtaženo, musí stát na zpevněné ploše tak, aby k němu bylo možné dojet a naložit ho na odtahový vůz.

„Pokud nebudou splněny tyto podmínky, nebude vrak odtažen,“ upozornila Lucie Kubalcová, vedoucí oddělení technické ochrany životního prostředí na kopřivnické radnici. „Za likvidaci starého kompletního vozidla může majitel, který se zapojí do akce města, získat až pět tisíc korun. Zájemci o tuto akci se mohou hlásit přímo u majitele autovrakoviště v Ženklavě Milana Petra, tel. 602 550 002, a to do soboty 22. října,“ upřesnila Lucie Kubalcová.

Petenti se cítí ohrožení energetickou krizí

Kopřivnice (dam) – Peticí se 154 popisy se na posledním jednání před volbami zabývalo kopřivnické zastupitelstvo. Její signatáři vyjádřili vážné obavy z energetické krize a žádali, aby se radnice aktivně zapojila do jejího řešení. Přestože písemnost neměla všechny formální náležitosti petice, zastupitelé s ní byli seznámeni a hlasováním ji vzali na vědomí.

Předkladatel petice Václav Sogel vyzval starostu města ke svolání Krizového štábu města Kopřivnice za účelem řešení energetické krize, jelikož je nespokojen s dosavadním řešením energetické krize vládou České republiky. Situaci vnímá jako stav nebezpečí, který by podle jeho slov měl hejtman kraje vyhlásit. Dále petenti žádají starostu města o řešení energetické krize na úrovni města, a to organizováním pomoci postiženému obyvatelstvu. Město v odpovědi uvedlo, že energetická krize nebyla dosud vyhlášena jako stav nebezpečí, nouzový stav ani stav ohrožení státu, a tudíž není důvodné svolávat krizový štáb. Města včetně Kopřivnice ale dle slov, která zazněla v diskuzi, situaci vnímají a nezříkají se ani možnosti ve věci intervenovat. „Svaz měst a obcí, jehož je Kopřivnice členem, vyvíjí aktivitu vůči vládě. Proběhlo několik jednání s ministrem průmyslu a obchodu a s ministrem financí. Také Asociace krajů vyvíjela iniciativu vůči vládě. Myslím, že úloha jednotných měst a obcí zatím ještě nenastala,“ uvedl starosta Miroslav Kopečný. Zastupitel Karel Kuboš upozornil, že některé kraje v situaci vysoké inflace přemýšlejí o tom, že by některé mimořádné výdaje svých občanů pokryly ze svých rozpočtů. „I město má možnosti na základě zjištění jejich momentální sociální situace lidem pomoci a nemělo by především ty nejvíce ohrožené obyvatele nechat na holičkách. Těžko může město nějak zasahovat v oblasti energií, ale asi bude potřeba některým občanům ulevit i z městského rozpočtu,“ upozornil Karel Kuboš. Podobně i Ivana Kysilková vyjádřila přesvědčení, že problémy svých obyvatel by město mělo řešit. To, že podobná pomoc je v kompetenci města, potvrdil i jeho starosta Miroslav Kopečný.

„Samozřejmě by se na takovou pomoc musely najít prostředky v rozpočtu a neumím si moc představit, na základě jakých kritérii a pravidel bychom tu pomoc rozdělovali. S tím si neví rady ani ministerstvo sociálních věcí,“ uzavřel Miroslav Kopečný projednání petice. To se uskutečnilo jen pár hodin poté, co se před Ringhofferovou vilou uskutečnilo protestní shromáždění, na kterém vystupoval i autor petice.

Senátorkou se v těsném souboji stala Ivana Váňová, Radkovského porazila o tři sta hlasů

Jak se hlasovalo v Kopřivnici a místních částech - senát 2. kolo
Jak se hlasovalo v Kopřivnici a místních částech - senát 2. kolo

Kopřivnice (dam) – Druhým nejtěsnějším výsledkem v historii skončily minulou sobotu senátní volby na Novojičínsku. Novou senátorkou byla 1. října zvolena Ivana Váňová z KDU-ČSL, která ve volebním obvodu číslo 67 kandidovala za koalici SPOLU. Starostka Mořkova ve druhém kole získala 50,79 % platných hlasů. Svého soupeře a vítěze prvního kola Jaromíra Radkovského, kandidujícího v dresu ANO 2011, porazila Váňová o pouhých 313 hlasů. Těsnější volební souboj o křeslo senátora Novojičínsko zažilo jen v historicky prvních volbách do horní komory v roce 1996. Tehdy vítězný František Konečný z ODS porazil svou vyzývatelku z ČSSD Astrid Poučovou o 103 hlasů představujících jen 0,3 procenta hlasů.

V samotné Kopřivnici druhé kolo hlasování vyhrál Radkovský, ale i tady šlo o velmi těsný souboj. Kopřivničtí voliči kandidátovi ANO ve druhém kole hodili do volebních schránek 1 552 hlasovacích lístků, což představuje 51,05 % hlasů. Nakonec vítězná Ivana Váňová zaostala jen o 64 hlasů. Jaromír Radkovský přitom v prvním kole zvítězil s pohodlným náskokem, doplatil ale na to, že nedokázal přimět své podporovatele, aby jej znovu volili i ve druhém kole. Jak v rámci celého volebního obvodu, tak v samotné Kopřivnici totiž Radkovský získal minulý pátek a sobotu méně hlasů než v prvním kole hlasování. V rámci celého okresu dostal druhý na pásce o 3 139 hlasů méně než o týden dřív. Váňová naopak v absolutních číslech ve druhém kole nejen že hlasy neztrácela, ale dokázala oslovit i voliče, kteří v prvním kole dali přednost některému z neúspěšných kandidátů. V Kopřivnici vítězka voleb získala ve druhém kole o 246 a v celookresním sčítání pak o 141 hlasů víc než v prvním kole.

Jak dokazují zmíněná čísla, každý odevzdaný hlas měl svou váhu. Ta se samozřejmě nepřímo úměrně zvyšuje s tradičně nízkou volební účastí. Druhé kolo senátních voleb se dlouhodobě potýká s malým zájmem voličů. Letos v našem volebním obvodu přišlo k druhému kolu jen 17,54 % oprávněných voličů, tedy o víc než 25 % méně než v prvním kole, které bylo spojeno s komunálním hlasováním. V Kopřivnici samotné byl zájem voličů o druhé kolo voleb ve srovnání s průměrem obvodu o pět setin procenta vyšší. Přestože volební účast nebyla vysoká, ve srovnání se situací před šesti lety přišlo volit skoro o 3 % lidí více. Větší procento voličů přilákalo druhé kolo senátních voleb pouze v roce 2010, kdy účast přesáhla 22 % a v prvních volbách tohoto druhu v roce 1996, kdy hlas odevzdalo přes 31 % voličů.

Nově zvolená lidovecká senátorka střídá Petra Orla ze Strany zelených, který před šesti lety kandidoval mimo jiné i s podporou KDU-ČSL. Třiapadesátiletá Ivana Váňová je šestou osobou zvolenou za Novojičínsko do horní komory parlamentu a historicky první ženou, která bude obvod 67 ve Valdštejnském paláci zastupovat. Politička, která od roku 2010 působí jako starostka nedalekého Mořkova, je rodačkou z Kopřivnice a bude už druhou senátorkou z KDU-ČSL zvolenou v našem obvodu. Bez zajímavosti není ani skutečnost, že na rozdíl od jiných volebních obvodů, které jsou někdy i několik období za sebou kořistí jediné osobnosti, na Novojičínsku se od ustavení Senátu žádnému členu horní komory nepodařilo mandát obhájit.

Radnice musela řešit nedostatek členů okrskových komisí

Při posledních volbách do zastupitelstva a Senátu se radnice potýkala s nedostatkem lidí ochotných pracovat v jednotlivých volebních okrscích.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Při posledních volbách do zastupitelstva a Senátu se radnice potýkala s nedostatkem lidí ochotných pracovat v jednotlivých volebních okrscích.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (hod) – Souběh voleb do obecních zastupitelstev a do Senátu si vyžádal navýšení počtu členů okrskových volebních komisí. Namísto šesti stanovil starosta města jejich počet na osm, což přineslo vzhledem k tomu, že volební strany nedelegovaly plné seznamy členů, komplikace při zajištění plné obsazenosti v komisích.

„Po přijetí delegací členů od volebních stran musel starosta města delegovat přibližně patnáct dalších lidí. Dalších asi 15 lidí bylo nutné doplnit před prvním kolem hlasování a téměř dvě desítky před kolem druhým,“ uvedla Jana Sopuchová, vedoucí oddělení správních agend na kopřivnické radnici, s tím, že k takovým situacím v minulosti nedocházelo.

Další volby, které jsou dvoukolové a které nás v nejbližší době čekají, jsou volby prezidentské. Poprvé půjdou voliči k urnám 13. a 14. ledna, druhé kolo se uskuteční ve dnech 27. a 28. ledna.

„Abychom předešli podobné situaci, chtěla bych apelovat na volební strany a jimi delegované členy, aby ke svému úkolu přistupovali zodpovědně a předem si zjistili, co obnáší členství v okrskové volební komisi,“ dodala Jana Sopuchová.

Rybáři během závodu ulovili celkem 31 ryb

Na rybářských závodech v Tiché se první říjnovou sobotu utkalo 47 dospělých a 15 dětí do patnácti let.
FOTO: PETR HOLUŠA
Na rybářských závodech v Tiché se první říjnovou sobotu utkalo 47 dospělých a 15 dětí do patnácti let.
FOTO: PETR HOLUŠA

Tichá (hod) – V sobotu 1. října proběhly tradiční podzimní závody v lovu ryb udicí na vodní nádrži v Tiché, které pořádala místní organizace Českého rybářského svazu Frenštát pod Radhoštěm.

Závodů se zúčastnilo 47 dospělých a 10 dětí do 15 let. Ulovit alespoň jednu rybu se podařilo 12 rybářům. Celkem bylo chyceno 31 ryb, z toho bylo 16 cejnů, 11 kaprů, 2 plotice a jeden karas a úhoř. „Hodnocení závodníků probíhalo formou přidělování bodů, kdy jeden centimetr délky ulovené ryby byl za bod. Většina ryb byla po změření pouštěna zpět do nádrže,“ uvedl Radek Harabiš, předseda místní organizace Českého rybářského svazu Frenštát p. R.

Nejlepšího výsledku s 369 body dosáhl Robert Hopp z místní organizace ČRS Frenštát p. R., druhé místo se 112 body obsadil Martin Cypra (MO Nový Jičín) a se 110 body skončil třetí David Řápek (z MO Ostrava). Nejlepším z řad dětí byl Jiří Petr se 49 body. „Závody se letos těšily velkému zájmu rybářů, a tak všechna připravená lovná místa byla obsazena. Tato tradiční akce přilákala nejen 32 členů naší organizace, ale i 25 rybářů z okolních spolků,“ zhodnotil Radek Harabiš, předseda místní organizace Českého rybářského svazu Frenštát p. R.

Příspěvky zastupitelů

Mgr. Dušan Krompolc,
zastupitel města Kopřivnice
Mgr. Dušan Krompolc,
zastupitel města Kopřivnice

Poděkování voličům

Vážení spoluobčané,

Hnutí ANO Kopřivnice upřímně děkuje svým voličům za podporu a za hlasy v letošních komunálních volbách. A bylo jich skutečně hodně. Celkem 30 442 hlasy. Děkujeme současně všem voličům, kteří přišli k volbám a dokázali, že jim osud tohoto města není lhostejný.

Hlasy voličů nám umožnily získat šest mandátů v zastupitelstvu. Je to za několik minulých volebních období zcela mimořádný a nevídaný počet. Nesmírně si vážíme důvěry, kterou jste do nás vložili a cítíme, jako vítěz komunálních voleb, obrovskou zodpovědnost a pokoru před Vaší volbou.

Bezprostředně po ukončení voleb jsme se obrátili s nabídkou na spolupráci na Krásnou Kopřivnici. Tato jednání však nebyla ani reálně zahájena, když nám bylo lídrem sděleno, že prioritou pro toto hnutí je přednostní jednání o vzniku koalice společně s KDU-ČSL Stanislava Šimíčka a Sdružením nezávislých Davida Monsporta. No, a 30. 9. 2022 se pak na sociálních sítích objevila informace o tom, že tyto tři subjekty se dohodly, že se dohodnou. Nebyli jsme seznámeni s koaliční smlouvou, dokonce ani s programovým prohlášením o koaličních prioritách. Nic, jen strohé sdělení ve smyslu – bude to tak, berte na vědomí! Na zbytek si počkejte.

Tato skutečnost znamená, že jednoznačný vítěz komunálních voleb, tedy Hnutí ANO 2011, který získal silný a přesvědčivý voličský mandát, byl obejit a nedostane v příštím období možnost spravovat na úrovni vedení města věci veřejné, neboť z opozičních lavic se toho skutečně mnoho prosadit nedá. Slibujeme však, že i z opozičních lavic budeme důrazně dohlížet na vedení radnice a hlasitě se dožadovat kroků, které jsou prospěšné občanům města, nikoli jen několika málo vyvoleným kamarádům, spřízněným firmám a známým nového vedení města.

Často nyní slýchám otázku, zda má smysl vůbec ještě chodit k volbám, když stačí tak málo, aby srozumitelný, přesvědčivý a silný hlas voličů zůstal oslyšen. Přestože takové jednání považuji za nelegitimní výraz arogance, za sebe odpovídám, že smysl to přesto má. O to více je však nezbytné hlídat kroky těch, kteří si správu věcí veřejných uzurpují a nerespektují vůli voličů. Hlídat a pamatovat.

Mgr. Dušan Krompolc, zastupitel města Kopřivnice

Názory publikované v textu nemusejí být v souladu s názory redakce.

Aerovka Jazz Fest nabídne posluchačům pestré hudební menu

Cenu Zdeňka Petra za mimořádný přínos dobré hudbě převzala už v předstihu zpěvačka Marta Kubišová, kterou připomene úvodní koncert Aerovka Jazz Festu.
FOTO: KAMILA VONDROVÁ
Cenu Zdeňka Petra za mimořádný přínos dobré hudbě převzala už v předstihu zpěvačka Marta Kubišová, kterou připomene úvodní koncert Aerovka Jazz Festu.
FOTO: KAMILA VONDROVÁ

Kopřivnice (dam) – Koncertem domácích Galia Brothers a zpěvačky Lenky Szabó Hrůzové začne přesně za týden druhý ročník Aerovka Jazz Festu. Festival pořádaný i jako připomínka hudebního skladatele a kopřivnického rodáka Zdeňka Petra vzdá právě svým úvodním koncertem hold letos jubilující Martě Kubišové, která s Petrem spolupracovala a v repertoáru měla i jeho písně jako například ponurý hit Rezavý svět, který v roce 1968 přesně reflektoval atmosféru po invazi „spřátelených vojsk“. Marta Kubišová návštěvníky koncertu pozdraví jen ze záznamu pořízeného v květnu při přebírání festivalové Ceny Zdeňka Petra za mimořádný přínos dobré hudbě. Cenu za festival předal syn Zdeňka Petra Jiří a Marta Kubišová se stala po trumpetistovi Laco Déczim druhou takto oceněnou osobností. Písně Marty Kubišové má Lenka Szabó Hrůzová ve svém repertoáru od počátku své kariéry, a je tak jen příhodné, že je spolu s kapelou bratrů Galiových místnímu publiku připomene právě ona. První festivalový den přinese pouze jeden koncert se začátkem v 19 hodin, v dalších dnech už bude nabídka širší.

Celkem se od čtvrtka 13. do soboty 15. října na půdě Katolického domu Kopřivnice uskuteční vystoupení sedmi hudebních těles hrajících jazz v různých jeho podobách. „Festival nabídne celou škálu jazzové hudby od experimentálních projektů jako Floex nebo Ochepovsky Project přes soul kapely Soul Ožil až po jazz v jeho klasičtějších podobách v podání kvartetu Milana Svobody či Tingvall Tria,“ říká Lukáš Jadrníček z organizačního týmu festivalu.

Po nabitém line-upu prvního ročníku se Aerovka opět drží myšlenky propojení světů klasického, experimentálního a moderního jazzu. Fanoušky experimentálnější hudby potěší umělec Floex, Ochepovsky Project a Point of Few Quartet. Devět členů kapely Soul Ožil roztančí velký sál Katolického domu soulovými, funkovými a jim podobnými melodiemi. Zastánci klasičtějšího pojetí jazzu se mohou těšit na Milan Svoboda Quartet. Mezi hlavní lákadla programu bude patřit i mezinárodní uskupení Tingvall Trio sídlící v Německu, jehož členové pochází ze Švédska, Německa a Kuby.

Svou otevřenost kopřivnický jazzový festival demonstruje i nabídkou volné jam session, která proběhne po skončení hlavního programu v přísálí a vítáni budou všichni hudebníci, kteří si přinesou své nástroje nebo usednou k místnímu pianu. Součástí programové nabídky bude i sobotní dopolední workshop Mladí ladí dětem: Timbalooloo pro rodiče s dětmi, který vytvořil držitel ceny Grammy Oran Etkin a uskuteční se na půdě místní ZUŠ Zdeňka Buriana.

Kateřinu Tichou doprovodí Bandjeez

Kopřivnice (dam) – Příjemný pop se zajímavými lyrickými texty a pohodovou atmosféru slibuje koncert Kateřiny Marie Tiché a kapely Bandjeez, který je v kinosále zdejšího kulturního domu připraven už na zítřejší večer 7. října od 19 hodin.

Kateřina Tichá, která si do svého uměleckého jména přidala ještě křestní jméno po svých babičkách, se na hudební scéně pohybuje už zhruba deset let. Na svém kontě má několik úspěšných singlů jako například píseň Do města přišla zima, kterou nahrála s rapperem Lipem, a dlouho se držela v tuzemských rádiích. Před dvěma lety pak zpěvačka vypustila do světa debutové album Sami s jedenácti autorskými písněmi. Jednou z nich byl i duet Divoká, který nazpívala s Davidem Stypkou. Po zpěvákově předčasném odchodu se několikrát objevila na pódiu s jeho kapelou Bandjeez a s tou nyní absolvují koncertní šňůru. Posluchači se mohou těšit na nejen v podstatě kompletní repertoár z první desky, ale také na novinkové písničky z druhé desky, na které zpěvačka aktuálně pracuje. V repertoáru se jako vzpomínka objevují i Stypkovy písničky. Kateřina Marie Tichá se pohybuje na pomezí písničkaření a poprocku. Zaujmout dokáže nejen svým hlasem, ale i básnickými texty plnými lyriky a osobních výpovědí.

Sbor Ondrášek před cestou na jih zazpívá v Lubině

Lubina (dam) – V sobotu 8. října v šest hodin večer bude v kostele sv. Václava v Lubině koncertovat dětský sbor Ondrášek. Soubor působící při ZUŠ v Novém Jičíně letos vstoupil do své 55 koncertní sezony a dlouhodobě se řadí mezí nejúspěšnější dětské sbory u nás.

Pod vedením sbormistra Josefa Zajíčka zpívá v několika samostatných odděleních víc než 220 dětí. Repertoár sboru se snaží obsáhnout všechna slohová období od gregoriánského chorálu až po současnou hudbu. Sbor spolupracoval a nadále spolupracuje s předními českými skladateli, ke kmenovému repertoáru patří rovněž úpravy lidových písní z Čech, Moravy, Slezska, Slovenska i jiných zemí. Sbor, který ročně absolvuje okolo čtyř desítek vystoupení nejen v tuzemsku, ale také na četných zahraničních zájezdech, má na svém kontě mnoho prestižních ocenění.

Publikum v Lubině by si Ondrášek na vystoupení, pořádaném jako jednu z akcí připomínající letošní 720. výročí první zmínky o Větřkovicích, mělo užít ve vrcholné formě. Vystoupení v kostele sv. Václava lze totiž chápat i jako generálku před odjezdem do Španělska, kde se soubor v příštím týdnu zúčastní mezinárodní soutěže ve sborovém zpěvu v katalánské metropoli Barceloně. Po návratu z jihu Evropy pak sbor čekají další koncerty, ale také nahrávání nového CD.

Metalová legenda Arakain zahájí turné v kulturním domě

Kopřivnice (dam) – Už příští pátek v kopřivnickém kulturním domě odstartuje kapela Arakain podzimní část svého narozeninového turné. Česká metalová legenda oslaví čtyřicátiny dvouhodinovým průřezem svým repertoárem. Vybrat písničky z bezmála dvou desítek alb nebyl pro kapelu jednoduchý úkol „Podzimní setlist obsahuje cca dvě hodiny hraní a dotkne se i výrazných projektů kapely, jako je koncert se symfonickým orchestrem a unplugged verze se smyčci. Ale symfoňák nepřivezeme, to ne. Pomůže nám k tomu technika,“ říká kytarista a zakládající člen Arakainu Jiří Urban s tím, že součástí scény budou ledkové stěny, na kterých budou promítány mimo jiné videa s archivními záběry.

Arakain do povědomí širšího publika vstoupil v roce 1990, kdy padla ideologická omezení a první desky Thrash The Trash kapela prodala v dnešní době neuvěřitelných 124 tisíc výlisků. Album se stalo nejen nejprodávanějším titulem Arakainu, ale i nejprodávanějším českým thrashmetalovým albem všech dob. Arakain je spojen rovněž s řadou známých jmen na postu zpěváka. První dekáda fungování kapely byla spojena především s Alešem Brichtou, se kterým se ale kapela před dvaceti lety rozešla ne právě v dobrém. V osmdesátých letech s kapelou vystupovala i Lucie Bílá, ta se občas na pódiu s rockery objevuje i nyní. Krátce post hlavního zpěváka zastával i Petr Kolář. Od roku 2005 je zpěvákem Arakainu Honza Toužimský.

Za čtyřicet let svého působení kapela získala řadu ocenění a umístila se na předních místech v mnoha hudebních anketách. Získala také cenu Anděl v žánrové kategorii Hard and heavy.

Turné, které kapela zahájí v Kopřivnici, nabídne dalších 10 vystoupení v moravských a českých městech, prosincový zájezd do Bratislavy a vyvrcholit má 28. ledna v pražském O2 Univerzu největším koncertem v historii kapely za účasti řady hostů.

Velký sál kopřivnického kulturního domu, kde se koncert Arakainu 14. 10. uskuteční, se fanouškům otevře v sedm hodin večer. Od 20 hodin začne své vystoupení kapela Forrest Jump, crossoverová kapela, která se zformovala před víc jak dvaceti lety v Němčanech u Bučovic. S Arakainem ji pojí fakt, že jeho stávající basák Marek Loučka je bývalým členem skupiny. Samotný Arakain by svou show měl rozjet o půl desáté večer.

Výstava ve vestibulu radnice připomene století PSK

Kopřivnice (dam) – Minulý pátek byla ve vestibulu kopřivnické radnice instalována výstava Staleté proměny Pěveckého sdružení Kopřivnice, ta je z dalších připomínek aktuálního stého výročí vzniku sboru.

Na pěti výstavních panelech je ve stručných textech po dvacetiletých úsecích představena celá dosavadní historie sboru. Od založení asi čtyřicetičlenného mužského sboru Janem Uhlířem na podzim roku 1922 až po současnost, kdy sbor vede Jiří Najvar a PSK se z důvodu nedostatku mužských hlasů proměnilo v ženské těleso vystupující pod názvem Cantus Venuste.

Výstava je doplněna fotokopiemi dokumentů významných pro historii sboru. Jeho proměny dokumentují také fotografie, výňatky z kroniky, novinové výstřižky i partitury skladeb, které sbor nastudoval. Výstava navazuje na teprve nedávno skončenou poněkud obsáhlejší expozici v prostorách Muzea Fojtství, ale i na omezeném prostoru nabízí zájemcům možnost získat základní přehled o stoleté historii pravděpodobně nejstaršího stále fungujícího kulturního spolku ve městě.

Lucie Redlová odehrála recitál ve Vile Machů

Lucie Redlová na koncertě v kopřivnické Vile Machů hrála nejen skladby ze své aktuální desky Lidová Redlová.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Lucie Redlová na koncertě v kopřivnické Vile Machů hrála nejen skladby ze své aktuální desky Lidová Redlová.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (dam) – Nejen písně ze své poslední v květnu vydané desky Lidová Redlová přivezla poslední zářijový pátek do Vily Machů písničkářka Lucie Redlová. Na celovečerním koncertě zazněly v sólovém podání pouze s kytarou či mandolínou skladby z celé její dosavadní hudební kariéry. V závěru se publikum dočkalo i společného vystoupení se zpěvačkou Evou Moravčíkovou alias Eva More.

Lidová Redlová je třetí sólové album, na kterém Lucie Redlová zúročila své zkušeností s lidovou hudbou. Desku produkoval Jiří Hradil, který má na svém kontě spolupráci s Tatabojs, Umakart, Kafka band a dalšími.

Gabriela Filippi se svým souborem chystá Terapii rodinou

Kopřivnice (dam) – Bláznivou rodinnou ezokomedii nabídne program kopřivnického kulturního domu ve středu 12. října. Po delší době bude na půdě zdejšího kinosálu hostovat Léčivé divadlo Gabriely Filippi s představením Terapie rodinou.

Právě Gabriela Filippi je nejen herečkou, ale také autorkou hry o jedné “normální” rodině herce, terapeutky a jejich dospělé dceři, která si domů přivede svou novou lásku. Divadelní rodina z jeviště s velkou dávkou humoru a sebeironie divákům svěří své malé radosti, velká trápení i nejskrytější tajemství okořeněné spirituálním pohledem na život. Terapie rodinou je představením o výchově, o soužití po 25 letech, o sexualitě a také spiritualitě. V představení zazní i několik písní s texty autorky, chybět nemá ani tanec, flamenco, mantry a cenné rady do života. Kromě Gabriely Filippi, která sama sebe označuje nejen za divadelnici, ale i duchovní průvodkyni, v představení vystupují Mário Kubec, Sofie K. Filippi a Ettore Gallotti.

Deset let fungující Léčivé divadlo podle své principálky nabízí divákům obklopeným civilizačními formami a zahlceným povinnostmi možnost se na chvíli zastavit a znovu nalézt sami sebe. Změna, inspirace se prý může dostavit skrze emocionální prožitek, kdy si divák uvědomí, že se dotkl své duše.

Kulturní servis

KINO KOPŘIVNICE

Čt 6. října v 16.30 hodin tragikomedie FR, Švédsko Trojúhelník smutku. Když nečekaná událost zamíchá kartami na palubě luxusní jachty, charaktery cestujících se ukáží v pravém světle.

Čt 6. října v 19.15 hodin fantasy drama USA, Austrálie Tři tisíce let touhy. Akademička Alithea se na svých cestách střetne s kouzelným džinem z lahve, který jí nabízí tři přání. Jindy racionální doktorka se nakonec nechá zlákat a vysloví přání, které oba dva překvapí.

So 8. – ne 9. října ve 14 hodin pohádka USA Náměsíčníci. Anna byla unesena zlým Měsíčním mužem, když se pokusila pomoci broukovi. Starší bratr Petr se rozhodne ji zachránit, i když to znamená vydat se až na Měsíc.

So 8. – ne 9. října v 16.30 hodin komedie FR Zaměstnanec měsíce. Vincent chtěl být celý život státním úředníkem, aby mohl naplno využívat výhody pohodlného úřednického života. Nový zákon ale všechno změní a Vincent bude muset vyjít nejen z kanceláře, ale i ze své komfortní zóny.

So 8. – ne 9. října v 19 hodin drama ČR Spolu. Po rozchodu s přítelem se Tereza vrací domů ke své mámě a bratrovi Michalovi, desetiletému klukovi zajatému v dospělém těle, aniž by tušila, že tenhle návrat navždy změní její život.

Po 10. října v 19 hodin dramedy VB Hodně štěstí, pane Veliký. Nancy, učitelka v důchodu a vdova, touží po dobrodružství, lidském propojení a sexu. Zkrátka všech věcí, kterých se jí v manželství nedostávalo. Rozhodne se tedy využít pomoci mladého gigola Lea.

Út 11. října ve 13.30 hodin komedie ČR Řekni to psem. Pokud Ditě něco přijde doopravdy směšné, jsou to pejskaři. Nechtěně se však stane jednou z nich poté, co od přítele dostane štěně.

Út 11. října v 19 hodin romantické drama Jižní Korea Podezřelá. Detektiv Hae-joon je povolán k případu úmrtí muže, jenž se zabil za nejasných okolností při pádu ze skály. Stín podezření padá na čerstvou vdovu, krásnou Seo-rae, která si však zachovává uhrančivý, až ledový klid.

KULTURNÍ DŮM KOPŘIVNICE

Pá 7. října v 19 hodin koncert Kateřina Marie Tichá & Bandjeez. Držitelka ceny Anděl v kategorii Objev roku nyní spolupracuje s legendární frýdecko-místeckou kapelou Bandjeez, která dlouhodobě provázela předčasně zesnulého Davida Stypku (kinosál).

St 12. října v 19 hodin komedie Léčivé divadlo: Terapie rodinou. Situační ezokomedie o jedné “normální” rodině herce, terapeutky a jejich dospělé dceři, která si domů přivede svou novou lásku. S velkou dávkou humoru a sebeironie vám rodina svěří své malé radosti, velká trápení i nejskrytější tajemství okořeněné spirituálním pohledem na život (kinosál).

Pá 14. října v 19 hodin koncert Arakain 40 let tour 2. Česká metalová legenda Arakain letos slaví 40 let na hudební scéně. Můžete se těšit na dvou- hodinový průřez rozličným repertoárem doplněný o projekci z aktuální doby i archivu kapely. Jako předskokani vystoupí Forrest Jump (velký sál).

Ne 16. října v 10 hodin komedie Divadlo Kapsa: Zvířátka a loupežníci. Jedna z nejznámějších pohádek bratří Grimmů o tom, jak si kozlík, čuník a kočička hledali nový domov, když je jejich staří pánové vyhnali (kinosál).

MĚSTSKÁ KNIHOVNA KOPŘIVNICE

Aktuální akce – Prodej vyřazených knih. Nové knihy stále vychází, ale místo v policích nepřibývá. Proto jsme se rozhodli některé tituly poslat dál za zlomek původní ceny. Prodej probíhá v čítárně knihovny a na pobočce Sever během klasické otevírací doby (do 31 října).

Po 10. října v 18 hodin cestovatelská beseda Na kole do Gruzie a zpět. Ačkoliv Tomáš nikdy neujel na kole více než 50 kilometrů, tak se rozhodl vydat na cestu, která jich měla rovnou 7 000 a trvala 101 dní. Jak se naprostý amatér má připravit na takové cestování? Jak zvládnout samotu a je vůbec bezpečno ve východní Evropě (akademická posluchárna)?

St 12. října v 17 hodin vernisáž výstavy 20. výročí založení Akademie třetího věku. Vzdělání nekončí před třicítkou. Když má člověk chuť, může se učit, i když má studentská léta již dávno za sebou. Přijďte se sami přesvědčit, jak probíhalo vzdělávání seniorů v posledních dvou desetiletích v Kopřivnici.

KATOLICKÝ DŮM KOPŘIVNICE

Čt 13. – so 15. října v 19 hodin hudební festival Aerovka Jazz Fest. Jazzový festival navazuje na odkaz hudebního skladatele Zdeňka Petra. Vystoupí Floex, Soul Ožil, Milan Svoboda Quartet, Tingvall Trio a další. Zahrají i členové domácí scény – bratři Galiovi s Lenkou Szabó Hrůzovou.

MUSIC BAR DRAGO

So 15. října od 20 hodin rapový koncert Paulie Garand. Paulie – neodlučitelná součást labelu Ty Nikdy – je na domácí scéně známý zejména díky svým lyrickým indie veršům, ve kterých dává najevo svou lásku nejen k hudbě.

MUZEUM FOJTSTVÍ

Aktuální výstava Běh po klikaté dráze. Rozsáhlá expozice sochaře a řezbáře Jana Zemánka z tvůrčího období 1990–2022 (do 20. listopadu).

TECHNICKÉ MUZEUM TATRA

Aktuální výstava – Vize a limity. Výstava českého průmyslového designéra Jiřího Španihela (do 30. prosince).

MUZEUM NÁKLADNÍCH AUTOMOBILŮ TATRA

Aktuální výstava – Vize a limity. Výstava akademického sochaře a předního českého průmyslového designéra Jiřího Španihela. Na výstavě je zastoupena jeho tvorba pro Tatru Kopřivnici i ukázka průmyslových produktů z různých oblastí (do 30. prosince).

KINO ŠTRAMBERK

Ne 9. října v 18 hodin Jan Žižka.

Ne 16. října v 18 hodin Hádkovi.

ŠTRAMBERK

Aktuální výstava – 100 let Národního sadu. Expozice přibližuje události vedoucí ke vzniku této velmi oblíbené lokality a ukazuje proměny od jeho založení až do současnosti (Muzeum Zdeňka Buriana do 31. prosince).

Dopisy čtenářů

Výstava ovoce, zeleniny, květin a hub

Součástí pouti v Lubině, která se konala v neděli 24. září, je tradiční výstava ovoce, zeleniny, květin a hub.

Prezentují se tady svými výpěstky občané z Lubiny. Součástí je nejstarší výstava hub v severomoravském kraji, kterou zajišťuje pan Jaromír Durček. V letošním roce se mu podařilo najít a vystavit 210 druhů jedlých, nejedlých i jedovatých hub a po celý den ke své výstavě podával zasvěcené komentáře.

Letošní úrodu hodně ovlivnilo počasí – nejdříve velká horka a následně intenzivní déšť. Především drobné ovoce na toto doplatilo. Ani v den konání výstavy nebylo obvyklé hezké počasí, ale nakonec se na naši výstavu přišlo podívat 410 občanů (podle podpisů v knize).

Na výstavě se nakonec objevilo 32 druhů drobnějšího ovoce a zeleniny, například tu bylo vystaveno 15 různých cuket, 13 odrůd rajčat a 16 různých paprik. Jen tradiční obrovské dýně letos nebyly, zastoupila je jedna a proti dřívějším letům celkem malá. Na táccích bylo k vidění 16 odrůd hroznového vína. Jako zvláštnost tu byly 2 melouny, červený vlašský ořech, fenykl a jahody zasazené ve velké nádobě. Jablka byla ve 34 odrůdách, ale některé byly třeba i od 5 pěstitelů. U hrušek je problém kvůli jejich rzivosti, a tak letošní 4 odrůdy byly vzácností.

Letos byly vystaveny krásné vazby ze sušených květin, které vyrábí paní Čuláková. Květinové vazby byly ve 20 vázičkách a opět tu byly k vidění stromky v květináčích, které připomínají bonsaje. V letošním roce vystavilo své výpěstky 33 občanů.

Místní ZŠ a MŠ se tradičně prezentovaly svými obrázky. Děti obou škol si pak v pondělí prohlédnou výstavu samostatně.

Jarmila Polášková

Přátelé lubinských zahrádekV Kopřivnici na hokeji se hrálo nejen na ledě

Na ledové ploše se dospělí hokejisté honí za kotoučem v boji o druholigové body a vedle mantinelu u střídačky soupeřů to „mydlí“ malí špunti s miniaturními brankami, hokejkami a s míčkem. Nevadilo jim, že u hrazení stojí diváci a další procházejí kolem. Ti caparti s velkým nadšením a zaujetím kratičkými holemi bušili do balonku a dění na kluzišti je zajímalo pramálo, nebo spíš vůbec. Kluci se „vyblbli“, sebrali své nádobíčko a opustili prostor. Na hřišti se ovšem bojovalo dál. Do konce mistrovského zápasu chybělo něco přes pět minut. O výhře místních hráčů bylo již dávno rozhodnuto. Kopřivnice proti Žďáru nad Sázavou vedla vysoko 7:1, tak to zůstalo, přičemž některé šance domácí neproměnili. Hokejový večer uzavřela tradiční děkovačka.

Stanislav HlasJak pervitin změnil Kopřivnici

Myslím, a jsem si jistý, že nejsem sám, kdo by chtěl starou skvělou Kopřivnici, kdy si všichni se všemi byli přátelé a nikdo se do nikoho nenavážel. Situace se ale v našem městě změnila a za tuto změnu je vinna droga jménem pervitin. Lidé ji užívají a mnozí z uživatelů nedokážou kontrolovat sami sebe. Nebezpečí není až tak v droze samotné, ale v uživatelích, kteří mnohdy bývají agresivní a nepřizpůsobiví svému okolí. Není chyby, že lidé užívají pervitin, chyba je v lidech, kteří se nedokážou kontrolovat. Věřím, že situace se zlepší a že si někteří tzv. agresivní narkomani hrábnou do svědomí. Doufám, že tento vzkaz kopřivnické společnosti bude informací k tomu, aby nám všem bylo líp. Nešlo o to někoho pošpinit, ale vyslat zprávu, která napraví vše zkažené a prohnilé.

Patrik MastíkPostřehy z voleb

Letošní volby byly náročnější, protože se volilo do zastupitelstva i do Senátu. Pátek, sobota – první kolo, za týden druhé kolo, totéž. Náročné na čas, přesnost, preciznost. Toto všechno vyžaduje určité kvalitní podmínky k práci. V Katolickém domě ve velkém sále tomu tak nebylo. Bylo tam jako v „lednici“. Chvíli se topilo, pak už zase ne, ke konci přidali, celkem už zbytečně. Členové volební komise se sice pořádně oblékli, dali si horký čaj, ale na tak dlouhou dobu to vůbec nestačilo. Už na druhý den se polykal paralen, smrkalo a někdo z toho i onemocněl. Je ale s podivem, že tato situace byla už i v minulém roce u voleb v říjnu 2021. Dočkáme se u prezidentských voleb v lednu 2023 konečně změny? Ono by vlastně stačilo jen přesunout volební komisi do menšího prostoru. Další postřeh se týká značení, lépe řečeno neznačení, volebních listů. Obálky bez označení volební místnosti a volebního okrsku zřejmě dopomohly k tomu, že účast voličů byla pod 40 %. Lidi chodili, ptali se, dohadovali, kde že to mají volit. Starší lidi, ale co taky prvovoliči? Ne každý má přístup k internetu, aby dohledal potřebné informace. Myslím, že tady šetrnost nebyla na místě.

Anna JaníkováNázory publikované v textu nemusejí být v souladu s názory redakce.

Kam za sportem

BRUSLENÍ VEŘEJNOSTI: čt 6. 10. 9.30–13, pá 7. 10. 9–13, so 8. 10. 14.15–15.30, ne 9. 10. 14.30– 15.45, po 10. 10. 10.45–12.30, út 11. 10. 10.45–12.30, st 12. 10. 9–12.30, čt 13. 10. 9.30–13, pá 14. 10. 9–13, so 15. 10. 14.30–15.45, ne 16. 10. 15–16.15 hodin

FLORBAL: so 8. 10. od 8 hod. FBC Vikings Kopřivnice – FbK Horní Suchá, od 12.40 hod. FBC Vikings Kopřivnice – Letka Štěpánkovice (3. kolo 2. ligy dorostenců sk. 7), od 19 hod. FBC Vikings Kopřivnice – Snipers Třebíč (5. kolo Nár. ligy mužů sk. V); ne 9. 10. od 8 hod. turnaj mladších žáků – vše sportovní hala SOU Kopřivnice

FOTBAL: KOPŘIVNICE: so 8. 10. od 9 hod. FC Kopřivnice – TJ Sokol Fryčovice (10. kolo KS st. žáků sk. B), od 12 hod. FC Kopřivnice – FK Primus Příbor (10. kolo KS dorostu sk. B), od 15 hod. FC Kopřivnice – TJ Sokol Palkovice (10. kolo I.B tř. mužů sk. D); LUBINA: pá 7. 10. od 16.30 hod. Spartak Lubina – FK Primus Příbor (10. kolo OP st. žáků); ŠTRAMBERK: ne 9. 10. od 10 hod. FK Štramberk – SK Tichá (10. kolo OP st. žáků); VLČOVICE: so 8. 10. od 15 hod. FC Vlčovice-Mniší – FK Trojanovice (10. kolo I.B tř. mužů sk. D); ne 9. 10. od 10 hod. FC Vlčovice-Mniší – První SC Staré Město (10. kolo KS dorostu sk. B)

HÁZENÁ: st 5. 10. od 18 hod. KH Kopřivnice – HBC Jičín (7. kolo extraligy mužů); so 8. 10. od 18 hod. KH Kopřivnice – HK FCC Město Lovosice (7. kolo extraligy mužů); so 15. 10. od 8.30 hod. KH Kopřivnice – HC Zubří A, od 11 hod. KH Kopřivnice – TJ Sokol Centrum Haná (MSL Mladší žáci skupina I).

HOKEJ: so 8. 10. od 17 hod. HC Kopřivnice – HC Orli Znojmo (2. liga muži), ne 9. 10. HC Kopřivnice – HC RT TORAX Poruba (liga žáků 6./8. třída) – vše zimní stadion

KRYTÝ BAZÉN: čt 6. 10. 6–14.30, 19–21, pá 7. 10. 6– 8, 16–21, so 8. 10. 10–19, ne 9. 10. 10–19, po 10. 10. 6–8, út 11. 10. 6–16, 18–21, st 12. 10. 6–8, 14.30–16, 19–21, čt 13. 10. 6–14.30, 19–21, pá 14. 10. 6– 8, 16–21, so 15. 10. 10–19, ne 16. 10. 10–19 hodin

MINIGOLF: po–pá 15–18, so–ne 14–18 hodin

SAUNA: út 14.30–20.30 ženy, st 14.30–20.30 muži, čt 10–20.30 ženy, pá 10–20.30 muži, so 10–18.30 společná, ne 10–18.30 společná

STOLNÍ TENIS: pá 7. 10. od 18 hod. ASK Tatra Kopřivnice B – KST Nový Jičín C (3. kolo OP 1. tř.) – vše tělocvična ZŠ sv. Zdislavy

Výsledky

FLORBAL: junioři (4. kolo 2. ligy juniorů sk. 7): FBC Vikings Kopřivnice – Letka Štěpánkovice 9:2, FBC ORCA Krnov – FBC Vikings Kopř. 2:10; st. žáci (1. kolo Msl. ligy st. žáků): FBC Vikings Kopř. – 1.SFK Havířov 4:5, – 1.FBK Sršni Rožnov p. R. 6:4; elévové (1. Msl. ligy elévů): FBC Vikings Kopř. – Ostrava 10:12, – SFK Havířov 9:7, Ostrava Jih – FBC Vikings Kopř. 3:11; ženy (2. kolo 2. ligy žen – sk. 7): FBC Vikings Kopř. – Frýdek-Místek 7:2, Olomouc – FBC Vikings Kopř. 3:2.

HÁZENÁ: dorostenci: (3. kolo 1. ligy ml. dorostenců): KH Kopřivnice – HCB Karviná 26:29, (3. kolo 1. ligy st. dorostenců): KH Kopřivnice – HCB Karviná 23:27, muži (3. kolo 2. ligy SM mužů): KH Kopřivnice B – TJ Lesana Zubří 25:29.

STOLNÍ TENIS: (1. kolo KS 1. tř.): ASK Tatra Kopřivnice A – TJ Odry B 10:0, (2. kolo KS 1. tř.): ASK Tatra Kopř. A – TJ Odry B 9:9.

Na mistrovství ČR žactva si atleti zlepšili osobní rekordy

Kopřivnice (buk) – Za deštivého a chladného počasí se ve dnech 17.–18. září uskutečnilo mistrovství ČR žactva. Na stadionu v Jablonci nad Nisou měl své zastoupení i Atletický klub Emila Zátopka Kopřivnice. Celý šampionát se pro sportovce tohoto oddílu nesl v duchu vylepšování osobních rekordů. Patřil mezi ně například Mikuláš Kotek, který překonal své dosavadní maximum hned na dvou tratích. Na té 150m to bylo 17,18 s, čímž postoupil mezi nejrychlejší běžce, kde skončil pátý. Na té nejkratší, 60m trati se stopky při jeho protnutí cílového prostoru zastavily v čase 7,24 s, čímž se opět probojoval do finále. V něm na tento výkon z rozběhu nenavázal. Od medailového umístění ho dělily pouhé dvě setiny vteřiny a na Kotka zbyla čtvrtá příčka. Své osobáky si vylepšila i Saša Huňková. Běh na 100 m překážek zvládla za 15,01 s, běh na 200 m překážek za 30,31 s. Ve stejné disciplíně žáků se podobného úspěchu dočkal i Šimon Holub časem 28,00 s. „Šimon obsadil 16. místo, což je po prodělané nemoci opravdu pěkné umístění,“ zhodnotila jeho počínání Jana Feilhauerová, trenérka AK EZ Kopřivnice. I přes tyto předváděné výkony a přepisování individuálních statistik lepšími čísly atleti kopřivnického klubu na zisk medaile stále čekali. To ukončila až Anna Marie Chalupová, která získala bronz ve skoku dalekém. Na stupních vítězů v této disciplíně stála i na letošním mistrovství ČR v hale, v Jablonci nad Nisou se ale mezi favoritky na ty nejvyšší mety neřadila. Ve startovním poli 18 starších žákyň jí patřilo šesté místo. Papírové předpoklady ale vyvrátila svým prvním pokusem, kterým se dostala na druhou příčku. Tu dlouho okupovala, ve čtvrté sérii ji skokem dlouhým 559 cm dokonce upevnila. V závěru ji ale soupeřka překonala a odsunula na třetí místo. „Z bronzové medaile a krásného, i když větrného výkonu, má celý náš tým velkou radost,“ dodala po mistrovství Feilhauerová.

Úspěšní byli i jejich mladší kolegové v kategorii družstev. Dívky i chlapci si díky svému umístění v semifinále, které se konalo v Ostravě, zajistili postup do finále mistrovství Moravy a Slezska mladšího žactva, které se konalo v Kopřivnici v neděli 2. října.

Stolní tenisté zahájili novou sezonu úspěšně

Kopřivnice (buk) – V sobotu 17. září se do Městské sportovní haly ve Frenštátu pod Radhoštěm sjelo 46 stolních tenistů ve věku od 8 do 21 let, aby prvním bodovaným turnajem zahájili novou sezonu. ASK Tatra Kopřivnice reprezentovalo celkem 10 mladých nadějí. Hráči byli rozděleni podle výkonnosti do divizí. V každé byly navíc utvořeny tři skupiny po třech soutěžících. Na vítěze skupin čekal souboj o medailové pozice, druhé o 4. – 6. místo, třetí o 7. – 9. příčku. Divizi „C“ ovládl kopřivnický David Číž, který v cestě za vítězstvím musel odvracet 6 mečbolů v utkání proti svému týmovému kolegovi Nikolasi Matějovi. Ten nakonec obsadil 3. místo. Stejný scénář nastal v divizi „E“, vítězem se stal Martin Jašek, třetí skončil Šimon Polášek, šestý Tomáš Zeman a sedmý Michal Koza. Ještě lepších výsledků dosáhli mladí stolní tenisté v divizi „D“, kterou si jasně podmanili. Zlato bral Dominik Štefek, stříbro Lukáš Polášek a bronz David Klepač. Martin Klepač se umístil na 6. pozici. „Jsem velmi spokojen s výkony všech hráčů, čemuž odpovídají i výsledky,“ zhodnotil působení kopřivnické výpravy, která si z nedalekého Frenštátu pod Radhoštěm odvezla celkem 7 cenných kovů, trenér Miroslav Klečka.

O vítězi utkání Opavy a Vikingů rozhodovaly až nájezdy

SK P.E.M.A. Opava – FBC Vikings Kopřivnice 6:5 pn (1:2, 1:1, 3:2, 0:0)

Opava (hod) – V sobotu sehráli v Opavě Vikingové 4. kolo Národní ligy skupiny Východ. Vikingové začali velmi aktivně a hned od první minuty začali testovat domácího brankáře. V 11. minutě vstřelili Opavští první branku. O tři minuty srovnal Opatřil. V 17. min. vyrazil domácí brankář Jankovu střelu k Tomanovi, který pohotovou dorážkou otáčí skóre.

Ve druhé třetině se stav dlouho neměnil. Teprve ve 34. minutě se v souboji jeden na jednoho prosadil kopřivnický Holaň. Dvougólové manko dokázali domácí snížit po individuální akci Pracného a za stavu 2:3 se šlo do kabin.

Do poslední části Vikingové nenastoupili v dobrém rozpoložení. Už v první minutě poslal rozhodčí na trestnou lavici Telčera a přesilovku zužitkoval Řepček a bylo srovnáno. Čtvrtou branku domácích pak přidal ze vzduchu Posselt. V 51. min. dostala výhodu přesilové hry a šanci na vyrovnání Kopřivnice. Ovšem domácí v oslabení dokázali přidat pátou branku, když bezmocného Strouhala propálil Šebesta. Vikingové okamžitě reagovali oddechovým časem a po důrazné domluvě trenéra se na hřiště vrátilo trestné komando. Po úspěšné střele Janka Kopřivnice využila přesilovku a snížila na rozdíl jediné branky. Domácí se dostali pod obrovský tlak. V 58. min. nachytal Bezděka Nehera a bylo srovnáno.

Utkání šlo do prodloužení. Ani 5minutový přídavek rozhodnutí nepřinesl, a tak došlo na samostatné nájezdy. V těch však kopřivničtí střelci na rozdíl od domácích selhali, a Opava tak získala bonusový bodík.

„Vyrovnaný zápas, který vyhrál soupeř díky většímu štěstí při nájezdové loterii. Bohužel se nám nepodařilo udržet náskok, který jsme si vypracovali během prvních dvou třetin. Ke konci jsme ukázali sílu týmu a dokázali jsme zápas poslat do prodloužení, kde jsme bohužel neproměnili tutové šance,“ zhodnotil utkání Jan Monsport, trenér Vikings Kopřivnice.

Branky Kopř. 14. Opatřil, 18. Toman, 35. Holaň, 53. Janek, 58. Nehera; sestava FBC Vikings Kopřivnice: Strouhal. Mikušek – Kubátko, Kostelník, Toman, Socha Kresta, Holaň, Nehera, Lichnovský, Opatřil, Janek, Toman, Popala, Michna, Monsport, Telčer.

Nár. liga mužů sk. V po 4. kole
1. Šumperk4400038:1912
2. Opava4310025:1411
3. Kopřivnice4301021:1510
4. T. Havířov4300142:19 9
5. Sl.Havířov4200230:22 6
6. Rožnov p. R.4200227:15 6
7. Petrovice4110222:25 5
8. Třebíč4101220:29 4
9. Přerov4100325:23 3
10. Pelhřimov4100315:18 3
11. Hranice4100323:40 3
12. Ostrava4000418:57 0

Profesionální hasiči vybojovali v Praze bronz za vyprošťování

Praha (hod) – V sobotu 24. září proběhl Memoriál Františka Kohouta ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel, v němž se utkalo 19 soutěžních týmů. Čtrnáct z nich bylo z hasičských záchranných týmů z krajů, tedy družstva, která v krajských kolech obsadila druhá místa, jeden tým přijel ze slovenské Nitry a další týmy byly z profesionálních podnikových jednotek.

Rozhodčí připravili zajímavé scénáře, které vycházejí z reálných nehod. Soutěžící družstva si vylosovala jeden ze scénářů, přičemž vyproštění figuranta museli stihnout do 20 minut. Rozhodčí následně přidělovali body. Nejlépe si vedl a nejvíce bodů získal (409) tým z HZS Středočeského kraje, ÚO Beroun, druhý skončil HZS Pardubického kraje, ÚO Svitavy a třetí místo obsadil tým z HZS Moravskoslezského kraje z hasičské stanice Kopřivnice, který soutěžil ve složení velitel – Lukáš Jelšík a členové družstva – Tomáš Kouřil, Radek Váňa a Jakub Štreit. Protože se hodnotila práce jednotlivých členů, Lukáš Jelšík obsadil také třetí místo v kategorii nejlepší velitel zásahu.

Vlčovičtí i přes bojovný výkon body ze Stachovic nepřivezli

TJ Slavia Stachovice – FC Vlčovice-Mniší 2:1 (0:1)

Stachovice (hod) – V sobotu 1. října v rámci 8. kola I.B třídy sk. D jel do Stachovic tým Vlčovic-Mniší v oslabené sestavě, tentokrát doplněný o dorostence. Po prohře s Veřovicemi byli Vlčovičtí odhodláni si odvézt tři body, a tak neponechali nic náhodě. Do vedení se dostali v 35. minutě po brance Lukáše Pócoše. Za tohoto stavu šli do šaten.

Ve druhé půli se Vlčovičtí snažili zvýšit své vedení, svou hrou potrápili domácí. Po ‘trmě vrmě’ za domácí srovnal stav utkání na 1:1 Tomáš Hirš. Další gól padl až v prodloužení v 92. minutě, jehož autorem byl domácí Petr Vojkůvka. „Kluci zahráli perfektní bojovný výkon. Rozhodčí nám neuznal jasný gól, prý pro ofsajd. Přitom chyběl třetí rozhodčí, kdy o ofsajdu rozhodl domácí divák, což je smutné, že v takové soutěži nejsou rozhodčí. Mužstvo musím pochválit, protože tak bojovný výkon, kdybychom předvedli v každé zápase, tak jsme někde jinde. Potrápili jsme domácí, ale nic nám to není platné,“ okomentoval zápas trenér Vlčovic Miroslav Káňa.

Branky Vlčovic: 35. Pócoš – Stachovic: 77. Hirš, 92. Vojkůvka; sestava Vlčovic: Peiger – Kučera, Lichnovský, Chytil, Socha (68. Harabiš), Vrba, Růžička, Světlík, Polášek, Pócoš (73. Vyvial), Müller.

Fantastické stříbro atletek z klubu Emila Zátopka

Plzeň (red) – Fantastické stříbro dokázal vybojovat kopřivnický tým dorostenek na mistrovství ČR družstev, jež hostila v neděli 25. 9. Plzeň. Po vítězství na mistrovství Moravy a Slezska to byl sen, který se podařilo proměnit v realitu díky skvělému nasazení celého družstva jak kmenových, tak hostujících závodnic. Jasně favorizovaná Plzeň brala zlato ziskem 248 bodů, Kopřivnice stříbro za 164 bodů a Dukla Praha bronz ze 131 bodů. Pro klub je to zatím největší týmový úspěch v historii.

Stříbrné medaile byly opravdu dílem celého kolektivu. Z 22 závodnic, které zasáhly do boje, jich bodovým ziskem na konto družstvo přispělo 18, což je opravdu skvělé číslo. Nejvíce se dařilo Emě Feilhauerové, která zvítězila v běhu na 800 m (2:16,95 min.), těsně druhá doběhla na třístovce překážek (43,25 s) a šestá na stovce překážek (14,65 s). Celkem tak pro tým nasbírala 25 bodů a radovat se mohla i ze dvou klubových rekordů (800 m a 300 m př.). Takřka stejně úspěšná byla i Adéla Tkáčová, která brala druhé místo v běhu na 100 m ve vylepšeném osobním a klubovém rekordu 12,03 s, třetí skončila ve skoku dalekém (567 cm) a čtvrtá v běhu na 200 m (25,61 s). Celkem tak získala 24 bodů. Velmi úspěšná byla i Patricie Pešlová, pátá v běhu na 100 m překážek díky osobnímu rekordu 14,60 s, šestá v běhu na 300 m překážek v dalším osobním rekordu 45,69 s a třetí se štafetou 4×100 m, která doběhla ve složení Pešlová, Bělunková, Chalupová a Huňková třetí v čase 49,36 s. Celkem nasbírala třináct bodů. Z dalších výkonů určitě stojí za to vyzdvihnout parádních 564 cm v dálce Aničky Chalupové, která překonala žákovský klubový rekord a vybojovala páté místo, a také obrovské osobáky Amálie Hanzelkové v chůzi na 3000 m výkonem 18:10,22 min., který je zároveň novým klubovým rekordem, a Veroniky Kvitové na 1500 m (5:21,44 min.). „Před sezonou jsme doufali, že se nám s týmem podaří postoupit na mistrovství republiky družstev, a tento cíl jsme mnohonásobně překonali, takže jsme opravdu maximálně spokojení,“ hodnotila úspěch kopřivnická trenérka a vedoucí družstva dorostenek Jana Feilhauerová a doplnila: „Družstvo jsme měli doplněné o hostující závodnice, kterým tímto patří velký dík, zároveň ale kostru družstva tvořily především kopřivnické atletky a to nás těší. Oceňuji především bojovnost a nasazení děvčat ve všech kolech soutěže. Je to opravdu zasloužené stříbro.“

Celkové pořadí MČR družstev dorostenek (Plzeň, 25. 9. 2022): 1. AK Škoda Plzeň 248 b., 2. AKEZ Kopřivnice 164 b., 3. TJ Dukla Praha 131 b., 4. TJ Sokol Hradec Králové 119 b., 5. AK Sokol Nehvizdy 113 b., 6. SK Jeseniova 101 b., 7. Atletika Holešov, z. s. 91 b., 8. JAC Brno 80 b., 9. ASK Dipoli, z. s. 73 b. Kompletní sestava a bodování AKEZ Kopřivnice na mistrovství ČR družstev: E. Feilhauerová 25 b., A. Tkáčová 24 b., P. Pešlová 13 b., N. Válková 11,25 b., S. Šenkeříková 10,25 b., E. Vavrečková 8,25 b., L. Šenkeříková 9,5 b., V. Křížková 8,5 b., A. Hanzelková 8 b., A. M. Chalupová 8 b., G. Březná 7,25 b., A. Slívová 7 b., V. Kvitová 7 b., M. Bělunková 6 b., S. Světlíková 5 b., B. Odstrčilová 3 b., A. Huňková 2,5 b., Z. Boková 0,5 b., L. Vrbancová, A. Popová, S. Maierová, J. Ježová.

Hokejisté vyhráli nejen doma, ale i v Havlíčkově Brodu

Ve středečním utkání, které sehráli doma s Opavou, neponechali Kopřivničtí nic náhodě a zvítězili. Sólový únik Jiřího Pargáče ve 2. třetině skončil gólem v síti hostů.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Ve středečním utkání, které sehráli doma s Opavou, neponechali Kopřivničtí nic náhodě a zvítězili. Sólový únik Jiřího Pargáče ve 2. třetině skončil gólem v síti hostů.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

HC ISMM Kopřivnice – HC Slezan Opava 9:4 (2:2, 5:1, 2:1)

Kopřivnice (hod) – Ve 2. kole se ve středu 28. září na domácím ledě utkal kopřivnický tým s Opavou. První branku vstřelil v první minutě domácí hráč Patrik Gola. V 9. min. vyrovnal opavský Kadula, když po buly před Baldikem vznikla nepřehledná situace. Další branku vstřelil po získání puku od Pindela v 16. minutě Filip Fojtík. Po necelé minutě ale Opavští opět srovnali, puk prosvištěl pod horní tyčí domácích.

Už po patnácti vteřinách druhé třetiny vstřelil svou druhou branku v utkání Filip Fojtík, který dorazil odraženou střelu za Pitákova záda. Za tři minuty nato využili domácí přesilovku, kdy puk odražený od tyče zametl do brány Daniel Häring a zvýšil skóre na 4:2. Opavané se dostali do tlaku a v 28. min. snížil skóre Vojtovič na 4:3. Za tři minuty po individuální akci Jiřího Pargáče vedli Kopřivničtí 5:3. V 35. min. zvýšil vedení domácích opět Daniel Häring na 6:3. Hra se začala kouskovat kvůli častým vyloučením. Dvojnásobnou přesilovku domácích využil Jan Dluhoš a zvýšil vedení Kopřivnice na 7:3.

V poslední třetině zvýšil skóre Dominik Ficek, který po akci v 47. min. dorážel z mezikruží. O minutu později opavský Vojtovič vstřelil svou druhou branku utkání a snížil skóre na 8:4. Poslední branku doklepl za záda brankáře René Bartošák, a završil tak stav utkání na 9:4. Závěr utkání byl hodně nervózní, když přibývaly bitky a za jednu šel předčasně do sprch Jiří Pargáč. Desátý gól na přání diváků již nepadl i přes poslední šanci hráčů ve žlutých dresech, kdy měli přesilovku 5 na 3. „Výsledek vypadal jednoznačně, ale sehráli jsme velmi těžké utkání. Musím pochválit tým za produktivitu, ale nebýt výborného výkonu gólmana, výsledek by nebyl tak jednoznačný,” okomentoval hru kopřivnický trenér Ladislav Majkus.

Branky: 1. Gola, 16. Fojtík, 21. Fojtík, 24. Häring, 31. Pargač, 35. Häring, 39. Dluhoš, 47. Ficek, 53. Bartošák. Sestava Kopř.: Baldik (Kubáň) – Ficek, Már, Dluhoš, Bartošák, Bail, Marek, Petrek – Suchý, Gola, Pargáč, Häring, Brodek, Mach, Pavlík, Kleniar, Indrst, Velecký, Pindel, Fojtík, Sluštík.BK Havlíčkův Brod – HC ISMM Kopřivnice 3:5 (2:1, 1:3, 0:1)

Havlíčkův Brod (hod) – Kopřivnice vyjela k prvnímu venkovnímu utkání na horkou půdu do Havlíčkova Brodu. Hra v první třetině se nesla ve vyrovnaném duchu, ale gólově měli domácí navrch. Již na konci druhé minuty trefil domácí Moučka poloprázdnou bránu hostí. Druhý gól dal Matěj Mach. O dvě minuty později Bruslaři znovu vedli, kdy z dorážky se prosadil Valášek.

První polovinu druhé části domácí mužstvo kontrolovalo hru. Poté se ale situace obrátila. Havlíčkův Brod dostal ve vlastní přesilovce dva góly. Nejdříve se ke střele z levého kruhu dostal Matěj Mach. O chvíli později pak Matěj Mach skóroval znovu, a tak zkompletoval hattrick. Trable Bruslařů pokračovaly. Matěj Mach se po levé straně cpal na bránu. Navázal na sebe oba obránce, čímž uvolnil na středu kluziště volného Jiřího Pargáče, jenž zvyšoval již na 4:2. Havlíčkův Brod ještě do konce třetiny snížil v 39. min na 4:3.

Třetí třetina již moc hokejové krásy nenabídla. Veškeré naděje na závěrečný tlak pak zhatil Čermák, jenž si tři a půl minuty před koncem vykoledoval za podrážení a nesportovní chování čtyřminutový trest. Havlíčkův Brod zkusil v poslední minutě vyrovnat při hře bez brankáře. Toho využil Matěj Mach, který tak skóroval počtvrté. ,,Po celé utkání jsme byli trpěliví, zejména první dvě třetiny. Tým z Havlíčkova Brodu je dobrý, ale kluci předvedli dobrý výkon,” konstatoval po utkání trenér Ladislav Majkus.

Branky: 2. Moučka, 7. Valášek, 39. Kopic – 5. Mach, 33. Mach, 34. Mach, 38. Pargač, 60. Mach. Sestava Kopři.: Kubáň (Baldik) – Ficek, Marek, Bartošák, Bail, Petrek, Hlaváč – Velecký, Fojtík, Häring – Pindel, Kleniar, Sluštík – Indrst, Brodek, Gola – Pargač, Urban, Mach.

Házenkáři podlehli Karviné, úřadujícímu mistru extraligy

HCB Karviná – KH ISMM Kopřivnice 35:28 (21:15)

Karviná (dam) – Kopřivničtí házenkáři se prvního letošního střetnutí s úřadujícím mistrem nezalekli. V sobotu 1. října na palubovce Karviné začali výborně, v prvních deseti minutách dokonce vedli. Studená sprcha ale favorita probrala. Karviná zlepšila obranu, začala diktovat tempo hry a ještě do konce prvního poločasu si vypracovala šestibrankový náskok.

Druhý poločas byl podstatně vyrovnanější. Baník Karviná ale s výborně chytajícím brankářem Mokrošem udržel své vedení. Kopřivnice rozhodně nesložila ruce do klína a několikrát se přiblížila na dostřel. Nakonec ale i druhý poločas Baník vyhrál, i když jen o jedinou branku, a v celkovém součtu se mohl radovat z pohodlného vítězství o sedm branek a uhájené neporazitelnosti v aktuálním ligovém ročníku.

„V první půli nám vůbec nefungovala defenziva. Na druhé straně jsme něco neproměnili a z toho vyplynulo 21 gólů v naší síti. V druhém poločase jsme obranu o něco zlepšili, ale opět jsme něco neproměnili a ke konci nám už docházely síly. Máme úzký kádr a oproti Karviné určitě i méně natrénováno,“ připustil v hodnocení zápasu kopřivnický trenér Aleš Chrastina. Baník uspěl i přesto, že Kopřivnici vyzval s lavičkou oslabenou zdravotními obtížemi několika hráčů. Na druhou stranu i Kopřivnici chyběl Edwin Brito Benítez, který odjel plnit reprezentační povinnosti s Portorikem.

Nejlepším kopřivnickým střelcem byl Jan Gřes, jenž skóroval pětkrát. Ocenění si zaslouží Petřík, který zaskakoval v útoku a při střelách byl stoprocentní, když za záda soupeřova brankáře dostal obě své střely.

Nejvíce branek: Ptáčník 9, Skalický 5, Patzel 4, Harabiš 4 – Musálek 5, Gřes 5, Střelec 4. Sestava Kopř.: Střelec, Ježek, Ošmera, Zima, Gřes, Kancel, Petřík, Jaromír, Klos, Polcar, Žingor, Pšenica, Musálek, Lefan, Bukovský.

Chance Extraliga po 6. kole
1. Karviná6600199:15412
2. Plzeň5500172:12610
3. Lovosice6501188:18110
4. Zubří6402192:162 8
5. Fr.-Mís.6402180:169 8
6. Prešov6312167:149 7
7. Brno6213161:173 5
8. N. Veselí6123159:169 4
9. Kopřivnice6204178:191 4
10. Jičín5203134:154 4
11. Praha4112109:120 3
12. Strakonice6114158:187 3
13. Maloměřice6105154:178 2
14. Hranice6006149:187 0

Kopřivnice si výhrou ve Spálově udržela své vedení v soutěži

TJ Spálov – FC Kopřivnice 1:4 (0:4)

Spálov (hod) – Kopřivnice zajížděla v neděli 2. října do Spálova, kde je čekal zápas na specifickém hřišti. První šanci měl soupeř, ale situaci zachránil Filip Morys v brance ve spolupráci se stopery. Poté se hrálo systémem nedáš – dostaneš a Kopřivničtí převzali iniciativu. První branku hostí vstřelil v 10. min.Tomáš Socha. Na 0:2 zvýšil ve 24. min. Jan Ermis, o sedm minut později vstřelil branku Patrik Vrba a v 36. minutě uzavřel skóre na 0:4 kapitán hostí Jan Kalich.

Do druhého poločasu nastupovali Kopřivničtí s odhodláním zvýšit skóre minimálně o další dvě branky. Vytvořili si spoustu šancí, ale trefovali se jen do tyčky či břevna. Nakonec jeden z centrovaných míčů skončil naopak v bráně hostí, kdy v 70. min. domácí Stískal snížil skóre na 1:4 a do konce utkání už branka nepadla.

„Měli jsme jednoznačně navrch, i když technická hra na takovém terénu je těžší než normálně. Nedostali jsme se k naší hře, kterou jsme zvyklí hrát na našem velkém a hlavně rovném hřišti. Je dobře, že se kluci s tímto povrchem vyrovnali a dokázali potvrdit roli favorita,“ zhodnotil zápas asistent trenéra Aleš Ručka.

Branky: 70. Stískal – 10. Socha, 24. Ermis, 31. Vrba, 36. Kalich. Sestava Kopř.: Morys (66. Beňo) – Ermis (85. Kühnert), Marek, Kalich, Ollender, Kudělka (85. Varga), Strnadel, Vrba (74. Babinec), Socha, Kocián, Horák.

I. B tř. mužů sk. D po 8 kolech
1. Kopřivnice870137:721
2. Starý Jičín861121:519
3. Stachovice861115:719
4. Jeseník n. O.860229:1318
5. Veřovice851215:1316
6. Skotnice841313:2413
7. Palkovice823319:13 9
8. Ostravice830514:18 9
9. Vlčovice822411:12 8
10. Trojanovice821513:18 7
11. Klimkovice821514:23 7
12. Fryčovice8134 9:21 6
13. Staříč812512:34 5
14. Spálov810710:24 3

Výstava Kávová krize

V sadu E. Beneše byla před týdnem instalována výstava Kávová krize, která přibližuje životy pěstitelů kávy. Výstava na stromech, jejímž autorem je dokumentarista Stanislav Komínek, je v rámci Týdne důstojné práce (do 8. října) k vidění na rekordních 113 místech v Česku a na 50 místech na Slovensku.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
V sadu E. Beneše byla před týdnem instalována výstava Kávová krize, která přibližuje životy pěstitelů kávy. Výstava na stromech, jejímž autorem je dokumentarista Stanislav Komínek, je v rámci Týdne důstojné práce (do 8. října) k vidění na rekordních 113 místech v Česku a na 50 místech na Slovensku.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

RSS ikona
Prohlášení o přístupnosti    Mapa stránek    RSS    Cookies    Upravit mé předvolby cookies    Ochrana oznamovatelů