Město Kopřivnice - Kopřivnické noviny ze dne 28.05.2020- Kompletně všechny články
Přejít na hlavní navigaci Přejít na vedlejší navigaci Přejít na obsah
Hlavička stránky
logo Facebook Město Kopřivnice
Štefánikova 1163/12
742 21 Kopřivnice
Telefon: (+420) 556 879 411
E-mail: posta@koprivnice.cz
ID datové schránky: 42bb7zg
IČ: 00298077
DIČ: CZ00298077
Muzeum Fojtství - foto STUDIO TRINITY, s.r.o.

Kopřivnické noviny

Kopřivnické noviny číslo 21/2020 ze dne 28.05.2020

Zátopkovo výročí by město mohlo uctít vztyčením sochy

Kopřivnice (dam) – Za dva roky v září si Kopřivnice a s ní celý sportovní svět připomene 100. výročí narození Emila Zátopka. Přestože 19. září 2022 se může zdát ještě daleko, město už vážně uvažuje o možnostech, jak významné výročí svého nejslavnějšího rodáka náležitě uctít. Nejviditelnějším počinem by mohlo být odhalení sochy slavného rodáka, která by se zároveň stala výrazným prvkem zrekonstruovaného centra města. O možnosti zahájení cesty vedoucí k realizaci tohoto záměru by měli začátkem června jednat radní a po nich budou rozhodovat i zastupitelé.

Orgány města sice oficiálně o stavbě sochy nerozhodly, nicméně první kroky v této věci má už Kopřivnice za sebou. S myšlenkou postavit Emilu Zátopkovi sochu přišel už v listopadu loňského roku předseda zdejšího atletického klubu Jiří Harašta. Nejslavnějšího místního rodáka dnes v Kopřivnici připomíná jen nevýrazný pomníček s pamětní deskou v prostoru před technickým muzeem a sté výročí narození je výjimečnou příležitostí tento dluh splatit.

Vedení města proto v prvních měsících letošního roku začalo sondovat možnosti pořízení sochy slavného olympionika. Jednou z prvních myšlenek bylo získat pro Kopřivnici kopii sochy běžícího Emila Zátopka, která stojí v parku Olympijského muzea ve švýcarském Lausanne. „To nakonec nebude možné, už proto, že původní forma neexistuje. Její autor, akademický sochař Jaroslav Brož, se ale uvolil pro Kopřivnici vytvořit originální dílo,“ řekla místostarostka města Dagmar Rysová, které se podařilo sochaře oslovit a pozvat do Kopřivnice.

Jaroslav Brož, žijící a tvořící v Chrudimi, má na svém kontě celou řadu realizací pomníkových soch. Je autorem Masarykova pomníku v Pardubicích a Chrudimi, sochy Jana Pernera před nádražím v Pardubicích a svým způsobem je možné o něm hovořit i jako o specialistovi na Zátopka. Atletovu lehce nadživotní sochu realizoval pro Lausanne, kopie téhož díla je před pražským sídlem společnosti Sazka, ale Brož vytvořil i bronzovou Zátopkovu bustu, která je už sedm let u vstupu do Městského stadionu v Ostravě Vítkovicích. Sochař už ke konci února Kopřivnici navštívil, nejen aby s vedením města projednal možné zadání vytvoření sochy, ale především, aby si na vlastní oči prohlédl možná místa jejího budoucího umístění. Ve hře byl park E. Beneše, ale přednost nakonec dostal prostor v centru města. „Aktuální návrh počítá s tím, že socha by byla instalována na lehce vyvýšené symbolické běžecké dráze zhruba 4 metry dlouhé a 80 cm široké v horní části dnešní pěší zóny v centru města. Běžící postava Emila Zátopka provedená v bronzu by byla orientována směrem ke kulturnímu domu.

Cena zvažované Zátopkovy sochy se má pohybovat okolo částky 1,5 milionu korun s tím, že radnice se s autorem předběžně dohodla na rozdělení této sumy do několika splátek.

„Zatím hovoříme o tom, že by se jednalo o tříletý proces. Pokud dostane tento záměr v zastupitelstvu zelenou, měl by letos vzniknout finální návrh a model přímo pro konkrétní místo. V příštím roce by došlo k odlití sochy z bronzu a v roce 2022 by pak proběhla konečná instalace sochy a její odhalení,“ nechala se slyšet Dagmar Rysová.

Veškeré náklady na pořízení sochy zdejšímu rodákovi by přitom nemusel nést rozpočet města. Autor celého nápadu Jiří Harašta totiž navrhl, že sochu by mohla pomoct zaplatit veřejná sbírka. Pokud bude městská rada v létě souhlasit s jejím vyhlášením, spuštěna by mohla být 19. září, v den Zátopkových narozenin a startu Běhu rodným krajem Emila Zátopka. V případě, že by byla vybrána vyšší finanční částka, než bude nutná k pořízení sochy, přebytek by byl věnován na novou muzejní expozici Emila Zátopka, o které se více dočtete v článku na straně 5.

Část koaličních politiků mluví o revoluci na radnici

Kopřivnice (dam) – Stávající koalice na kopřivnické radnici je stále více než nejistá. Uspořádání politických sil ve městě se začalo řešit už v prvních dvou měsících roku, pak možná i díky koronavirové krizi zdánlivě vše utichlo. Že to pod na pohled klidnou hladinou místní politiky stále vře, ukázal začátkem minulého týdne otevřený dopis místostarosty Stanislava Šimíčka (KDU-ČSL) starostovi Miroslavu Kopečnému (ODS). V textu, kterým Šimíček upozorňuje na plánované budoucí spojení ODS a SPD padaly výrazy jako revoluce a velká politická rošáda.

„Podle mých informací mělo dojít k dohodě na koalici, kterou by tvořily všechny dosavadní opoziční strany, se kterou má spolupracovat ODS jako náš dosavadní koaliční partner. Mám za to, že by pan starosta měl věnovat energii spíše prioritám města, jako je rekonstrukce centra, kterou se opakovaně nedaří zahájit, než přípravám revoluce,“ vysvětlil Stanislav Šimíček, proč otevřený dopis napsal. Informace, že by otěže měla převzít opozice, potvrdil i místostarosta Adam Hanus (Krásná Kopřivnice). „Pan starosta Kopečný nám potvrdil, že dostal nabídku, o které jedná. Součástí připravované dohody má být i to, že by zastupitel René Lakomý měl opustit řady SNK, a překlopit tak rozložení sil ve prospěch dnešní opozice,“ nechal se slyšet Adam Hanus. Další lidé, zastupující politické subjekty dosavadní koalice ve vedení města, nechtěli situaci na radnici příliš komentovat. Dagmar Rysová, místostarostka zvolená za SNK, pouze připustila, že ji vývoj situace překvapil, ale nechtěla být konkrétnější. Starosta Kopečný věc odmítl komentovat zcela. Také René Lakomý se zatím nechtěl ke své roli v celé věci vyjádřit.

Problémy koalice, která vznikla krátce po volbách v říjnu 2018, se začaly projevovat na začátku letošního roku poté, co úmrtí Dagmar Jančálkové, dlouholeté zastupitelky za ODS, pozměnilo rozložení sil v zastupitelstvu a rozkolísalo těsnou většinu tvořenou zastupiteli Krásné Kopřivnice, ODS, KDU-ČSL a SNK. V polovině února byl sice oznámen podpis nové koaliční dohody zmíněných čtyř politických subjektů za podpory Jiřího Gavlase, nezařazeného zastupitele zvoleného za ODS. Tato dohoda ale skončila blamáží při oznámené volbě nového vedení města na zastupitelstvu 27. února. K avizovaným změnám nedošlo, na svých postech ve vedení města zůstali politici z původní koalice a bezmála čtvrt roku další změny nic nenaznačovalo.

Jaký je aktuální poměr sil a výsledek politických jednání, ukáže až další veřejné zasedání Zastupitelstva města Kopřivnice. To poslední se konalo právě na konci února. Další zasedání původně plánované na 23. dubna se neuskutečnilo, a pokud nebude dříve svoláno mimořádné jednání, plánovaně by se zastupitelé měli znovu sejít 25. června.

Koronavir zapříčinil zvýšení množství odpadů, hlavně plastů

Členové dětského zastupitelstva umisťovali na žluté kontejnery nálepky, které občany informují o společném sběru plastů a kovového odpadu.
FOTO: DANA HOĎÁKOVÁ
Členové dětského zastupitelstva umisťovali na žluté kontejnery nálepky, které občany informují o společném sběru plastů a kovového odpadu.
FOTO: DANA HOĎÁKOVÁ

Kopřivnice (hod) – Koronavirová opatření, která donutila lidi být doma, zvýšila i množství vyprodukovaných odpadů.

Na rozdíl od ledna a března, kdy bylo vyvezeno 275 tun, respektive 274 tun směsného odpadu, v dubnu už Slumeko muselo vyvézt celkem 301 tun směsného odpadu. V porovnání posledních dvou měsíců lidé vyprodukovali v dubnu o 27 tun odpadů víc. Nicméně zvýšilo se i množství tříděného odpadu.

„Největší nárůst v množství jsme zaznamenali u plastů a také u sběru papíru. V dubnu, kdy se začaly sbírat i kovové obaly společně s plastem do žlutých kontejnerů, bylo vyvezeno tohoto odpadu o 9 tun více než v předešlém měsíci,“ okomentovala množství odpadů Lucie Kubalcová, vedoucí oddělení technické ochrany životního prostředí.

Nárůst množství byl i u objemných odpadů. „Zatímco v lednu odevzdali občané na sběrný dvůr na ulici Panské 47 tun a v březnu 52 tun, tak v dubnu téměř 77 tun objemného odpadu. Z toho byl vytříděn dřevěný odpad, který se předává k dalšímu využití, a i tady došlo k nárůstu o cca 10 tun. V průběhu dubna rovněž narostlo množství nebezpečného odpadu, kterého občané odevzdali ve sběrném dvoře téměř tři tuny. Je zřejmé, že lidé prováděli „jarní“ úklid jak ve svých domácnostech, tak i na zahradách,“ poznamenala Lucie Kubalcová.

Z důvodu zvýšeného množství odpadů došlo i k zintenzivnění vývozu kontejnerů. „Už v březnu se u papíru zvýšila četnost vývozu ze dvou na tři svozy za 14 dní, od dubna se tak stalo i u plastu. K tomu bylo potřeba vyvézt navíc mimo pravidelný vývoz kontejnery na směsný odpad na ulicích Osvoboditelů, Francouzské, Obránců míru, Karla Čapka, Alšově a I. Šustaly,“ upřesnila Lucie Kubalcová.

Problém stále přetrvává se sběrem bioodpadu, kterého se v průběhu dubna vysbíralo celkem 161 tun, což je proti březnu o 124 tun víc. Na zvýšení se podílí začínající sečení trávy. Začátkem letošního roku byly rozmístěny hnědé kontejnery, které jsou určeny na tuto komoditu, i na sídliště ve městě. Ne všichni ale třídí tak, jak je žádoucí. „Bohužel na některých místech nám lidé do hnědých kontejnerů na bioodpad stále vhazují směsný komunální odpad nebo bioodpad v igelitových sáčcích, a tím prodražují systém nakládání s odpady ve městě. Největší problémy jsou na ulicích Obránců míru, Alšově, Štramberské, Družební a za Hansem,“ podotkla vedoucí oddělení technické ochrany životního prostředí.

Manuál má pomoci estetizovat veřejný prostor Kopřivnice

Kopřivnice (dam) – Zhruba za měsíc by Kopřivnice měla disponovat manuálem „Estetika Kopřivnice“. Materiál, který by měl pomoci městu alespoň částečně eliminovat vizuální smog ve veřejném prostoru, připravuje oddělení architektury zdejší radnice.

„Máme zpracováno zhruba 95 % dat, která jsme za pomoci dobrovolníků nashromáždili letos v únoru. Rozpracovaný koncept manuálu už jsme představili i vedení města, kompletně dokončen by měl být do konce června,“ říká Václav Kocián, vedoucí oddělení architektury. Ten také připouští, že předpokládal, že práce na manuálu budou o něco dál. Věc ale pozdržela i situace okolo šíření nemoci covid-19.

Víceméně hotová je analytická část. Sesbíraný materiál byl postupně nahráván na webovou stránku www.vizualnismog.cz. Ke každé fotografii bylo přiřazeno šest až sedm parametrů jako GPS lokace, druh reklamy, její umístění, aktuálnost a podobně. Díky tomu je možné se sesbíranými daty jednoduše pracovat, automaticky je třídit a vyhodnocovat. „Máme zpracováno asi 500, jak tomu říkáme, spotů. Jednotlivých reklam je podstatně víc. Jsou sice místa, kde je jen jedna reklama, ale i taková, kde je jich na jednom snímku 12. Kromě samotného města máme zmapovány i všechny místní části. Už nyní je možné říci, že nejčastější formou reklamy ve veřejném prostoru jsou plachty na oplocení. Je to dáno asi i tím, že je nejlevnější a oplocení je často velmi snadno dosažitelná plocha. Zřejmé je i to, že výrazně více reklamy je umístěno na pozemcích a objektech v soukromém vlastnictví,“ říká Václav Kocián. Ten s kolegyní nyní v grafickém softwaru upravuje snímky šesti vytipovaných míst tak, aby na nich bylo možné snadno vidět, jak vypadají nyní a jak by mohly vypadat po aplikaci pravidel navrhovaných Manuálem venkovní reklamy.

„Je to podle našeho soudu nejpřístupnější forma, jak principy manuálu vysvětlit co nejširší veřejnosti. Pravidla nastavená manuálem budou spíše obecná a měla by zasáhnout celé město. Pro mnohé lidi může být náročné představit si, jak se v praxi projeví pravidla a poučky, které platí nejen v Kopřivnici, ale po celém světě. Proto je chceme aplikovat na konkrétní místa ve městě, která dobře znají. Výsledkem je, že někdy stačí opravdu málo, aby dané místo dostalo nějaký řád a smysl a například dům, na kterém ta reklama je, mohl náležitě vyniknout, “ vysvětlil Václav Kocián.

V souvislosti s prací na Manuálu venkovní reklamy se radnice bude muset zamyslet také nad způsoby jeho budoucího uplatňování. Cesty jsou podle Václava Kociána v zásadě dvě. Jedna, represivnější, prostřednictvím striktních vyhlášek a jejich uplatňování, druhá pak sází spíš na pozitivní motivaci podnikatelů a obyvatel Kopřivnice. „Město by mohlo těm, kdo budou manuál respektovat a řídit se jím, nabídnout například zvýhodněnou cenu pronájmu veřejného prostranství, nebo možnost reklamy zdarma ve webovém prostoru,“ uvedl Václav Kocián s tím, že nastavení pravidel bude na komunálních politicích.

To, že cesta pozitivní motivace je průchodná, podle Kociána naznačují první zkušenosti. Už jen diskuze o otázce kultivace veřejného prostoru prý do kanceláře městského architekta přivedla několik podnikatelů, kteří s ním konzultovali vizuální stránku prezentace svých provozoven. „Ti lidé přicházejí ještě předtím, než byl nějaký manuál schválen, a aktivně se tím zabývají. To je pro veřejný prostor v Kopřivnici dobrá zpráva,“ soudí Václav Kocián.

Souběžně s Manuálem venkovní reklamy vznikají i webové stránky www.vizualnismog.cz, které by měly být zprovozněny na začátku června.

Kopřivnice je v tomto projektu pilotním městem, ale do budoucna se počítá s tím, že vizuálním smogem zamořená místa zde bude moci zveřejňovat každý, koho tato problematika zajímá.

Na obnovu hřiště na Severu přispělo Innogy 175 000 Kč

Kopřivnice (hod) – Od minulého týdne si mohou děti hrát na novém dětském hřišti na sídlišti Sever ve vnitrobloku mezi ulicemi 17. listopadu, Osvoboditelů a Družební. Na stejném místě bylo instalováno hřiště už v minulosti.

„Původní dětské hřiště bylo vybudováno v rámci komplexní revitalizace tohoto sídlištního prostoru v roce 2009. Dřevěné herní prvky pro děti však byly v roce 2019 odstraněny z důvodu jejich neopravitelného poškození a nevyhovující bezpečnosti,“ uvedla Lenka Šimečková, vedoucí oddělení rozvoje města.

Obnovou hřiště byla pověřena Správa sportovišť Kopřivnice, která má ve správě a údržbě veřejná hřiště a sportoviště ve městě.

Bylo dohodnuto, že nové herní prvky budou kovové s laminátovým povrchem, aby se prodloužila jejich životnost.

„Herní prvky jsou obdobné jako ty původní a určeny jsou pro děti od 3 do 14 let. Instalovány zde byly dvoumístná houpačka, houpadla na pružině, pískoviště, věžička se skluzavkou a lanová prolézačka kombinovaná s malou lezeckou stěnou a hrazdou. Na hřišti byly rovněž obnoveny bezpečnostní dopadové plochy,“ okomentoval proměnu hřiště Milan Gilar, ředitel Správy sportovišť Kopřivnice. Ten poznamenal, že stavební práce prováděla firma Global Sport Čupa, s. r. o., z Frýdlantu nad Ostravicí. „Začala s nimi v dubnu a v minulém týdnu je dokončila. Za instalaci herních prvků včetně terénních úprav jsme firmě zaplatili celkem 416 482 korun včetně DPH,“ upřesnil Milan Gilar.

Město ale neplatilo celé náklady. „Už v lednu jsme ve spolupráci s městem podali žádost o dotaci z grantového programu společnosti Innogy Gas Storage, která v rámci své společenské odpovědnosti podporuje projekty přispívající k rozvoji regionů a obcí v místech jejího působení. Z původně požadovaných 250 tisíc korun jsme získali 175 tisíc korun, ale i za tuto částku jsme rádi,“ podotkl šéf Správy sportovišť Kopřivnice.

Rekonstrukce letního stadionu finišuje, pokládá se poslední vrstva atletické dráhy

V minulém týdnu začala pokládka poslední vrstvy atletické dráhy na kopřivnickém letním stadionu, jehož rekonstrukce má být do konce června hotová.
FOTO: KRISTINA ČABLOVÁ
V minulém týdnu začala pokládka poslední vrstvy atletické dráhy na kopřivnickém letním stadionu, jehož rekonstrukce má být do konce června hotová.
FOTO: KRISTINA ČABLOVÁ

Kopřivnice (cab) – Ve čtvrtek 21. května začala prováděcí firma na atletické dráze letního stadionu v Kopřivnici s pokládkou její finální vrstvy. Stavební práce byly po zimní přestávce zahájeny na začátku května, kdy firma začala s geodetickým vyměřením jednotlivých rozhraní umělých polyuretanových povrchů. „Poté jsme prováděli pokládku nosné vrstvy z černého granulátu a následně aplikaci vodonepropustného a vodopropustného polyuretanového povrchu. Vodonepropustný povrch se pokládá na šestidráze atletického oválu a na osmidráze sprinterské rovinky, v technických sektorech to je kombinace obou povrchů,“ doplnil stavbyvedoucí Tomáš Drozdek k rekonstrukci letního stadionu, jehož investorem je Atletický klub Emila Zátopka Kopřivnice.

Po dokončení pokládky povrchů na atletickém ovále bude ještě provedeno nalajnování drah a disciplín a osazení sportovního vybavení na atletické dráze a na vnitřním fotbalovém hřišti. Termín předání díla je 30. června, po něm se již žádné dokončovací práce provádět nebudou. Rekonstrukce začala v polovině července loňského roku a již na podzim byly dokončeny systémy odvodnění, závlahy fotbalového hřiště i vymezení jednotlivých sportovních ploch a vybudováno úplně nové osvětlení. Založen byl také nový trávník na fotbalovém hřišti.

Investice do sportoviště měla původně vyjít na zhruba 35 milionů korun. Více než 24 milionů korun pokryje investiční dotace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy z programu na podporu materiálně-technické základny sportu. Dalších 11 milionů formou individuální dotace atletům do projektu vložilo město Kopřivnice, které plochu letního stadionu atletickému klubu pro účely rekonstrukce a následného provozování pronajalo do roku 2030. Následně ještě radnice přidala další necelý milion korun, za který bylo nad rámec původního záměru provedeno odvodnění ploché dráhy.

Letos se začala sekat tráva s třítýdenním zpožděním

Letos se začalo se sečením travních porostů mezi bytovými domy i v centru města s třítýdenním zpožděním.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Letos se začalo se sečením travních porostů mezi bytovými domy i v centru města s třítýdenním zpožděním.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (hod) – Vzhledem k nedostatku srážek na začátku jara byla letos první seč travnatých ploch v Kopřivnici zahájena o tři týdny později, než je obvyklé. Standardní výška seče se pohybuje v rozmezí 7–12 cm, čímž nedochází k poškozování růstových vrcholů trav a následné tvorbě „holých“ míst v travnatých plochách. Na všech sídlištích v Kopřivnici se od loňského roku seká čtyřikrát, v centru a parcích pětkrát, okrajové části a květnaté louky se sečou dvakrát ročně. V místních částech Lubina, Vlčovice a Mniší jsou to pak převážně 3 seče ročně, vždy se sběrem pokosené trávy.

„Na základě vloni přijatého rozhodnutí se již v centru města a okolo radnice nebude tráva mulčovat, tj. častěji sekat při nižší výšce porostu bez sběru, ale bude se nechávat vyšší travní porost sekaný 5× ročně se sběrem. Tímto opatřením dojde ke snížení počtu sečí a omezení výparu vody z půdy,“ uvedl místostarosta Stanislav Šimíček, garant odboru životního prostředí.

Intervaly mezi jednotlivými sečemi budou navíc přizpůsobovány aktuálnímu průběhu počasí. „Pokud se tedy bude opakovat dlouhodobější suché horké počasí a travnaté plochy se dostanou do tzv. klidového období, dojde k přerušení růstu a následnému seschnutí, počkáme s další sečí, dokud nebudou plochy opět způsobilé ke kosení,“ upřesnil místostarosta Šimíček.

„Pokud by se tráva nesekala vůbec, nebo jen sporadicky, jak bývá občas propagováno v některých médiích, docházelo by k vysemeňování plevelných druhů rostlin či zarůstání ploch náletovými dřevinami, tedy ke zhoršování kvality travnatých ploch. Každý typ trávníku, ať jde o parterový, hřišťový, parkový, luční, má jasně definovánu funkci a intenzitu údržby, bez které by danou funkci nemohl plnit. I nesekaný trávník v případě delšího období sucha přejde do fáze dormance, stejně tak zasychají stébla trav po odkvětu. Pokud chceme mít v intravilánu města i květnaté louky, které již na několika místech máme, nelze to udělat tím, že přestaneme kosit na jakékoliv ploše ve městě. Květnaté louky je nutné za tímto účelem založit, a to pouze na místech vhodných pro jejich růst, a také tam, kde je to žádoucí z hlediska funkce plochy,“ okomentoval problematiku údržby travnatých ploch Jan Habr, správce zeleně na kopřivnické radnici.

Lidem, kteří se dostali do potíží, poradí na sociálním odboru

Kopřivnice (hod) – Lidem, kteří se nejen z důvodu koronavirových opatření dostali do potíží, poradí na kopřivnické radnici pracovnice odboru sociálních věcí a zdravotnictví.

„Naše pracovnice v rámci obecné sociální práce poskytují nejen základní, ale i odborné sociální poradenství, přičemž nejčastěji se jedná o oblasti sociální služby a dávky. Přijít pro radu mohou občané, kteří se ocitli v různých životních i existenčních problémech. Dozvědí se například, o které sociální dávky mohou žádat, a také jim pomůžeme s vyplněním žádostí. Stejnou pomoc mohou očekávat lidé, kteří potřebují pomoci s výběrem vhodné pobytové, ambulantní či terénní sociální služby, nebo s vypsáním žádostí pro domov pro seniory, zvláštním režimem či pro osoby se zdravotním postižením a další,“ uvedla Lenka Galiová, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví.

Občané se na pracovnice odboru mohou obrátit i v případech, kdy začnou mít i finanční problémy. „Jsme schopni jim poskytnout základní finanční poradenství, nebo jim pomoci s formulací dopisů pro věřitele, ověření výše dluhů či sepsat žádost o splátkový kalendář. Pokud jsou ve složitější situaci, odkážeme na občanskou poradnu, kde se jim dostane odborná bezplatná právní pomoc pro sociální potřebné,“ upřesnila Lenka Galiová s tím, že stejnou pomoc jsou schopni poskytnout lidem, kteří přišli o bydlení.

Lidé, kteří potřebuj poradit, mohou přijít na odbor sociálních věcí v úředních hodinách od pondělí do pátku. „Pokud někdo nechce přijít na radnici, může zavolat a naše pracovnice k němu přijdou domů, kde mu vše v klidu a pro něj v přirozeném prostředí vysvětlí. Pracovnice se na požádání prokážou identifikačním průkazem sociálního pracovníka vydaným Městským úřadem Kopřivnice, který je opatřen fotografií,“ dodala Lenka Galiová s tím, že kontakty jsou následující: tel. 556 879 467 či 556 879 468 nebo e-mail soc@koprivnice.cz.

Začíná se stavět další úsek na Družební

Kopřivnice (hod) – Práce na výstavbě nových parkovacích míst na ulici Družební jsou v plném proudu. V současné době probíhá výstavba nových parkovacích stání před bytovými domy č. p. 1002-1003 a práce byly zahájeny i na dalším úseku, a to před bytovým domem č. p. 1000.

„V úseku, kde nyní probíhají stavební práce, je předpokládaný termín dokončení asfaltových povrchů komunikace a chodníků před bytovými domy č. p. 1177-1179 ve 23. týdnu, tedy v závislosti na klimatických podmínkách ve dnech 4. a 5. června. Poté bude komunikace zprůjezdněna kromě parkovacích stání, kde musí být ještě provedeno vyznačení parkovacích stání, instalace nového dopravního značení a dokončena výsadba zeleně,“ uvedl Ludvík Michalec, pracovník odboru rozvoje města, který má investiční akci na starosti.

Stavební práce zahájila firma i v tomto týdnu v úseku A před bytovým domem č. p. 1000. „Práce nebudou zpočátku probíhat na komunikaci a omezovat její provoz. Nejdříve bude provedena úprava stávajícího chodníku a budou vybudována jednotlivá stání. K uzavření komunikace dojde až po zprovoznění komunikace v úseku B, tedy od 24. týdne. V této souvislosti bude nutné již nyní ale provést dočasné přemístění kontejnerů na tříděný odpad umístěných na chodníku před č. p. 1000. Kontejnery budou přemístěny do krajní šikmé části stávajícího parkoviště, což je posun cca o 30 m. Dále bude provedeno uzavření krajního parkovacího stání, a to po celou dobu stavby z důvodu potřebné stavební úpravy chodníku a komunikace,“ upřesnil Ludvík Michalec s tím, že děkuje občanům za pochopení.

Dětská hřiště prošla očistou a jsou připravena na sezonu

Pracovníci specializované firmy v minulém týdnu nejen vyčistili, ale i dezinfikovali některá dětská hřiště ve městě i v místních částech.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Pracovníci specializované firmy v minulém týdnu nejen vyčistili, ale i dezinfikovali některá dětská hřiště ve městě i v místních částech.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (hod) – V minulém týdnu prošla dětská hřiště v Kopřivnici i v místních částech, která má na starosti Správa sportovišť Kopřivnice, pravidelnou každoroční očistou. „Letos z důvodu koronavirových opatření jsme se rozhodli, že provedeme i jednorázovou dezinfekci herních prvků, které mají povrch z porézního pryžového granulátu. Ty se nacházejí především na sídlišti Jih. V rámci této akce jsme rovněž nechali vyčistit a dezinfikovat hřiště v místních částech Lubině a ve Vlčovicích. Čištění prováděla specializovaná firma, která nejen vyčistila povrchy, ale i dezinfikovala přípravkem Antikovid. Za provedené práce jsme zaplatili třicet pět tisíc korun včetně DPH,“ uvedl Milan Gilar, ředitel Správy sportovišť Kopřivnice.

V rámci pravidelné údržby se v minulém týdnu v pískovištích měnil, případně doplňoval písek. „Následně bude provedena revize u všech instalovaných herních prvků na dětských hřištích v naší správě a zároveň budeme provádět kontrolu kvality písku na vybraných pískovištích v jednotlivých městských částech. Vzorky bude odebírat Krajská hygienická stanice Ostrava, která kontroluje, zda vyhovují stanoveným hygienickým limitům mikrobiologického a parazitologického znečištění daných platnou vyhláškou,“ dodal Milan Gilar.

Stíny

V minulém týdnu policisté z kopřivnického obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže místnímu 38letému muži. Ten několik minut po osmnácté hodině 21. května odcizil v obchodním domě na ulici Nádražní v Kopřivnici volně vystavený mobilní telefon zn. Xiaomi v hodnotě přes 3 tisíce korun. Telefon si uschoval pod oděv a po průchodu přes pokladní zónu bez úhrady zboží byl zadržen všímavými pracovníky prodejny. Následně byl předán přivolané službu konající policejní hlídce. Lustracemi v dostupných evidencích bylo prokázáno, že se u něj jedná o recidivu, poněvadž byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozsudkem Okresního soudu v Novém Jičíně k nepodmíněnému trestu odnětí svobody s dobou trvání 10 měsíců. Celá záležitost je nadále v prověřování policistů v úzké spolupráci s kriminalisty, kdy se u výše jmenovaného 38letého muže zjišťuje i případně další a obdobné protiprávní jednání majetkového charakteru.

Farmářské trhy změnily místo, přesunuly se do parku E. Beneše Největší zájem měli kupující o sazenice, ale i o domácí chleba či koláče

Farmářské trhy nabídly zájemcům hned několik prodejců sazenic okrasných rostlin i zeleniny, ale i další regionální produkty.
FOTO: DANA HOĎÁKOVÁ
Farmářské trhy nabídly zájemcům hned několik prodejců sazenic okrasných rostlin i zeleniny, ale i další regionální produkty.
FOTO: DANA HOĎÁKOVÁ
další fotografie

Kopřivnice (hod) – V pátek 22. května proběhl v parku E. Beneše první ze čtyř připravovaných farmářských trhů. Ten přilákal stovky lidí, nejvíc jich přišlo hned po deváté, přitom fronty u stánků se tvořily dlouho celé dopoledne. Odpoledne byl zájem slabší, a tak někteří prodejci balili své stánky dřív, než byl avizovaný konec.

Své výrobky nabídli regionální pěstitelé i výrobci. Lidé si mohli zakoupit sazenice zeleniny a květin, koláče, chléb, tyčinky, příborské oříšky, ovocná vína, sýry, uzeniny, koření, ale i mýdla, svíčky, šité roušky, proutěné zboží, dekorace a další. „Přijelo 26 stánkařů, bohužel další tři, kteří byli přihlášeni, na poslední chvíli odřekli,“ uvedla Radomíra Blahutová, pracovnice odboru majetku města, která má trhy na starosti.

Lidé si umístění trhu do parku pochvalovali, většina z nich byla spokojena. Jen některým chyběl v letáku avizovaný prodej zeleniny a ovoce. „Vzhledem k ročnímu období by se mohla nabízet jen loňská jablka, a díky počasí v dubnu byl ze sezonní zeleniny pouze salát. Ovoce z velkoskladu chtěl nabízet jeden z tradičních prodejců uzenin, a protože mu to nebylo umožněno, nepřijel prodávat ani masné výrobky,“ poznamenala Radomíra Blahutová.

Součástí farmářských trhů byl letos tzv. osvětový stan. „Diskutovali jsme u něj s veřejností o cílech udržitelného rozvoje s tím, že stěžejním tématem byl Fair Trade. Byli jsme velmi mile překvapeni zájmem veřejnosti. Lidé nás cíleně hledali, vyplňovali testy, diskutovali nad výstavou, přinášeli nám jak brýle nejen pro Afriku, tak vybité baterie, abychom mohli podpořit také místní projekt. Celkem jsme vysbírali 7,87 kg baterií, 141 kusů brýlí a 50 ks obalů. Za vše ještě jednou všem děkujeme,“ uvedla Ivana Holubová, koordinátorka Zdravého města a místní Agendy 21, a upozornila, že jak sběr brýlí, tak baterií pokračuje dál. „V rámci Baterkománie je možné vybité baterie odevzdávat ve vestibulu radnice až do konce srpna. Brýle nejen dioptrické, ale i sluneční včetně obalů se budou sbírat až do konce června nejen ve vestibulu radnice, ale i v městské knihovně v kulturním domě. Nasbírané brýle poté předáme společnosti, která zaštiťuje sběr v České republice,“ dodala Ivana Holubová.

Osvětový stan nabízel i drobné občerstvení, a to lidem, kteří se zapojili do soutěžní kampaně Do práce na kole, jejímž městským organizátorem je již druhým rokem i kopřivnická radnice. „Přišly necelé tři desítky cyklistů, kteří v květnu pravidelně jezdili do svého zaměstnání na kole,“ poznamenala Ivana Holubová.

Parta dobrovolníků odstranila skládku a připravila legální plochu pro graffiti

Na betonové zdi za zdejším Kauflandem vznikla legální plocha pro street art. Jako první ji ozdobila podobizna olympionika Emila Zátopka.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Na betonové zdi za zdejším Kauflandem vznikla legální plocha pro street art. Jako první ji ozdobila podobizna olympionika Emila Zátopka.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
další fotografie

Kopřivnice (dam) – Během sobotního dopoledne sesbíralo osm dobrovolníků 17 pytlů odpadu pouze v okolí železniční trati v Kopřivnici. Jen v úseku mezi nákladovým nádražím a prostorem za supermarketem Kaufland, dlouhém něco málo přes kilometr, nasbírali velké množství plechovek, lahví, nápojových krabic, zapalovačů, baterií, adaptérů, oblečení, bot, různého obalového materiálu, ale dokonce i tak objemné kusy odpadu, jako je umyvadlo nebo kancelářská židle. Největší množství odpadků účastníci sobotního úklidu našli u trati poblíž ubytovny Eliška, pod lávkou pro pěší křižující trať za Tescem a především pak v místech za Kauflandem, na které se účastníci úklidu soustředili především.

„Právě černé skládky za Kauflandem si kolega všiml ještě v zimě při cestě vlakem a to byl první impulz. Původně jsme úklid plánovali na začátek dubna v rámci akce Ukliďme Česko, pak ale přišla omezení kvůli koronaviru, a proto jsme náš plán realizovali až nyní,“ řekl Radek Měcháček, který s kolegy sdruženými okolo facebookové stránky Občané Kopřivnice akci připravil.

Na výzvu organizátorů právě na facebooku zareagovalo osm mužů. Mnohé další dobrovolníky možná odradil déšť. „I kdyby se sešlo na brigádě třicet lidí, rozhodně by měli okolo trati stále co uklízet. Výhled z vlaku rozhodně nebyl pro Kopřivnici dobrou vizitkou. Chtěli jsme změnit to, co jako první vidí ti, kdo do města přijedou vlakem,“ uvedl Radek Měcháček s tím, že se Správou železniční dopravní cesty jsou dohodnuti, že prostory, které nyní uklidili, zhruba jednou měsíčně projdou a dohlédnou na to, aby se zde odpad znovu nehromadil.

Úklid nevzhledného okolí železničních kolejí nakonec vyústil také ve vznik nové legální graffiti plochy. Betonová zeď tvořící oporu logistickému zázemí Kauflandu už od pátku zdobí graffiti nápis Kopřivnice a stylizovaná podobizna Emila Zátopka. Během krátké doby by na první výtvor měly navázat další streetartová dílka s tématem Kopřivnice. Už příští týden by je mělo tvořit asi 15 zkušených sprejerů z okolí. „Partnerem této naší iniciativy se stal i Kaufland, který nejen že nám udělil souhlas s využitím zdi, která je součástí jeho budovy, ale dokonce zaplatil i šedou základovou barvu, kterou byla celá zeď natřena,“ doplnil Radek Měcháček.

Lidé z okolí stránky Občané Kopřivnice chystají i další obdobné akce, které podle nich mají pomoci zlepšit životní prostředí, ale také udělat z Kopřivnice lepší místo k životu. V červnu se například chtějí pustit do čištění horního toku Kopřivničky na úpatí Červeného kamene. „Chtěli bychom koryto aspoň v jeho horní části vyčistit, a nejen to. Kontaktoval jsem i odbor životního prostředí zdejší radnice a Povodí Odry s tím, že bychom zde rádi zkusili vytvořit nějaký mokřad či tůň, a trochu tak obnovit původní přirozenou podobu potoka,“ uvedl Radek Měcháček s tím, že další podobné aktivity na dobrovolnické bázi budou zřejmě následovat.

Slévače z Tatry Metalurgie od června čeká kurzarbeit

Dceřiná společnost automobilky Tatra Metalurgie vloni prožila úspěšný rok. Nyní ale začíná pociťovat důsledky koronavirové krize.
FOTO: TATRA METALURGIE
Dceřiná společnost automobilky Tatra Metalurgie vloni prožila úspěšný rok. Nyní ale začíná pociťovat důsledky koronavirové krize.
FOTO: TATRA METALURGIE

Kopřivnice (dam) – Slévárna společnosti Tatra Metalurgie začíná pociťovat důsledky sílící ekonomické krize, a to i přesto, že v prvních týdnech koronavirové pandemie firma nepřerušila výrobu. Zaměstnanci akceptovali veškerá bezpečnostní opatření a sami nošení ochranných pomůcek i v těžkých provozech slévárny a kovárny vyžadovali.

„Do konce dubna byla situace dobrá. Z pohledu hospodářského výsledku jsme výrazně nad plánem. Nyní ovšem dochází ke zpomalování, což se dalo vzhledem k situaci očekávat. Zákazníci začínají odsouvat termíny a výjimkou nejsou ani storna objednávek,“ říká Eugeniusz Szturc, ředitel dceřiné společnosti Tatra Trucks.

Kovárna má podle jeho slov práce dost a ještě v květnu a v červnu pojede ve standardním režimu. „Ve slévárně začneme od června využívat kurzarbeit. Určitě pojedeme ve čtyřdenním režimu. Myslím ale, že jsme jedna z posledních sléváren, která bude na tento režim přecházet,“ konstatuje Szturc.

Přitom ještě vloni se firmě dařilo velmi dobře a stejně jako mateřská Tatra Trucks i Tatra Metalurgie se po špatném roce 2018 vrátila k zisku. Při tržbách, které o sedmdesát milionů překročily hranici jedné miliardy, dosáhl provozní zisk 33 milionů korun. Ukazatel EBITDA dokonce rostl rychleji než tržby, což podle mluvčího společnosti Andreje Čírtka svědčí o významném růstu efektivity produkce.

Tatra Metalurgie produkuje odlitky a výkovky pro strojírenské aplikace v mnoha evropských zemích. Mateřské automobilce Tatra Metalurgie dodává zhruba pětinu produkce kovárny, ze slévárny je to dokonce 30 procent. Polovina produkce společnosti směřuje na export. Mezi významné zákazníky kromě Tatry patří výrobce zemědělské techniky společnost Claas, producent vysokozdvižných vozíků Linde či výrobce výtahů a eskalátorů ThyssenKrupp Aufzugswerke a podstatná část produkce míří i do Škoda Auto.

Tatra Metalurgie zaměstnává 562 kmenových pracovníků a k nim zhruba stovku agenturních. I díky nově nastavenému systému motivačního odměňování vzrostly vloni mzdy na dělnických profesích v průměru o 4,7 procenta.

Příspěvky zastupitelů

Stanislav Šimíček
Stanislav Šimíček

Otevřený dopis místostarosty Stanislava

Šimíčka starostovi Miroslavu Kopečnému

Pane starosto,

podle tvých slov jsi součástí právě připravované revoluce/velké politické rošády na kopřivnické radnici. Součástí zmíněného převratu má být mimo jiné to, že strana ODS bude nově tvořit koalici se stranou SPD (T. Okamurou) v Kopřivnici vedenou Ivanem Telaříkem.

Naši stranu KDU-ČSL plánuješ tímto krokem poslat do opozičních lavic, přitom ODS jsou s KDU-ČSL na radnici pohromadě už více než 20 let. Za tu dobu se nám povedlo mnoho věcí – byla opravena většina škol, zrekonstruovali jsme místní hřbitov, chceme společně s krajem konečně začít s výstavbou tolik potřebného domova pro seniory atd.

Osobně jsem za tebou vždy jako za starostou města stál. Byly doby, kdy tvá rozhodnutí dle mého názoru nebyla nejlepší, například když ses po úmrtí paní Jančálkové rozhodl dobrovolně předat post starosty a toto jsi stvrdil svým podpisem. Na zastupitelstvu jsi svůj názor náhle změnil a tím všechny podepsané dohody porušil. I v této chvíli jsem tě s myšlenkou, že jsme „jen“ lidé a děláme chyby, ve funkci starosty opět podpořil.

Osobně vnímám koaliční dohodu jako manželství trvající 4 roky, a to v dobrém i zlém. Nejde se přeci rozvádět při prvních neshodách nebo hádkách. Je potřeba mnoho kompromisů, někdy odpuštění, a hlavně hledání cesty, jak společně dál. Velmi mne mrzí, že jsi tak rychle vystavil rozlukový list celé současné koalici a že chystáš tento převrat. Přitom jsme jen pár týdnů nazpět společně řešili situaci ohledně šíření světu neznámého viru. Tehdy to na rozpad koalice nevypadalo…

Byl bych rád, kdybychom místo nekonečných debat o změnách na radnici společně pracovali na věcech, které trápí občany Kopřivnice.

V Kopřivnici 19. května 2020

Stanislav Šimíček, místostarostaNázory publikované v textu nemusejí být v souladu s názory redakce.

Expozice Zátopkových se možná přestěhuje do Šustalovy vily

Kopřivnice (dam) – Nejen sochy v centru města, ale také nové muzejní expozice by se v rámci připomínky svých nedožitých stých narozenin mohl dočkat Emil Zátopek. O záměru přesunu a kompletní změně expozice slavného rodáka ve zdejším muzeu budou už příští týden rozhodovat městští radní a následně i zastupitelstvo města.

Diskuze o podobě i umístění stávající expozice Emila a Dany Zátopkových, umístěných v prostorách původně navržených jako Car Show Room u vstupu do expozice Technického muzea Tatra, se mezi návštěvníky i muzejníky vedou v podstatě od jejího otevření v roce 2005. Blížící se výročí obou manželů, kteří patří mezi nejvýznamnější osobnosti svázané s Kopřivnicí, tyto diskuze znovu posílilo. Ve hře je nyní nejen přemístění expozice do Šustalovy vily, ale i její celková ideová proměna. „Nejednalo by se o stálou výstavu věnovanou pouze manželům Zátopkovým, ale třeba i dalším osobnostem historie kopřivnického sportu. To by znamenalo úpravu celé koncepce expozic v Šustalově vile. Lašské muzeum by se i po případné změně mělo orientovat na zdejší významné rodáky, jako byli Ignác Šustala, Adolf Raška, Emil Zátopek, Zdeněk Burian, případně další. Expozice Zátopka by mohla být pojata životopisně, expozice továrny dějinně a expozice Buriana galerijně. Modernizované expozice by přitom měly být koncipovány tak, aby nemířily pouze na návštěvníky města. „Samozřejmě jsme a budeme rádi, pokud muzeum budou navštěvovat turisté, zároveň muzeum orientované na místní rodáky by mělo více táhnout i místní obyvatele a hrát roli v posilování sounáležitosti s místní komunitou,“ uvedla místostarostka Dagmar Rysová, odpovědná mimo jiné za oblast kultury a muzejnictví ve městě. Podle jejích slov se už sešla pracovní skupina složená nejen z lidí napříč radničními odbory a zástupců Regionálního muzea, do které byl přizván také někdejší šéf Slezského muzea a autor jeho nových expozic Antonín Šimčík. Nezávislý odborník má pomoci městu co nejlépe specifikovat charakter a poslání případných nových expozic.

Náklady na obměnu expozic by se podle prvotních odhadů měly pohybovat okolo 2,4 milionu korun a rozloženy by mohly být až do tří let. „Je samozřejmě možné, že tolik peněz nebude k dispozici a úprava se bude dělat po částech. Například dojde v první fázi jen k přestěhování a úpravě expozice manželů Zátopkových a další úpravy budou odloženy na později,“ dodává Dagmar Rysová s tím, že město by navíc mohlo mít šanci dosáhnout na dotační peníze ministerstva kultury. Pokud zastupitelé záměr v červnu schválí, ještě letos by mohl být vypracován scénář a dramaturgie expozice Zátopkových a revitalizace expozic v Šustalově vile. Změny by se pak začaly realizovat v příštím roce tak, aby byly hotovy nejpozději do června roku 2022, tedy před zahájením hlavní turistické sezony.

Hrůzová s Logarytmy zahrají v baru Queens

Kopřivnice (dam) – Možná první koncert v Kopřivnici po nucené koronavirové pauze se chystá už zítra večer ve zdejším baru Queens. Podnik v prvním poschodí obchodního objektu u centrální pěší zóny bude 29. května od 20 hodin hostit zpěvačku Lenku Lo Hrůzovou s její kapelou Logarytmy. Pro kapelu to bude po dlouhé době první příležitost setkat se naživo se svým publikem a navíc tak trochu symbolicky v prostoru, který jí po dobu karanténních opatření sloužil jako improvizovaná zkušebna. Na koncertě zazní jak již zavedený repertoár, tak i několik novinek, které Lenka Hrůzová s kapelou připravuje na svou debutovou desku, jež by měla spatřit světlo světa ještě letos na podzim. Přestože karanténní opatření se postupně uvolňují, na koncertě bude třeba respektovat některá omezení. Kapacita koncertu bude maximálně padesát lidí a vstup je pouze v roušce.

Kino nabídne filmové novinky z festivalových Karlových Varů

Kopřivnice (dam) – Vidět na začátku prázdnin nejzajímavější filmové novinky bez nutnosti cestovat na druhou stranu republiky nabídne filmovým fandům přehlídka Tady Vary ve vašem kině. Kopřivnické kino totiž patří mezi necelou stovku sálů v celé republice, kde mezi 3. a 11. červencem nabídnou divákům alespoň ochutnávku z festivalového menu Karlovarského festivalu v podobě 16 vybraných filmů.

„Protože v letošním roce s ohledem na situaci nemohou diváci na festival do Karlových Varů, rozhodli jsme se, že přivezeme alespoň část festivalu za nimi. Je to takové naše poděkování návštěvníkům, hostům a filmovým nadšencům, kteří každoročně vytvářejí ve Varech skvělou festivalovou atmosféru. Věřím, že se nám podaří nabídnout divákům nejen skvělé filmy, ale i kousek tradiční festivalové nálady,“ říká prezident MFF KV Jiří Bartoška.

Přehlídka bude mít svá specifika. Každý z šestnácti vybraných filmů bude mít pouze jedno exkluzivní představení, které proběhne ve všech zúčastněných kinech ve stejný okamžik. Představení budou koncipována ve festivalovém duchu, budou doplněna úvody přenášenými do sálu i participací tvůrců prostřednictvím komunikačních kanálů. Vybraná místa navštíví osobně i zástupci karlovarského festivalového týmu.

Dramaturgové do výběru zahrnuli výrazné filmy, které měly mimořádný ohlas na světových festivalech od loňského podzimu do letošního Berlinale. Světovou premiéru si v rámci této přehlídky odbude filmový portrét Miro Žbirky MEKY a vůbec poprvé v Evropě budou uvedeny i tři tituly z letošního festivalu Sundance.

Hrady a zámky otevřely, návštěvníky čekají novinky

Hrad Hukvaldy se z velké části návštěvníkům otevřel již 12. května. Tento týden se přidávají i vnitřní prostory hradů a zámků.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Hrad Hukvaldy se z velké části návštěvníkům otevřel již 12. května. Tento týden se přidávají i vnitřní prostory hradů a zámků.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kraj (dam) – Památkové objekty, muzea a další turistické atraktivity v kraji postupně ožívají. V tomto týdnu se lidem poprvé v aktuální sezoně otvírají i doposud nepřístupné vnitřní prostory hradů a zámků.

Na nedalekém hradě Hukvaldy začala sezona už 12. května. „Při komentovaných prohlídkách jsme snížili počet lidí ve skupinkách ze čtyřiceti na třicet. I když přišlo o víkendu 1 200 návštěvníků, což je srovnatelné s návštěvností z minulého roku, nevznikaly žádné problémy, ani zmatky. Komentované prohlídky máme třikrát za hodinu, takže šlo všechno hladce,“ popsala návštěvnický provoz hradu Hukvaldy jeho kastelánka Barbora Kožušníková. Na Hukvaldech stejně jako v dalších návštěvnických objektech ovšem příchozí čekají nařízená hygienická opatření.

„Návštěvníci dostanou při příchodu všechny potřebné instrukce, také je při vstupu budou čekat stojany s dezinfekcí. Mezi další opatření patří zrušení provozu dotykových obrazovek pro návštěvníky, nebude možné používat interaktivní pomůcky ani audioprůvodce,“ vyjmenoval náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo s tím, že se částečně změní i průvodcovské výklady. Úzká místa se budou procházet bez výkladu, ten bude možný jen v dostatečně dimenzovaných prostorech, navíc se turisté do interiéru dostanou v menších skupinkách. Například ve frýdeckém zámku byly původně komentované prohlídky pro až 30členné skupinky, aktuálně si jej může procházet s průvodcem vždy jen 10 lidí ve skupině. To může komplikovat návštěvu lidem přijíždějícím přímo na místo. Většina památkových objektů tak doporučuje koupit vstupenku on-line na předem vybraný čas, lidé se tak vyhnou čekání na volné místo. Na internetu je možné si koupit vstupenky na zámek Kunín, Žerotínský zámek v Novém Jičíně, frýdecký zámek i hrady Hukvaldy a Sovinec. Lidé pochopitelně mohou koupit vstupenky i přímo na pokladnách, kde jsou z hygienických důvodů preferovány bezhotovostní platby.

Návštěvníky v kraji čeká také několik novinek. Už 1. června by měla být slavnostně otevřena nová expozice ve štramberské pobočce Muzea Novojičínska, jejíž pořízení včetně úprav interiéru muzea přišlo na 6,4 milionu korun. Letos v srpnu by pak měla být dokončena instalace stálé návštěvnické expozice zámku Nová Horka nedaleko Studénky. Přeměna někdejšího sociálního ústavu na návštěvnický objekt vyšla zhruba na 30 milionů korun.

Další investice do turistických objektů v okolí Moravskoslezský kraj letos teprve zahájí. Už v červnu má začít stavba Návštěvnického a informačního centra na hradě Hukvaldy, které by za asi 26 milionů mělo vyrůst v zastavěném prostoru mezi I. a II. hradní branou. Letos se předpokládá i zahájení projektování revitalizace zámeckých zahrad frýdeckého zámku, zámku Nová Horka a Žerotínského zámku v Novém Jičíně.

Václav Fidrich – Rodina

Budova nového MNV se sochou Rodina v popředí.
FOTO: Kronika města Kopřivnice, 5. díl
Budova nového MNV se sochou Rodina v popředí.
FOTO: Kronika města Kopřivnice, 5. díl
další fotografie

V roce 1977 byl dokončen objekt MNV v Kopřivnici. Společně s budovou tzv. Včelína ukončoval na západní straně promenádu nového centra města. V tomto prostoru, který kompletně nahradil původní zástavbu, mělo být, v návaznosti na tzv. výtvarný generel, umístěno i několik uměleckých děl. Jedním z nich je i sousoší Rodina akademického sochaře Václava Fidricha z Havířova.

Jeho podoba vzešla z výběrového řízení, uskutečněného v polovině roku 1976. Do něj přihlásil Fidrich svou figurální kompozici, kterou výběrová komise záhy schválila a pověřila autora vytvořením sádrového modelu sochy. Ve své definitivní podobě je plastika vytvořena z pískovce a usazena na betonovém podstavci. K její kolaudaci došlo v prosinci 1978.

Pavel Dvořák, Lašské muzeum

Kulturní servis

KINO KOPŘIVNICE

Čt 28. května v 19 hodin sci-fi thriller USA Neviditelný. Proč se kolem Cecilie dějí věci, jež nedokáže vysvětlit a které mají čím dál děsivější průběh a důsledek? Existují jen dvě alternativy. Buď se regulérně zbláznila, nebo se v její blízkosti pohybuje někdo, kdo je doslova neviditelný a má jediný cíl – připravit ji o všechno, na čem jí v životě kdy záleželo. Jenže jak můžete bojovat s protivníkem, kterého nevidíte a který možná navíc existuje jen ve vaší hlavě?

Pá 29. května v 19 hodin akční krimi USA Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn). Poté, co se její cesty rozejdou s Jokerem, spojí se Harley Quinn s třemi dalšími superhrdinkami, aby společně zachránily malou dívku ze spárů padoucha jménem Black Mask.

So 30. května v 19 hodin romantická komedie ČR Chlap na střídačku. Zuzana jednoho dne zjistí, že má její manžel Jiří delší dobu poměr s jinou ženou. Zuzana neváhá, rozhodne se svou sokyni Lenku navštívit a učinit jí tak trochu netradiční návrh. Její plán je přímo skandální. Navrhne jí, aby si péči o Jirku rozdělily a udělaly z něj tak chlapa na střídačku.

Ne 31. května v 15.30 hodin dokument VB Van Gogh a Japonsko. Návštěvy nových galerií japonského umění v Paříži a následné vytvoření si vlastního obrazu Japonska, prostřednictvím zevrubného bádání a nepřeberných diskuzí s ostatními umělci, daly Van Goghově práci nový a vzrušující směr.

Ne 31. května v 19 hodin akční drama USA Bloodshot. Voják Ray Garrison byl zabit v boji a znovu oživen korporací RST jako superhrdina Bloodshot. Nanotechnologie v jeho žilách z něj činí nezastavitelného bojovníka obdařeného nadlidskou silou a schopností okamžitě se uzdravovat. Korporace RST však neovládá pouze Bloodshotovo tělo, ale i jeho mysl a vzpomínky. Ray neví, co je skutečné a co je lež, a tak se rozhodne to zjistit.

MĚSTSKÁ KNIHOVNA

Půjčovna a čítárna v Kulturním domě Kopřivnice otevřena ve dnech po, út, čt, pá v čase 9.00 – 12.00 a 13.00 – 16.00 hodin. Čítárna bude otevřena pouze pro vracení všech vašich výpůjček. Půjčovna bude poskytovat pouze půjčování dokumentů.

Výpůjčky časopisů (vyjma dětského oddělení), denního tisku, přístup na internet a reprografické služby nebudou poskytovány.

Pobočky knihovny zůstávají do odvolání uzavřeny. Čtenáři s platnou registrací v knihovnách místních částí si mohou půjčit knihy v knihovně v Kopřivnici.

Aktuální výpůjčky jsou prodlouženy až do konce měsíce června.

MUZEUM TATRA

Út–ne 9–17 hodin stálá expozice věnovaná historickému vývoji automobilky Tatra

Expozice Emila a Dany Zátopkových – informace o sportovních úspěších manželů Zátopkových, autentické fotografie, medaile, trofeje i osobní věci

MUZEUM FOJTSTVÍ

Út–ne 9–16 hodin stálá expozice věnovaná historii města, archeologickým nálezům, výrobě bryček a kočárů a významným místním rodákům

Aktuální výstava Sochy, smalty, skici autorů Šárky Hyklové a Lukáše Grohmanna (do 14. června)

ŠUSTALOVA VILA

Út–ne 9–16 hodin stálá expozice věnovaná někdejší místní továrně na hliněné zboží a kopřivnickým rodákům, například malíři a ilustrátoru Zdeňku Burianovi

Aktuální výstava Tichá přítomnost – výstava grafik Lenky Falušiové (do 21. června)

MUZEUM OLDTIMER

Po–ne 10–17 hodin stálá expozice historických automobilů a motocyklů různých značek

ŠTRAMBERK

Muzeum Zdeňka Buriana otevřeno út – so 9.00 – 12.00, 13.00 – 16.00 hodin

KINO ŠTRAMBERK

Ne 31. května v 19 hodin dokument ČR V síti

Ne 7. června v 17 hodin animovaný film USA Ovečka Shaun ve filmu: Farmagedon

PŘÍBOR

Muzeum tradičních technologií otevřeno úterý, středa, čtvrtek: 8.00 – 12.00; 13.00 – 16.00 hodin, sobota: 9.00 – 17.00 hodin

Dopisy čtenářů

Přehrada žaluje

(Dokončení z minulého čísla)

Ani jeden názor neobhajoval, proč by to jít mohlo. Rovněž mi není jasné, proč někteří „odborníci“ vytvořili z přehrady rybník. Jsou pak tito lidé opravdu na svých místech?

Na závěr bych chtěl poukázat jeden příměr:

nedostatek vody = sucho

sucho = neúroda

neúroda = hlad

Tímto bych chtěl připomenout místostarostovi p. Šimíčkovi, že to není strašení lidí, ale hlasy našich nejvyšších představitelů.

Mějme na paměti, že voda je život.

Hodně zdraví, úspěchů a plnou přehradu vody vám přeje občan z Lubiny

Karel MatulaNázory publikované v textu nemusejí být v souladu s názory redakce.

Kam za sportem

KRYTÝ BAZÉN: út 2. 6. 6–12, 16–20, st 3. 6. 6–12, 18–20, čt 4. 6. 6–12, 18–20, pá 5. 6. 6–12, 18–20, so 6. 6. 12–20, ne 7. 6. 10–18 hodin

MINIGOLF: po-pá 15-18, so-ne 14-18 hodin

SAUNA: červen: čt 10–20 ženy, pá 10–20 muži, upozornění: Kapacita snížena na 15 osob

Plochodrážník Jan Macek je sportovcem Olympu

Kopřivnice (cab) – Rekonstrukce kopřivnického letního stadionu se mílovými kroky blíží ke svému závěru, nad tím, jak to bude s konáním prvních akcí v jeho areálu, však visí velký otazník. Již v tuto chvíli je jasné, že plánované velkolepé slavnostní otevření začátkem července neproběhne. V neděli 12. července pak měl na plochodrážním ovále kopřivnický klub Walbo Railway pořádat první ligu družstev. „Bohužel musíme závod přesunout na podzimní termín. Vzhledem ke skutečnosti, že zatím nedošlo k obnovení volného pohybu osob v Evropě, odkládají se všechny podniky Mezinárodního mistrovství České republiky družstev, tedy extraliga a první liga na druhou polovinu roku. Termíny budou ještě upřesněny. Na kopřivnické dráze však 1. srpna budeme pořádat alespoň závody flat tracku, čímž ovál zároveň po rekonstrukci otestujeme,“ konstatoval Tomáš Wanke, předseda AK PD Kopřivnice.

Navázat na loňskou skvělou sezonu chtěl letos nadějný jezdec Walba a český juniorský reprezentant Jan Macek, rodák ze Štramberka. Ten byl pro letošní rok právě díky výborným výkonům z loňska zařazen mezi sportovce OLYMP Centra sportu Ministerstva vnitra, které sdružuje všechny plochodrážní reprezentanty v zemi. V lednu Jan Macek ještě závodil na motocyklu se šroubky na ledě v Polsku, poté absolvoval soustředění s Olympem, jenže v březnu nejen plochodrážní život zastavila koronavirová pandemie. „Na sezonu jsem se chystal celou zimu. Hodně jsem posiloval a běhal, věnoval jsem se i psychické přípravě, ale bohužel to dopadlo, jak to dopadlo,“ mrzí Jana Macka, jenž letos ukončuje střední školu a kvůli tomu také nestihne vůbec první závod sezony.

„V Pardubicích se 3. června jede Přebor České republiky jednotlivců, jenže já mám ve škole závěrečné zkoušky. Asi nestihnu ani další dva závody 14. v Plzni a 18. ve Slaném, ale 23. června bych už v Praze neměl chybět,“ prozradil juniorský plochodrážník, který vzhledem k to-mu, že na tréninky jezdí dvakrát týdně do hlavního města, má ve škole individuální studijní plán. První trénink po uvolnění přijatých opatření ke zmírnění šíření nového typu koronaviru absolvoval Jan Macek 1. května v Pardubicích, na plochodrážním ovále pražské Markéty, který je domovským stánkem Olympu, se totiž finišuje s rekonstrukcí.

Jak to bude s plochodrážními závody, zatím předseda AK PD Kopřivnice Tomáš Wanke přesně neví, nicméně jasné je již složení družstva Walbo Railway pro tuto sezonu. Jan Macek by měl jezdit přebor a první ligu za Kopřivnici, v extralize bude hostovat za Slaný a na mistrovství ČR bude reprezentovat pražskou Markétu. Podepsané je opět hostování s Michalem Škurlou a Romanem Málkem, připraveni jsou pak kopřivničtí mladíci Jakub Sazovský a Radek Bambuch. „Juniorský závodník Roman Málek se zatím rozhoduje, zda bude se závoděním pokračovat. Lukáš Hromádka z Frýdku-Místku sice jezdí spíše ledovou plochou dráhu, ale máme ho v záloze, kdyby se nám hodně kluků zranilo. Pro letošek však nemůžeme počítat s Němkou Sindy Weber a dalším německým jezdcem Mario Niedermeierem,“ doplnil informace k týmu Wanke.

Výstupy k rozhledně se počítají

Kopřivnice (cab) – V polovině května byl spuštěn nultý ročník sportovní soutěže s názvem Na Bílou horu, který k příležitosti výročí dvaceti let od otevření rozhledny na Bílé hoře připravil spolek Zážitky z pohybu a Kabelová televize Kopřivnice. Obdobný projekt, jejž má rovněž pod patronací Jiří Klein ze spolku Zážitky z pohybu, již druhým rokem úspěšně funguje v Novém Jičíně, kde sportovci a další milovníci přírody a pohybu zdolávají kopec se sjezdovkou Svinec.

Principem soutěže Na Bílou horu je docílit co nejvyššího počtu výstupů k rozhledně za rok, budou však vypisovány i různé výzvy, v nichž se budou účastníci pokoušet o zdolání vrcholu Bílé hory v co největším počtu za určité období. Vypsáno je sedm kategorií, na konci roku pak tři nejlepší v každé z nich obdrží cenu a každý účastník bude dále slosován o dárkový balíček. Ceny budou udíleny i za vedlejší (krátkodobé) soutěže. Každý, kdo se chce projektu Na Bílou horu zúčastnit, musí se zaregistrovat na kontaktním místě KTK, registrace je však v tomto nultém ročníku bezplatná.

Vystoupat, vyběhnout či vyjet na vrchol Bílé hory bude možno kteroukoliv trasou a u rozhledny pořídí účastník na snímači otisk prstu (ten mu bude sejmut při registraci). V této chvíli je započítán jeden výstup za den. Pro více výstupů je třeba vrátit se zpět do Kopřivnice, na snímači u kontaktního místa KTK pořídit otisk, znovu vystoupat k rozhledně a opět si „orazit“. Pro další výstup je nutno tento postup opakovat. Je ale zakázáno pípnout si příchod na kopci Bílá hora těsně přes půlnocí a hned po půlnoci. Tento postup je nefér a takové výstupy budou pořadatelé odečítat. Podrobné informace včetně propozic naleznou zájemci na webu projektu.

Kopřivnický florbalový klub disponuje týmy od nejmenších dětí až po dospělé

Družstvo přípravky, které měl kopřivnický florbalový klub letos poprvé, si po nucené pauze opět užívalo tréninku.
FOTO: KRISTINA ČABLOVÁ
Družstvo přípravky, které měl kopřivnický florbalový klub letos poprvé, si po nucené pauze opět užívalo tréninku.
FOTO: KRISTINA ČABLOVÁ

Kopřivnice (cab) – Celkem devět družstev reprezentovalo florbalový klub FBC Vikings Kopřivnice v loňské sezoně v soutěžích regionální i vyšší úrovně, ani jedno však svou sezonu kvůli koronavirové pandemii, kvůli níž se 12. března uzavřela sportoviště a zakázaly tréninky a zápasy, nedohrálo až do konce.

Vůbec poprvé měl letos klub přípravku, tedy začínající florbalisty ročníku narození 2011/12, které vedli hráči „A“ týmu mužů Adam Lichnovský a Vojtěch Zátopek. „Ze začátku to bylo organizačně těžké, ale nakonec je tato kategorie pro nás hodně úspěšná, protože počet dětí se rozrostl až na 18. Hráli Moravskoslezskou ligu přípravek, ale až do mladších žáků se v těchto kategoriích nevede žádná tabulka a jednotlivé turnaje se vyhodnocují zvlášť. Měli jsme v této kategorii výrazně mladší děti než soupeři, takže spíše sbíraly zkušenosti,“ zhodnotil první rok přípravky předseda kopřivnického florbalového klubu Filip Bordovský.

Za velmi úspěšné však pokládá družstvo elévů (r. 2009/10) pod vedením trenérského dua Lukáše Soukala a Jana Koliby, které rovněž hrálo Moravskoslezskou ligu. „Má zhruba 19 stabilních členů a výsledkově si vedlo skvěle. Elévové pravidelně vozili z turnajů poháry a jsou určitě pro klub příslibem do budoucna,“ věří Filip Bordovský. Již méně úspěšní byli v MS lize mladší žáci (r. 2007/08), jichž pod vedením Josefa Kusze a Pavla Davida trénovalo zhruba 22. „V průběhu roku se v této kategorii hodně dětí vystřídá, takže se ten kolektiv může ještě vykrystalizovat. Ani u starších žáků v MS lize to letos nebyla žádná sláva, protože po loňském třetím místě nám jich věkem hodně přešlo do dorostenců. V nedohrané soutěži tak skončili osmí z jedenácti družstev,“ dodal k této kategorii, již trénovali David Kováč a Martin Matula, předseda Vikingů Filip Bordovský.

Kolem dvacítky dorostenců (r. 2003/04) hrálo v uplynulé sezoně II. ligu, v níž dva turnaje před koncem figurovali na páté příčce z jedenácti týmů. „Jsou to hodně talentovaní kluci, i když letos trošku zůstali za očekáváním. Měli hrát první ligu, ale kvůli administrativní chybě nakonec byli zařazeni do druhé ligy. Až tak nám to ale nevadilo, protože i ta byla hodně kvalitní. Pro příští ročník je znovu přihlásíme do první ligy a uvidíme, jestli nás tam zařadí. Nejsou stanoveny žádné koeficienty, tak nevím, na základě čeho budou rozhodovat,“ dodává Bordovský. Tato kategorie trénovala pod vedením Dušana Hejče a Tomáše Kulatého spolu s juniory, protože těch bylo pouze pět, z nichž ani jeden nebyl brankář. Druhou ligu juniorů, kde Kopřivnice v nedokončené sezoně obsadila ve skupině 7 sedmé místo z 11 týmů, tak celou sezonu odehráli převážně dorostenci. „V nadcházející sezoně těch dorostenců budeme mít snad přes 30, tak zvažujeme dvě varianty. Buď přihlásíme do soutěže dvě dorostenecká družstva a ti lepší by ještě hráli ligu za juniory, což by bylo organizačně strašně náročné, nebo jeden dorostenecký tým a jeden juniorský, ve kterém by hráli ti lepší dorostenci. Koncem týdne mám s trenéry schůzku, kde se o tom ještě pobavíme,“ vysvětlil situaci v těchto dvou kategoriích předseda klubu.

Kopřivnickému „B“ družstvu mužů chyběl v MS přeboru dohrát jeden turnaj, před uzavřením soutěže se nacházel z 11 celků na šesté příčce. „Docela se jim dařilo a odehráli pěkné zápasy. Jsou to bývalí hráči z áčka, takže to ještě pořád mají v rukou. Problémem je, že jich nechodilo na tréninky stabilně mnoho a spíš se tak 15 hráčů různě protáčelo. Chtěl bych, aby se v tomto družstvu mohli oťukat junioři před ostrým startem v áčku. Zvažujeme, jestli béčko do soutěže v příští sezoně přihlásíme, ale věřím, že se zase dají dohromady,“ myslí pozitivně Bordovský.

Vikingové však mají také dívčí složku. Na trénincích mladších žákyní, které vedou Martin Řezníček s Liborem Fojtíkem (ten bude v další sezoně působit také u dorostenců a juniorů), se podílí s Domem dětí a mládeže Kopřivnice. „Jsem velmi rád, že se nám toto družstvo rozrostlo na nějakých 21 hráček. Je mezi nimi velký věkový rozptyl, takže v příští sezoně budeme mít družstva dvě, znovu mladší žákyně a po dlouhé době i starší žákyně, oba týmy budou fungovat ve spolupráci s DDM,“ doplnil Bordovský. Ženské družstvo Vikingů pod trenérským dohledem Michala Nehery a jeho asistenta Mojmíra Jahody přišlo mimořádnými opatřeními kvůli covidu-19 o tři turnaje a v nedokončené druhé lize skupiny sedm skončilo sedmé z jedenácti týmů. „V družstvu je zhruba 20 stabilních hráček. Prolínají se holky ještě z první generace, kdy tým vznikal, základ pak tvoří děvčata z dřívějších mládežnických kategorií, a pak tam máme hráčky mladé i ty, co k nám přišly třeba z Nového Jičína. Herně jim to šlo, oproti loňsku se výsledkově zvedly a myslím si, že progres bude pokračovat i v příští sezoně,“ uzavřel hodnocení předseda FBC Vikings Kopřivnice Filip Bordovský. Uzávěrka přihlášek do soutěží je koncem května a v červnu se již budou losovat rozpisy turnajů a zápasů.

Lašskou běžeckou ligu zahájí v příštím týdnu Běh okolo Červeného kamene

Kopřivnice (cab) – Avizovaný začátek XXVII. ročníku Lašské běžecké ligy 2020, seriálu závodů pořádaných Atletickým klubem Emila Zátopka Kopřivnice, má svůj termín. První závod se uskuteční ve středu 3. června a bude jím Běh okolo Červeného kamene, jehož trasu si již nyní mohou zájemci zaběhnout v rámci individuální výzvy, kterou atletický klub na konci dubna vyhlásil. V minulosti (v 80. letech) se na této tzv. okružní vrstevnicové cestě již závody konaly, v Lašské běžecké lize si však odbude svou premiéru.

Další dvě červnové středy budou patřit vrchařským závodům, a to Běhu na rozhlednu Bílá hora a Běhu na Červený kámen. Při absolvování obou závodů se dosažené časy sečtou, stanoví podle nich pořadí a přidělí bonusové body do celkového hodnocení Lašské běžecké ligy. První červencový den se poběží Kolem Libotína, závod, jenž byl rovněž v minulosti do ligy zařazen. Další dva závody spadají do Frenštátského běžeckého poháru, jejich výsledky se však letos pro nekonané jarní závody budou započítávat i do Lašské ligy. V polovině srpna se na nově zrekonstruovaném letním stadionu poběží první ročník Žoržových hrbů a následovat již budou tři podzimní závody v obvyklých termínech, Běh Novojičínským parkem, Rybský trhák a Kolem koupaliště. Běh parkem a Kolem koupaliště jsou označeny jako závody kategorie „Super“, tedy uděluje se v nich dvojnásobný počet bodů.

V celkovém hodnocení Lašské běžecké ligy jsou vypsány kategorie muži do 39 let, ženy bez rozdílu věku a muži masters, tedy veteráni od 40 let. Do konečného pořadí ligy se bude počítat maximálně sedm, ale minimálně tři absolvované závody. Propozice k LBL 2020 naleznou zájemci na webových stránkách AK EZ Kopřivnice, kde budou postupně zveřejňovány i propozice k jednotlivým závodům.

„Spousta závodů je na základě vládního nařízení v boji proti šíření koronaviru často přesunuta do podzimní části běžecké sezony a tím hrozí termínové kolize. Jen na září se nyní chystá přes 300 sportovních akcí. My proto odstartujeme Lašskou běžeckou ligu již začátkem června, samozřejmě za dodržení aktuálně platných hygienických opatření. Po vynucené pauze nepůjde ani tak o dosažené časy, ale především o to, že se zase sejde parta lidí se společným zájmem, kterým je běh. Na všechny účastníky letošního ročníku Lašské běžecké ligy se již těšíme,“ vzkázal běžcům Jiří Harašta, předseda AK EZ Kopřivnice.

V pondělí se otevřely místní mateřské školy

Po více než dvouměsíčním uzavření se v pondělí otevřely místní mateřské školy. Příchozí děti i rodiče museli absolvovat měření teploty a další předepsaná hygienická opatření. 
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Po více než dvouměsíčním uzavření se v pondělí otevřely místní mateřské školy. Příchozí děti i rodiče museli absolvovat měření teploty a další předepsaná hygienická opatření.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

RSS ikona
Prohlášení o přístupnosti    Mapa stránek    RSS