Město Kopřivnice - Kopřivnické noviny ze dne 10.10.2019- Kompletně všechny články
Přejít na hlavní navigaci Přejít na vedlejší navigaci Přejít na obsah
Hlavička stránky
logo Facebook Město Kopřivnice
Štefánikova 1163/12
742 21 Kopřivnice
Telefon: (+420) 556 879 411
E-mail: posta@koprivnice.cz
ID datové schránky: 42bb7zg
IČ: 00298077
DIČ: CZ00298077
Technické muzeum Tatra - foto STUDIO TRINITY, s.r.o.

Kopřivnické noviny

Kopřivnické noviny číslo 35/2019 ze dne 10.10.2019

Město po dvanácti letech chystá zvýšení poplatku za odpady

Kopřivnice (dam) – Kopřivnická radnice po dvanácti letech zvažuje zvýšení místního poplatku za odpady. Ten by mohl stoupnout ze stávajících 498 korun na 540 Kč, každý Kopřivničan by tak připlatil 42 korun ročně. Důvodem, proč radnice plánuje poplatek za odpad zvýšit, jsou stále rostoucí náklady na celý systém nakládání s odpady ve městě.

„Daří se nám sice snižovat množství směsného komunálního odpadu, na druhou stranu ale stále rostou náklady na likvidaci tříděného odpadu, a to nejen v tom smyslu, že dochází k instalaci nových nádob nebo nových kontejnerových míst pro separovaný odpad, ale i proto, že musíme platit například za plastový odpad odebraný k dalšímu využití,“ vysvětlil starosta Miroslav Kopečný. Zatímco v minulosti bylo možné prodejem vytříděného odpadu peníze získávat, aktuálně města včetně Kopřivnice za každou tunu odpadu vytříděného do žlutých kontejnerů a předaného k dalšímu zpracování naopak platí.

Provoz systému nakládání s odpady v Kopřivnici prodražuje rovněž neustále rostoucí množství objemného odpadu, který navíc lidé nelegálně odkládají ke kontejnerům. Takové chování stále většího počtu občanů provází i růst nákladů na úklid těchto odpadů a samotnou likvidaci. Celkové roční náklady na systém nakládání s odpady ve městě vloni činily 14,3 milionu korun, letos by to podle odhadů mělo být asi o 280 tisíc více a odhad pro příští rok je o další necelý milion korun vyšší.

Místní poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů se v Kopřivnici vybírá od roku 2002. Tehdy činil 300 korun a v následujících letech se postupně zvyšoval a od roku 2007 Kopřivničané hradí poplatek ve výši 498 Kč ročně. Poplatek tvoří dvě složky, jednak 250korunový „paušál“ na poplatníka a pak částka stanovená na základě skutečných nákladů na odpadové hospodářství obce v předchozím roce. Konkrétní výši sazby poplatku za odpady pak stanovuje každá obec prostřednictvím obecně závazné vyhlášky. Kopřivnická radnice systém nakládání dotuje. V loňském roce to bylo částkou bezmála milion korun, u každého poplatníka se tak jedná zhruba o necelých 45 korun. Ani po zvýšení poplatku, které by mělo do městské pokladny přinést asi 900 tisíc korun, se to nezmění a odpadové hospodaření bude radnice i nadále doplácet z městského rozpočtu.

„Jedná se o určitou korekci nastavení poplatku. Pokud by totiž zůstal v původní výši, dotace na poplatníka by činila v příštím roce už skoro 83 korun na jednoho občana, což je zhruba dvakrát více než v minulých letech. Proto jsme v radě vzali na vědomí materiál informující o této situaci a pověřili odbor financí ve spolupráci s odborem životního prostředí přípravou nové vyhlášky s valorizovanou výší poplatku,“ uvedl starosta Kopečný s tím, že příslušnou vyhlášku stanovující výši poplatku za odpady by zastupitelstvo mělo schvalovat na prosincovém jednání.

Zvýšení poplatku by mělo být provázeno také dalším vylepšením systému nakládání s odpadem ve městě. Na sídlištích mají přibývat kontejnery na biologicky rozložitelný komunální odpad. I v souvislosti s blížícím se zákazem skládkování využitelného odpadu se uvažuje o zavedení svozu plastů od každého domu nebo zřízení re-use centra, které by ve sběrném dvoře fungovalo jako jakýsi secondhand věcí, které někdo vyřadí, ale jiný by je ještě mohl využít. Tato a další opatření mají přispět ke snížení množství odpadů ukládaných na skládky.

Anonymní výhrůžka bombou v noci vylidnila hotel Tatra

Kopřivnice (dam) – Desítky policistů a hasičů zaměstnal v pátek 5. října v noci anonymní telefonát, který tři minuty před třiadvacátou hodinou na lince tísňového volání uvedl, že v prostorách Green clubu v objektu hotelu Tatra je umístěna bomba. „Na místo byly ihned vyslány službu konající policejní hlídky z kopřivnického obvodního oddělení, příslušníci Speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie, policejní psovodi se služebními psy z ostravské krajské policie, novojičínští a ostravští kriminalisté, strážníci Městské policie Kopřivnice a dvě jednotky zdejších hasičů,“ popsal noční „manévry“ policejní mluvčí René Černohorský.

Policisté zajistili okolí a provedli evakuaci všech prostor provozovny a přilehlých objektů, kde se nacházelo okolo sto dvaceti hostů. „Dalších přibližně 150 lidí bylo v zájmu bezpečnosti vykázáno i z bezprostředního okolí,“ doplnil Černohorský. Policejní specialisté následně objekt zhruba dvě hodiny prohledávali, aby okolo jedné hodiny ranní akci ukončili bez nálezu nástražného výbušného systému, případně jiného nebezpečného materiálu, věcí a látek.

Věc nadále šetří kopřivničtí policisté a novojičínští kriminalisté. Původce anonymního telefonátu se podle nich zřejmě dopustil přečinu šíření poplašné zprávy, za což mu hrozí až pětiletý trest odnětí svobody.

Stavba chodníku a autobusového zálivu omezí dopravu v zóně

Kopřivnice (hod) – V tomto týdnu budou zahájeny stavební práce v průmyslovém parku naproti hale společnosti Erich Jaeger, které si vyžádají menší dopravní omezení.

Společnost V+V SAVEKO, s. r. o., Kopřivnice bude stavět nové autobusové zálivy, přechod pro chodce včetně veřejného osvětlení a chodník až k areálu společnosti Erich Jaeger. „Protože chodník od cyklostezky k areálu bude sloužit převážně pro zaměstnance společnosti Erich Jaeger, došlo k dohodě mezi městem a vedením společnosti, že se bude na stavbě podílet. Za vybudování této části chodníku společnost zaplatí cca 56 tisíc korun včetně DPH a bude také zajišťovat jeho budoucí údržbu,“ uvedla Lenka Šimečková, vedoucí oddělení strategického plánování na kopřivnické radnici.

Město společnosti V+V SAVEKO za vybudování autobusových zálivů, přechodu, osvětlení a chodníku zaplatí celkem 1,98 milionu včetně DPH. „Na realizaci této akce jsme získali dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu prostřednictvím Místní akční skupiny Lašsko, a to ve výši 95 % způsobilých výdajů, takže za celou realizaci zaplatí město ze svého rozpočtu nakonec jen 196 tisíc korun,“ upřesnila Lenka Šimečková.

Stavební práce budou prováděny za plného provozu, je proto nutné dbát zvýšené opatrnosti při pohybu na této frekventované komunikaci. „Po dobu stavby dojde k posunutí stávajících autobusových zastávek na obou stranách zhruba o 30 metrů směrem k okružní křižovatce. Všechny stavební práce včetně terénních úprav by měla společnost V+V SAVEKO dokončit dle smlouvy do 70 dní, tedy do poloviny prosince v závislosti na klimatických podmínkách,“ uvedl Ludvík Michalec, pracovník odboru rozvoje města, který má stavbu na starosti.

Automobilka už v září překonala loňskou produkci

Kopřivnice (dam) – Do konce září sjelo z výrobní linky Tatra Trucks 865 vozů, to už je víc než za celý loňský rok, kdy produkce automobilky dosáhla 841 kusů automobilů. To se podle mluvčího automobilky pozitivně odrazilo v hospodaření firmy. „Tržby společnosti za prvních devět měsíců letošního roku přesáhly tři miliardy korun. EBITDA, tedy zisk před započtením úroků, daní a odpisů činí zhruba čtvrt miliardy,“ informoval Andrej Čírtek, tiskový mluvčí Tatra Trucks.

Firma letos získala několik významných zakázek u nás i v cizině. Jen s tuzemským ministerstvem má Tatra podepsány kontrakty za víc než miliardu korun. V květnu byla uzavřena smlouva na dodávku 31 těžkých terénních nákladních vozidel TATRA FORCE pro přepravu kontejnerů v hodnotě přibližně 500 milionů korun. Měsíc nato ministerstvo obrany podepsalo kontrakt na dodávku dvaašedesáti obrněných vozidel Titus na podvozku Tatra. Na této objemné zakázce se bude podílet nejen Tatra Trucks, ale i Tatra Defence Vehicle a další firmy z holdingu Czechoslovak Group. V polovině srpna Tatra s rezortem obrany dojednala dodávku 71 nákladních vozidel. Vojsku mají být dodány v příštích dvou letech.

Velké objemy produkce tradičně míří i do zahraničí. Na základě již schválených objednávek Tatra Trucks dodá více než 300 podvozků za víc než miliardu korun do Jordánska. Významně Tatra s vojenskými vozy uspěla i v Turecku. „Letošní zakázka na 29 podvozků Tatra Force 8×8 je první vlaštovkou, o dalším rozšíření zakázky se jedná. Účastníme se totiž i dalších tendrů pro tamní armádu. Jde především o logistická vozidla, tahače, vyprošťovací vozidla a nosiče speciálních nástaveb,“ uvedl obchodní ředitel automobilky Petr Hendrych.

Meziročně víc než dvojnásobné jsou také dodávky do Brazílie. Tam Tatra pošle 56 kompletních podvozků ve variantách 4×4 a 6×6 a navíc i tři speciální vozidla, jež budou sloužit jako nosiče pontonových mostních souprav. I zásluhou zmíněných obchodů podle slov výkonného ředitele společnosti Pavla Lazara Tatra Trucks „prožívá úspěšný rok.“

Tatra Trucks exportuje zhruba osmdesát procent své produkce. Automobilka aktuálně zaměstnává zhruba 1 000 lidí, dalších šest stovek pracuje v dceřiné společnosti Tatra Metalurgie.

Slumeko testuje mikrovlny při opravách děr na silnicích

Zařízení, které mohli Kopřivničané v minulých týdnech vidět v ulicích, skrývá mikrovlnnou technologii pro opravu děr na silnicích.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Zařízení, které mohli Kopřivničané v minulých týdnech vidět v ulicích, skrývá mikrovlnnou technologii pro opravu děr na silnicích.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (dam) – Už od 23. září firma Slumeko při opravách menších výtluků na silnicích a chodnících v Kopřivnici využívá mikrovlnnou technologii. Město Kopřivnice se dohodlo se společností Futtec, a. s., která inovativní technologii vyvíjí a vyrábí, že ji bude na svém území v reálných podmínkách testovat.

„Kopřivnice je město otevřené technologickým inovacím. Česká firma, která tento systém oprav povrchů silnic vytvořila, deklaruje, že její způsob je kvalitnější a ekonomičtější. My nyní tato tvrzení chceme ověřit v praxi, a pokud se skutečně potvrdí, můžeme následně jednat o zakoupení tohoto zařízení pro potřeby společnosti Slumeko,“ říká místostarosta Adam Hanus.

Svou technologii, založenou na předehřátí poškozeného místa vozovky a směsi pro její vyplnění mikrovlnnou technologií, Futtec v Kopřivnici prezentoval poprvé už v červnu letošního roku. Následovala vyjednávání o podmínkách spolupráce. Nyní už má Slumeko zaškolené pracovníky a zapůjčené vybavení, které v praxi užívá. Po uplynutí dohodnuté doby se přístroj vrátí zpět společnosti, která jej vyrobila, současně s poznatky z praxe a podněty, co je potřeba změnit, anebo vylepšit. Testování inovativní technologie na místních silnicích bude trvat necelý měsíc a podle místostarosty Hanuse nijak nezatíží městskou pokladnu. „Podmínky spolupráce se společností Futtec jsou nastaveny tak, že město nasazení nové technologie nestojí víc, než by stála klasická oprava výtluků. Náklady, které by přesáhly tuto hranici, hradí firma v rámci prezentace a testování svého stroje,“ doplnil Hanus.

Mejstřík mluvil o listopadu 1989

Martin Mejstřík na besedě v Katolickém domě vzpomínal na zákulisí přípravy demonstrace, která odstartovala sametovou revoluci.
FOTO: D. MACHÁČEK
Martin Mejstřík na besedě v Katolickém domě vzpomínal na zákulisí přípravy demonstrace, která odstartovala sametovou revoluci.
FOTO: D. MACHÁČEK

Kopřivnice (dam) – Jednou z prvních akcí připomínají-cích letošní 30. výročí listopadové revoluce v roce 1989 byla beseda s Martinem Mejstříkem, někdejšího studentského vůdce, novináře a senátora pozvala do Kopřivnice 2. října zdejší Katolická beseda.

Martin Mejstřík nejprve obšírně popsal atmosféru vysokoškolského prostředí a tlak, který studenti vytvářeli na postupné uvolňování kontroly tisku a další svobody, a následně podrobně popsal nejen osudnou demonstraci ze 17. listopadu 1989, ale také její přípravu a zákulisí.

„Když někteří naznačovali obavy z toho, jak to dopadne, byl jsem klidný. Šlo přece o připomínku zásahu nacistů proti studentům a nepovažoval jsem za možné, že by proti nám státní moc mohla rovněž zasáhnout,“ řekl mimo jiné Mejstřík s tím, že o to víc jej pak zarazila brutalita zásahu na Národní třídě. „Poslali proti studentům nejen pohotovostní policejní pluk, ale taky červené barety, což byli speciálně vycvičení dvoumetroví chlapi, kteří nepotřebují zbraň k tomu, aby vás zabili,“ řekl mimo jiné Mejstřík. Tomu se podle jeho vlastních slov podařilo z obležení pořádkových sil uniknout a zásah proti obklíčeným studentům sledoval z vnějšku, když bylo po všem, místo zásahu znovu procházel a na místě jej překvapilo třeba spodní prádlo demonstrantů. „I proto nemám rád označení sametová revoluce, protože minimálně její začátek rozhodně sametový nebyl. Komunisté přiznali po nátlaku 17 zraněných, medici ale v nemocnicích po celé Praze spočítali asi 400 zraněných lidí a zhruba 40 z nich mělo středně těžká nebo i vážná zranění s trvalými následky,“ nechal se slyšet Martin Mejstřík. Podle jeho názoru nebyla revoluce v roce 1989 zcela dotažena do konce a vypořádání s minulostí nebylo dostatečně důsledné, v čemž spatřuje i kořeny dnešní společenské situace v zemi. Sám Mejstřík po deset let staré iniciativě „Děkujeme, odejděte“ a svém angažmá v Senátu už o svém dalším zapojení do politického dění příliš neuvažuje. „Já už to své udělal a teď ať do toho jdou mladší. Čekají je opravdu velké úkoly například v oblasti životního prostředí, ale jsem optimista, a jak se setkávám s mladými lidmi nezatíženými komunistickou minulostí naší země, věřím, že až nahradí moji generaci, bude to lepší,“ řekl Mejstřík.

V plavecké soutěži měst obsadila Kopřivnice skvělou třetí příčku

Kopřivnice (cab) – Skvělé třetí místo obsadila Kopřivnice ve XXVIII. ročníku plavecké soutěže měst, jejímž hlavním organizátorem byla Česká asociace Sport pro všechny pod záštitou České unie sportu, projekt Sportuj s námi. Do tohoto klání se ve středu 2. října zapojilo po celé republice celkem 28 měst včetně Zdravého města Kopřivnice. Každý účastník měl na čas uplavat 100m trať libovolným způsobem a jeho čas se poté dle tabulek (dle věku a pohlaví) převedl na body, přičemž děti mladší 7 let a účastníci nad 60 let dostali bez ohledu na dosažený čas plný počet bodů.

Kopřivnice spadala do kategorie měst od 20 do 50 tisíc obyvatel, do níž se přihlásilo devět měst. Do celkového bodového součtu se započítávalo 500 nejlepších výkonů každého města, a jelikož na kopřivnický krytý bazén přišlo 416 reprezentantů, počítaly se časy všech. V naší kategorii tedy zvítězil s 10 548 b. Bohumín (1 072 účastníků), druhý skončil s 8 625 b. Hodonín a třetí příčku vybojovala se 7 054 b. Kopřivnice, přičemž jsme porazili např. Orlovou, ve které se zúčastnilo 820 plavců, i Teplice, které měly 596 účastníků. Nejlepšího času dosáhl v kopřivnickém bazéně Michal Šupa, plavec SK Kopřivnice, jenž v tréninkovém tempu uplaval „stovku“ za 59 s. Nejstarším účastníkem pak byl 79letý Dalibor Blažek, naopak nejmladším tříletý Jaromír Štec.

„Za kopřivnický oddíl Sport pro všechny ASK Tatra Kopřivnice z České asociace Sport pro všechny bych chtěla poděkovat městu za zapojení se do této soutěže a také děkuji organizacím, bez kterých by to nešlo – Zdravému městu Kopřivnice, Správě sportovišť Kopřivnice, plaveckému oddílu SK Kopřivnice i zapojeným členům SPV Kopřivnice,“ dodala k akci Lucie Kostelníková, instruktorka ČASPV.

Za nepořádek u popelnic už padla i desetitisícová pokuta

Na konci dubna děti s rodiči z MŠ Lubina uklízeli prostranství v okolí kontejnerového stání u mostu v Lubině, nepořádek se ale brzy objevil znovu.
FOTO: DANA HOĎÁKOVÁ
Na konci dubna děti s rodiči z MŠ Lubina uklízeli prostranství v okolí kontejnerového stání u mostu v Lubině, nepořádek se ale brzy objevil znovu.
FOTO: DANA HOĎÁKOVÁ

Lubina (hod) – Na začátku září se na radnici na odbor životního prostředí obrátila Markéta Chromečková, učitelka Mateřské školy Lubina, aby se řešil nepořádek kolem kontejnerů u Lubiny.

„Koncem dubna se naše mateřská škola zapojila do akce Ukliďme Česko. Les a břehy kolem řeky Lubiny uklízely nejen děti z naší mateřské školy se svými rodiči, ale i děti z místní základní školy a skauti. Celkem se z lesa vyneslo 53 pytlů plných odpadků, 14 pneumatik, molitany, matrace, skelná vata a hromada železa. Po akci byl nejen les kolem řeky, ale i prostranství kolem kontejnerů u kamenného mostu čistý,“ uvedla Markéta Chromečková. Bohužel úklid nevydržel dlouho. Už koncem srpna se kolem kontejnerů vytvořilo smetiště znovu. „Jsem z toho smutná. Ve školce děti učíme třídit odpad a také to, že se odpadky odkládají do kontejnerů a nedělá se nepořádek - co si do přírody přineseš, to si také odnes. Smetiště máme u hlavní cesty, jak to vypadá? Proto jsem se rozhodla situaci řešit a obrátila jsem se na radnici,“ řekla zklamaná učitelka. Radnice nezávisle na podnětu učitelky nechala prostor uklidit a ubezpečila ji, že do konce roku bude prostranství kolem kontejnerů esteticky upraveno podle zhotoveného projektu. Odbor životního prostředí již delší dobu bojuje s černými skládkami, které vznikají u podobných stanovišť kontejnerů jako v Lubině, kde v blízkosti nikdo nebydlí. „V Lubině máme od května v provozu kamery s lepší rozlišovací schopností a s možností přiblížení. Na základě pořízených fotografií jsme již řešili osm přestupků. Je smutné, že polovina z viníků je místních. Při projednání přestupků jsme ukládali pokuty, a to v řádu od sto korun do 10 tisíc korun, která je nejvyšší,“ konstatoval místostarosta Stanislav Šimíček, který má na starosti životní prostředí.

„Velmi nás mrzí, že lidé volí ten nejjednodušší (protiprávní) způsob odkládání odpadu kolem popelnic. Tento nešvar se pravidelně objevoval i v době, když byly přistavovány velkoobjemné kontejnery. Proto jsme přistoupili na nový systém. Od podzimu 2017 si lidé mohou objednat přistavení velkoobjemového kontejneru nebo menšího vozidla určeného na odvoz odpadu za sníženou dotovanou cenu. Službu pro město provozuje společnost Slumeko. Za přistavení vozidla, které má ložnou plochu do 5 m3, se platí 100 korun a za velkoobjemovou vanu s ložnou plochou do 7 m3 200 korun. Lidé platí paušál, náklady za odvoz odpadu uhradí Slumeku město podle počtu ujetých kilometrů,“ upřesnil Stanislav Šimíček. Od jara loňského roku vyšla radnice vstříc přání občanů a po dohodě se Slumekem rozšířila provozní dobu ve sběrném dvoře na ulici Panské. Od dubna do konce října je sběrný dvůr otevřen v sobotu až do 16 hodin. „Máme zpětnou vazbu, že službu lidé hodně využívají,“ podotkl místostarosta.

Začaly celoplošné opravy komunikací

Kopřivnice (hod) – V tomto týdnu budou zahájeny celoplošné opravy povrchů komunikací na ulicích Hřbitovní, Na Drahách a Nádražní.

Opravovat se bude celá ulice Hřbitovní včetně části zpevněné plochy na městském hřbitově, část ulice Nádražní (137 m) a Na Drahách (173 m). „Na těchto ulicích bude původní povrch vyfrézován, očištěna podkladová vrstva a položen nový asfalt. Přitom budou opraveny všechny kanalizační a uliční vpusti. Opravy provádí společnost SWIETELSKY stavební, s. r. o., která za ně dle smlouvy o dílo obdrží 2,3 milionu korun,“ uvedla Daniela Koričanská z oddělení technické správy kopřivnické radnice s tím, že firma by měla s výměnou povrchů skončit do konce října.

Lidé vyrazili na netradiční procházku korytem potoka

V rámci festivalu Den architektury se skupinka Kopřivničanů nechala zlákat k netradiční procházce korytem Kopřivničky, během které prošli i tři tunely, kterými pod městem protéká. 
FOTO: DAVID MACHÁČEK
V rámci festivalu Den architektury se skupinka Kopřivničanů nechala zlákat k netradiční procházce korytem Kopřivničky, během které prošli i tři tunely, kterými pod městem protéká.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (dam) – Na neobvyklou procházku jejich městem pozval v minulém týdnu Kopřivničany městský architekt Václav Kocián. Její trasa totiž nevedla po běžných cestách, ale přímo korytem Kopřivničky.

Akce nazvaná „Kopřivnický mainstream underground“ byla součástí devátého ročníku celostátního festivalu Dne architektury. „Kopřivnička vlastně představuje hlavní proud městem a zároveň se hluboko zařezává do okolního terénu,“ vysvětlil zvolený název akce Václav Kocián a dodal, že jeho hlavní motivací bylo ukázat lidem město z jiné a nečekané perspektivy. „Kopřivnice je původem vesnice a tvrdím, že nemá přirozené centrum nebo náměstí, ale na druhou stranu tady máme potok, kolem kterého se vždycky vyvíjela a který měl zásadní vliv na jeho profil. Koryto Kopřivničky je taková zajímavá zelená oáza vedoucí celým městem a navíc je to místo, které se přes značnou regulovanost toku vlastně oproti původní podobě změnilo velmi málo,“ začal netradiční urbanisticko-historickou procházku Kocián. Zatímco on se staral o to, aby se účastníci procházky dozvěděli něco o urbanistických souvislostech, případně o nápadech na možné úpravy koryta, o historické souvislosti se postaral historik Ondřej Šalek z Muzea Fojtství. V jeho podání trasa vedla od někdejšího Babjakova mostu do Morové čtvrti, tedy místy, kudy kdysi chodívali kopřivničtí kluci ze školy domů a zažívali svá dobrodružství na ledu nebo při koupání v místech, kde se za dávno zrušenými stavidly shromažďovalo větší množství vody. Kromě architektonických a historických zajímavostí měli účastníci netradiční akce možnost projít pod několika lávkami a mosty a zároveň prozkoumat hned tři podzemní betonové tunely, kterými Kopřivnička protéká včetně toho nejdelšího vedoucího od hotelu Tatra pod prostorem před kulturním domem až ke škole Milady Horákové. Právě nákladnou rekonstrukcí zatrubnění tohoto úseku potoka má začít plánovaná revitalizace centra Kopřivnice.

Kabelová televize Kopřivnice prošla během čtvrtstoletí velkým rozvojem

Jedna z prvních odvysílaných reportáží místní kabelové televize se týkala otevření železniční zastávky v Kopřivnici.
FOTO: ARCHIV KTK
Jedna z prvních odvysílaných reportáží místní kabelové televize se týkala otevření železniční zastávky v Kopřivnici.
FOTO: ARCHIV KTK

Kopřivnice (hod) – Kabelová televize Kopřivnice slaví pětadvacetileté výročí, od svého vzniku prošla velkým rozvojem. Vznikla v závěru roku 1992 jako odbor městského úřadu, o dva roky později se transformovala do obchodní společnosti s ručením omezeným, jejímž jediným vlastníkem bylo a doposud je město Kopřivnice.

„Hlavním důvodem založení byla vize poskytovat telekomunikační služby občanům města za rozumné peníze a zajistit informování veřejnosti prostřednictvím televizního vysílání, což byl v té době ještě fenomén. Vznikalo tehdy mnoho kabelovek podobné velikosti, většina z nich však již zanikla. Udržet krok s technologickými novinkami, modernizovat a rozvíjet infrastrukturu není v oblasti telekomunikací právě jednoduché. KTK prošla všemi možnými stádii, od analogového vysílání přes digitalizaci přenosových cest až k vybudování metropolitní optické sítě města Kopřivnice. Pokračujeme ve vizích, které mělo město při založení společnosti,“ uvedl Jan Bittner, jednatel Kabelové televize Kopřivnice.

Jedním z prvních úkolů bylo vytvořit přenosovou koaxiální síť. „To se nám podařilo ve spolupráci s firmou PHI-LIPS do konce roku 1996. Pokryli jsme tehdy kabely během tří let celé město a realizovali vnitřní rozvody ve většině panelových domů. V roce 1993 jsme zahájili vysílání videotextu, o dva roky později jsme pořídili poloprofesionální videotechniku SONY pro výrobu zpravodajství a spustili jsme zkušební vysílání ve formátu čtrnáctideníku. V roce 1996 jsme začali v pronajatých prostorách městského úřadu budovat vlastní televizní studio, z něhož jsme již o rok později vysílali zpravodajský pořad každý týden,“ přiblížil začátek vysílání Jan Bittner. Zatímco v době vzniku šlo o analogové vysílání, postupem času se kvalita zvyšovala. Dnes už kabelová televize vysílá v HD rozlišení. Podobně se rozšiřovala i nabídka televizních programů, které kabelová televize poskytuje svým klientům. Zpočátku to bylo deset analogových, dnes je to více než 150 digitálně šířených programů.

Kabelová televize poskytuje i internetové služby. Patřila mezi první kabelové televize v Česku, které začaly připojovat domácnosti k internetu prostřednictvím koaxiální sítě. V roce 2011 KTK zahájila pilotní projekt výstavby optické sítě na ulici Příčné a v loňském roce bylo dokončeno pokrytí Kopřivnice optickou infrastrukturou. Kopřivnice se tak zařadila mezi několik měst v Česku, která jsou pokryta optickým vysokorychlostním internetem podle evropských standardů. „Snažíme se přizpůsobovat novým technologickým trendům, které jsou na trhu. Takže nejen optický internet, ale i zpětné přehrávání televizních programů, sledování televize na chytrých telefonech, počítačích a podobně. Rádi bychom poskytovali služby stejného rozsahu jako velké společnosti, které jsou pro nás konkurencí, vysokorychlostní internet, zajímavé programové nabídky, programy v HD rozlišení. Na druhou stranu se snažíme nabízet služby i obyvatelům, kterým stačí základní programová nabídka s malým komfortem a důležitá je pro ně nízká cena. Jsou to dva protichůdné požadavky, se kterými se musíme poprat. Podobná situace je i v našem televizním studiu s přenosem zpráv k veřejnosti. Starší lidé dávají přednost čtení textových informací na svých televizorech formou videotextu nebo sledují vysílání Kopřivnického magazínu. Na druhé straně věkového spektra je skupina, jejíž hlavní komunikační prostředek je mobil. Proto pro informování veřejnosti o dění ve městě používáme také sociální sítě, e-maily, YOUTUBE kanál a další platformy,“ přiblížil šíři služeb jednatel Kabelové televize Kopřivnice.

Významným způsobem pomohlo rozvoji kabelové televize i to, že v roce 2008 převzala od města přístavbu bývalé budovy městského úřadu nazývanou anex. Ta o rok později prošla významnou rekonstrukcí, po níž zde vzniklo nové televizní studio, technické zázemí a provozní kanceláře. „Do nových prostor jsme se v roce 2011 přestěhovali z dvoupokojového bytu a sklepních prostor panelového domu ‘Hokejka’, kde jsme sídlili od vzniku KTK téměř 20 let. Nové prostory nám umožňují poskytování služeb na vysoké úrovni díky vlastnímu zálohovému agregátu napájení, datovému centru, monitoringu kvality signálu a další technice. Nové studio, které jsme v budově KTK zprovoznili, je pravděpodobně druhé největší v kraji, hned po České televizi, a umožňuje nám natáčení větších projektů či besed až s jedenácti hosty,“ konstatoval Jan Bittner.

Kabelová televize má další rozvojové plány. „Chceme rozšiřovat naše služby mimo bytovou zástavbu v Kopřivnici, zasíťovat okrajové části města v lokalitách, kde jsou rodinné domy, připravujeme výměnu podzemních koaxiálních kabelů za optické. Metropolitní optickou síť bychom rádi vybudovali i v místních částech,“ dodal na závěr ředitel KTK.

V souvislosti s 25. výročím připravila KTK pro veřejnost čtyřkolový soutěžní kvíz a soutěž o nejstarší smlouvu KTK. Pro účastníky jsou připraveny ceny v celkové hodnotě více než 50 000 Kč. A kdo by chtěl vidět, jak funguje televizní studio KTK, má možnost se přihlásit na komentovanou prohlídku a vyzkoušet si, jaké to je stát před objektivem televizní kamery a moderovat. Podrobnosti najdete na www.ktk.cz.

Knihovna se i letos zapojila do charity

Kopřivnice (hod) – V průběhu září se kopřivnická městská knihovna zapojila do dvou charitativních akcí, a to do Týdne pro Světlušku s podtitulem Pomozte nám rozsvítit svět nevidomých! a do Polštářové výzvy.

Do celostátní akce Týden pro Světlušku, který letos probíhal od 9. do 13. září, se místní knihovna zapojila už počtvrté. „Sbírka v knihovně probíhala do konce měsíce září, kdy si čtenáři i zaměstnanci koupili drobné dárkové předměty jako zubní kartáčky, karty, náramky nebo jen tak podpořili projekt Světluška a darovali finanční příspěvek. Letos bylo vybráno 2 372 korun. Je to sice méně než vloni, kdy bylo vybráno 3 160 korun, přesto všem dárcům moc děkujeme za finanční podporu nevidomých a těžce zrakově postižených,“ uvedla Eva Mikušková, vedoucí městské knihovny, s tím, že peníze už Nadačnímu fondu Českého rozhlasu poslali.

Letos se knihovna poprvé zapojila do Polštářové výzvy, tentokrát pro nadační fond LA VIDA LOCA a projekt Život v kufříku. „Oslovila jsem účastnice kurzu patchworku, které se ochotně do této výzvy zapojily. Devět žen ušilo celkem 19 polštářků pro malá novorozeňátka,“ upřesnila Eva Mikušková s tím, že ještě jedna paní, která se zapojila do loňské výzvy projektu Život v kufříku, donesla plnou tašku háčkovaných hraček a soupraviček pro odložená miminka. Výrobky jsou součástí kufříku, který opuštěný novorozenec dostane v porodnici a ten s ním putuje životem až do náhradní rodiny.

„Všechny tyto věci pošleme nadaci v nejbližších dnech a všem dobrovolnicím patří velké poděkování za jejich ochotu pomáhat druhým,“ dodala Eva Mikušková.

Seniorky tvořily z papíru dárkové předměty

Kreativní dílna přilákala do klubu seniorů ženy, které se učily vyrábět dárkové předměty z papíru.
FOTO: DANA HOĎÁKOVÁ
Kreativní dílna přilákala do klubu seniorů ženy, které se učily vyrábět dárkové předměty z papíru.
FOTO: DANA HOĎÁKOVÁ

Kopřivnice (hod) – Patnáct seniorek ve čtvrtek 3. října dopoledne vyrábělo dárkové předměty z papíru. V prostorách městského klubu seniorů na ulici Sokolovské proběhla Kreativní dílna, akce spadající do cyklu Aktivní senior 2019, který finančně podpořil Moravskoslezský kraj.

Seniorky pod vedením Zuzany Hrnčiarové z Mateřského centra Klokan tvořily přáníčka, záložky do knih i dárkové krabičky. Tvoření se jim tak líbilo, že domů odcházely s množstvím vyrobených předmětů a se slovy, že se doma pokusí vyrobit další, protože jde o pěkné dárky k různým příležitostem. „Kreativní dílna se účastnicím líbila a uvítaly by další. Příští rok do programu tvoření určitě opět zařadíme,“ uvedla Pavla Zrunková, pracovnice odboru sociálních věcí kopřivnické radnice, která akci organizovala.

Příspěvky zastupitelů

Mgr. Ivana Kysilková
Mgr. Ivana Kysilková

Otevřený dopis panu premiérovi

Vážený pane premiére Babiši,

minulý týden jsem sledovala v televizi vaše vystoupení v OSN o tom, jak je důležité chránit přírodu, o změnách klimatu a také o zadržení vody v krajině. A na tohle téma jsem se Vám rozhodla napsat.

Pracuji jako zastupitelka ve městě Kopřivnici. Na katastru naší obce se nachází přehrada Větřkovice, která byla v sedmdesátých letech vybudována Tatrou Kopřivnice jako zásobárna užitkové vody na principu přečerpávání vody čerpadly z řeky Lubiny. Kromě užitkové vody do továrny byla hojně využívána rybáři a v letních měsících si zde lidé z celého okolí chodili a chodí zaplavat a odpočinout. Také se zde pořádají triatlony a ledová plochá dráha. Tatra letos u hráze nechala z grantu vybudovat příjemný bufet se sociálním zařízením. Zdá se, že by všichni mohli být spokojeni, dokonce i hygienická stanice vždy byla spokojena s čistotou vody a žádné sinice se zde během mimořádně parného léta neobjevily.

Za nového vlastníka p. Strnada bohužel Tatra nechala přehradu přejmenovat na rybník a od té doby tady voda chybí. Tatra stále čerpá, ale vodu z Lubiny nepřečerpává. Přehrada už má bohužel přítoky nedostatečné, takže letos hladina stoupla jen díky mimořádně silným jarním dešťům. Momentálně je stav žalostný, vody je asi třetina, od břehů se dá jít desítky metrů suchou nohou. Zkraje letošního roku jsem se proto obrátila na pomoc na ministerstvo životního prostředí a ministerstvo zemědělství. Z těchto míst mi bylo napsáno, že by Tatra vodu do přehrady přečerpávat měla. Vlastník Tatry na tom jistě není tak špatně, jak prezentuje. Zúčastňuje se s Vámi a s prezidentem Zemanem reprezentativních cest za účelem získání nových zakázek pro svůj podnik, za což jsou mu jistě všichni obyvatelé Kopřivnice i tatrováci velice vděční.

Voda z Beskyd zatím volně a bez užitku odtéká, přitom by stačilo zapnout čerpadla a přehradu ve Větřkovicích doplnit na plný stav. Vzniklé náklady by možná šly odepsat z daní nebo by Tatra mohla zažádat o dotaci. Vždyť se jedná o zadržení vody v krajině a stav hladiny spodní vody by se mohl upravit, aby lidé v okolí neměli poloprázdné studny.

Proto se na Vás, pane Babiši, obracím a pevně věřím, že využijete nejenom svého šarmu, ale i postavení premiéra ČR a pokusíte se zjednat nápravu.

Mgr. Ivana Kysilková

zastupitelka města za SPDNázory publikované v textu nemusejí být v souladu s názory redakce.

Předplatné zahájí Koule v podání Pavly Tomicové

Královéhradečtí herci v čele s Pavlou Tomicovou zahájí novou sezonu divadelního předplatného uvedením satirické komedie Koule.
FOTO: KLICPEROVO DIVADLO
Královéhradečtí herci v čele s Pavlou Tomicovou zahájí novou sezonu divadelního předplatného uvedením satirické komedie Koule.
FOTO: KLICPEROVO DIVADLO

Kopřivnice (dam) – Nový cyklus divadelního předplatného startuje na jevišti kulturního domu dnes večer inscenací Koule z repertoáru královéhradeckého Klicperova divadla.

Ostrá satirická komedie byla Davidem Drábkem původně napsána pro rozhlasové uvedení. Bouří reakcí včetně právních a mediálních ataků ovšem potvrdilo kvality hry a její autor ji už v pozici režiséra upravil a nazkoušel pro divadelní uvedení právě na hradecké scéně.

Hra sice nikoho nejmenuje, ale divákům je už podle jmen okamžitě jasné, kdo byl předobrazem hlavní postavy atletické královny Mileny, její reprezentační kolegyni Radmile nebo postavě jménem Václav Klaun I. Autor hry i její inscenátoři bez skrupulí vyprávějí a rovnou nesmlouvavě komentují podivný příběh z podivné doby, který ovšem má i jistý přesah do současnosti, a divoký kabaret na jevišti se v druhé polovině představení mění na někdy palčivou připomínku současných společenských poměrů.

„Koule je tak jedním z nejaktuálnějších a nejlepších dramat z naší současnosti, jaká se na českých jevištích v poslední době ukázala. Je současně ostrým politickým kabaretem i bolestnou existenciální sondou do dosud nezmapovaných spodních vrstev nedávné minulosti i současnosti,“ napsal o představní Vladimír Hulec z Divadelních novin, které stejně jako jeho rozhlasová podoba budí nadšené i naprosto opačné reakce. V hlavní roli koulařky Mileny se představí jedna z nejznámějších tváří hereckého souboru Klicperova divadla, populární Pavla Tomicová. Kromě ní se diváci mohou těšit na Kamilu Sedlárovou, Jiřího Zapletala, Zoru Valchařovou-Poulovou a další.

Začátek představení ve velkém sále kulturního domu je v devatenáct hodin a jeho délka je dvě hodiny a padesát minut včetně přestávky.

V Katolickém domě zazpívají hned čtyři sbory z regionu

Kopřivnice (dam) – Velký sál Katolického domu v sobotu 12. října odpoledne naplní sborový zpěv. Domácí Pěvecké sdružení Kopřivnice zde už po třiadvacáté pořádá Přehlídku pěveckých sborů.

V programu, který začíná ve tři hodiny odpoledne, budou smíšené soubory z PS Zašová a Pěvecký sbor města Klimkovice.

První jmenovaný sbor slaví už 105 let své existence a z původně čistě chrámového sboru se postupně rozvinul i k jiným žánrům, pořádá vlastní koncerty a ke stému výročí existence vydal i vlastní CD. Vrcholem každé sezony jsou pro zašovské zpěváky Vánoční koncerty, na kterých uvádějí také autorské písně.

Soubor z Klimkovic je mnohem mladší. Jeho vznik je spojený s rokem 1967, ale patří k poměrně aktivním sborům. Pravidelně koncertují a pořádají i vlastní festival. Počet členů sboru se pohybuje okolo 35 a jeho členové často spolupracují i s profesionálními hudebními tělesy.

Velkou tradicí sahající až do roku 1900 se pyšní Mužský pěvecký sbor Vítkovice. Sbor složený ze zkušených zpěváků se věnuje interpretaci klasických děl tuzemských i světových skladatelů a také sborovým úpravám lidové hudby.

Kromě zmíněných třech sborů z okolí v programu tradičně nebude chybět ani blok skladeb připravených domácím Pěveckým sdružením Kopřivnice. Pro něj bude sobotní vystoupení výjimečné. Poprvé se totiž před kopřivnickým publikem představí s novým sbormistrem Jiřím Najvarem. Mladý sbormistr a skladatel je absolventem brněnské JAMU a před nedávnem navázal spolupráci s místními pěvci. Na svém kontě má přitom práci s mnoha jinými tělesy zvučných jmen jako například s Českým filharmonickým sborem Brno, Pěveckým sborem moravských učitelů, ženským sborem Ferdinanda Vacha nebo řadou předních orchestrů.

Přednáška v ZUŠ připomene dílo L. da Vinciho

Kopřivnice (dam) – V květnu letošního roku uplynulo sto let od úmrtí renesančního velikána Leonarda da Vinciho. Osobnost a především dílo tohoto malíře, sochaře, architekta, ale i přírodovědce, vynálezce či hudebníka připomene přednáška Zdeňka Babince nazvaná Leonardo da Vinci – Tajemství skryté v obrazech. Ta se uskuteční v koncertním sále Základní umělecké školy Zdeňka Buriana ve čtvrtek 24. října od 17 hodin. Přednáška určená pro širokou veřejnost je také součástí oslav letošního výročí školy, která si v roce 2019 připomíná půl století samostatné existence.

Projekci filmu Budiž světlo uvede herec František Beleš

Kopřivnice (dam) – Speciální projekci slovensko-českého koprodukčního dramatu Budiž světlo připravují na úterý 15. října v kopřivnickém Filmovém klubu. Jeden z nejlépe hodnocených snímků letošního roku v místním kině osobně uvede herec František Beleš.

Pro původem dokumentaristu Marko Škopa je Budiž světlo už druhým hraným filmem. Škop jako scenárista a režisér přivedl na plátno příběh Milana, který, aby uživil svou rodinu, jezdí pracovat do Německa. Když se na Vánoce vrátí domů, zjistí, že jeho nejstarší syn Adam je členem polovojenské mládežnické skupiny a navíc je zapletený do šikanování a smrti spolužáka. Otec se rozhoduje, jak by se měl zachovat. Společně s manželkou Zuzkou při tom zjišťují skutečnou pravdu o synovi, o své rodině, o sobě samých a také o společnosti, ve které žijí. Nepřikrášlený portrét současné společnosti výrazně uspěl v Karlových Varech. Z tamního filmového festivalu si odvezl Křišťálový glóbus a navíc ještě cenu za nejlepší herecký výkon Milana Ondríka.

„Problémy tradiční rodiny, šikana, nacionalismus, katolická církev, to vše jsou témata, která Budiž světlo zpracovává s nebývalou hloubkou a autorskou suverenitou. Markův film velice civilně a zároveň citlivě odhaluje skutečnost, že dobro a zlo se skrývá v každém z nás a je jen na nás, zda věci chceme vidět takové, jaké skutečně jsou, nebo se budeme držet formy a strachu,“ doporučila film Radana Korená z Asociace filmových klubů.

František Beleš, který ve filmu ztvárnil právě roli nejstaršího problémového syna hlavního hrdiny, bude s kopřivnickými diváky debatovat po skončení projekce.

Role ve snímku Budiž světlo byla pro osmnáctiletého studenta konzervatoře první hereckou příležitostí před kamerou. Role Adama podle něj svým způsobem charakterizuje jeho generaci. „Snažím se ve filmu zapůsobit na holky, zvlášť pomocí sociálních sítí a fyzické vizáže,“ řekl Beleš v rozhovoru pro Seznam zprávy.

Výstava v čítárně upozorní na kšeftování nejen se zvířaty

Kopřivnice (dam) – Na problematiku nelegálního obchodu se zvířaty i rostlinami, který je hned po ničení přirozeného životního prostředí druhým nejčastějším důvodem ubývání přírodních druhů na planetě Zemi, upozorňuje výstava, která je od začátku týdne k vidění v čítárně městské knihovny.

Výstava nazvaná „Tváře úmluvy CITES“ popularizuje informace o mezinárodní dohodě skrývající se pod touto zkratkou známou také jako Washingtonská úmluva. Tento dokument, který se od roku 1973 zavázalo dodržovat víc než 180 zemí světa, reguluje obchod s rostlinami a živočišnými druhy. Týká se živých i neživých exemplářů živočichů a rostlin i výrobků z nich. Přestože úmluva cílí především na vzácné volně žijící druhy, kontroluje i obchod s živočichy odchovanými v zajetí nebo rostlinami vypěstovanými člověkem, které jsou v přírodě ohroženy.

Výstavu tvoří devatenáct zvětšených fotografií, na kterých je nejen exotický tukan, papoušek, leguán, želva, ale třeba i vydra, vlk nebo výr, s krátkými popisky. Výstava mimo jiné upozorní i na skutečnost, že Česko k dohodě přistoupilo až 19 let po jejím vzniku jako jedna z posledních evropských zemí. Tváře úmluvy Cites je možné v čítárně knihovny vidět každý všední den od 7.30-18.00 hodin kromě středy. Výstava potrvá do konce října.

Kulturní servis

KINO KOPŘIVNICE

Čt 10. - so 12. října v 17.30 hodin akční sci-fi USA Blíženec. Postarší agent NSA se stane nepohodlným pro své nadřízené poté, co se rozhodne odejít do důchodu. Je proto poslán neobvyklý zabiják, který ho má zlikvidovat – jeho vlastní mladší klon.

Čt 10. - so 12. října ve 20 hodin drama ČR, SR, Ukrajiny Nabarvené ptáče. Ve snaze uchránit své dítě před masovým vyhlazováním Židů posílají rodiče desetiletého syna k tetě Martě na venkov. Teta však záhy nečekaně umírá. Chlapec se tak musí vydat na cestu a protloukat se sám nepřátelským světem.

So 12. - ne 13. října v 15 hodin animovaný film VB, USA, Francie Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Držte si klobouky, vydáváme se na vzrušující, dojemné sci-fi dobrodružství z Mossy Bottom Farm až do hlubokého vesmíru. Cesta tam vede skrz automyčku!

Ne 13. - po 14. října v 17.30 hodin komediální drama ČR Pražské orgie. Film nás zavádí do Prahy poloviny 70. let minulého století, kam přijíždí slavný americký spisovatel Zuckerman, aby odvezl zakázaný rukopis. Pro Zuckermana je pražská návštěva bizarním střetem s totalitou ovládaným národem a podivuhodným uskupením režimem umlčovaných umělců.

Ne 13. - po 14. října ve 20 hodin drama USA Stehlík. Theodoru Deckerovi bylo třináct let, když byla jeho matka zabita při bombovém útoku v newyorském Metropolitním muzeu umění. Tato tragédie změnila celý jeho život a vrhla jej na dlouhou a strhující odyseu provázenou nejen zármutkem a pocitem viny, proměnou a vykoupením, ale i láskou, přátelstvím a světem zločinu.

Út 15. října v 19 hodin drama SR, ČR Budiž světlo. Slovenská vesnička se připravuje na Vánoce a čtyřicátník Milan se za rodinou vrací z Německa, kde pracuje. Poklidnou sváteční atmosféru naruší podezření, že jeho syn je coby člen polovojenské mládežnické skupiny zapleten do šokující události, jež otřásla místní komunitou. (Filmový klub)

Čt 17. - so 19. října v 17.30 hodin dobrodružné fantasy USA, VB Zloba: Královna všeho zlého. Nenávist mezi lidmi a kouzelnými bytostmi nezmizela. Svatba mezi princem Filipem z království Ulstead a Růženkou ze sousedních Blat je důvodem k radosti, a mnozí doufají ve spojenectví mezi znesvářenými světy. Avšak nečekaný zvrat událostí a setkání s novými mocnými spojenci dostane Růženku a královnu Zlobu na opačné strany Velké války.

Čt 17. - so 19. října v 17.30 hodin horor USA To: Kapitola 2. V pokračování nejúspěšnějšího hororu všech dob se do města Derry vrací zlo a členové Klubu smolařů spojují své síly na místě, kde to všechno začalo.

So 19. - ne 20. října v 15 hodin animovaný film Kanady, USA Tlapková patrola. Kluk Ryder vede psí smečku záchranářů známou jako Tlapková patrola. Společně plní zapeklité úkoly, aby ochránili pobřežní městečko před zkázou...

Ne 20. - po 21. října v 17.30 hodin životopisný dokument SR, ČR, Rakouska, Francie Dobrá smrt. Dědičná svalová dystrofie u dvaasedmdesátileté Jannete rychle postupuje. Rozhodla se, že na rozdíl od matky ze světa odejde důstojně. S vnitřním klidem organizuje svůj odchod s pomocí eutanazie, zatímco její blízcí prožívají emocionální bouři – především její syn, který rovněž trpí dystrofií.

Ne 20. - po 21. října ve 20 hodin akční. Postarší agent NSA se stane nepohodlným pro své nadřízené poté, co se rozhodne odejít do důchodu. Je proto poslán neobvyklý zabiják, který ho má zlikvidovat – jeho vlastní mladší klon.

KULTURNÍ DŮM KOPŘIVNICE

Čt 10. října v 19 hodin Koule – tragikomický příběh sportovkyň, které obětovaly život reprezentaci socialistické vlasti, v podání Klicperova divadla (Hradec Králové) s Pavlou Tomicovou v hlavní roli

Pá 17. října v 17 hodin Kopřivnické pressování – klub Masarykova demokratického hnutí zve na setkání občanů s osobnostmi České republiky, tentokrát na téma 30 let demokracie?

So 19. října v 19 hodin Příběhy, písně, balady... – koncert Václava Neckáře se skupinou Bacily

Ne 20. října v 10 hodin O chaloupce z perníku – nedělní pohádka pro děti v podání Divadla Kapsa Andělská Hora

Ne 20. října v 19 hodin Robert Thomas: Turecká kavárna – tři příběhy téměř detektivní v podání Václava Vydry, Nadi Konvalinkové, Jany Bouškové a Matěje Hádka

MĚSTSKÁ KNIHOVNA

Čt 10. října v 18 hodin Národní parky USA – dobrodružná cesta Martina Ondráška se stanem po Kalifornii, Arizoně, Utahu a Nevadě a jejich národních parcích

Po 14. října v 17 hodin Sourozenecké konstelace – jaký vliv má pořadí narození dětí v rodině na jejich vlastnosti, na rozdíly v řešení konfliktů, na to, jak s nimi jednáme... přednáška Pavla Meškovského

Út 15. října od 9 do 12 hodin Druhý severní Bookstart – přijďte svým dětem číst do knihovny, určeno pro děti od 0 do 3 let a jejich rodiče (pobočka knihovny Sever)

Do 31. října Tváře úmluvy CITES – výstava představí několik druhů chráněných úmluvou o mezinárodním obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami

KATOLICKÝ DŮM KOPŘIVNICE

So 12. října v 15 hodin Přehlídka pěveckých sborů – vystoupí pěvecké sbory z Kopřivnice, Vítkovic, Zašové a Klimkovic

KAULTURNÍ DŮM VLČOVICE

So 12. a ne 13. října od 9 hodin Prodejní výstava tvořivých rukou

KATOLICKÝ DŮM LUBINA

So 12. října v 10 hodin Svatováclavská réva – 28. ročník soutěže v přednesu křesťanské poezie a prózy - Memoriál Bohumla Matuly

MUZEUM TATRA

Út–ne 9–16 hodin stálá expozice věnovaná historickému vývoji automobilky Tatra

Expozice Emila a Dany Zátopkových - informace o sportovních úspěších manželů Zátopkových, autentické fotografie, medaile, trofeje i osobní věci

Aktuální výstava Jiří Hanzelka + Miroslav Zikmund: Past na rovníku – výstava věnovaná cestovateli a spisovateli Miroslavu Zikmundovi, který v únoru oslavil sté výročí svého narození (do listopadu)

MUZEUM FOJTSTVÍ

Út–ne 9–16 hodin stálá expozice věnovaná historii města, archeologickým nálezům, výrobě bryček a kočárů a významným místním rodákům

Aktuální výstava Ten dělá to a ten zas tohle – výstava věnovaná hudebnímu skladateli Zdeňku Petrovi, rodákovi z Kopřivnice, u příležitosti 100 let od jeho narození (do 27. října)

ŠUSTALOVA VILA

Út–ne 9–16 hodin stálá expozice věnovaná někdejší místní továrně na hliněné zboží a kopřivnickým rodákům, například malíři a ilustrátoru Zdeňku Burianovi

Čt 10. října v 17 hodin vernisáž výstavy fotografií Petra Helbicha, uspořádanou k oslavě jeho 90. narozenin (výstava potrvá do 10. listopadu)

MUZEUM OLDTIMER

Po–ne 10–17 hodin stálá expozice historických automobilů a motocyklů různých značek

VILA MACHŮ

So 18. října v 18.30 hodin Jazzové duo - klavír a saxofon v podání mladých studentů Janáčkovy konzervatoře v Ostravě Davida Žárského a Kryštofa Janáčka

ŠTRAMBERK

Výstava Malý čtenář – výstava z cyklu Zdeněk Burian a jeho svět (Muzeum Zdeňka Buriana, do 27. října)

Výstava Štramberk v proměnách času – výstava k 660 výročí města (Muzeum Zdeňka Buriana, do 15. března)

So 19. října ve 14 hodin Ukončení hradní sezony a uzamčení hradní brány – šermířské pohádky a souboje, dobová hudba, právo útrpné – kati... (hrad Trúba)

KINO ŠTRAMBERK

Ne 13. října v 19 hodin drama SR, ČR Budiž světlo

Ne 20. října v 19 hodin komedie Francie Láska na druhý pohled

Dopisy čtenářů

Výstava ovoce, zeleniny, květin a hub pořádaná dne 29. září 2019

Tradiční výstava je součástí pouti v Lubině už víc než 30 let. Prezentují se tady svými výpěstky nejen členové ČZS Lubina, ale i ostatní obyvatelé obce. Součástí je nejstarší výstava hub v severomoravském kraji, kterou zajišťuje náš dlouholetý člen p. Jaromír Durček. V letošním roce se mu podařilo najít a vystavit 213 druhů jedlých, nejedlých i jedovatých hub a po celý den ke své výstavě podával zasvěcené komentáře.

V letošním roce bylo o poznání méně ovoce – zaúřadovalo letní sucho a jarní mrazíky. Přesto jsme opět využili prostory v přízemí Katolického domu, především kvůli snadnější dostupnosti. Neúrodu ovoce nahradila zelenina a především houby. Vystavených 213 druhů hub je jeden z nejvyšších za dobu pořádání výstavy. I přes nepřízeň počasí se na výstavě objevilo celkem 22 odrůd jablek, i když ne ve velkém množství. Bohužel hruška nebyla ani jedna kvůli suchu a vosám. Zato zelenina a především ta teplomilná vládla. Jen paprik jsme napočítali 22 odrůd a u rajčat jsme se dopočítali 16 odrůd. Větší počet vystavených výpěstků se ukázal u cuket, kterých bylo 10 kusů, a dýní, kde jen těch typu Goliáš bylo 5 kusů a Hokaida 10 exemplářů. I u hroznového vína se počet oproti loňskému roku zvedl – 10 druhů modrého, 3 bílé a jedna růžová odrůda. Celkem bylo k vidění 38 druhů zeleniny a drobného ovoce – třeba i hrášek, zelené fazolky, jahody, maliny a ředkvičky. Počet občanů, kteří vystavili své výpěstky, je 32.

K tomu připočtěme 26 květinových vazeb a 9 stromků pěstovaných v květináčích.

Místní ZŠ a MŠ se tradičně prezentovaly svými obrázky. Děti obou škol si pak v pondělí prohlédnou výstavu samostatně. Podle podpisů v návštěvní knize se na výstavu přišlo v neděli podívat nejméně 540 občanů.

Jarmila Polášková

ČZS LubinaNázory publikované v textu nemusejí být v souladu s názory redakce.

Kam za sportem

BRUSLENÍ VEŘEJNOSTI: čt 10. 10. 11.30–12.30, pá 11. 10. 11.30–13, so 12. 10. 13.30–14.45, ne 13. 10. 14.45–16, út 15. 10. 11.30–13, st 16. 10. 11.30–13, čt 17 10. 11.30–12.30, pá 18. 10. 11.30-13, so 19. 10. 14.30–15.45, ne 20. 10. 14.30–15.45 hodin

FLORBAL: so 12. 10. od 19 hod. FBC Vikings Kopřivnice - FBC Hranice (5. kolo Nár. ligy mužů sk. V); ne 13. 10. od 9 hod. turnaj MS ligy přípravky - vše sportovní hala SOU Kopřivnice

FOTBAL: KOPŘIVNICE: so 12. 10. od 9 hod. FC Kopřivnice - MFK Karviná B (11. kolo KP st. žáků), od 10.45 hod. FC Kopřivnice - MFK Karviná B (11. kolo KP ml. žáků), od 12.30 hod. FC Kopřivnice - TJ Internacionál Petrovice (11. kolo KS dorostu sk. B), od 15 hod. FC Kopřivnice - TJ Sokol Ostravice (11. kolo I. B tř. mužů sk. D); út 15. 10. od 16 hod. FC Kopřivnice - SK Beskyd Frenštát p. R. A (8. kolo OP ml. + st. přípravky sk. B); LUBINA: pá 11. 10. od 16 hod. Spartak Lubina - FK Štramberk A (7. kolo OS st. přípravky sk. B); so 12. 10. od 15 hod. Spartak Lubina - FK Hodslavice (11. kolo III. tř. mužů); ne 13. 10. od 15 hod. Spartak Lubina - TJ Slovan Ostrava (5. kolo MSD žen sk. A); st 16. 10. od 16 hod. Spartak Lubina - TJ Sokol Žilina (8. kolo OS st. přípravky sk. A); ne 20. 10. od 14.30 hod. Spartak Lubina - FK Jakartovice (6. kolo MSD žen sk. A); ŠTRAMBERK: so 12. 10. od 11 hod. FK Štramberk - FK Hodslavice (6. kolo OS žáků sk. A); út 15. 10. od 16 hod. FK Štramberk B - TJ Trojanovice Bystré (8. kolo OS st. přípravky sk. A); st 16. 10. od 15.30 hod. FK Štramberk - FK Starý Jičín (7. kolo OS žáků sk. A); so 19. 10. od 10 hod. FK Štramberk - TJ Mošnov (3. kolo OS ml. žáků), od 14 hod. FK Štramberk - TJ Olbramice (12. kolo III. tř. mužů); ne 20. 10. od 14.30 hod. FK Štramberk - FC Vítkovice B 1919 (6. kolo MSD žen sk. A); VLČOVICE: pá 11. 10. od 15.30 hod. FC Vlčovice-Mniší - Fotbal Fulnek (11. kolo OP žáků); so 12. 10. od 15 hod. FC Vlčovice-Mniší - TJ Sokol Fryčovice (11. kolo I. B tř. mužů sk. D); ne 13. 10. od 14 hod. FC Vlčovice-Mniší - FK Štramberk (10. kolo OP dorostu)

HÁZENÁ: so 12. 10. od 8.30 hod. turnaj 3. kola MSK-OLK st. žáků; so 19. 10. od 8.30 hod. turnaj 3. kola MSK-OLK ml. žáků, od 15 hod. KH ISMM Kopřivnice - HC Zubří (5. kolo I. ligy st. dorostenců), od 18 hod. KH ISMM Kopřivnice - SHC Maloměřice Brno (7. kolo Strabag Rail extraligy mužů sk. D) - vše sportovní hala ZŠ E. Zátopka Kopřivnice

HOKEJ: so 12. 10. od 10 hod. HC Kopřivnice - HC Český Těšín (9. kolo LMŽ sk. 17), od 12 hod. HC Kopřivnice - HC Český Těšín (9. kolo LSŽ sk. 17), od 17 hod. HC ISMM Kopřivnice - BK Havlíčkův Brod (9. kolo II. ligy mužů sk. V); ne 13. 10. od 10 hod. HC Kopřivnice - HC AZ Havířov 2010 (4. kolo KLP 4. tř.), od 12 hod. HC Kopřivnice - HC AZ Havířov 2010 (4. kolo KLP 5. tř.); st 16. 10. od 18 hod. HC ISMM Kopřivnice - HC Slezan Opava (10. kolo II. ligy mužů sk. V); pá 18. 10. od 15.15 hod. HC Kopřivnice - Metropolia Silesia (2. kolo LMŽ sk. 17), od 17.15 hod. HC Kopřivnice - Metropolia Silesia (2. kolo LSŽ sk. 17) - vše zimní stadion Kopřivnice

KRYTÝ BAZÉN: čt 10. 10. 6–15, 18.30–21, pá 11. 10. 6–8, 16–21, so 12. 10. 12–21, ne 13. 10. 10–19, po 14. 10. 6–8, 19.30–21 kondiční plavání pro veřejnost, út 15. 10. 6–21, st 16. 10. 6–12, 14.30–16, 18.30–21, čt 17. 10. 6–15, 18.30–21, pá 18. 10. 6–8, 16–21, so 19. 10. zavřeno - plavecké závody, ne 20. 10. 10–19 hodin; upozornění: tréninky ve 2 drahách: út 14.30–15.30 ASK, 15.30–18.30 SSK, st a čt 6.45–8.15 SKK, dětský bazén: čt 8–12 PŠ

MALÝ FOTBAL: so 19. 10. od 8 hod. 14. turnaj OP - hřiště ZŠ M. Horákové Kopřivnice

REKREAČNÍ TURISTIKA: so 12. 10. v 9.10 ČD, Frenštát p. R., Horečky, Veřovice, st 16. 10. v 6.29 hod. AN, Chlebovice, rozhledna na Kabátici, Hůrky, Kubánkov, Myslík, Lurdy, Kozlovice; so 19. 10. v 8.17 hod. ČD, Vítkov ČD, (Č) Kaménka, (Z) Heřmánky ČD; st 23. 10. v 6.55 hod. AN, BUS Frenštát p. R., Rožnov p. R., Pustevny, stezka Valaška, Radhošť, (Z) Ráztoka, BUS Kopřivnice

SAUNA: út 14.30–21 ženy, st 14.30–21 muži, čt 10–21 ženy, pá 10–21 muži, so 12–16.30 párovka, 16.30–21 společná, ne 10–12 společná; upozornění: so 19. 10. sauna uzavřena

STOLNÍ TENIS: so 12. 10. od 15 hod. ASK Tatra Kopřivnice - TJ TŽ Třinec (2. kolo Divize mužů); ne 13. 10. od 10 hod. ASK Tatra Kopřivnice - KST Slezan Opava B (3. kolo Divize mužů); pá 18. 10. od 18 hod. ASK Tatra Kopřivnice B - KST Nový Jičín D (4. kolo OP I. tř.) - vše tělocvična ZŠ sv. Zdislavy Kopřivnice

VOLEJBAL: so 12. 10. od 10 hod. KV Kopřivnice - TJ Frenštát p. R. B (5. a 6. kolo MS přeboru kadetek sk. B) - vše tělocvična ZŠ 17. listopadu Kopřivnice

Výsledky

- Florbal: muži (MS přebor): FBC Vikings Kopřivnice B – FbC Coyotes Jablunkov 1:3, - FBK Štrajgřy Ostrava 4:2; ženy (II. liga - sk. 7): FBC Vikings Kopřivnice – FbC Asper Šumperk 6:0, - FBC ČPP Ostrava B 2:4; junioři (II. liga – sk. 7): FBC Vikings Kopřivnice – S.K. P.E.M.A. Opava 5:4, - FBC ORCA Krnov 4:4; st. žáci (MS liga): FBC Vikings Kopřivnice – Florbal Exelsior Havířov 2:14, - FBC AUTEL Český Těšín 1:6.

- Fotbal: muži (10. kolo III. tř.): FK Štramberk – TJ Sokol Zbyslavice 7:1, TJ Trojanovice-Bystré – Spartak Lubina 2:3pk; ženy (4. kolo MSD sk. A): FK Štramberk – Spartak Lubina 1:0; dorost (10. kolo KS sk. B): TJ Sokol Fryčovice – FC Kopřivnice 3:3; dorost (11. kolo OP): FK Štramberk – Fotbal Fulnek 3:2, TJ Sokol Žilina – FC Vlčovice-Mniší 2:4; st. žáci (10. kolo KP): SK Jiskra Rýmařov – FC Kopřivnice 9:0; ml. žáci (10. kolo KP): SK Jiskra Rýmařov – FC Kopřivnice 4:2; ml. žáci (8. kolo OS): FK Štramberk - FK Bartošovice 15:2; žáci (10. kolo OP): TJ Odry – FC Vlčovice-Mniší 2:3; žáci (10. kolo OS sk. A): TJ Kunín – FK Štramberk 3:1; st. přípravka (6. kolo OP sk. B): FK Primus Příbor B – FC Kopřivnice 9:2; st. přípravka (6. kolo OS sk. A): FK Štramberk B – TJ Sokol Kunčice p. O. 8:1; st. přípravka (6. kolo OS sk. B): FK Štramberk A – AFC Veřovice 19:2; ml. přípravka (6. kolo OP sk. B): FK Primus Příbor B – FC Kopřivnice 11:9; ml. přípravka (5., 6. a 11. kolo OS): Spartak Lubina – FK Bartošovice 4:18, - TJ Sokol Vražné 0:27, - TJ Sokol Sedlnice 4:16.

- Házená: st. dorostenci (3. kolo I. ligy): HCB Karviná – KH ISMM Kopřivnice 22:25; ml. dorostenci (3. kolo II. ligy – sk. SM): HCB Karviná B – KH ISMM Kopřivnice 22:27; ml. žáci (2. kolo MSL-OLK): KH ISMM Kopřivnice – Pepino SKP Frýdek-Místek A 8:34, - Sokol Ostrava 19:29; ml. žáci (2. kolo MSL II.): KH ISMM Kopřivnice – HC Nový Jičín 23:15, - Sokol Ostrava B 12:27.

- Hokej: st. žáci (8. kolo LSŽ sk. 17): HC Oceláři Třinec – HC Kopřivnice 15:2; ml. žáci (7. kolo LMŽ sk. 16): HC Rožnov p. R. – HC Kopřivnice B 6:1; ml. žáci (7. a 8. kolo LMŽ sk. 17): HC Kopřivnice – HC Slezan Opava B 12:2, - HC Oceláři Třinec 0:11; 5. tř. (3. kolo KLP): HC Rožnov p. R. – HC Kopřivnice 5:8.

- Stolní tenis: OP I. tř. (2. kolo): ASK Tatra Kopřivnice B – TJ Mořkov B 10:8.

- Volejbal: kadetky (3. a 4. kolo MS přeboru): TJ Sokol Frýdek-Místek B – KV Kopřivnice 3:1 a 3:1.

Z místních běžců se prosadili registrovaní i hobíci

Kopřivnice (cab) – Září je vždy nabité běžeckými závody pro děti i dospělé. V sobotu 7. září v prestižním závodě Precheza AGROFERT Run v Přerově získali z AK EZ Kopřivnice zlato v dětských bězích Nela Štefková, Dalibor Drda (oba r. 2008/09) a Michal Mazáč (r. 2010/11) a bronz Michaela Štefková (r. 2004/05 – běžely jen tři). V závodě dospělých na 10 km pak v mužích 40-49 let zvítězil Václav Bitala. V dětských bězích v rámci Raškovického čtvrtmaratonu, konaného tutéž sobotu, brali stříbro Klára Máchová (r. 2012 a ml.) a bronz Šimon Holub (r. 2006/07). Ve středu 11. září měla Kopřivnice hojné zastoupení na Studénecké pětce. Mezi muži do 30 let suverénně zvítězil Tomáš Jakubec z AK EZ, v kategorii mužů 30-45 let byl třetí Libor Jakeš z Kopřivnice a téhož umístění dosáhl Libor Richter (Pomalé šípy Kopř.) v mužích nad 45 let. Mezi ženami 30-45 let dominovala Lenka Quittová z Kopřivnice a v závodě žen 13-35 let na 12 km byla druhá Lucia Stránská z Pomalých šípů. V dětských bězích na 2 km vyhrála mezi dívkami do 13 let Lara Quittová a v chlapcích byl druhý Michal Mazáč.

V sobotu se zástupci AK EZ představili v Běhu okolo Soliska u Zubří. Mezi ženami r. 1979 a st. (6 km) skončila druhá Darina Krausová, ve starších žácích (r. 2006/07, 2 km) zvítězil Daniel Hanzelka, v mladších žačkách (r. 2008/09, 1,5 km) byla stříbrná Lucie Křížková a kategorii předžáků (r. 2010/11, 500 m) ovládl Michal Mazáč před Pavlem Lacinou. Ve středu 18. září si pak pro stříbro doběhla mezi 22 děvčaty r. 2012 a ml. v rámci dětských závodů Slezanské hodinovky Klára Máchová. Zatímco se většina kopřivnických běžců zúčastnila v sobotu 21. září Běhu rodným krajem E. Zátopka, Alexandr Neuwirth tento závod vynechal a v neděli startoval v Ostravském maratonu, kde časem 3:00:56 hod. opanoval kategorii mužů M60. Jeho dlouhodobým cílem je překonat český rekord v maratonu v kategorii mužů nad 60 let a k tomu mu zhruba čtyři minuty chyběly.

Plavecký klub pořádal Velkou cenu Kopřivnice

Michal Šupa (SK Kopřivnice) navázal na loňské skvělé výkony a těžko hledal konkurenci jak v Havířově, tak i v kopřivnickém bazéně.
FOTO: KRISTINA ČABLOVÁ
Michal Šupa (SK Kopřivnice) navázal na loňské skvělé výkony a těžko hledal konkurenci jak v Havířově, tak i v kopřivnickém bazéně.
FOTO: KRISTINA ČABLOVÁ
další fotografie

Havířov, Kopřivnice (cab) – Novou sezonu 2019/20 zahájili plavci SK Kopřivnice v sobotu 28. září v VII. ročníku Havířovské ceny, které se zúčastnilo celkem 218 závodníků z 23 klubů. Kvůli vysokému počtu přihlášených byli přijati pouze ti nejlepší a kopřivnický klub reprezentovalo 20 plavců, kteří posbírali dohromady 25 diplomů a Michal Šupa získal i pohár za vítězství v polohové dvoustovce, což byla hlavní disciplína Havířovské ceny.

„S výkony plavců jsem spokojený, připraveni na sezonu jsou dobře a teď záleží na tom, jak to prodají na závodech. Pro Michala Šupu to byl testovací závod po soustředění, hodně potěšil v disciplínách 100 a 200 prsa, kde si vytvořil osobák. Po soustředění měl i Štěpán Bruger, zaplaval dobře, ale seděly by mu spíše delší tratě. Velký posun udělal Pavel Kerekeš, zaplaval skvěle. Hodně jsem pak spokojený s prsařkami. Moc mě potěšily i menší děti, bojovaly a zaslouží velkou pochvalu,“ zhodnotil první závody po letní pauze, kterou ovšem někteří vyplnili závody v otevřené vodě, trenér SK Kopřivnice René Lakomý.

V pátek 4. a v sobotu 5. října pořádal kopřivnický klub XXIV. ročník mezinárodní Velké ceny Kopřivnice, které se zúčastnilo 230 závodníků z 18 klubů. „Po několika letech jsme se vrátili ke dvoudennímu závodu a zařadili jsme do programu všechny disciplíny, abychom v nich umožnili mládeži, tedy žákům, dorostu a juniorům zaplavat si kvalitní časy, které mohou být nominační na republiku. Všechno klaplo na jedničku, správa sportovišť nám vyšla vstříc s prostory, máme podporu z města a dotace z kraje, a také bych chtěl poděkovat členům klubu, kteří na závodě pomáhali,“ shrnul v úvodu Lakomý. Co se týče výsledků, celkem 28 kopřivnických plavců získalo 60 medailí, Michal Šupa vyhrál putovní pohár v hlavní disciplíně 100 PZ a další závodníci obdrželi pohár za umístění mezi třemi nejlépe bodujícími ve svém ročníku (r. 2001 1. Michal Šupa, r. 03 1. Lucie Jančálková, r. 04 3. Karolína Jalůvková, r. 05 2. Štěpán Bruger a 3. Nikola Chovanečková, r. 06 2. Vendula Schwarzová, r. 08 1. Samuel Schneiderka a Lucie Šenkeříková, r. 09 1. Stanislav Jabůrek a 3. Kateřina Holá, r. 2010 2. Jiří Zátopek a 3. Jakub Kvita, 1. Karolína Kašpárková).

Ze skupiny starších plavců trenéra Lakomého podle očekávání zářil Michal Šupa, jenž kromě jedné disciplíny triumfoval ve všech svých startech. Čtyři první a stejný počet druhých míst a k tomu i osobní rekordy si vyplaval Štěpán Bruger a na stupních vítězů ne- chyběla ve všech svých disciplínách ani Nikola Chovanečková. „Všichni tři zaplavali skvěle, i když měli hodně startů a náročné disciplíny, takže klobouk dolů. V hlavním závodě na 100 PZ Michal vyhrál a Nikola získala pohár za třetí místo,“ doplnil Lakomý. Chválil však i ostatní své svěřence za jejich předvedené výkony i úsilí, jaké do závodu vložili.

Trenérka Petra Kahánková, která má na starosti mladší plavce, byla rovněž spokojená, i když ne u všech to vždy bylo ideální. „Zatím jsme pořád ještě v přípravě a věnujeme se všeobecné vytrvalosti, protože nás čeká příští týden krajský přebor na dlouhých tratích. Sprinty začneme plavat až po nich,“ vysvětlila Kahánková. Výborných výsledků dosáhli především Lucie Šenkeříková, Robert Zajíček, Adéla Kašpárková, Stanislav Jabůrek a Amálie Dvořáková. „Ostatním se něco povedlo, něco ne, ale nikdo závody vyloženě nepokazil. Pro ročník 2010 je to o sbírání zkušeností, jak to na větších závodech chodí,“ doplnila trenérka Kahánková.

Plavci SK Kopřivnice účastnící se Havířovské ceny a jejich umístění na stupních vítězů (28. 9.): r. 2001: M. Šupa (1. 50 M, 50 Z, 50 VZ a 200 PZ, 2. 100 a 200 P a 3. 50 P); r. 2003: L. Jančálková (2. 200 P, 3. 50 a 100 P); r. 2004: K. Jalůvková, P. Kerekeš; r. 2005: Š. Bruger (3. 50 Z a 200 VZ), D. Csapaiová, N. Chovanečková (2. 100 P, 50 P a 50 VZ, 3. 200 P a 200 PZ), J. Richterová; r. 2006: V. Schwarzová; r. 2007: A. Kašpárková (3. 50 VZ), R. Zajíček (3. 200 VZ); r. 2008: S. Schneiderka, L. Šenkeříková; r. 2009: K. Holá (1. 100 VZ a 2. 50 Z), S. Jabůrek (1. 50 a 100 VZ, 50 Z a 50 P), K. Konvičková, D. Šupa; r. 2010: K. Kašpárková, J. Kvita, J. Zátopek (2. 50 Z).

Plavci SK Kopřivnice účastnící se XXIV. ročníku mezinárodní VC Kopřivnice a jejich umístění na stupních vítězů (4. a 5. 10.): r. 2001: M. Šupa (1. 50 VZ, 100 VZ, 200 VZ, 50 Z, 100 Z, 200 Z, 100 M, 100 PZ a 200 PZ, 3. 50 M); r. 2003: L. Jančálková (1. 50 P, 100 P a 200 P, 2. 800 VZ, 3. 200 PZ); r. 2004: K. Jalůvková (1. 800 VZ, 2. 400 a 1 500 VZ), P. Kerekeš (3. 200 PZ, 400 PZ a 200 P); r. 2005: Š. Bruger (1. 100 M, 200 PZ, 50 Z a 800 VZ, 2. 50 VZ, 100 VZ, 200 VZ, 400 VZ a 1 500 VZ), D. Csapaiová, N. Chovanečková (1. 100 VZ, 2. 50 Z, 50 P, 100 P a 200 P, 50 VZ a 100 PZ, 3. 50 M), J. Richterová (3. 200 a 400 PZ); r. 2006: Š. Jadrníčková (2. 200 Z, 3. 100 Z), B. Jalůvková, V. Schwarzová (2. 800 VZ, 3. 200 VZ, 400 VZ a 1 500 VZ); r. 2007: A. Kašpárková (1. 50 Z, 200 Z a 100 PZ, 2. 100 Z), J. Kocurek, R. Zajíček (1. 50 Z, 2. 50 VZ, 100 M a 100 PZ, 3. 100 Z); r. 2008: M. Bortlík, A. Dvořáková, S. Schneiderka (1. 200 Z, 2. 50 a 100 Z), N. Sudová, L. Šenkeříková; r. 2009: K. Holá, S. Jabůrek (3. 50 P), K. Konvičková, D. Šupa; r. 2010: K. Kašpárková, J. Kvita, J. Růžička, S. Růžička, J. Zátopek.

Klára Štěpánová jela závod v německém Oberstdorfu

Oberstdorf (cab) – Druhý mezinárodní závod se kopřivnické krasobruslařce Kláře Štěpánové vydařil mnohem více než ten první. V Oberstdorfu, kde se od středy 25. do soboty 28. září konal další seniorský závod ze série Challenger Nebelhorn Trophy 2019, získala česká reprezentantka celkem 126,68 bodů, tedy o 15 b. více než před dvěma týdny v Itálii, a obsadila mezi 22 krasobruslařkami 17. příčku. Zvítězila Američanka Mariah Bellová (205,13 b.) před druhou Korejkou Yelin Kimovou (186,27 b.) a třetí Němkou Nicole Schottovou (177,76 b.).

„Krátký program zajela Klára skvěle. I když tam byla malá chyba ve skoku, jen o bod zaostala za osobákem a splnila limit pro mistrovství Evropy seniorek. Ve volné jízdě měla hned v prvním skoku pád a připravila se o kombinaci a měla jen dvojku krokovku, ale jinak jela moc pěkně. Většina holek měla kolem 20 let, Kláře je teprve 16. Musí posbírat zkušenosti, navíc má letos obě jízdy nové, tak se s nimi musí sžít. Postupně to bude lepší a lepší,“ věří trenér Evžen Milčinský, který spolu s manželkou Vladimírou kopřivnickou krasobruslařku připravuje. Tu čeká tento týden další mezinárodní závod v Budapešti, pak budou následovat dva seniorské závody Challenger a v prosinci pak seniorské mistrovství ČR v Ostravě.

Druhého ročníku OB ligy ve Vlčovicích se zúčastnilo celkem 41 hráčů

Vlčovice (cab) – V sobotu 21. září se ve vlčovickém kulturním domě konalo poslední,12. kolo druhého ročníku OB ligy neregistrovaných hráčů stolního tenisu všech výkonnostních kategorií bez ohledu na místo bydliště, kterou pořádala Osvětová beseda Vlčovice s hlavním organizátorem Radimem Hyvnarem, jenž nechyběl ani v jednom kole soutěže a umístil se na celkové dvanácté příčce.

Kvůli velké nemocnosti se tentokrát ke stolům postavilo pouze 15 hráčů a vzhledem k systému bodování bylo předem jasné, že celkové pořadí na prvních dvou místech se již po závěrečném kole měnit nebude. Průběžný lídr Zdeněk Bazalka z Liptálu a průběžně druhý Martin Hořelka z Valašské Polanky tak mohli zůstat v klidu. Boj však byl o třetí příčku, na niž měli spadeno Petr Šín z Příbora, Michal Blaha z Ostravy i Stanislav Peichel ze Sedlnice. Po zápasech v základních skupinách následovala dvě kola play-off, po kterých zůstali ve hře poslední čtyři nejlepší hráči kola a ti se mezi sebou utkali o konečné umístění systémem každý s každým. V tomto kvartetu byli Peichel, Hořelka, Šín a Bazalka, a jelikož Blaha se do finálové skupiny neprobojoval, bylo jasné, že celkovou třetí příčku neobsadí. Tu nakonec uhájil Petr Šín a z výhry v posledním kole se radoval celkový vítěz ligy Bazalka. Ten tak triumfoval v polovině z konaných kol uplynulého ročníku OB ligy, v dalších čtyřech kolech první místo neobsadil a dvakrát se nezúčastnil.

Martin Hořelka sice nevyhrál ani jedno kolo, druhou příčku mu však vynesly vyrovnané výsledky v průběhu soutěže. Šín sice čtyřikrát vyhrál, ale v dalších čtyřech kolech ne a čtyř se vůbec neúčastnil, což ho nakonec odsunulo na třetí pozici. Po jednom kole OB ligy vyhráli Blaha a nejstarší účastník 70letý Vlastimil Plšek z Hošťálkové. Mimo stupně vítězů pak skončili čtvrtý Blaha, pátý Peichel, šestý Plšek, sedmý Jaromír Bialek z Tiché, osmý vlčovický rodák Jan Matúš z Ostravy a až deváté místo obsadil nejlepší zástupce z Kopřivnice Radim Jurečka. Desítku nejlepších uzavírá Jan Menšík ze Staré Vsi nad Ondřejnicí a jedenáctá příčka patří nejlepšímu z místních hráčů Petru Kahánkovi. Druhého ročníku OB ligy Vlčovice se zúčastnilo celkem 41 hráčů, z toho jedna žena. Sotva skončil druhý ročník, tak již v sobotu 19. října začne ve vlčovickém kulturním domě třetí.

Házenkářské derby se Zubřím sledovala plná hala

KH Kopřivnice – HC ROBE Zubří 25:25 (13:15)

Kopřivnice (cab) – Vyprodaná hala ZŠ E. Zátopka viděla v sobotu 5. října dramatické derby pátého kola Strabag Rail extraligy mezi házenkáři Kopřivnice a Zubří, v němž se oba týmy po celou dobu utkání o vítězství přetahovaly a nakonec si body rozdělily.

Od začátku bylo skóre vyrovnané, i když hosté Kopřivnici pustili poprvé do vedení až ve 22. min. To však netrvalo příliš dlouho, za stavu 11:11 neproměnil Střelec sedmimetrový hod a Zubří si poté vytvořilo tříbrankový náskok, který kopřivnický celek do přestávky o jednu trefu zredukoval. Ze začátku druhé půle si hosté udržovali jedno až dvougólové vedení, ve 41. min. však tým Lubomíra Veřmiřovského srovnal, a dokonce utekl na rozdíl tří branek. Zuberští ovšem využili dvojnásobnou přesilovku a v 53. min. bylo skóre opět nerozhodné. V poslední minutě za stavu 25:25 hrála Kopřivnice v oslabení, Marek Žingor chytil vyloženou šanci Jurka z křídla a jeho tým tak měl výhodu posledního útoku. Donosova střela z pravé spojky šla však mimo tři tyče. „Mám stejně jako trenér hostů z dnešního utkání smíšené pocity. Zubří má velmi kvalitní kádr a dnes mi přišlo, že byli silnější. Udělali jsme hodně chyb. Nevím, jestli to bylo nedisciplinovaností nebo silou soupeře, který nás k tomu donutil. Možná se kluci zalekli vyprodané haly. Je to vše o zkušenosti a o klidu, i když je pravda, že chybovali i zkušení hráči. Nakonec jsem za bod asi rád, protože Marek Žingor chytil v poslední minutě šanci Jurkovi. My jsme sice mohli dát vítěznou branku, ale to už bylo z dálky. Takže asi spokojenost, i když se smíšenými pocity,“ okomentoval zápas trenér Veřmiřovský.

Sestava a branky Kopřivnice: Žingor, Chalupa – Střelec 3/2, Zima, Jan Gřes 1, Petřík 1, Tkadleček 1, Polcar, Fulnek 6, Jonák, Škarpich, Brito Benítez 2, Očkovič, Donoso Andalaft 7, Hanus 3, Bukovský 1; sedmimetrové hody: 4/2 – 1:1; vyloučení: 7:6.

Strabag Rail extraliga po 5. kole
1. Plzeň5500162:11510
2. Dukla Praha5401145:122 8
3. Zubří5311129:130 7
4. Nové Veselí5302135:121 6
5. Kopřivnice5212153:136 5
6. Karviná4211106:100 5
7. Lovosice5203147:143 4
8. KP Brno4202102:103 4
9. Hranice5203115:117 4
10. Ronal Jičín5113109:131 3
11. Frýd.-Míst.5104112:142 2
12. Maloměřice5005100:155 0

Na půdě druhého týmu soutěže vybojovala Kopřivnice výhru

TJ Sokol Fryčovice – FC Kopřivnice 2:3 (1:2)

Fryčovice (cab) – V deštivém a velmi chladném počasí kopřivničtí fotbalisté odehráli ve Fryčovicích v sobotu 5. října desáté kolo I. B tř. sk. D a proti druhému celku tabulky nakonec slavili vítězství.

Do zápasu však lépe vstoupili domácí, kteří měli více ze hry, drželi Kopřivnici pod tlakem a v osmé minutě také jako první skórovali. Postupně se ale do hry začali dostávat také kopřivničtí fotbalisté, po rohovém kopu ve 38. min. srovnal Marák a o dvě minuty později rovněž ze standardní situace otočil vývoj utkání Kühnert.

Také vstup do druhého poločasu měl lepší fryčovický celek, jenomže kopřivničtí hráči se znovu dostali do tempa a v 74. min. zvýšil na 3:1 z úniku po levé straně po centru Jana Kalicha Kudělka. Uběhla však pouze minuta a domácí snížili. Následně se vrhli do útoku, kopřivnická obrana i brankář Beňo měli plné nohy práce, ale nakonec vše ubránili a získali kýžené tři body. „Je to pro nás velmi důležité vítězství. Konečně jsme se dali dohromady a neměli problém se sestavou. Ve druhém poločase nás hodně podržel Beňo, škoda těch nevyužitých brejkových příležitostí, které nám domácí nabídli, když hráli vabank. Kluky ale musím pochválit, celý zápas odmakali,“ dodal trenér FC Kopřivnice Radomír Kalich.

Branky Kopřivnice: 38. Marák, 40. Kühnert, 74. Kudělka; sestava Kopř.: Beňo – J. Okřesík, Hruška (72. Chalupa), Kalich, Ollender, M. Makový, Marák, Kramoliš (70. Dočkalík), Kudělka (88. Marek), Kühnert, Mička.

I. B tř. mužů sk. D po 10. kole
1. Jeseník n. O.960324:1618
2. Fryčovice952226:1617
3. Ostravice951323:1616
4. Veřovice951319:1816
5. Kopřivnice950420:1415
6. Mořkov943212:1515
7. Vlčovice942328:1614
8. Tichá942313:814
9. Skotnice941420:2213
10. Lískovec931525:1810
11. Starý Jičín931517:2210
12. Kozlovice930613:28 9
13. Tísek921619:36 7
14. Spálov913517:31 6

Výstup na Mount Everest zkomplikovalo počasí

Účastníci Výstupu na Mount Everest se prali s extrémním počasím a kvůli tomu si po dohodě mezi sebou drobně upravili pravidla.
FOTO: DAVID MACHÁČEK
Účastníci Výstupu na Mount Everest se prali s extrémním počasím a kvůli tomu si po dohodě mezi sebou drobně upravili pravidla.
FOTO: DAVID MACHÁČEK

Kopřivnice (cab) – I přes vytrvalý déšť a nízkou teplotu se letošního osmého ročníku Výstupu na Mount Everest 2019, který pořádal na kopřivnické sjezdovce o víkendu 5. a 6. října místní dům dětí a mládeže, zúčastnilo celkem 49 lezců. Pomyslných 8 848 m n. m. ovšem kvůli extrémnímu počasí nezdolal ani jeden sólolezec. Mezi muži dosáhli 4 487 m n. m. Petr Podešva, Jan Vohryzek a Václav Lys, Alexandra Grabovská dokonce zdolala úctyhodných 5 752 výškových metrů a Hana Grabovská pak 3 981 m. Duolezci však na vrcholu Mt. Everestu stanuli, vítězná dvojice Dalibor Štůrala a Ladislav Ivan za 8 hod. 42 min., druzí Jaroslav Holub a Michal Husták za nimi zaostali o pouhých deset minut a třetí místo pak obsadili Martin Hrnčárek a Miroslav Štěpán časem 10 hod. 52 min. Z družstev pak celých 8 848 výškových metrů pokořilo nejrychleji DLAM před Vosíme.cz.

„Z důvodu počasí se spousta přihlášených lezců nedostavila. Byly opravdu extrémní podmínky, vítězové jsou všichni, kteří se zúčastnili, nehledě na výsledek. Důležité je, že se nikdo nezranil. Za celou dobu pořádání této akce bylo nejhorší počasí. Poděkování patří všem organizátorům a spolupořadateli správě sportovišť,“ okomentovala letošní ročník hlavní organizátorka akce Jana Hanzelková.

Vlčovičtí fotbalisté tentokrát remizovali s posledním Tískem

FK Tísek – FC Vlčovice-Mniší 2:2 (1:1)

Tísek (cab) – Po skvělých výsledcích z minulých kol fotbalisté FC Vlčovice-Mniší jistě pomýšleli v neděli 6. října na zisk plného počtu bodů, když v 10. kole I. B tř. sk. D hráli na půdě posledního celku tabulky Tísku. Do zápasu však pro nemoc nemohli nastoupit ve vlčovickém týmu Roman Jalůvka a Jiří Jalůvka a body se nakonec mezi oba celky dělily.

Vlčovice začaly aktivně, Světlíkovu hlavičku gólman chytil, střely Štefka a Veličky šly mimo bránu, ale v 9. min. otevřel skóre přízemní trefou k pravé tyči Polášek. V 17. min. se však na levé straně uvolnil domácí hráč, centroval přes malé pokutové území, kde si míč našel Balda a bylo srovnáno. Znovu do vedení mohli dostat vlčovický celek Světlík, Julínek či Polášek, ale neuspěli. Ze dvou rohových kopů pak zahrozili domácí, ale ani oni se neprosadili. Do druhé půle opět Vlčovičtí vstoupili tlakem a hned v první minutě byl v šestnáctce faulován Polášek. Nařízenou penaltu pak proměnil Světlík. Další gólové příležitosti Poláška, Jiříka a Julínka se neujaly, naopak soupeřův centr do šestnáctky si nešťastně srazil Velička do vlastní sítě. Vlčovičtí poté ještě bojovali o tři body, ale výsledek se jim změnit nepodařilo.

Branky Vlčovic: 9. Polášek, 47. Světlík (pk); sestava Vlčovic: Nezhoda – Růžička, L. Lichnovský, Julínek, Drozd, Jiřík (83. Mihál), Polášek, Názalaník, Světlík (75. Wolf), Štefek, Velička.

Florbalisté ztratili vítězství, uspěli však v nájezdech

Svitavy (cab) – Divoký zápas odehráli kopřivničtí florbalisté ve Svitavách, kam cestovali ke 4. kolu Národní ligy v sobotu 5. října. Čtyřbrankové vedení v závěrečné třetině však neudrželi a museli se spokojit se dvěma body za vítězství v samostatných nájezdech. Vikingové vletěli na soupeře zhurta a ve 13. min. vedli již 5:0. V 5. min. byl v předbrankovém prostoru důrazný Opatřil, o minutu později se po rozehrávce z rohu prosadil Zátopek, hned vzápětí znovu zafungovala souhra Zátopka s Kubátkem a další dva góly zařídil Vávra. Kanonáda pokračovala dál, domácí snížili, na což reagoval Kostelník a v 16. min. Svitavy stanovily skóre první třetiny na 2:6.

Ve druhé periodě domácí dokázali propastný náskok o dvě branky snížit, ale vstup do závěrečné dvacetiminutovky měla opět lepší Kopřivnice a po trefách Kostelníka a Vávry vedla o čtyři branky. Svitavští asi přešli na další rychlostní stupeň a do 57. min. srovnali. Zápas tak dospěl do prodloužení a nakonec do nájezdů, v nichž byl jediným úspěšným střelcem Kostelník. „V první třetině nám vše vycházelo, pak nás vychytal svitavský gólman. Škoda, že na konci třetí třetiny jsme polevili a soupeři dovolili srovnat. Nesmíme hloupě faulovat, mohli jsme v pohodě mít tři body,“ doplnil k utkání kopřivnický trenér Milan Uvíra.

Branky Kopřivnice: 5. Opatřil (Vávra), 6. Zátopek (Kostelník), 7. Zátopek (Kostelník), 12. Vávra, 13. Vávra (Štefek), 15. Kostelník (Kubátko), 47. Kostelník, 52. Vávra, rozh. nájezd Kostelník; sestava Kopř.: Klinka (Strakoš) – Zátopek, Kubátko, Kostelník, Štefek, Kresta, Lichnovský, Vávra, Opatřil, Telčer, Žáček.

Nár. liga mužů sk. V po 4. kole
1.Telnice4400032:1712
2. Hranice4310031:1511
3. Třebíč4202030:27 8
4. FBK Hluk4210124:26 8
5. Kopřivnice4120132:28 7
6. Pelhřimov4200226:23 6
7. Svitavy4101228:32 4
8. H. Suchá4101217:28 4
9. Opava4100324:24 3
10. Klobouky4100325:27 3
11. Letka4100322:28 3
12. Ostrava4100317:33 3

V Šumperku nechali hokejisté nejen body, ale i útočníka Adama Kofroně

Hokej Šumperk 2003 – HC Tatra Kopřivnice 5:2 (0:1, 3:0, 2:1)

Šumperk (cab) – Zvláštní náboj mělo pro kopřivnické hokejisty sedmé druholigové kolo, v němž ve středu 2. října zajížděli do Šumperku. Nejenže chtěli navázat na svá tři předchozí vítězství a jako první celek porazit dosud stoprocentního lídra skupiny Východ, ale hlavně jeden z klíčových hráčů Kopřivnice Adam Kofroň již v příštím zápase oblékl právě šumperský dres.

Hned po deseti sekundách hry šel kopřivnický celek do čtyř, ubránil se a posléze si přesilovku mohl zahrát i on, ale rovněž neuspěl. Povedlo se to až v 16. min. Markovi, který využil zaváhání obrany Draků a přesně trefil pravý horní růžek Waneckého brány. Druhá třetina však patřila domácím, a to především díky početním výhodám. Jednu z nich využili ve 23. min. a téměř přesně dvě minuty nato dostal Šumperk do vedení Sedlák, jenž z dorážky nahodil puk na Hromadu, který měl zakrytý výhled. Ve 29. min. pak Draci využili dokonce dvojnásobnou přesilovou hru a odskočili na rozdíl dvou branek. Snížit mohl ve 36. min. Krzak, ale jeho střelu do odkryté klece zastavil obětavý pád soupeře.

V první desetiminutovce závěrečné periody měli kopřivničtí hokejisté několik příležitostí snížit, jenže opět přišlo vyloučení, které Šumperk v 50. min. potrestal, a v 55. min. pak na 5:1 zvýšil ze samostatného úniku Sedlák. O minutu později se na druhé straně dostal do brejku Matěj Mach, jeho však brankář vychytal. Překonal jej nakonec ještě v 59 min. Krzak v přesilovce pět na tři.

„I přes prohru musím tým pochválit. Troufnu si říct, že v první třetině jsme byli lepším týmem. Ve druhé domácí využili přesilovky a šli do vedení. Do třetí třetiny jsme vstoupili dobře, ale bohužel se nám nepodařilo soupeřův náskok stáhnout. Za Adama zatím trvalou náhradu hledat nebudeme, vyřešíme to půjčováním útočníka z Poruby,“ dodal nejen k zápasu kopřivnický trenér a otec přestupujícího Adama Jaroslav Kofroň.

Branky Kopřivnice: 16. Marek, 59. Krzak (A. Kofroň, Suchý); sestava Kopř.: Hromada (Fendrich) – Štěpánek, Krzak, Imrich, Bail, Krutil, Stříž, Rudl – Gola, Suchý, Marek, Hrubý, Pěnčík, A. Kofroň, F. Fojtík, Sluštík, Pargač, J. Mach, M. Mach, Ďurač.

II. liga mužů sk. V po 8. kole
1. Šumperk8620040:1922
2. Havl. Brod7411131:1915
3. Hodonín7411134:2515
4. Val. Meziříčí7402134:1814
5. Nový Jičín7310322:2711
6. Kopřivnice7300425:24 9
7. Opava7200523:32 6
8. Žďár n. S.7101523:36 4
9. Mor. Buděj.7000713:45 0
RSS ikona
Prohlášení o přístupnosti    Mapa stránek    RSS