Město Kopřivnice - Kopřivnické noviny ze dne 05.12.2019- Kompletně všechny články
Přejít na hlavní navigaci Přejít na vedlejší navigaci Přejít na obsah
Hlavička stránky
logo Facebook Město Kopřivnice
Štefánikova 1163/12
742 21 Kopřivnice
Telefon: (+420) 556 879 411
E-mail: posta@koprivnice.cz
ID datové schránky: 42bb7zg
IČ: 00298077
DIČ: CZ00298077
Expozice Dany a Emila Zátopkových v Technickému muzeu Tatra - foto STUDIO TRINITY, s.r.o.

Kopřivnické noviny

Kopřivnické noviny číslo 43/2019 ze dne 05.12.2019

Radnice připravuje podporu budování kanalizačních přípojek

Kopřivnice (dam) – Podobně jako před osmi lety v Lubině hodlá kopřivnická radnice podpořit stavebníky domovních kanalizačních přípojek i ve Vlčovicích a Mniší, kde se bude nová splašková kanalizace budovat v nejbližších dvou letech. Rada města v minulém týdnu projednala a doporučila ZM schválit principy pravidel podpory napojení nemovitostí. Domácnosti, které přípojku podle nich zrealizují, mohou počítat s nefinanční podporou města ve formě zpracované projektové dokumentace přípojky a zajištění stavebního povolení pro její vybudování a také finanční příspěvek z městské kasy, jehož výše bude závislá na délce budované přípojky.

„Podpora bude analogická té, kterou jsme poskytovali v Lubině v době, kdy se stavěla kanalizace v této místní části. S ohledem na růst cen stavebních materiálů i prací pracujeme s částkou o padesát korun vyšší než před lety v Lubině. Navržený příspěvek by tedy měl činit 450 Kč za běžný metr přípojky,“ uvedl starosta Miroslav Kopečný s tím, že tyto principy musí ještě posvětit prosincové zastupitelstvo.

„Předpokládáme, že zastupitelstvo pověří radu města zpracováním návrhu podrobných pravidel podpory stavebníků domovních kanalizačních přípojek ve zmiňovaných dvou místních částech. Tato pravidla podpory by měla být připravena začátkem příštího roku a definitivně schválena v únoru 2020,“ doplnil starosta Kopečný.

Aktuálně město disponuje zpracovanou projektovou dokumentací pro 322 kanalizačních přípojek o celkové délce bezmála 7,5 kilometru. Za tyto projekty město zaplatilo už vloni 260 tisíc korun. Bez zpracovaného projektu zůstává ve Vlčovicích a Mniší zatím 66 nemovitostí, které jsou dostatečně blízko páteřním stokám, aby bylo technicky možné a ekonomicky únosné je na novou kanalizaci připojit. U těchto objektů ovšem jejich vlastníci buďto nereagovali na nabídku možnosti zpracování projektu přípojky, nebo s jejím projektováním rovnou nesouhlasili. Kdyby se všichni tito lidé nakonec rozhodli své nemovitosti na kanalizaci připojit, znamenalo by to navýšení nákladů na projektovou činnost o necelých 100 tisíc korun. Daleko víc prostředků z městské kasy by mělo plynout na zmíněné finanční příspěvky domácnostem, které se ke kanalizaci připojí.

„Pokud by se realizovaly všechny možné přípojky, pak bychom na příspěvcích stavebníkům měli vyplatit víc než čtyři a čtvrt milionu korun. Při započtení nákladů na pořízení projektů by pak celková částka, kterou by město vložilo do podpory budování soukromých přípojek, přesáhla 4,6 milionu korun. To je ovšem maximalistická varianta a je pravděpodobné, že to bude o něco méně,“ říká Jiří Štěpán, vedoucí odboru rozvoje města kopřivnické radnice, který budování kanalizace ve Vlčovicích a Mniší, investici za zhruba 144 milionů korun připravuje.

Na silvestra a Nový rok budou některá sportoviště zdarma

Kopřivnice (hod) – Minulý týden rada schválila, že i letos budou moci obyvatelé Kopřivnice během vánočních svátků zdarma využít sportovní areály ve vlastnictví města.

Zatímco vloni mohli Kopřivničané sportovat zdarma 23. prosince a na silvestra, letos je změna. Poprvé si budou moci lidé zaplavat, jít do sauny, zabruslit na zimním stadioně, a pokud bude sníh, tak i zalyžovat na silvestra a na Nový rok. „K přesunu z 23. prosince na Nový rok došlo po dohodě se Správou sportovišť Kopřivnice, protože v tento den nebyla sportoviště moc využívána. Věřím, že změnu lidé uvítají. Je dobře, že díky tomuto tradičnímu dárku umožníme využít naše sportoviště většímu okruhu lidí, kteří tak nemusí jen sedět doma,“ upřesnil místostarosta Adam Hanus, zodpovědný za sport.

Na silvestra bude možné si zaplavat v době od 8 do 12 hodin a na Nový rok od 14 do 19 hodin. Bruslení zdarma je v prvním termínu vyhrazen čas od 10.30 do 11.45 hodin, ve druhý pak od 15 do 16.15 hodin. Při vstupu na krytý bazén bude nutné uhradit zálohu za čipový náramek ve výši 100 korun.

Devět hasičských sborů hasilo požár rozestavěného domu

Dohašování rozestavěného domu na ulici České probíhalo ještě v úterý 26. listopadu ráno. Oheň napáchal škodu odhadem za pět milionů korun, dalších dvacet milionů hasiči svým zásahem uchránili.
FOTO: HZS MSK
Dohašování rozestavěného domu na ulici České probíhalo ještě v úterý 26. listopadu ráno. Oheň napáchal škodu odhadem za pět milionů korun, dalších dvacet milionů hasiči svým zásahem uchránili.
FOTO: HZS MSK

Kopřivnice (hod) – V úterý 26. listopadu začal hořet rozestavěný třípodlažní rodinný dům na ulici České. Plameny přeskakovaly na sousední dva nové a jeden starší rodinný domek. Při příjezdu hasičů hořela vydatně celá dokončovaná novostavba s mnoha dřevěnými prvky. Díky zásahu hasičů skončily tyto tři okolní domy „pouze“ s ohořelými fasádami a popraskanými okny.

„Hasiči dostali oheň pod kontrolu za dvě hodiny, dohašování s rozebíráním stavebních konstrukcí jim zabralo dalších několik desítek minut. Museli strhnout přední a zadní štít domu, které hrozily zřícením,“ uvedl Petr Kůdela, tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.

Operační středisko hasičů bylo informováno o požáru nového domu, který ještě neměl dobudovány vnitřní prostory a byl neobydlený, zhruba hodinu a půl po pondělní půlnoci. Do České ulice ihned vyjely dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanic Nový Jičín a Bílovec, společně s nimi sedm jednotek dobrovolných hasičů – Kopřivnice, Příbor, Štramberk, Sedlnice, Závišice, Trojanovice a Frenštát pod Radhoštěm.

Po konzultaci hasičů se statikem byl odpoledne celý velmi nestabilní objekt zbourán, aniž by došlo k poškození okolních domů.

„V současné chvíli je celá záležitost intenzivně prověřována ze strany kopřivnických policistů a novojičínských kriminalistů v úzké spolupráci s hasiči, s odborníky z řad kriminalistické techniky a s dalšími experty a znalci. Policejní komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie ČR v Novém Jičíně v dané věci zahájil úkony trestního řízení směřující k prověření a k objasnění všech skutečností důvodně nasvědčujících spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti, kterého by se mohla dopustit doposud neznámá osoba či neznámé osoby. Vše je nadále v prošetřování a v prověřování,“ sdělil René Černohorský, tiskový mluvčí Policie ČR.

Jak došlo k požáru domu, neví ani Daniel Stryk, jednatel společnosti Stavitelství Daniel Stryk, s. r. o., která dům stavěla. „Byla by to za mě pouze spekulace. Samotnému je mi záhadou, jak se tato událost mohla stát. Den před vznikem požáru jsme na stavbě prováděli izolační práce a při odchodu nic nenasvědčovalo tomu, že by něco mohlo vést ke vzniku požáru,“ konstatoval Daniel Stryk a dodal, že odhadovaná výše škody pět milionů, o které informovali hasiči, vycházela z odhadu škody z položkového rozpočtu stavu, dle kterého Stavitelství Stryk stavělo dům.

Na dotaz, jaký bude další postup, Daniel Stryk odpověděl, že počká na výsledky šetření všech orgánů činných v šetření tohoto neštěstí, tedy jak PČR, tak hasičského sboru. „Ještě nevíme, zda budeme moct ještě před ukončením šetření odvézt shořelou suť a uklidit staveniště. Jakmile budou známy výsledky tohoto složitého šetření, bude započata znovu výstavba tohoto rodinného domu stejného provedení a designu jak shořelý dům. Je třeba ještě uvést, že nápravou škody není jen nová výstavba shořelého rodinného domu, ale i oprava sousedních požárem poničených rodinných domů,“ dodal Daniel Stryk.

Chystají se změny pravidel přidělování obecních bytů

Kopřivnice (dam) – Po dvou letech se chystá změna pravidel pro hospodaření s obecními byty. Jejich nové znění už prošlo radou a za týden jej projedná i zastupitelstvo města. „Úpravy Pravidel pro hospodaření s byty ve vlastnictví města Kopřivnice jsou vyvolány jak změnou výkladu některých legislativních pravidel, tak snahou reagovat na praxi a měnící se situaci při jejich uplatňování v předcházejících dvou letech,“ říká místostarostka Dagmar Rysová, odpovědná mimo jiné za bytovou politiku v Kopřivnici.

Z nových pravidel vypadla například některá omezení, která znemožňovala žádat o obecní byt lidem s dluhy vůči městu, nebo občanům, kteří již v Kopřivnici měli nájemní bydlení. „O obecní byt nyní má možnost požádat prakticky kdokoliv. Každá žádost pak bude posuzována individuálně radou města, a pokud ta rozhodne o zařazení do pořadníku, bude pro přidělení bytu po jeho uvolnění rozhodovat už jen datum podání žádosti uchazečem,“ vysvětlila Jana Pobořilová, vedoucí oddělení bytové správy na kopřivnické radnici. Mění se také samotný systém pořadníků. Zatímco doposud existovaly dva pořadníky – jeden na sociální bydlení a druhý nazvaný prostě bydlení, nově budou pořadníky tři, podle velikosti bytu. Samostatný pořadník bude na byty 1+1, byty o velikosti 2+0 a byty 2+1 a 3+1, přičemž do třetího z pořadníků se budou moci hlásit pouze lidé vychovávající děti.

Pravděpodobně nejvýznamnější změnou oproti dosavadní praxi bude skutečnost, že nově navržená pravidla vůbec nepočítají s přidělováním bytů na základě přistoupení k dluhu. Pohledávky na nájemném se totiž podařilo snížit tak razantně, že doposud fungující praxe se stala nefunkční.

Za zhruba patnáct let, kdy město obecní byty přidělovalo formou přistoupení k dluhu předchozího nájemníka, se dluh z hodnoty cca 10,3 milionu korun podařilo snížit asi na 420 tisíc korun. Většina aktuálních pohledávek je navíc exekučně splácena, a městu se tak nedostává bytů zatížených dluhem, které by mohlo nabízet formou dohod o přistoupení k dluhu. „Tato situace téměř zastavila přidělování bytů v pořadníku bydlení. Takových bytů jsme přidělovali zhruba pět ročně a lidé v pořadníku na něj mohli čekat i víc než dva roky,“ zmiňuje Pobořilová jeden z důvodů, které vedly ke změně pravidel pro hospodaření s byty.

Nová pravidla nabydou účinnosti od Nového roku. Občané, kteří jsou už nyní zapsáni v pořadnících a usilují o přidělení obecního bytu, ale nemusí mít obavu, že by svou dosavadní pozici ztratili. „O změnách budou všichni žadatelé informováni a poté, co se s novými pravidly seznámí a vyplní novou žádost o zařazení do pořadníku, budou do něj zařazeni s datem, ke kterému požádali o byt podle původních pravidel,“ doplnila Jana Pobořilová.

Již brzy se bude instalovat elektronická úřední deska

Kopřivnice (hod) – Městský úřad Kopřivnice bude mít novou elektronickou úřední desku, která nahradí stávající vývěsky před radnicí.

Na základě veřejné zakázky, kterou oddělení vnitřní správy vyhlásilo na začátku října, bude novou elektronickou úřední desku instalovat ostravská společnost Vegler. „Kiosek s elektronickou úřední deskou bude umístěn v průchodu od pošty, kde bude zajištěn bezbariérový přístup. První vstupní dveře se zájemcům automaticky otevřou a budou si moci, bez toho, aniž by na ně pršelo či foukal vítr, vyvěšené dokumenty prostudovat. Přístup bude zajištěn nepřetržitě 24 hodin denně,“ uvedl Petr Mareček, vedoucí oddělení vnitřní správy.

Instalace elektronické úřední desky proběhne v nejbližších dnech a bezprostředně poté bude zahájen její provoz. „Kromě toho, že bude instalován nový kiosek elektronické úřední desky s dotykovou obrazovkou, si tento krok vyžádá také úpravu informačních systémů města Kopřivnice, která zajistí, aby informace zveřejňované na nové elektronické úřední desce byly ve stejném okamžiku dostupné i na webových stránkách města Kopřivnice,“ okomentoval další změny Radek Harabiš, vedoucí oddělení informatiky. Po zprovoznění nové elektronické úřední desky se přestanou vyvěšovat papírové dokumenty na stávající vývěsky, které se tak budou moci odstranit. Jak podotkl Radek Harabiš, s jejich demontáží se počítá začátkem příštího roku.

„Díky veřejné zakázce soutěžené elektronickým nástrojem se nám podařilo ušetřit zhruba sto tisíc oproti plánovaným nákladům. Dodavatel, společnost Vegler Ostrava, která už elektronické úřední desky dodávala například pro Domažlice či Lichnov u Bruntálu, dostane od města zaplaceno cekem 204 490 Kč korun včetně DPH,“ sdělila tajemnice městského úřadu Jana Klímová.

Místostarosta Adam Hanus řekl, že instalace nového kiosku s elektronickou úřední deskou a její propojení s webem města je důležitá pro lepší informovanost občanů města. „Naším cílem je, aby Kopřivnice byla inovativním a moderním městem, takže elektronická úřední deska je zajisté jedním z kroků k dosažení tohoto cíle. Také chceme, aby způsob podávání informací občanům korespondoval s 21. stoletím, což stávající způsob zveřejňování na úřední desce města rozhodně není. Nově tak občané přehledně najdou vše potřebné na jednom místě a také pracovníci městského úřadu budou moci efektivně informace poskytovat a zveřejňovat,“ poznamenal místostarosta Hanus.

V parku se běhalo pod dohledem čerta

Dětem při běžeckých závodech v sadě Dr. E. Beneše dělali společnost i Mikuláš, čert a anděl.
FOTO: KRISTINA ČABLOVÁ
Dětem při běžeckých závodech v sadě Dr. E. Beneše dělali společnost i Mikuláš, čert a anděl.
FOTO: KRISTINA ČABLOVÁ

Kopřivnice (cab) – Celkem 115 dětí, tedy téměř o 40 více než v loňském roce, se letos zúčastnilo Mikulášského běhu parkem, jehož desátý ročník pořádal Atletický klub Emila Zátopka v sadě Dr. E. Beneše v sobotu 30. listopadu. Nejvíce obsazené byly jako vždy kategorie nejmladších závodníků (ti úplně nejmenší byli r. 2018), v té nejstarší, tedy r. 2004/05, naopak běželi pouze jeden chlapec a jedna dívka. Ve startovním poli figurovali především zástupci pořádajícího klubu, ale na stupně vítězů se dokázala prosadit třeba i kopřivnická házenkářská dvojčata Matyáš a Kryštof Pekarovi. U předávání medailí, diplomů a drobných sladkostí pak samozřejmě nechyběli Mikuláš, čert a anděl.

Výsledky Mikulášského běhu parkem (Kopřivnice, 30. 11., X. ročník): kategorie r. 2016 a mladší (60 m): 1. T. Tománková, 2. M. Colbert, 3. M. Melichar (Suchdol n. O.); kat. r. 2014/15 (230 m): dívky: 1. B. Kolibová (AK EZ Kopřivnice), 2. V. Lysová, 3. R. Balážová (Frenštát p. R.); chlapci: 1. A. Koňařík, 2. T. Musiolek (TJ Karviná), 3. A. Ježek (AK EZ); kat. r. 2012/13 (300 m): dívky: K. Máchová, 2. V. Kelnarová (obě AK EZ), 3. E. Stáníková; chlapci: 1. D. Růža (AK EZ), 2. V. Kržin (Ostrava), 3. K. Kučera (Vítkovice); kat. r. 2010/11 (400 m): dívky: 1. E. Nováková, 2. L. Quittová, 3. N. Bothová (všechny AK EZ); chlapci: 1. M. Mazáč, 2. M. Kelnar (oba AK EZ), 3. T. Melichar (Suchdol n. O.); kat. r. 2008/09 (540 m): dívky: 1. B. Udvarosová, 2. N. Štefková, 3. A. Holubová (všechny AK EZ); chlapci: 1. M. Pekar, 2. K. Pekar (oba KH Kopř.), 3. A. Kollega (AK EZ); kat. r. 2006/07 (740 m): dívky: 1. M. Bělunková, 2. A. Hanzelková, 3. K. Káňová (všechny AK EZ); chlapci: 1. D. Hanzelka, 2. Š. Holub, 3. J. Holub (všichni AK EZ); kat. r. 2004/05 (740 m): dívky: 1. M. Štefková (AK EZ); chlapci: 1. A. Hrček (AK EZ).

Trappes slavilo 50 let partnerství

Trappes (dam) – Zatímco v Kopřivnici se půl století trvání partnerství našeho města s Trappes slavilo už vloni v létě, ve Francii si stejné výročí připomínali až minulý víkend. „My jsme slavili 50 let od podpisu partnerské smlouvy v roce 1968, v Trappes zvolili výročí první reálné aktivity a setkání obyvatel obou našich měst,“ vysvětlil starosta Kopřivnice Miroslav Kopečný, který byl společně s místostarostou Adamem Hanusem na slavnost francouzských partnerů pozván.

Samotné oslavě v kulturním centru v Trappes, která proběhla v sobotu 30. listopadu, předcházela série pracovních jednání na tamní radnici. Na setkáních se zástupci samosprávy, ale i družební komise v Trappes se projednávaly detaily další spolupráce. Akce v Trappes se účastnila rovněž delegace z italského družebního města Castiglione del Lago, a tak měla část jednání třístranný charakter. „Pozvali jsme naše partnery na 4. července k nám do Kopřivnice na akci, v rámci které bychom rádi nejen otevřeli zrekonstruovaný letní stadion, ale zároveň proběhne i mezinárodní turnaj oslavující sté výročí zdejšího fotbalového klubu,“ řekl starosta Miroslav Kopečný. Od Francouzů a Italů zazněla recipročně pozvání pro sportovce a umělce z Kopřivnice.

Součástí kopřivnické výpravy do Francie byly kromě představitelů radnice také posluchačky tanečního oboru zdejší ZUŠ Zdeňka Buriana. Ty si pro slavnostní večer, pořádaný družební komisí, připravily celkem pět různých tanečních čísel.

Městská policie chce koupit nový služební vůz

Kopřivnice (hod) – Kopřivnická městská policie, která dohlíží na pořádek a bezpečí obyvatel nejen Kopřivnice, ale i Štramberka, chce obměnit svůj vozový park.

Pro výkon své práce má městská policie k dispozici dvě služební vozidla značky Dacia Duster a jedno auto zn. Škoda v civilním provedení. První vozidlo Dacia Duster bylo pořízeno před pěti lety a strážníci v něm najezdili přes 180 tisíc kilometrů. Protože se s autem jezdí denně a převážejí se osoby, vozidlo vykazuje značné známky opotřebení, nehledě na četnosti oprav. Druhé vozidlo bylo pořízeno před třemi roky. „Rozhodli jsme se pro obměnu vozového parku po pěti letech. V tomto týdnu končí veřejná soutěž, v níž jsme poptávali obdobný vůz v provedení SUV a s pohonem 4x4, protože v zimním období ve Štramberku je takové vozidlo zapotřebí. Díky personálnímu podstavu jsme ušetřili finanční prostředky, které chceme použít na nákup nového vozidla, abychom nemuseli zatěžovat rozpočet pro příští rok,“ uvedl Jan Müller, velitel Městské policie Kopřivnice.

Zda se nabídky prodejců vešly do finančních možností městské policie, se uvidí až po skončení veřejné soutěže (která byla až po redakční uzávěrce tohoto čísla). „Pokud by byly nabídky vyšší nebo se nikdo nepřihlásil, prodloužíme soutěž,“ poznamenal šéf městských strážníků. Ten ale věří, že se podaří nový vůz zakoupit. Pokud by šlo vše hladce, strážníci by s ním mohli začít jezdit ještě do konce tohoto roku. Nový služební vůz bude mít tradiční výbavu - výstražné zábleskové zařízení, světelnou signalizaci, GPS a další prvky, chybět nebudou ani tradiční polepy vozu. „Po odzkoušení nového vozidla budeme stávající nejstarší vozidlo Dacia Duster nabízet k prodeji,“ dodal Jan Müller.

Nutnost obnovy vozového parku městské policie schválila rada města na jednání, které proběhlo minulý týden. „Dvě vozidla v dobrém stavu jsou nutností a věřím, že se nám nákup nového podaří v požadované ceně a kvalitě. Avšak stále platí, že díky doplněnému počtu strážníků můžeme i nadále klást větší důraz na pěší pochůzky ve městě,“ poznamenal místostarosta Adam Hanus, který je pověřen řízením městské policie.

Zastupitelé projednají rozpočet na příští rok

Kopřivnice (dam) – Za týden ve čtvrtek 12. prosince by se mělo letos naposled sejít kopřivnické zastupitelstvo.

Hned v úvodu jednání, které začíná v 16 hodin v sále v nejvyšším patře radniční budovy, mají politici projednat návrh rozpočtu města na příští rok. Ve stejném bloku zpráv budou projednány ještě nové vyhlášky o místním poplatku za provoz systému nakládání s odpadem a poplatku ze psů.

Nezanedbatelná část programu jednání bude patřit dotacím. Politici by měli schvalovat jak Dotační program na podporu kultury a osvětové činnosti pro rok 2020, tak dotace do sportu a individuální dotaci na pořádání Kopřivnických dnů techniky 2020. Politikům budou předložena i nová pravidla pro hospodaření s obecními byty nebo Koncepce podpory sportu a volnočasových aktivit ve městě na roky 2020 až 2025. Veřejně přístupné jednání zastupitelstva má v programu řadu dalších bodů a je možné jej sledovat v přímém televizním přenosu KTK.

Těžaři stáhli záměr stavět cementárnu, města jsou ale opatrná

Kopřivnice (dam) – Po protestech veřejnosti nebo odmítavém stanovisku štramberských zastupitelů těžařská společnost LB Cemix stáhla svůj záměr na výrobu hydraulických pojiv a rozšíření vápencového lomu na Kotouči. Podle oficiálního vyjádření těžařů bylo důvodem ke stažení záměru doplnění podkladů a preciznější prezentace záměru dotčeným subjektům. Zástupce radnic ze Štramberka, Kopřivnice a Ženklavy o tom těžaři informovali na společné schůzce. „Podle toho, co nám sdělili, se nyní pokusí vyrovnat s připomínkami a následně se záměr znovu pokusí prosadit,“ uvedl po jednání s LB Cemix místostarosta Stanislav Šimíček, který na schůzce zastupoval Kopřivnici. Zúčastněné obce jsou ale k tomuto postupu těžařů skeptické a trvají na tom, aby záměr prošel důkladným procesem posuzování vlivů na životní prostředí. „Samosprávy nedisponují odborníky, kteří by mohli do důsledků zhodnotit všechny vlivy takového průmyslového záměru na životní prostředí. Zástupci společností LB Cemix nám sice navrhli, že zaplatí odborné posudky, které bychom potřebovali, ale to jsem jednoznačně odmítl. Jen posouzení záměru EIA nám může dát fundovaný a nezávislý pohled na celý záměr,“ tvrdí kopřivnický místostarosta Stanislav Šimíček.

Do doby, než těžaři vrátí svůj záměr na stavbu cementárny a rozšíření a prohloubení lomu do hry, nechtějí samosprávy čekat se založenýma rukama. Štramberské zastupitelstvo už pověřilo svého místostarostu prověřením možností odpisu zásob vápence na Kotouči. „Přislíbil jsem tomuto záměru podporu. Oslovil jsem ředitele odboru geologie na MŽP s dotazem, jaké máme možnosti ve smyslu odepsání ložiska tak, aby nemohlo docházet k dalšímu rozšiřování a prohlubování lomu,“ říká Stanislav Šimíček.

Podle platných předpisů je možné zásoby suroviny odepsat, pokud by bylo technicky náročné jejich dotěžení, pokud by těžba nebyla hospodářsky účelná nebo pokud by dobývání suroviny ohrozilo zákonem chráněné obecné zájmy, zejména ochranu životního prostředí. Šance na odpis zásob vápence na Kotouči zástupci zainteresovaných samospráv ovšem nevidí příliš optimisticky.

„Je pravděpodobné, že odpis neprosadíme, ale i tak má smysl tuto cestu prozkoumat. Dalším krokem bude potřeba si stanovit co nejvíce ’tvrdých’ podmínek směřujících k ochraně našeho již tak zhoršeného životního prostředí,“ říká místostarosta Šimíček.

Kraj, Tatra a město představí plány pro nové muzeum

Budoucí automobilové muzeum v minulém týdnu začala pokrývat střecha. Podrobné informace o projektu mohou lidé získat na prezentaci v Ringhofferově vile.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Budoucí automobilové muzeum v minulém týdnu začala pokrývat střecha. Podrobné informace o projektu mohou lidé získat na prezentaci v Ringhofferově vile.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (dam) – Jak bude vypadat nejen budova nového muzea automobilů, ale i expoziční pavilon pro renovovanou Slovenskou strelu a okolí obou objektů, se může veřejnost dozvědět na prezentaci všech tří projektů naplánované na úterý 10. prosince do Ringhofferovy vily.

Projekt, ve kterém je zapojen Moravskoslezský kraj jako investor a budoucí provozovatel muzea automobilů zaměřeného na nákladní produkci Tatry, automobilka Tatra Trucks, která díky velkorysé evropské dotaci kompletně renovuje Slovenskou strelu a začala se stavbou expozičního depozitáře pro tuto národní kulturní památku, a v neposlední řadě i město Kopřivnice, které se zavázalo vybudovat přístupové komunikace a upravit okolí nového turistického lákadla, budou prezentovat zástupci všech tří investorů. „Návrhy, které se v tuto chvíli realizují, bude prezentovat projektant Ladislav Zahradníček ze společnosti Atris, který navrhl jak rekonstrukci haly bývalé slévárny, tak prosklený pavilon pro Strelu. Kromě projektantů budou plány prezentovat i zástupci všech tří investorů,“ říká Jiří Štěpán, který bude na akci jedním ze zástupců Kopřivnice.

Lidé se mohou těšit na dosud nezveřejněné vizualizace nového muzea včetně odhalení návrhů jeho interiéru a podrobné informace k projektu. Po úvodních prezentacích bude následovat diskuze, ve které projektanti a zástupci investorů zodpoví dotazy z publika.

ZŠ F. Bayera získala další ocenění

Kopřivnice (hod) – Základní škola Floriána Bayera získala ocenění Nadačního fondu Josefa Luxe za implementaci etické výchovy do výchovně-vzdělávacího procesu a do života školy, za propojení etické výchovy s dalšími aktivitami a projekty, především Ekoškolou a Světovou školou, i za vzdělávání pedagogů v oblasti etické výchovy.

Nadační fond ocenil celkem dvanáct škol z celé republiky a ZŠ Floriána Bayera byla jediná z Moravskoslezského kraje. Ocenění z rukou Věry Luxové, předsedkyně správní rady Nadačního fondu, převzala ředitelka školy Vlasta Geryková společně se dvěma vyučujícími předmětu etická výchova na slavnostním vyhodnocení v Senátu Parlamentu ČR ve Valdštejnském paláci v Praze dne 11. listopadu. Škola také obdržela nadační příspěvek pro školu a pedagogy vyučující etickou výchovu.

„Ocenění je pro zúčastněné pedagogy důkazem, že etická výchova a její uvádění do života školy je v ZŠ Floriána Bayera v Kopřivnici prováděno na kvalitní úrovni, čemuž napomáhá i Moravskoslezský kraj, který etickou výchovu ve školách výrazně podporuje například projektem ‘Etická výchova zlepšuje sociální klima škol v Moravskoslezském kraji‘, do jehož aktivit byla ZŠ Floriána Bayera rovněž zapojena,“ uvedla Vlasta Geryková.

Na besedách se šesťáci učili čelit šikaně i na internetu

Kopřivnice (hod) – Díky téměř dvěstětisícové dotaci z Moravskoslezského kraje, kterou získala kopřivnická radnice na projekt Rozvoj MA21 aneb 15 let Zdravého města Kopřivnice, se místní šesťáci učí, jak čelit šikaně či kyberšikaně.

„V současné době absolvuje 230 žáků šestých tříd kopřivnických základních škol besedy na téma nebezpečí šikany a nebezpečí kyberšikany. Na besedách, které vede Tomáš Velička, ředitel Poradny pro primární prevenci Ostrava, se žáci dozvědí, jaké jsou základní dovednosti bezpečné práce na internetu či jaká rizika přinášejí sociální sítě, Instagram, Facebook a další,“ přiblížila vzdělávání Lenka Heráková, manažerka volnočasových aktivit, s tím, že interaktivní vzdělávání dětí v oblasti sociálněpatologických jevů realizuje Kopřivnice pravidelně.

„Podobné besedy jsme organizovali také v loňském školním roce a žáci i pedagogové s nimi byli moc spokojeni,“ dodala Lenka Heráková s tím, že z dotačního programu Moravskoslezského kraje byly letos financovány i další aktivity pro mládež, například Kurz zdravovědy pro žáky 4. a 8. tříd základních škol, Zdravé stravování a životospráva rovněž pro žáky 8. tříd.

Knihovna připravila pro děti divadlo

V pobočce městské knihovny v Centru Pětka oslavili Den dětské knihy pohádkovým představením pro nejmenší.
FOTO: DANA HOĎÁKOVÁ
V pobočce městské knihovny v Centru Pětka oslavili Den dětské knihy pohádkovým představením pro nejmenší.
FOTO: DANA HOĎÁKOVÁ

Kopřivnice (hod) – V sobotu 30. listopadu nezvykle ožily prostory v Komunitním centru Pětka na Severu.

Kopřivnická knihovna, která se zapojila do Dne dětské knihy, který na podporu dětských knih, čtení a čtenářství inicioval před dvanácti lety Svaz knihovníků a informačních pracovníků, připravila program pro děti předškolního a mladšího školního věku. Pro ně zahrálo autorské Divadlo Ententýky pohádku O myšce Klárce, veverce Terce a draku Karlíkovi. Protagonistky představení během pohádky zapojovaly do hry i samotné děti. Atmosféru začínajícího adventu navodil prodej rukodělných výrobků vytvořených technikou patchworku s vánoční tematikou.

V Mateřském centru Klokan probíhal ve stejný den jarmark. I zde si lidé mohli mimo jiné zakoupit dárkové předměty, které byly vyrobeny v Centru Klokan.

Město bude prodávat vánoční stromky

Kopřivnice (hod) – Město bude prodávat vánoční stromky přímo na své plantáži naproti koupališti. Zájemci si budou moci zakoupit stromky ve čtvrtek 12. prosince v době od 13.30 do 15.30 hodin.

„Letos se budou prodávat pouze smrky pichlavé. Cenu jsme oproti loňsku zvýšili o 50 korun, a tak zájemci za jeden stromek bez ohledu na jeho velikost zaplatí 400 korun za kus,“ uvedl Jaroslav Jiřík, pracovník odboru životního prostředí.

Dotace pomohla vybavit MIC

Kopřivnice (dam) – Nové počítačové vybavení, nabíjecí stanici pro elektrokola a další vybavení pořídilo během letošního roku Městské informační centrum v Kopřivnici. Většinu z investovaných bezmála 160 tisíc korun pomohla informačnímu centru zaplatit 120tisícová dotace Moravskoslezského kraje.

Kromě veřejné dobíjecí stanice pro elektrokola, která se na zdi kulturního domu u vstupu do informačního centra objevila už v létě, byla hlavní část dotace využita k nákupu nových počítačů. „V prvé vlně jsme vyměnili PC, které využívají pracovníci pro běžný provoz. Dosavadní zařízení už morálně zastarala a vzhledem k rozsahu činností, které IC zajišťuje, potřebujeme mít spolehlivá zařízení. Nakoupeny byly i nové počítače, které může v informačním centru využívat veřejnost, k jejich instalaci dojde v nejbližší době,“ říká Lukáš Filip, vedoucí informačního centra. Z dotačních peněz byly nakoupeny i další komponenty, které běžný návštěvník nevidí, jako print server, wifi router, externí disky na zálohu dat a další drobné vybavení. Část dotace byla využita i na uhrazení jazykového kurzu angličtiny pro pracovnici IC.

Co by naopak mohli pocítit i uživatelé služeb informačního centra, je pořízení nového pokladního systému pro prodej zboží a služeb.

„Z dotace jsme pořídili pokladní stanici s dotykovou obrazovkou, čtečku čárových kódů, tiskárnu účtenek a štítků na označování zboží. Nyní nás čeká složitý přechod z dosavadního systému na ten nový. Jeho zavedení by mělo výrazně zjednodušit pracovnicím IC práci a ušetřit administrativní úkony a budou mít více času věnovat se jiným důležitým činnostem,“ doplnil Lukáš Filip.

Motor Slovenské strely po 60 letech znovu zaburácel

Lubina (dam) – Další významný milník v cestě Slovenské strely zpět na koleje byl překročen přesně před týdnem v dílnách společnosti Macháč Motors v Lubině. Po více než 60 letech byl před zraky zástupců renovačního týmu a médií nastartován první z motorů tohoto legendárního železničního vozu. Jeden ze dvojice 123 kilowattových motorů T67 se rozezvučel po více než roce restaurátorské práce, druhý by měl být dokončen během několika týdnů. „Následovat bude testování spalovacích motorů Strely s unikátním elektromechanickým přenosem výkonu Josefa Sousedíka, jehož renovaci dokončují v MEZ Vsetín,“ říká Radim Zátopek z Technického muzea Tatra, který byl u oživení prvního motoru vozu nesoucího označení M 290.0 a pochvaloval si jeho krásný zvuk ve všech režimech chodu.

Divadlo v Rytířské doveze bulvární komedii, která neurazí vkus diváků

Kopřivnice (dam) – To, že lehká bulvární komedie nemusí být urážkou dobrého vkusu diváka, se mohou zdejší milovníci divadla přesvědčit v kulturním domě v úterý 10. prosince. To bude v Kopřivnici hostovat pražské Divadlo v Rytířské s inscenací Můj nejlepší kamarád z pera francouzského autora Erise Assouse.

Ten ve svém textu vypráví příběh Bernarda a Phillippa, dvou mužů, které pojí opravdové přátelství. Když se ctižádostivý, sobecký, narcistní Bernard dostane do úzkých, jeho dobrácký kamarád Philippe rozhodně neodmítne pomoc, a to ani v situaci, kdy na sebe má vzít kamarádovy prohřešky. Bernard, který pracuje v rodinném podniku své ženy, je totiž manželce nevěrný a svou mladou milenku dokonce přivede do jiného stavu. Chudák nevinný Phillippe se tak dostane do začarovaného kruhu Bernardových lží, intrik a úskoků, dokonce se od něj odstěhuje i jeho přítelkyně. Tato zápletka roztáčí kolotoč situací a dialogů, který postupně nabývá obludných rozměrů. Podle slovenského režiséra představení Jakuba Nvoty se diváci v hledišti při sledování Mého nejlepšího kamaráda smějí pouze proto, že situace, do kterých se dostávají postavy příběhu, se netýkají jich osobně. „Kdyby se to týkalo lidí, kteří naši hru sledují, tak by se určitě nesmáli,“ nechal se slyšet Nvota po premiéře. Můj nejlepší kamarád je chytře napsanou, dobře vypointovanou francouzskou komedií s klasickou milostnou zápletkou. Představení v Rytířské se podařilo skvěle vybalancovat a inscenační tým se vyhnul podbízivosti a laciným vtípkům. Herci v čele s Alešem Hámou skvěle zvládají načasování a vnitřní motivace postav, které hrají, jsou i z hlediště zcela uvěřitelné. Kromě Hámy se v obsazení komedie objevují další známé herecké tváře, Tereza Kostková, Nela Boudová, Michaela Sejnová a Petr Motloch.

Představení ve velkém sále kulturního domu začíná tradičně v 19 hodin.

Irena Budweiserová uhranula svým hlasem

Zpěvačka Irena Budweiserová vystoupila minulou středu v kostele sv. Bartoloměje na sólovém benefičním koncertě s programem složeným především ze spirituálů.  
FOTO: D. MACHÁČEK
Zpěvačka Irena Budweiserová vystoupila minulou středu v kostele sv. Bartoloměje na sólovém benefičním koncertě s programem složeným především ze spirituálů.
FOTO: D. MACHÁČEK

Kopřivnice (dam) - Posluchači zcela zaplněný kostel sv. Bartoloměje si ve středu 27. listopadu nenechal ujít koncert Ireny Budweiserové. Fenomenální zpěvačka, která velkou část své kariéry spojila s kapelou Spirituál kvintet, v Kopřivnici vystupovala sólově pouze v doprovodu kytaristy Jakuba Racka, který byl ve dvou duetech i jejím pěveckým partnerem. Celovečerní program, složený především z anglicky zpívaných spirituálů, Budweiserová doplňovala písněmi gospelového či bluesového charakteru. Vzhledem k tomu, že koncert se uskutečnil těsně před začátkem adventu, v poslední třetině vydařeného vystoupení zněly především vánoční spirituály a úpravy vánočních písní z různých koutů světa.

Koncert měl i svůj dobročinný rozměr a ve prospěch jedenáctileté, duševně nemocné Elenky se vybralo přes 14 tisíc korun. Symbolický šek s vybranou částkou byl předán v závěru programu.

Skladatelka Hania Rani zahraje v Kopřivnici

Kopřivnice (dam) – Výjimečný koncert originální klavíristky a skladatelky Hanii Rani bude ve středu 11. prosince hostit kinosál zdejšího kulturního domu. Kopřivnice se v plánu víc než měsíčního turné původem polské hudebnice objevuje vedle Londýna, Dublinu, Berlína, Brusselu, Paříže, Tokia, Istanbulu a dalších kulturních center nejen v Evropě.

Domluvit koncert v Kopřivnici bylo podle jeho promotéra až překvapivě snadné. „Moc se mi líbila deska Hanii Rani, když jsem jednou přišel domů, napadlo mě napsat e-mail jejímu booking agentovi, a ono to vyšlo,“ vysvětluje Marek Horyna, jak se mu podařilo dohodnout termín koncertu právě v našem městě. Kopřivnice se i díky jeho kontaktům čas od času může těšit z přítomnosti zajímavých hudebníků z celého světa. Středeční koncert je ale výjimečný i v této společnosti, protože mladá Polka se věnuje moderní autorské vážné muzice.

Hania Rani má klasické školení z konzervatoře, kterou vystudovala, ale ovlivňují ji její hudební lásky, od romantického Frederica Chopina přes jazzového pianistu Davea Brubecka až k rockerům z Radiohead ji zavedly k neortodoxnímu přístupu k tvorbě. Její skladby se rodí z fascinace klavírem jako hudebním nástrojem a z touhy interpretovat jeho zvuk a harmonické možnosti svým vlastním osobitým způsobem. Hudbu chápe jako velmi svobodnou a tvůrčí disciplínu, což dokazuje i tím, že své skladby vydává tiskem záměrně bez mnoha dynamických a artikulačních značek. „Chci lidem nechat více svobody tvořit vlastní, osobní interpretace těchto skladeb. Vím, že svou hudbu nechávám v dobrých rukou,“ vysvětluje tuto svou specialitu skladatelka Hania Rani. Jako autorka psala hudbu pro smyčce, klavír, hlas a elektroniku a spolupracovala s řadou hudebníků různého zaměření.

Začátkem dubna Hania Rani vydala své debutové album Esja. Částečně jej natočila ve svém bytě ve Varšavě a částečně ve studiu v Reykjavíku. Island byl konečně i jednou z velkých inspirací desky a dal jí dokonce i jméno vypůjčené od tamního pohoří. Deska, plná skladeb různorodých hudebních nálad, je podle její autorky hudebním příběhem o čase, tichu a prostoru. A právě skladby z této desky budou tvořit hlavní část programu koncertu v Kopřivnici.

Kino nabídne balet Korzár z Moskvy

Kopřivnice (dam) – Další baletní představení ze scény moskevského Velkého divadla nabídne Kino Kopřivnice už v neděli 8. prosince. Tentokrát se milovníci klasického baletu mohou těšit na romaticko-dobrodružný balet Korzár. Balet napsal na motivy básnického eposu lorda Byrona francouzský skladatel Adolph-Charles Adam.

Dílo označované jako balet-pantomima mělo premiéru v Paříži v roce 1856 a choreograficky jej zpracoval o něco později Maria Petipa. Pro moskevské divadlo inscenaci připravil choreograf Alexej Ratmanskij, který vycházel právě z Petipovy koncepce. Představení je plné krásných tanečních variací, slavného pas de deux Korzára a Medory, ale i působivých bojových scén a výpravných kostýmů. Při velkolepých sborových scénách je na jevišti až 120 tanečníků najednou. Představení začíná čtvrt hodiny před šestnáctou hodinou.

Kulturní servis

KINO KOPŘIVNICE

Čt 5. - so 7. prosince v 17.30 hodin komedie ČR Špindl 2. Silvie věří, že konečně našla recept na šťastný vztah. Renata ve svých kurzech dodává ženám odvahu k lepšímu životu, ale v jejím vlastním životě něco schází. Herečka a tanečnice Eliška stojí na začátku slibně rozjeté kariéry, ale komplikuje se jí vztah s přítelem… A chlapi z horské služby jsou vždy připraveni pomoci. Kde jinde by se všechny příběhy mohly protnout a vyřešit než v zasněženém Špindlu?

Čt 5. - so 7. prosince ve 20 hodin dobrodružná komedie USA Jumanji: Další level. Martha, Bethany a Fridge se vracejí zpět do hry, aby našli Spencera, který záhadně zmizel. Zjistí však, že se hra změnila a že přežít ve světě Jumanji bude mnohem náročnější. Jumanji už totiž není jen džungle, jsou to i rozpálené pouště či zasněžená pohoří plné nových nebezpečných nástrah.

So 7. prosince v 9.30 a 15 hodin, ne 8. prosince v 9.30 hodin animovaná komedie ČR Pat a Mat: Kutilské trampoty. Pro naše dva kutily není žádná komplikace překážkou a žádná výzva dostatečně velká. Pat a Mat přinášejí další sérii nápadů, katastrof a originálních řešení. Doma to raději nezkoušejte!

Ne 8. - po 9. prosince ve 20 hodin romantická komedie ČR, SR Ženská na vrcholu. Trochu svérázná svobodná matka Helena odjíždí s osmiletým synem Mikulášem strávit advent na horách, aby se tak vyhnula svému citovému problému. Díky své roztržitosti a hře osudu se ocitá ve vysokohorské chatě Samota. Tam potkává dva muže. Helena o žádné seznamování ale opravdu nestojí.

Po 9. prosince v 17.30 hodin komediální drama ČR Vlastníci. Vlastníci bytů v činžovním domě právě mají společnou schůzi, na které se musí na mnohém dohodnout. Najdou se mezi nimi idealisté, kteří jednají ve prospěch celku, jsou zde i vypočítaví prospěcháři nebo dokonce rafinovaní manipulátoři, ale také lidé ztracení v pocitech vlastní bezvýznamnosti. Všichni se ale nakonec musí společně domluvit na správě domu, ve kterém mají své byty…

Út 10. prosince v 16 hodin komedie ČR Poslední aristokratka. Rodilý Newyorčan Frank Kostka získá díky svým šlechtickým předkům dávné rodové sídlo – zámek Kostka. Po příjezdu rodina zjišťuje, že se zámek nachází ve stavu pozvolného rozkladu, stranou veškerého společenského dění. Zatímco osazenstvo Kostky pozvolna procitá z mátožného spánku porevolučních devadesátých let, rodina Kostkových bude muset vyřešit, zda si chátrající zámek nechat nebo se vrátit do Ameriky.

Út 10. prosince v 19 hodin komediální drama Jižní Korey Parazit. Film vypráví o chudé rodině, jež se pomocí rafinovaných triků infiltruje do domácnosti jedné velmi bohaté rodiny. (Filmový klub)

Čt 12. - pá 13. prosince v 17.30 hodin komediální drama Francie, Senegalu Yao. Slavný francouzský herec Seydou je pozvaný do Dakaru, aby tam představil svou novou knihu, a poprvé navštíví zemi, ze které pochází. Aby si třináctiletý Yao splnil svůj sen setkat se se svým hrdinou, překoná 387 kilometrů, které ho dělí od hlavního města. Herec je dojatý jeho odhodlaností a rozhodne se doprovodit chlapce zpět domů.

Čt 12. - pá 13. prosince ve 20 hodin 3D dobrodružná komedie USA Jumanji: Další level.

So 14. - ne 15. prosince v 15 hodin animovaný dobrodružný film Kanady, VB, USA, Jižní Korey Sněžná mela. Napínavé a zároveň veselé dobrodružství polárního lišáka Bleska, který má velký sen stát se nejlepším arktickým kurýrem. Jeho první zásilka ho ale zavede do tajuplné polární pevnosti, kde prohnaný zloduch Otto Von Walrus spřádá plány na zničení Arktidy. Blesk a jeho přátelé se rozhodnou jej zastavit, a tak začíná jedna velká sněžná mela.

So 14. - po 16. prosince v 17.30 hodin komedie ČR Špindl 2.

So 14. - po 16. prosince ve 20 hodin mysteriózní thriller USA Černé Vánoce. Úchylný zabiják si vybral vánoční prázdniny jako ideální období pro vraždění vysokoškolských studentek. Jelikož však emancipační tendence zastavit nelze, holky nemají chuť spokojit se s rolemi bezbranných obětí a rozhodnou se vrátit úder.

KULTURNÍ DŮM KOPŘIVNICE

Čt 5. prosince v 16 hodin Mikulášská jízda – příjezd Mikuláše s družinou a rozsvícení vánočního stromu (před KDK)

Ne 8. prosince v 15.45 hodin Korzár - záznam baletu z moskevského Velkého divadla na motivy básně lorda Gordona Byrona plného krásných tanečních variací

Út 10. prosince v 19 hodin Můj nejlepší kamarád – inteligentní, důvtipná a vynalézavá situační komedie plná nečekaných situací, v podání Divadla v Rytířské (Praha)

St 11. prosince v 18 hodin Česko zpívá koledy – přijďte si společně zazpívat za doprovodu sborů základních škol Kopřivnice pod vedením paní učitelky Evy Nedjalkové (před KDK)

St 11. prosince v 19.30 hodin Hania Rani: Esja Tour 2019 – talentovaná pianistka a skladatelka Hania Rani je velkým objevem současné moderní vážné hudby a v rámci své podzimní tour odehraje jediný český koncert právě v Kopřivnici

MĚSTSKÁ KNIHOVNA

Aktuální výstava: Oživlé dřevo – výstava dřevěných sošek Pavla Kahánka (do 17. prosince)

Út 10. prosince v 10 hodin Vánoční Bookstart aneb Vánoce jsou tady! – pro děti do 3 let a jejich rodiče (centrum Pětka, Sever)

Čt 12. prosince od 13 do 18 hodin Vánoční kolíčkování – co mohou mít Vánoce společného s kolíčky na prádlo? Přijďte a uvidíte sami! Tvůrčí dílna pro děti.

Čt 12. prosince v 18 hodin Směr: Válečná zóna – promítání dokumentárního filmu, který vypráví o překážkách, které brání poskytování humanitární pomoci válečným obětem

KATOLICKÝ DŮM KOPŘIVNICE

Do ne 8. prosince od 8.30 do 18 hodin Výstava betlémů

Ne 15. prosince v 15 hodin O naději – přednáška Františky Bohmové, pastorační asistentky a katechetky v Ostravě

KATOLICKÝ DŮM LUBINA

Ne 8. prosince v 15 hodin Jak čert málem do nebe přišel – mikulášská besídka s pohádkou pořádanou lubinskými skauty

KULTURNÍ DŮM VLČOVICE

St 11. prosince v 18 hodin Česko zpívá koledy – přijďte si s námi zazpívat koledy v doprovodu Martina Galii, Martina Topiče a dětí ze ZŠ Mniší

MUZEUM TATRA

Út-ne 9-16 hodin stálá expozice věnovaná historickému vývoji automobilky Tatra

Expozice Emila a Dany Zátopkových – informace o sportovních úspěších manželů Zátopkových, autentické fotografie, medaile, trofeje i osobní věci

Aktuální výstava Jiří Hanzelka + Miroslav Zikmund: Past na rovníku – výstava věnovaná cestovateli a spisovateli Miroslavu Zikmundovi, který v únoru oslavil sté výročí svého narození (do 31. prosince)

MUZEUM FOJTSTVÍ

Út-ne 9-16 hodin stálá expozice věnovaná historii města, archeologickým nálezům, výrobě bryček a kočárů a významným místním rodákům

Aktuální výstava Automorfózy – výstava z tvorby Lenky Dobiášové, Evy Struškové a Josefa Novotného (do 5. ledna)

So 7. prosince od 10 do 16 hodin Enkaustika – přijďte si vytvořit vánoční baňku nebo dřevěnou vánoční ozdobu s lektorkou Janou Povalovou

Čt 12. prosince v 17 hodin Devětsil – vánoční koncert dobové hudby

ŠUSTALOVA VILA

Út-ne 9-16 hodin stálá expozice věnovaná někdejší místní továrně na hliněné zboží a kopřivnickým rodákům, například malíři a ilustrátoru Zdeňku Burianovi

Aktuální výstava Sametová revoluce – výstava fotografií lékaře a fotografa Přemysla Hněvkovského, který na svých snímcích zachytil jedinečně upřímnou atmosféru především studentského prožívání sametové revoluce (do 2. února)

MUZEUM OLDTIMER

Po-ne 10-17 hodin stálá expozice historických automobilů a motocyklů různých značek

VILA MACHŮ

Ne 8. prosince v 16 hodin Tulemy se, tulemy – vánoční koledy z Příbora a okolí v podání pěveckého sboru Valentin Příbor

ŠTRAMBERK

Výstava Štramberk v proměnách času – výstava k 660. výročí města (Muzeum Zdeňka Buriana, do 15. března)

So 7. prosince v 16 hodin Jak čert vyletěl z kůže – mikulášská pohádka pro děti i dospělé, kterou uvede Divadlo Pod věží (kulturní dům, příjem dárků do 14.30 hodin)

So 14. prosince v 18 hodin Ondrášek – adventní koncert pěveckého sboru ZUŠ Nový Jičín (kostel sv. Jana Nepomuckého)

KINO ŠTRAMBERK

Ne 8. prosince v 19 hodin komedie Francie Láska na druhý pohled

Ne 15. prosince komediální thriller Jižní Korey Parazit

Dopisy čtenářů

Úspěchy reprezentace za uplynulou sezonu

Kopřivnické Taneční centrum Relax, které provozuje výuku několika tanečních forem v zrcadlovém sále Kulturního domu v Kopřivnici, má za sebou další úspěšnou sezonu. Výuku šesti tanečních forem dětí, mládeže, dospělých i seniorů zajišťují 3 zkušené tanečnice a převážně probíhá společně, aby děti měly možnost být v kontaktu s rodiči a svými dospělými vzory. Výuka soutěžních choreografií sól, duet i skupin probíhá již odděleně.

I v uplynulé sezoně se vybraní členové účastnili 3 pohárových soutěží v blízkém okolí i postupových soutěží, které zakončili účastí na mistrovství republiky, tentokrát v pražské Lucerně. Ti nejlepší ještě absolvovali dvě mezinárodní soutěže u nás a v Maďarsku, odkud přivezli pohár za druhé i první místo. Uplynulá sezona přinesla ještě do sbírky čtyři poháry za vítězství v pohárových soutěžích, dva poháry za první a druhé umístění v postupové soutěži, včetně poháru za třetí místo z mistrovství republiky a nespočet medailí. Novou soutěžní sezonu zahajujeme už koncem listopadu v Liberci na mezinárodním klání WADF, jež probíhá celých sedm dní.

Diplomy a fotografie jsou k nahlédnutí v galerii na www.tcrelax.cz.

Mirka Břusková

za Taneční centrum RelaxAbeceda peněz

ZŠ E. Zátopka v Kopřivnici je zapojena do projektu "Abeceda peněz" ČS.

Ve středu 13. 11. 2019 náš tým s názvem "Lesní špunti" uspořádal jarmark před pobočkou ČS v Kopřivnici. V prostorách spořitelny jsme prodávali nejen občerstvení, ale také vlastnoručně vyrobené výrobky.

Jarmark se nám vydařil, proto část výdělku poputuje do psího útulku ve Vlčovicích.

Děkujeme všem, kdo nám s přípravou jarmarku jakýmkoliv způsobem pomohl.

Žáci 4.A

ZŠ E. Zátopka v KopřivniciNázory publikované v textu nemusejí být v souladu s názory redakce.

Kam za sportem

BRUSLENÍ VEŘEJNOSTI: čt 5. 12. 11.30–12.30, pá 6. 12. 11.30–13, út 10. 12. 11.30–13, st 11. 12. 11.30–13, čt 12. 12. 11.30–12.30, so 14. 12. 17.30–16.45, ne 15. 12. 16.30–17.45 hodin

FLORBAL: so 7. 12. od 19 hod. FBC Vikings Kopřivnice - Snipers Třebíč (13. kolo Nár. ligy mužů sk. V); so 14. 12. od 19 hod. FBC Vikings Kopřivnice - FbK TJ Svitavy (14. kolo Nár. ligy mužů sk. V) - vše sportovní hala SOU Kopřivnice

FUTSAL: pá 6. 12. od 18.45 hod. FU Kopřivnice - 1. FC Tornádo Nový Jičín (6. kolo Divize F); so 7. 12. od 8 hod. 2. turnaj OP; ne 8. 12. od 8 hod. 2. turnaj I. tř. NJ/FM; so 14. 12. od 8 hod. 3. turnaj I. tř. NJ/FM - vše sportovní hala SOU Kopřivnice; so 14. 12. od 20.15 hod. Jokerit Kopřivnice - KFV Roub Vítkovice (7. kolo Divize F) - sportovní hala ZŠ E. Zátopka Kopřivnice; ne 15. 12. od 8 hod. 3. turnaj OP II. tř. NJ/FM - sportovní hala SOU Kopřivnice

HÁZENÁ: so 7. 12. od 13 hod. KH ISMM Kopřivnice - HC Nový Jičín (11. kolo II. ligy ml. dorostenců - sk. SM), od 15 hod. KH ISMM Kopřivnice - Talent Škoda JS Plzeň (11. kolo I. ligy st. dorostenců); so 14. 12. od 18 hod. KH ISMM Kopřivnice - HCB Karviná (14. kolo Strabag Rail extraligy mužů) - vše sportovní hala ZŠ E. Zátopka Kopřivnice

HOKEJ: čt 5. 12. od 17 hod. HC Černí Vlci - SK Karviná (9. kolo LMD-X); pá 6. 12. od 15 hod. HC Kopřivnice - HC Oceláři Třinec (19. kolo LMŽ sk. 17), od 17 hod. HC Kopřivnice - HC Oceláři Třinec (19. kolo LSŽ sk. 17); so 7. 12. od 17 hod. HC ISMM Kopřivnice - HC Moravské Budějovice (24. kolo II. ligy mužů sk. V); so 14. 12. od 11 hod. HC Kopřivnice - HC Frýdek-Místek (13. kolo KLP 4. tř.), od 12.30 hod. HC Kopřivnice - HC Frýdek-Místek (13. kolo KLP 4. tř.); ne 15. 12. od 10 hod. HC Kopřivnice - HC Frýdek-Místek (21. kolo LMŽ sk. 17), od 12 hod. HC Kopřivnice - HC Frýdek-Místek (21. kolo LSŽ sk. 17), od 14 hod. HC Kopřivnice B - SK Prostějov 1913 (21. kolo LMŽ sk. 16); - vše zimní stadion Kopřivnice

KRYTÝ BAZÉN: čt 5. 12. 6–15, 18.30–21, pá 6. 12. 6–8, 18–21, so 7. 12. a ne 8. 12. zavřeno – plavecké závody; po 9. 12. 6–8, 19.30–21 kondiční plavání pro veřejnost, út 10. 12. 6–21, st 11. 12. 6–12, 14.30–16, 18.30–21, čt 12. 12. 6–15, 18.30–21, pá 13. 12. 6–8, 16–21, so 14. 12. 12–2, ne 15. 12. 10–19 hodin; upozornění: tréninky ve 2 drahách: út 14.30–15.30 ASK, 15.30–18.30 SSK, st a čt 6.45–8.15 SKK, dětský bazén: čt 8–12 PŠ

REKREAČNÍ TURISTIKA: st 11. 12. v 7.51 od. AN, Mořkov, Žilina, (Z) Libotín, (Č) Libotín koupaliště, BUS, Štramberk; so 14. 12. v 8.17 hod. ČD, Sedlnice, Nová Horka, Studénka; st 18. 12. v 8 hod. AN, Štramberk, Kateřina, Závišice, přes Paseky do Kopřivnice SAUNA: út 14.30–21 ženy, st 14.30–21 muži, čt 10–21 ženy, pá 10–21 muži, so 12–16.30 párovka, 16.30–21 společná, ne 10–19 společná; upozornění: so 7. 12. a ne 8. 12. zavřeno – plavecké závody

STOLNÍ TENIS: so 7. 12. od 15 hod. ASK Tatra Kopřivnice - SK Stolní tenis Pstruží (10. kolo Divize mužů); ne 8. 12. od 10 hod. ASK Tatra Kopřivnice - TJ Sokol Brušperk (11. kolo Divize mužů); pá 13. 12. od 18 hod. ASK Tatra Kopřivnice B - TJ Odry C (12. kolo OP I. tř.) - vše tělocvična ZŠ sv. Zdislavy

Výsledky

- Florbal: muži (MS přebor): FBC Vikings Kopřivnice B – RH PIVING Ostrava 6:3, - Bazinga Ostrava 4:4; dorostenci (II. liga – sk. 7-B): FBC Vikings Kopřivnice – FbC KOVO KM Frýdek-Místek 4:4, - 1. SC TEMPISH Vítkovice B 2:3.

- Futsal: Divize F (5. kolo): Top Dogs Nový Jičín – FU Kopřivnice 2:2, Jokerit Kopřivnice – 1. FC Tornádo Nový Jičín 8:2.

- Házená: st. dorostenci (10. kolo I. ligy): TJ Sokol Úvaly – KH ISMM Kopřivnice 27:24; ml. dorostenci (10. kolo II ligy - sk. SM): TJ Cement Hranice – KH ISMM Kopřivnice 36:39; st. žáci (7. kolo MSL): KH ISMM Kopřivnice B – Sokol Klimkovice 23:15, - Pepino SKP Frýdek-Místek B 10:16.

- Hokej: dorost (8. kolo LMD-X): HC Frýdek-Místek – HC Černí Vlci 6:0; st. žáci (17. kolo LSŽ sk. 17): HC Kopřivnice – HC Vítkovice Ridera 2:14; ml. žáci (17. a 18. kolo LMŽ sk. 17): HC Kopřivnice – HC Vítkovice Ridera 0:4, - HC Slezan Opava B 8:2; ml. žáci (17. a 18. kolo LMŽ sk. 16): HC Kopřivnice B – HC Zubr Přerov 3:13, - HC Rožnov p. R. 4:7; 5. tř. (11. kolo KLP): HC Kopřivnice – HC Orlová 8:5.

- Stolní tenis: OP I. tř. (9. kolo): ASK Tatra Kopřivnice B – TJ Frenštát p. R. D 14:4.

- Volejbal: kadetky (17. a 18. kolo MS přeboru sk. B): KV Kopřivnice – TJ Třineckých železáren 3:1 a 3:0; ml. žákyně (MS přebor sk. A): KV Kopřivnice – VK Raškovice 0:2, - TJ Nový Jičín A 0:2, - TJ Ostrava A 2:1, - SK Slezan Orlová 1:2.

Kuběnová a Urbanová mají zlatou medaili

Karviná, Pardubice (cab) – Krasobruslařky FSC Kopřivnice mají závodní sezonu v plném proudu a každý víkend bojují o medaile v různých koutech České republiky. V sobotu 16. listopadu to bylo v nedaleké Karviné na Karvinském kahanci, kde z pěti kopřivnických děvčat vybojovala zlato Žaneta Ella Kuběnová, v téže kategorii skončila čtvrtá Barbora Fojtíková, těsně pod stupni vítězů zůstala v konkurenci 21 mladších žaček také Bára Fleischmannová a mezi 30 nejmladšími žačkami se umístily Emma Lejsalová na 12. a Izabela Libigerová na 14. příčce. „Žaneta jela moc hezky, velice se jí to povedlo, Barbora Fojtíková na konci spadla, jinak by mohla mít bronz. Bára Fleischmannová také mohla mít medaili, ale ta zase chybovala ve skocích. Emma s Izabelou zajely svůj standard,“ zhodnotil výkony děvčat trenér Evžen Milčinský, který však tou dobou byl s Klárou Štěpánovou na mezinárodním závodě v Polsku, a tak v Karviné „koučovala“ kopřivnickou výpravu jeho dcera Michaela Milčinská.

Ta spolu s maminkou Vladimírou jely s kopřivnickými krasobruslařkami další víkend na Malou cenu do Pardubic, kde skvělý výkon podala především Tamara Urbanová. Ta ovládla kategorii juniorek v novém osobním rekordu, přičemž po krátkém programu byla až čtvrtá, ale díky nejlepší volné jízdě nakonec zvítězila. Desáté místo pak v téže kategorii obsadila Tereza Marejková. Těsně unikla medaile Elišce Kubáňové v konkurenci 42 nejmladších žaček, bohužel příliš se nedařilo Adéle Procházkové, která v žačkách skončila na 35. místě. „Tamara zajela skvěle, Tereza takový standard. Eliška spadla u skoku na začátku jízdy a to ji stálo medaili. Adéla ještě nedávno závodila v nižším poháru, musí sbírat zkušenosti, ale postupně se zlepšuje,“ zhodnotil Milčinský.

Plavci přivezli z vrcholné akce 11 cenných kovů

Kopřivnice (cab) – Jako první z plavců mělo vrchol podzimní části sezony desetileté a jedenáctileté žactvo, které o medaile bojovalo na Pohárech o uplynulém víkendu, a kopřivničtí závodníci z obou akcí moravské oblasti přivezli celkem jedenáct medailí. Desetiletí plavali v sobotu 30. listopadu odpoledne a v neděli 1. prosince dopoledne v Prostějově, kam se nominovalo 150 závodníků ze 43 klubů. Z Kopřivnice podala vynikající výkon Kateřina Holá, která zvítězila v disciplíně 200 VZ, na stovce a čtyřstovce volným způsobem brala stříbro a bronz přidala v disciplíně 100 Z. Stanislav Jabůrek zase ovládl padesátku volným způsobem a bronz vybojoval na stejné vzdálenosti, tentokrát znakařským způsobem. „S Kateřinou jsem maximálně spokojená, potvrdila výkon z oblastek. Střední tratě jí budou sedět, na 400 VZ zaplavala skvělý čas. U Stanislava mě překvapil vynikající čas na 50 VZ, ale mrzí mě výkon na 200 VZ, kde měl na víc. Ovšem i přesto zaslouží pochvalu, stejně jako Daniel Šupa, který se postupně zlepšuje,“ vyzdvihla tyto tři závodníky trenérka SK Kopřivnice Petra Kahánková.

Jedenáctileté žactvo v Třebíči, kde bylo přes 150 závodníků ze 46 klubů, muselo všechny disciplíny stihnout během soboty. „Měli to hodně těžké, tento model soutěže se mi nelíbí. Samuel Schneiderka už byl v poslední disciplíně 800 VZ hodně unavený, měl za sebou šest startů,“ líčila náročnost závodu Kahánková. I přesto si Schneiderka z Vysočiny odvezl zlato z disciplíny 200 Z a bronz z poloviční vzdálenosti, dalším medailistou z kopřivnické výpravy byla Lucie Šenkeříková, jež vybojovala stříbro na 800 VZ a bronz v kraulové dvoustovce a čtyřstovce. „Samuel měl na 100 Z špatné obrátky, ale dvoustovku už zaplaval výborně. Lucie se vypořádala s tím nakupením disciplín dobře, všechno měla kolem osobního rekordu, takže také zaslouží pochvalu. Radost mám i z Matěje Bortlíka, který byl původně přijatý na jeden start, nakonec plaval v šesti disciplí- nách a povedly se mu především 100 P a 200 VZ. Amálie Dvořáková sice nemá až tak dobré umístění, ale měla excelentní prsařské disciplíny a motýl ve štafetě,“ chválila své svěřence Kahánková. Těsně cenný kov utekl kopřivnickým štafetám obou kategorií na 4 × 50 VZ.

Výsledky plavců SK Kopřivnice na Pohárech žactva - Morava: 10letí (Prostějov, 30. 11. a 1. 12.): K. Holá: 1. 200 VZ, 2. 100 VZ a 400 VZ, 3. 100 Z, 4. 50 VZ; S. Jabůrek: 1. 50 VZ, 3. 50 Z, 4. 200 VZ a 400 VZ, 5. 100 VZ; K. Konvičková: 15. 400 VZ, 17. 200 VZ, 18. 100 Z, 21. 100 P; D. Šupa: 21. 100 PZ, 22. 100 P, 23. 100 Z, 25. 50 Z, 31. 50 P; A. Šupová: 33. 100 P, 34. 50 Z; štafeta 4 × 50 VZ: 4. SK Kopř. (Holá, Konvičková, Šupa, Jabůrek); štafeta 4 × 50 PZ: 6. SK Kopř. (Šupa, Konvičková, Jabůrek, Holá); 11letí (Třebíč, 30. 11.): M. Bortlík: 16. 200 VZ, 22. 50 VZ, 26. 100 P, 32. 100 VZ; A. Dvořáková: 16. 200 P, 21. 100 P, 29. 50 VZ; S. Schneiderka: 1. 200 Z, 3. 100 Z, 6. 400 VZ a 800 VZ, 8. 50 VZ; N. Sudová: 5. 200 VZ, 6. 400 VZ, 8. 800 VZ, 22. 200 P, 28. 100 P; L. Šenkeříková: 2. 800 VZ, 3. 200 VZ a 400 VZ, 8. 100 VZ, 10. 50 VZ; štafeta 4 × 50 VZ: 4. SK Kopř. (Šenkeříková, Sudová, Bortlík, Schneiderka); štafeta 4 × 50 PZ: 6. SK Kopř. (Schneiderka, Sudová, Dvořáková, Bortlík).

Martin Slíva v mezinárodní konkurenci neuspěl

Orlová, Ostrava (cab) – O víkendu 16. a 17. listopadu v Česku probíhalo nejen připomenutí bojů za svobodu a demokracii, ale i souboje o juniorské medaile v badmintonu. Mezinárodní republikový šampionát hostila již od pátku Orlová-Lutyně a mezi hráči z třinácti evropských zemí se pokoušel uspět také kopřivnický badmintonista Martin Slíva, bohužel dál než k prvnímu utkání se nedostal. Ve dvouhře sice prošel přes úvodní kolo, protože se mu nedostavil soupeř, ale ve druhém zápase ve dvou těsných setech nestačil na nasazenou čtyřku Jaka Ivančiče ze Slovinska. Ve čtyřhře pak s Jakubem Matulou z B.O. Chance Ridera Sport Ostrava podlehli 1:2 na sety ukrajinskému páru Danylo Skryanik a Yevhenii Stolovoi.

Tentýž víkend se pro mládežnické kategorie konal turnaj v nedaleké Ostravě, ovšem pouze regionální úrovně. Kopřivnice měla zastoupení v kategoriích U13 a U17, jejichž zápasy byly na programu v sobotu, a celkem osmkrát se její zástupci umístili na stupních vítězů. V kategorii U13 tu nejvyšší příčku obsadili ve čtyřhře Libor Raška s Jakubem Raškou, kteří potvrdili pozici nasazených turnajových jedniček a ve finále si ve dvou setech poradili s klimkovickou dvojicí Ondřej Kupec a Vít Oswald. Libor Raška pak vybojoval ještě druhé místo ve dvouhře, když v semifinále vyřadil nasazenou dvojku Jakuba Dajčara (1. BK Šumperk), ale v souboji o zlato nestačil na Kupce. Natálie Krajčí ve dvouhře vypadla ve třetím kole a ve čtyřhře s Jakubem Raškou podlehli v třísetovém čtvrtfinále turnajovým jedničkám ze Šumperku Jakubu Dajčarovi a Kateřině Malé.

V kategorii U17 nenašel přemožitele ani v jedné disciplíně Jan Buček. Ve dvouhře i ve čtyřhře s Maciejem Breznenem z Kabal teamu Karviná potvrdil pozici turnajové jedničky, ve smíšené čtyřhře s kopřivnickou hráčkou Petrou Benišovou jako 3.-4. pár mixu ve finále porazili Ondřeje Lubeníka (SK Boreček Opava) a Barboru Helešicovou (B.O. Chance Ridera Sport Ostrava), kteří předtím zdolali nasazené jedničky. Právě s Helešicovou obsadila Benišová ještě druhé místo ve čtyřhře, když ve finále až po třech setech padly s turnajovými jedničkami Kateřinou Osladilovou (TJ Sokol Klimkovice) a Kateřinou Koliášovou (SK Hamr). Ty v předchozím zápase porazily kopřivnickou dvojici Annu Slívovou a Adélu Špačkovou, které tak při účasti pouze sedmi párů dívčího deblu obsadily dělenou třetí až čtvrtou příčku. Téhož umístění dosáhla Adéla Špačková i ve dvouhře, v níž ji v semifinále porazila ve třech setech nasazená jednička Kateřina Koliášová. Druhý kopřivnický hráč Tomáš Dostál vyšel z tohoto turnaje naprázdno, ve dvouhře i ve čtyřhře vypadl již ve druhém kole.

Karatista Michal Tomek získal na Grand Prix bronz

Brno (cab) – Skvělé třetí místo vybojoval karatista ASK Tatra Kopřivnice Michal Tomek na mezinárodní soutěži Grand Prix Brno, jehož X. ročník se ve sportovní hale univerzitního Campusu v Bohunicích konal v sobotu 23. listopadu. Tomek soutěžil v disciplíně kumite bez rozdílu vah, v níž nastoupilo celkem deset závodníků z Česka a Slovenska. Hned v prvním zápase měl kopřivnický karatista kvalitního soupeře ze Slovenska, který se stal nakonec vítězem této kategorie. Podlehl mu 0:8, ale bohužel v úvodu duelu došlo k poranění Tomkovy levé ruky. Druhé utkání s dalším slovenským karatistou skončilo 0:0 a rozhodčí nakonec rozhodli v poměru 3:2 ve prospěch kopřivnického reprezentanta. Třetí utkání se pro Tomka nevyvíjelo příliš dobře, ještě minutu před koncem prohrával 0:1, ale kopem ura-mawashi geri na hlavu získal tři body a tento náskok si udržel až do konce, čímž obsadil celkovou třetí příčku.

Mladí házenkáři uspěli v kvalifikaci

Brno (cab) – Ani letos nebudou chybět starší žáci Klubu házené ISMM Kopřivnice v celostátní Žákovské lize, která je určena pro nejlepších 25 družstev ČR. Kvalifikaci do této elitní soutěže odehráli kopřivničtí starší žáci v sobotu 23. listopadu v Brně a po třech vítězstvích nebylo pochyb o jejich účasti v tomto ročníku Žákovské ligy. První kolo je čeká v neděli 8. prosince v Karviné, kde se utkají s místním celkem a dále s družstvy SKKP Handball Brno, SK Kuřim a TJ Sokol Ostrava. „Nesmírně si vážíme zájmu kluků nastoupit a bojovat, protože ne všichni byli úplně zdraví. Také jsme se museli obejít bez Hynka Hladila, který má ruku v sádře. Mělník jsme přehráli jednoznačně, ve druhém utkání začaly docházet síly hlavně nachlazeným hráčům, a tak po vítězství s Vršovicemi zavládla spokojenost. Poslední duel s domácími Bohunicemi byl emotivní, ale kluci ho zvládli a zaslouženě vyhráli,“ radovali se z postupu trenéři kopřivnických starších žáků Jaromír Petřek a Tomáš Hývnar.

Výsledky starších žáků KH ISMM Kopřivnice v kvalifikaci do Žákovské ligy (Brno, 23. 11.): KH ISMM Kopřivnice – Házená Mělník 32:13 (13:8), – Lokomotiva Vršovice 24:15 (13:6), – Tatran Bohunice 29:20 (15:9); sestava a branky Kopř.: Knesl, Bula – Geryk, Klos 7, Jurdanov 2, Lariš 3, Příhoda 3/1, Foral 25/1, Janík 9, Štihel 2, Ošmera 18/1, Dvořák 1, Wünsch 15.

Házenkáři odehráli dva zápasy s infarktovým závěrem, uspěli jen jednou

KH ISMM Kopřivnice – HK FCC Město Lovosice 30:29 (15:17)

Kopřivnice (cab) – Velmi nabitý program mají koncem roku házenkáři KH ISMM Kopřivnice a nijak jim k tomu nepomáhá ani jejich zdravotní stav. Ve středu 27. listopadu je čekalo čtvrtfinále Českého poháru na palubovce Karviné, kde jim sice nevyšel první poločas, v tom druhém však skóre dotáhli a nakonec prohráli jen o jedinou branku, když v poslední sekundě vychytal Bukovského domácí brankář.

„První poločas nechci úplně hodnotit, ale ten druhý byl z naší strany odehrán velmi koncentrovaně. Zlepšili jsme obranu a skvěle zachytal Petr Chalupa. V koncovce utkání jsme mohli odskočit na dvě branky a tam by bylo podle mě po zápase. Jenže jsme nedali dvě sedmičky a dva čisté proskoky. Nevím, jestli to bylo naší hloupostí či tlakem, že hrajeme zrovna v Karviné a můžeme tady uspět. V semifinále jsme dlouho nebyli a po tom průběhu, kdy jsme se vraceli do zápasu, je prohra obrovským zklamáním,“ smutnil kopřivnický trenér Lubomír Veřmiřovský.

Moc času na regeneraci hráči neměli, protože již v sobotu je čekalo dvanácté extraligové kolo na domácí palubovce proti Lovosicím, které však také měly za sebou pohárové utkání. Po vyrovnaných prvních minutách se dostali do vedení hosté, kteří svůj náskok do 18. min. navýšili až na rozdíl sedmi branek. Kopřivničtí dopláceli především na neproměňování sedmimetrových hodů, na chyby a také na skvěle chytajícího Rangla. Do přestávky se jim však přece jen podařilo manko zredukovat na rozdíl dvou branek.

Ve druhém poločase se začalo přiostřovat a obě mužstva měla k dispozici sedmimetrové hody, Kopřivnici ale tato dovednost příliš nešla. K již z tréninku zraněnému brankáři Žingorovi a v průběhu zápasu ne úplně fit Petříkovi a Bukovskému se přidal Hanus po tvrdém střetu se soupeřem a o chvilku dříve taky Střelec, kterému musel Jiří Gřes starší ošetřit ucho. Ve 48. min. Kopřivnice konečně srovnala a poté se dostala do těsného náskoku. Minutu před koncem utkání neproměnil střelecký pokus Bukovský a lovosický trenér Farář si vzal time-out. Hosté se však v útoku dopustili technické chyby, a když si bral tentokrát oddechový čas trenér Veřmiřovský, zbývalo do závěrečné sirény již jen 23 s. Kopřivničtí házenkáři sice neproměnili poslední útok, ale Lovci už neměli na srovnání čas.

Oba trenéři se na tiskové konferenci shodli, že zápas byl vyrovnaný a vyhrál ten šťastnější. „Přišlo mi, že to bylo hrozně utrápené, kluci byli pod tlakem. Nebyli jsme schopni ubránit Trkovského, který na sebe stahoval dva hráče, a Lovosice z toho profitovaly. Když jsme pak na něj začali hrát osobku a vytáhli jsme se na jedna pětku, tak pak přišel obrat. Ve druhém poločase to bylo všechno kolem branky a nakonec jsme se štěstím vyhráli. Za to jsem strašně rád, protože ne vždy bude mít tým formu, a i když jsme se dnes trápili, nakonec jsme to vítězství vybojovali,“ oddechl si po dramatickém utkání Veřmiřovský. Ve středu 4. prosince pak Kopřivnice dohrávala 11. kolo doma s Plzní, to se však hrálo až po uzávěrce tohoto čísla novin, a další extraligový zápas čeká kopřivnické házenkáře již v neděli ve Frýdku-Místku.

Sestava a branky Kopřivnice: Chalupa, Ripper – Střelec 9/2, Zima 3, Jan Gřes 2, Petřík, Tkadleček 1, Polcar, Fulnek 4, Jonák 1, Škarpich, Brito Benítez 4, Donoso Andalaft 2, Hanus 3, Bukovský 1; sedmimetrové hody: 7/2 – 5/3; vyloučení: 4:7.

Strabag Rail extraliga po 12. kole
1. Zubří1292 1331:28820
2. N. Veselí1291 2320:28619
3. Dukla Praha1290 3380:30518
4. Plzeň1190 2323:26618
5. Karviná1181 2303:26617
6. Kopřivnice1161 4326:30313
7. Jičín1241 7288:325 9
8. Lovosice1140 7324:312 8
9. Hranice1240 8296:314 8
10. KP Brno1240 8296:314 8
11. Frýd.-Míst.121011270:352 2
12. Maloměřice120012250:376 0

Takáčová a Vu mají z Mikulášského závodu stříbro

Kateřina Takáčová (GK TJ Sokol Kopřivnice) se na domácím závodě ve dvojboji (prostná a kladina) umístila ve své kategorii na druhé příčce.
FOTO: KRISTINA ČABLOVÁ
Kateřina Takáčová (GK TJ Sokol Kopřivnice) se na domácím závodě ve dvojboji (prostná a kladina) umístila ve své kategorii na druhé příčce.
FOTO: KRISTINA ČABLOVÁ
další fotografie

Ostrava, Kopřivnice (cab) – Týden před domácím závodem se gymnastky GK TJ Sokol Kopřivnice zúčastnily v Ostravě v sobotu 23. listopadu Přeboru Moravskoslezského kraje družstev III., IV. a V. ligy a kvalifikace II. ligy, vybraly si však pořádnou porci smůly. Ve II. lize (r. 2011 a starší) totiž skončilo družstvo ve složení Zuzana Goršanová, Elisabeth Prusenovská, Petra Schindlerová, Karolína Šenková a Kateřina Takáčová čtvrté jen o 0,050 b. za družstvem na bronzové pozici TJ Sokol Moravská Ostrava 1.

Tzv. bramborovou příčku obsadily také Denisa Hanzelková, Šárka Kubínová, Julie Veselá, Alexandra Skálová a Tereza Bartoňová, kterým ve IV. lize (r. 2007/12) chybělo na třetí Třinec 0,350 b. V téže kategorii čítající celkem deset družstev pak šesté místo obsadilo kopřivnické „béčko“ v se-stavě Lucie Kahánková, Sofie Valášková, Liliana Čajánková a Sofie Ollenderová. Bronzovou pozici ovšem vybojovaly Natálie Vu, Olivie Pešatová, Bára Kahánková a Nela Čubová mezi třinácti družstvy V. ligy (r. 2010/12) a dvanáctý ještě skončil mladší kopřivnický tým ve složení Vendula Burýšková, Lucie Koptíková, Klára Malíková a Ema Žáčková.

V sobotu 30. listopadu pak kopřivnický klub pořádal tradiční Mikulášský dvojboj, kterého se letos zúčastnilo v šesti kategoriích celkem 145 děvčat od 4 do 16 let z různých koutů Moravy a Slezska. Závodilo se v prostných a na kladině, nejmenší závodnice měly místo ní lavičku. Stejně jako vloni i tentokrát reprezentovalo Kopřivnici 25 gymnastek, z nichž se na stupně vítězů probojovaly dvě. Kateřina Takáčová získala stříbro mezi 12 závodnicemi II. ligy a Natálie Vu brala kov stejné barvy mezi 23 děvčaty V. ligy – starší. V konkurenci 23 gymnastek IV. ligy se těsně pod medailovými pozicemi za sebou seřadily Šárka Kubínová, Lucie Kahánková a Denisa Hanzelková. Do první desítky se nakonec z kopřivnického klubu prosadilo celkem patnáct děvčat.

Výsledky gymnastek GK TJ Sokol Kopřivnice v Mikulášském dvojboji (Kopř., 30. 11.): kategorie 1. (r. 2013 a ml.): 10. K. Holušová, 13. E. Kahánková, 14. L. Vu; kat. 2. (r. 2012/13): 9. V. Burýšková, 26. E. Žáčková; kat. 3. II. liga (r. 2011 a st.): 2. K. Takáčová, 9. P. Schindlerová, 10. E. Prusenovská; kat. 4. IV. liga (r. 2007/11): 4. Š. Kubínová, 5. L. Kahánková, 6. D. Hanzelková, 8. A. Skálová, 9. S. Valášková, 11. E. Votýpková, 15. J. Veselá; kat. 5. V. liga (r. 2010/11): 7. O. Pešatová, 21. L. Koptíková, 27. D. Matějková; kat. 6. V. liga st. (r. 2009/10): 2. N. Vu, 5. B. Kahánková, 7. L. Čajánková, 10. V. Rosová, 17. N. Čubová, 20. D. Lustigová, 21. J. Nesvadbová.

Florbalisté poprvé v sezoně na domácí palubovce zvítězili

FBC Vikings Kopřivnice – S.K. P.E.M.A. Opava 6:3 (2:0, 1:1, 3:2)

Kopřivnice (cab) – Až napošesté dokázali kopřivničtí florbalisté v této sezoně doma zvítězit. V sobotu 30. listopadu před slušnou diváckou návštěvou porazili ve 12. kole Národní ligy Opavu a snížili manko na osmou příčku, zaručující účast v play-off, na tři body.

Kopřivnice hned v úvodu musela ustát přesilovku, ale poté udeřila. Krásnou střelou do šibenice otevřel skóre Vávra a tentýž hráč přidal další trefu těsně před přestávkou. Na začátku druhé periody byli opět aktivnější Vikingové a ve 27. min. završil Vávra hattrick. Ke slovu se však dostali také hosté a ve 38. min. přesnou střelou k levé tyči snížil Kostolány. Kopřivničtí florbalisté poté nevyužili přesilovku, kterou si přetáhli do závěrečné třetiny a Opava trestala. Ve 44. min. se podruhé v utkání prosadil Kostolány a o tři minuty později srovnal z volného úderu Kocúr.

V 50. min však znovu zaúřadoval Vávra a individuální akcí, v níž nejprve obešel soupeřova obránce a poté si poradil i s brankářem, přiblížil Vikingy ke třem bodům. Když se v 52. min. prosadil Kostelník a Klinka vytáhl několik zákroků, byly tyto naděje ještě větší. Hosté v poslední minutě zkusili hru bez brankáře, ovšem Lichnovský zpečetil kopřivnické vítězství dlouhým lobem do odkryté brány. „Zápas se nám povedl díky skvělé obraně, soupeře jsme moc nepustili ke střelám a hráči skvěle blokovali. Velmi dobře se předvedl i junior Jan Monsport. V sobotu ale musíme formu potvrdit s Třebíčí, opět na domácí palubovce,“ dodal trenér Vikingů Milan Uvíra, který nyní tým vede s Liborem Fojtíkem.

Branky Kopřivnice: 10. Vávra (Baďura), 20. Vávra (Baďura), 27. Vávra (Opatřil), 50. Vávra (Opatřil), 52. Baďura (Kostelník), 60. Lichnovský; sestava Kopř.: Klinka (Strakoš) – Zátopek, Kubátko, Kostelník, Monsport, Řeha, Baďura, Lichnovský, Vávra, Opatřil, Soukal, Telčer, Žáček, Strnad, Šimíček.

Nár. liga mužů sk. V po 12. kole
1. Troopers1212000110:5636
2. Hranice12 7212 84:6426
3. Letka12 6204 62:5822
4. Pelhřimov11 5114 59:5918
5. FBK Hluk12 3324 71:7817
6. Klobouky12 4125 83:7516
7. H. Suchá12 4125 62:6416
8. Svitavy12 5016 65:6816
9. Opava12 4116 63:6715
10. Kopřivnice12 3207 78:8813
11. Třebíč12 2037 65:90 9
12. Ostrava11 3008 49:84 9

Kopřivničtí hokejisté zdolali Valašské Meziříčí, z Vysočiny ale body nepřivezli

HC ISMM Kopřivnice – HC Bobři Valašské Meziříčí 4:3 (2:0, 0:2, 2:1)

Kopřivnice (cab) – Ve dvou předchozích vzájemných duelech této druholigové sezony se z vítězství radovali hokejisté Valašského Meziříčí, ve středu 27. listopadu však na domácím ledě ve 21. kole brala konečně tři body Kopřivnice.

Ta vstoupila do utkání skvěle, již v osmé minutě otevřel skóre mladý útočník Filip Fojtík. Následně ani jedno mužstvo nevyužilo přesilovou hru, ale minutu před první přestávkou již ve vyrovnaném počtu hráčů na ledě zvýšil kopřivnický kanonýr Suchý. Druhá perioda tentokrát patřila hostům, kteří ve 26. min. snížili, a ačkoliv poté nevyužili dvě početní převahy, ve 36. min. se jim přece jen podařilo srovnat.

Hned zkraje závěrečné dvacetiminutovky dostala k dispozici přesilovku Kopřivnice, tu nevyužila a navíc vedení na stranu Bobrů překlopil Pořínek. Vyrovnání zkomplikovalo vyloučení Tomáše Fojtíka, oslabení však domácí tým přečkal a mohl udeřit. V 51. min. dorovnal skóre Sluštík a v 57. min. vrátil kopřivnickému celku vedení těsně před vypršením Seidlerova trestu obránce Štěpánek. Tři body si nakonec domácí už pohlídali.

Branky Kopřivnice: 8. F. Fojtík (M. Mach, Gola), 20. Suchý (Bochnak), 51. Sluštík (J. Mach, Suchý), 57. Štěpánek (J. Mach, Suchý); sestava Kopř.: Hromada – Štěpánek, Krzak, Imrich, Bail, T. Fojtík, Stříž – J. Mach, Ollender, Bochnak, Gola, Daron, Pěnčík, Suchý, F. Fojtík, Brodek, M. Mach, Sluštík.

SKLH Žďár nad Sázavou - HC ISMM Kopřivnice 5:2 (2:1, 1:0, 2:1)

Žďár nad Sázavou (cab) – V dalším utkání minulého týdne cestovali kopřivničtí hokejisté v sobotu 30. listopadu až do Žďáru nad Sázavou, ale body si z Vysočiny nepřivezli.

Domácí otevřeli skóre již ve třetí minutě, kdy se z předbrankového prostoru prosadil nad pravý Hromadův beton Kunstmüller. Druhou branku přidaly Plameny přesně v čase 17:00, když přečíslení dvou na jednoho úspěšně zakončil střelou z první Bureš. Uplynula však pouhá půlminuta hry a o snížení se postarali Matěj Mach se střelcem Filipem Fojtíkem. V polovině druhé třetiny dostal Plameny opět do dvougólového vedení Pleva, který v individuální akci poslal puk mezi Hromadovy betony. Kopřivnický brankář však naději svého týmu na zisk bodů zachránil ve 35. min., když chytil Knapovu kličku do bekhendu.

Do třetí třetiny vstoupili domácí velmi aktivně, ve 44. min. zvýšil na 4:1 Prokš a o tři minuty později prakticky rozhodl o vítězi utkání pátou brankou Žďáru Chlubna. Kopřivnice ještě v poslední desetiminutovce hrála dvě přesilové hry a v té druhé na začátku 59. min. již jen zkorigoval skóre Matěj Mach. „V první polovině utkání jsme byli mírně lepší, ale dostali jsme lekci z produktivity. Od stavu 3:1 pro soupeře se obraz hry otočil a domácí diktovali tempo. Byli přímočařejší, lépe bruslili, a vyhráli tak zaslouženě,“ musel uznat kopřivnický trenér Jaroslav Kofroň.

Branky Kopřivnice: 18. F. Fojtík (M. Mach), 59. M. Mach (Suchý, Brodek); sestava Kopř.: Hromada – Štěpánek, Krzak, Imrich, Bail, T. Fojtík, Stříž – J. Mach, Bochnak, Gola, Daron, Pěnčík, Suchý, F. Fojtík, Brodek, M. Mach, Sluštík, Hrubý.

II. liga mužů sk. V po 22. kole
1. Šumperk201530 2100:4451
2. Havl. Brod201221 5 87:6441
3. Val. Meziříčí20 914 6 72:5633
4. Hodonín19 742 6 79:7531
5. Opava19 911 8 74:6630
6. Žďár n. S.19 713 8 70:7826
7. Kopřivnice20 80111 68:7525
8. Nový Jičín20 62012 63:9322
9. Mor. Buděj.19 10216 46:108 5

Blešák

Sobotní Blešák na půdě kopřivnického Katolického domu přilákal největší počet nakupujících za posledních několik let. Pořadatelé evidovali 375 dospělých návštěvníků, kteří si vybírali zboží z druhé ruky na více než 90 prodejních stolech. Součástí akce byla také sbírka pánského zimního oblečení pro charitativní šatník Nízkoprahového centra Racek.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Sobotní Blešák na půdě kopřivnického Katolického domu přilákal největší počet nakupujících za posledních několik let. Pořadatelé evidovali 375 dospělých návštěvníků, kteří si vybírali zboží z druhé ruky na více než 90 prodejních stolech. Součástí akce byla také sbírka pánského zimního oblečení pro charitativní šatník Nízkoprahového centra Racek.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Zahájení adventu v Kopřivnici

Nedělní zahájení adventu v Kopřivnici zpestřil nejen koncert sboru Ondráš, ale i betlémská stáj před kulturním domem.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Nedělní zahájení adventu v Kopřivnici zpestřil nejen koncert sboru Ondráš, ale i betlémská stáj před kulturním domem.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

RSS ikona
Prohlášení o přístupnosti    Mapa stránek    RSS